----------------------------------- flopsky Ned Nov 18, 2012 1:43 pm Mutna - zuta voda ----------------------------------- Cak i pored filtera (DIY) voda mi se zamuti posle par dana. nije mnogo mutna, ali svakako nije ni bistra. Promenim 1/3 vode, sve je ok naredna 3 dana, i opet pocne da gubi bistrinu. filter funkcionise, vidim po sintetickoj vati koja nakupi bogami dosta necistoce,od belog postane braon. u aq imam 2 teleskopa, 2 crvenkape, jednu zlatnu japanku i jednog ancistrusa, kvarcni pesak kao podlogu, nekoliko skoljkica, 2 kamena, a od biljaka neke koje sam nasao u reci ne znam ime :D neka pomoc, predlog kako da se resim "obojene" vode? ----------------------------------- plavsic88 Ned Nov 18, 2012 1:49 pm ----------------------------------- Reci za pocetak kakva pumpa tera to? koja je filter masa,jer si samo spomenuo vatu... ----------------------------------- flopsky Ned Nov 18, 2012 1:53 pm ----------------------------------- skinula mi se nalepnica sa nje ne znam marku, potapajuca, 300l/h (mislim da je dovoljno aq nije veliki), filter masa ovako redom: dzak (od paprike onaj) - vata- sundjer - vata - keramicke kuglice - opet vata :) do skoro je voda bila cista ali sam imao problem sa algama po staklu,ubacio ancistrusa -e sad obrnuto,algi nema ali voda dobija neku boju a nema neprijatnog mirisa ----------------------------------- CoFi Ned Nov 18, 2012 1:58 pm ----------------------------------- Ako ti je temp. 25-5 C onda vodu mprljaju japanke, sluz koju imaju kako da kazem topi se u vodi, rastvara.. One su hladnovodne ribe.... ----------------------------------- plavsic88 Ned Nov 18, 2012 1:59 pm ----------------------------------- Kad si ga formirao,jesi ga ciklirao? Moze neka slika? ----------------------------------- flopsky Ned Nov 18, 2012 2:08 pm ----------------------------------- CoFi najverovatnije, znam da su japanke veliki zagadjivaci... plavsic88 slikacu kasnije, akvarijum je formiran odavno ima skoro godina sigurno, prvi stanovnici su bili diskusi -2 komada, pa sam njih prodao i kupio par molly-ja, nakon mresta sam malce prodao a velike poklonio sestri i onda uzeo ove japanke sto sad imam, u pocetku su i one bile sasvim ok a u poslednje 2 nedelje imam taj problem sa vodom ----------------------------------- Blue Ned Nov 18, 2012 2:29 pm ----------------------------------- Ne znam koliki je akvarijum, ali svakako stavi jacu pumpu, jos filter mase (ako je moguce), mozes da probas i aktivni ugalj neko vreme. ----------------------------------- flopsky Ned Nov 18, 2012 2:34 pm ----------------------------------- aq je 30tak litara, nasao sam kutiju od pumpe, TetraTec-ova je, na kutiji (za divno cudo) ne pise China, nego made in Germany :) ----------------------------------- plavsic88 Ned Nov 18, 2012 2:37 pm ----------------------------------- Mali je to akvarijum za to sto pliva tu.... ----------------------------------- flopsky Ned Nov 18, 2012 2:39 pm ----------------------------------- a i one su male, teleskopi imaju nesto manje od 3 meseca, a ostale oko 2, jedino je ancistrus nesto stariji , nikad mi se nisu zalile :D da li da probam nesto od hemije, video sam u radnji neki preparat za ciscenje vode "B-clear" se zove tako nesto? ----------------------------------- chikavili Ned Nov 18, 2012 3:34 pm ----------------------------------- Nemoj dzabe da trosis pare na preparate. plavsic88 ti je rekao u cemu je problem. Japanke imaju brz metabolizam (citaj: mnogo se*u), a i rastu poprilicno, pa im je potreban veeeeliki akvarijum i ultra dobra filtracija. Procunjaj malo po forumu, mnogo puta je pisano o tome (rekao bih vec previse) ----------------------------------- Bishop Pet Avg 30, 2019 4:00 am ----------------------------------- Izvinjavam se što vadim staru temu, ali imam problem sa mutnom-žutom vodom. Voda nije preterano mutna, ali ima žućkastu boju. Akvarijum je 345l, od riba, 3 ciklida, 3 papagajke, 2 prugasta rafaela i još jedan som čini mi se da je Sinodontis. Nemam biljaka. Filter Atman EF-4, postavka: ispod skroz donje police jedan sloj vate, u donjoj polici sva 3 sundjera (podloge nisam baš siguran kao se to zove, ali mislim da dolaze uz filter) poredjanih od najporoznijeg ka najfinijem. U srednjoj polici aktivni ugalj, promenjen pre 15ak dana. U gornjoj polici oni obični keramički valjčići. Vodu menjam jednom nedeljno oko 30 litara. E sad, vodu koristim česmovaču (koja je u Zrenjaninu žuta, možda je zato, ali mislim da bi aktivni ugalj to trebalo da očisti) koju puštam da odstoji 24h pre nego što je dodam u akvarijum. Kada menjam vodu, onu koju izbacujem, izbacujem tako što usisavam podlogu... U ostalom to je jedan od razloga zašto menjam samo 30 litara vode, poprilično je problem gde ulagerovati 100l vode da stoji 24h, nisam probao da dodam direktno sa slavine, a ne znam ni koliko je to dobro po stanovnike? ----------------------------------- IVANRO Pet Avg 30, 2019 9:53 am ----------------------------------- Možeš da dodaješ vodu direktno sa slavine samo je bitno da temperature budu približne i bitno je da kupiš sredstvo koje eliminiše hlor iz vode i to dodaš pred svako dodavanje česmuše i onda neće da bude štetna pod stanovnike. Ta sredstva su Seachem Prime (najbolji odnos cena kvalitet i najduže traje jer se najmanje stavlja), Sera aquatan isto radi posao ali nije dovoljno koncentrovan pa bi ga trošio daleko više, Tetra aquasafe nisam koristio ali radi isti posao. Možeš i easy life FFM koji ne bi trebalo da se koristi baš za to jer ima mnogo bolje primene (možda bi eto rešio to žutilo koje imaš) ali može da posluži i za uklanjanje hlora ako ne nađeš nešto drugo. Ja iskreno nikad vodu nisam ni dodavao da je ostavim da odstoji itd. Ko može ok ali niti imam gde niti vidim razlog tome. Izvučem 50-60 litara vode, dodam sredstvo protiv hlora, podesim temperaturu vode na česmi i crevom ubacim nazad tih 50-60 litara vode. Cela filozofija. Malo je menjati 10% vode nedeljno. Gledaj bar 30% da menjaš. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Avg 30, 2019 10:27 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/voda-u-zrenjaninu-t1264-30.html?highlight=zrenjanin Prati Veljasinovo uputstvo samo sa buretom od 50-100L i nece biti problema.. ;) ----------------------------------- Bishop Pet Avg 30, 2019 3:10 pm ----------------------------------- Hvala na odgovoru. Našao sam ovaj seachem prime na netu, pa mi nešto nije jasno. Da li kad menjaš vodu dodaješ tog sredstva srazmerno celoj zapremini akvarijuma ili samo količini vode koju dodaješ? Npr, ako se dodaje 5ml na 100 litara, a zapremina je 300l, da li dodaješ svaki put prilikom menjanja vode po 15ml ili samo 5ml za tih 100 litara koje menjaš? I još nešto, ako sam te dobro razumeo, izvučem vodu, dodam Prime, pa tek onda sipam sa česme? ----------------------------------- IVANRO Pet Avg 30, 2019 3:28 pm ----------------------------------- Ako sipaš vodu direktno sa česme onda stavljaš onoliko prime-a kolika je zapremina celog akvarijuma ako vodu odlažeš u kantu ili bure pa onda u akvarijum onda stavljaš količinu koja ti je potrebna za samo to što menjaš direktno u to bure/kantu. Ja menjam 50-60 litara nedeljno što je 50-60% zapremine mog akvarijuma ali doziram prime 2.5ml kao da menjam 100 litara. Kad bi tih 50 litara prvo sipao u bure pa onda u akvarijum onda bih dozirao 1.25 ml direktno u bure. Razlog je da treba da ima dovoljno sredstva da neutrališe hlor i teške metale za celu zapreminu jer ti kad sipaš vodu sa česme ona se razlije svuda po akvarijumu logično. Znači ti na 300 litara bi dodavao oko 7.5 ml po menjanju vode i to je to. I da prvo se izvuče voda koliko želiš, onda sipaš prime u akvarijum i onda sipaš svežu vodu sa česme. Tako je najbolje da prime odmah krene da reaguje kako ubacuješ novu vodu. Ništa strašno se verovatno ne bi desilo ni da sipaš nakon promene vode ali ovako je sigurnije i ne izlažeš ribice nepotrebnom stresu koji mogu da izazovu hlor, hloriamin i teški metali u tih par minuta. ----------------------------------- Peku Pet Avg 30, 2019 6:19 pm ----------------------------------- Da li postoji opravdan razlog zašto hlorisanu vodu prečišćavaš u akvarijum a ne u buretu? ----------------------------------- IVANRO Pet Avg 30, 2019 7:00 pm ----------------------------------- Nemam bure, nemam gde da ga stavim sve i da ga nabavim i nepraktično je jbg a tek da držim bure u dnevnoj sobi stvarno ne vidim potrebu sve i da nađem mesto. Ovako ide dosta brže, dosta lakše jedino što se troši malo više Prime-a i to je to. Na manjem akvarijumu menjam sa onom kantom za zalivanje cveća, dve kante 10 kapi Prime-a i eto zamenjeno 50% vode ali na većem je nepraktično 5-6 a ponekad i sedam kanti. Ni ribama ni biljkama ne fali ništa apsolutno, ne deluju da su pod stresom niti bilo šta slično. Prime bi trebalo da reaguje odmah tako da ne vidim problem. U početku sam sve radio sa kofama dok sam koristio FFM pogotovo ali sad je to definitivno nepraktično. Doduše ne znam kako je to u situaciji kad je voda previše hlorisana, možda je tad riskantno raditi ovo što ja radim mada znam nekoliko akvarista koji to rade bez ikakvih problema takođe. ----------------------------------- Bishop Pet Avg 30, 2019 8:38 pm ----------------------------------- @IVANRO - Hvala puno, sve smo se razumeli što se doziranja tiče, nego vidim da Seachem Prima nema u prodavnicama, barem na netu. Gde ga ti nalaziš? I još nešto da li si koristio Seachem Safe, koliko sam gledao vidim da je ista stvar samo još koncenteovaniji. A na amazonu mu je cena 11usd za 250g. Pa ako ga ne nadjem, poručićsa amazona, nije problem. @Peku - Kod mene je akvarijum postavljen na šank izmedju kuhinje i dnevne sobe, i poprilično je visoko gornja stranica, na oko 2m visine, ako pritom dodam i zapreminu od preko 300 litara, imam baš i praktičnih problema da skladištim 100+ litara vode za zamenu, pa je ako postoji i ovo rešenje iskoristio tu mogućnost. ----------------------------------- tt Nikola Pet Avg 30, 2019 8:57 pm ----------------------------------- Nabavi kozice neke one su dosta dobri cistaci i ako ih imas vise akvarijum ce ti blistati,dodaj aktivni ugalj u filter,dzaba ti par redova sundjera i vata ako nemas aktivni ugalj ili kuglice,mozes i nekog puza algara uzeti i oni ciste dosta,a od biljaka pre bih ti preporucio da kupis neke biljke nego te recne koje si nasao jer one zive u mutnoj vodi samim tim znaju i da zaprljaju vodu,neku plutajucu drezgu i neces imati problema ona je odlicna za taj otpad i te masti i necistoce koje se skupljaju na povrisini akvarijuma...meni je kristalno cista i prvog i 20og dana i uvek ali imam sve to nabrojano,zlatnu ribicu izbaci u drugi akvarijum ako imas jer ona jede puno prozdrljiva je i naravno zato mnogo i prlja akvarijum..to bi bilo to otprilike i bices zadovoljan rezultatima :) ----------------------------------- tt Nikola Pet Avg 30, 2019 9:01 pm ----------------------------------- Nabavi kozice neke one su dosta dobri cistaci i ako ih imas vise akvarijum ce ti blistati,dodaj aktivni ugalj u filter,dzaba ti par redova sundjera i vata ako nemas aktivni ugalj ili kuglice,mozes i nekog puza algara uzeti i oni ciste dosta,a od biljaka pre bih ti preporucio da kupis neke biljke nego te recne koje si nasao jer one zive u mutnoj vodi samim tim znaju i da zaprljaju vodu,neku plutajucu drezgu i neces imati problema ona je odlicna za taj otpad i te masti i necistoce koje se skupljaju na povrisini akvarijuma...meni je kristalno cista i prvog i 20og dana i uvek ali imam sve to nabrojano,zlatnu ribicu izbaci u drugi akvarijum ako imas jer ona jede puno prozdrljiva je i naravno zato mnogo i prlja akvarijum..to bi bilo to otprilike i bices zadovoljan rezultatima :) ----------------------------------- Peku Pet Avg 30, 2019 10:19 pm ----------------------------------- Onda koristite FFM koji je formula namenjen da se sipa u aktivan akvarijum. Plus trebalo bi da ima i pozitivan uticaj na ribe. Za Prajm piše da se može sipati u akvarijum za vreme cikliranje ali je u potpunosti izostavljen deo za period posle kada su životinje u akvarijumu. Pošto koristim Seachem proizvode mogu slobodno da kažem da se upustva za njihove proizvode treba držati kao pijan plota tj. bukvalno ih interpretirati. Sad sam bacio pogled iz kog dela Srbije si i ne mogu da verujem da pitaš zašto ti je žuta voda :haha: Žena mi je nešto pričala da su sređivali vodovod ali Vama dok se ne promene sve cevi po gradu i dok se kompletna infrastruktura dobro ne steriliše nema pomoći. Lisac ti je dao solidno rešenje. Možeš da probaš da u unutrašnji filter naguraš filter vate, to bi malo trebalo da pomogne. Ali ne onaj mali nego neki malo jači. Aktivni ugalj sumnjam da u ZR traje duže od nedelju dana. Seachem Puragen ti isto preporučujem da dodaš kao filter materija. Ako situacija u kući dozvoljava bolje koristi Seachem SeaGel nego aktivni ugalj, malo duže traje i ima malo širi spektar apsorcije. Baci pogled u Aquashopu na deo Filtracioni materiali -> Posebni. Za ZR sa hemijom na duže staze najjeftinije rešenje je neki bolji RO uredjaj i soli za remineralizaciju vode. 24h nije dovoljno da iz vode ispari Hloramin. Hlor se danas jako retko koristi. Tihe su ubice riba sa kulmulativnim efektom. ----------------------------------- IVANRO Sub Avg 31, 2019 2:22 pm ----------------------------------- Onda koristite FFM koji je formula namenjen da se sipa u aktivan akvarijum. Plus trebalo bi da ima i pozitivan uticaj na ribe. Za Prajm piše da se može sipati u akvarijum za vreme cikliranje ali je u potpunosti izostavljen deo za period posle kada su životinje u akvarijumu. Pošto koristim Seachem proizvode mogu slobodno da kažem da se upustva za njihove proizvode treba držati kao pijan plota tj. bukvalno ih interpretirati. I uputstvo kaže da može da se sipa i direktno u akvarijum i sipa se doza za celu zapreminu vode akvarijuma, naravno da je bolje prvo u bure ili kofu kao i za svaki preparat ali može i ovako što su jasno i naglasili. Za FFM se ne slažem da je bolje da se koristi od Prime-a u ovoj situaciji jer FFM-u treba oko 4 sata da neutrališe hlor i ostalo dok Prime radi odmah zato je easy life razvio novi proizvod baš za neutralizaciju hlora, hloriamina i teških metala pri primeni vode koji reaguje odmah kao i prime i zove se easy life aquamaker. Potpuno ista stvar kao prime samo blaže koncentrovan. Takođe Prime se koristi i u aktivnim akvarijumima i služi za neutralizaciju amonijaka, nitrita i nitrata ako nešto od tih parametara ode u đavola. @Bishop Mislim da ga ima na kupujem prodajem ili tako negde pa pogledaj na netu a u radnjama mislim da ga nema. Što se tiče Safe kažu da je ista stvar ja ga nisam koristio jer mi je Prime praktičniji ali ti vidi šta ti više odgovara od ta dva.