Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 My guppy Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
boss
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2009
Poruke: 30
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pet Sep 04, 2009 9:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa vrlo interesantno, zanimljiva prica o gupijima. A ako nije tajna mogao bi da nam ostavis neki link da pogledamo, eventualno i da se neko ko ima neku lepu ribu prijavi na neki konkurs.

A kad sam vec ovde poceo temu da postavim pitanje.

Imam jedan akvarijum koji sam dobio i koji je neki mix ribica. Npr. Imam 2 tetre, 2 skalara, 2 black molly, 3 neke roze (mnogo lude, samo lete po akvarijumu, inace pregledao sam celu bazu i nisam mogao da ih nadjem koje su) i dve neke srebrno- bele koje takodje nisam mogao da nadjem u bazi riba i jednog cistaca. I na kraju pre nekih 20-tak dana sam kupio 3 gupike, predivne, ludih boja, i sve je super funkcionisalo. Jedna je bila malo uplasena novom sredinom i nije se mnogo mesala sa ostalima i bila je jako cudna. A ovaj par druge dve je bio super. Nije bilo napadanja, agresije jednih na druge ili tako nesto. Slozna zajednica. A onda jedno jutro dok sam bio na poslu zena mi je javila da je muzjak gupija iz onog para uginuo. Kada sam dosao s posla izvadim ga iz akvarijuma i vidim da mu je repno peraje grickano, e sada, ne mogu da tvrdim da je zbog toga uginuo, jer je mozda posle uginuca neka riba gricnula peraje. Ali sada par dana nakon toga primetio sam da i mala, zenkica iz tog para gupija ima kao pocepoano peraje i jedna od onih tri roze pomenutih.

Sta moze da bude razlog tome? Mozda neka bolest ili je neka riba "tajno"agresivna?

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Sep 04, 2009 9:52 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 04, 2009 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Verovatno ti je neka od riba bila bolesna kad si kupio a da se to nije moglo primetiti. Predpostavljam da je odatle pocelo. Sto se tice grickanja repa, verovatno je riba crkla i posle toga je usledilo grickanje repa od strane drugih riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Sep 07, 2009 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mali update riba.

Image

Image

Image

Image

Image

Ima interesantnog potomstva ali slike kad narastu, uskoro Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Damm
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Okt 2009
Poruke: 7

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2009 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovaa poslednava e naj ubava...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
ika97
Banovan
Banovan



Registrovan: 02 Nov 2009
Poruke: 210

PorukaPoslao: Sre Nov 04, 2009 9:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako nije tajna bojane,da nam kazes koje si ribe ukrstao(tj koje vrste gupika)da bi dobio onog ''snakeskin-a'' sa 4 slike muzjaka... ako moze neka slika tvog akvarijuma,i kolko kostaju gupike kod vas u novom sadu........hvala unapred;)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Sre Nov 04, 2009 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
Pravo da ti kazem nikad mi se nije desilo da zenka posle kocenja ne moze da se oporavi i da na kraju premine.

Pa pazi ,zavisi kako je hranis. Kada zenka udje vec u neki ,lupam 20.dan s malcima , po meni ju je potrebno intezivno i to veoma dobro hraniti vise puta na dan ako je hranim samo listicima i ako zelim da je ocuvam u zivotu .Ali meni se desavalo da nemam toliko vremena pa recimo hranim gupike jednom dva puta dnevno i zenka iznese trudnocu ali bukvalno se iscrpi prilikom izbacivanja mladih i stomak joj se uvuce. Kada se to desi ako je ne hranm zivom hranom sto posto umire .Vrlo male sanse su da prezivi ali desava se .Inace cini mi se da prilikom prve oplodnje zenke - prvi put, posle toga moze da se koti jos najmanje 5.puta bez oplodnje muzjaka.
Nek bude recimo i dva puta da se okoti ...Da li ti iz ta dva mresta odgajis gupike recimo u posebnim akvarijumima i kad vec pocinju muzjaci da ,,napadaju,, zenke ti razdvojis muzjake i zenke u poseban akvarijum i onda vrsis selekciju kasnijim ukrstanjem?
Citat:
one volehranu biljnog porekla ali se slade i sa svom zivom hranom

*To sto kazes za ishranu diskusa poznato mi je ,sve je to ok i da kazem isto ....Ali ...kako svrstavamo gupike u biljojede ili mesojede to me interesuje .Rekao bih da se one i u prirodi hrane raznovrsnom hranom.
Citat:
znao sam preko leta da ih pustim u neki DIY bazen u dvoristu i da ih ne hranim s nicim a one mnogo bolje izgledaju od drugih koje sam u isto vreme hranio sa tubifexom u akvarijumu

Da to je sigurno potpuno tacno .Pa to je nepisano pravilo kada na nesto ne obracas paznju u toj meri samo vidis rezultate, a i verovatno imaju vise prostora u bazenu nego u akvarijumu.
Citat:
Sto se tice ukrstanja treba znati jednostavno genetiku.

Kako ? to me malo podrobnije interesuje ? Sta je tu bitno ?
Citat:
Evo recimo jedan primer moja riba koja je usla u izbor za ribu godine 2009 na sajtu koji se bavi iiskljucivo samo gupikama.

Cestitam ,sta je tu sad na ovoj tvojoj slici bitno da znamo u vezi gupike , da je ona recimo najbolja na svetu pod predpstavkom? Kako znas koju varijaciju da ukrstis da bih dobio ovu crvenu boju ili je to slucajno tako ispalo ? Ili kombinujes varijacije pa sta ispadne ?
izvinjavam se ako sam preterao

Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 05, 2009 12:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skotne zenke hranim uobicajeno kao i ostale ribe, stvarno nikad im nisam davao neke posebne tretmane jer nisam imao potrebe. Prvi put cujem za tu pojavu o kojoj pricas. Jel ti se to uvek desavalo ili samo sa trenutnom ribom koju imas?
Oni iskusniji kazu da im vise prije hrana biljnog porekla sto ne iskljucuje i davanje ostale hrane. Ja se trudim da im ponudim sto raznovrsniju hranu.
Sto se tice ribe sa slike i drugih riba i svega vezano za ukrstanje pokusacu da ti napisem neki svoj princip rada koga se uglavnom pridrzavam. Ono sto je bitno jeste da nabavis kvalitetne primerke ili da ih prepoznas u prodavnici. Verovatno se pitas kako da ih prepoznas, vidis to zavisi od tebe kakvu ribu hoces odnosno varijaciju. Svi se zalete na muzjake odmah zbog lepote repa a zenke budu ignorisane ali zenke su te koje prenose gene i da kazem bitnije u celoj toj prici. Ja sam se sa gupikama zanimao jos kad nije bilo interneta tako da sam svasta probavao. Kad je internet i kod nas postao dostupan ja se nisam mogao zasititi slikama i raznim tekstovima. Tad skontas da nije svaka zenka za svakog muzjaka odnosno od njih ne dobijes nista specijalno i samo se vreme gubi. Primera radi svetle zenke (na primer zenke snakeskina) ne treba pariti sa tamnijim muzjacima (muzjaci sa tamnim telom) ako shvatas sta hocu da kazem. Moras znati odnosno umeti prepoznati kako recimo izgleda zenka snakeskina (kad sam je vec uzeo za primer) odnosno kako izgleda njen muzjak. Ona mozda i nije nesto atraktivnih boja ali ce upravo onda da daje jako lepe malisane koji ce da postanu prelepi muzjaci.
Mladu ribu odvajati cim se primeti razlika u polu, znaci posebno muzjaci, posebno zenke. Vremenom se izvrsi selekcija i ostatak zenki spremas za ono sto nadolazi. Znaci nema ubacivanja muzjaka dok ne dostignu neku velicinu da ne kazem dok skroz ne odrastu. Tek tad ubacujes muzjaka. Ja recimo imam ove svoje ribe nekoliko godina, s vremena na vreme ubacim nesto novo da osvezim krv. Imam par linija ali se ne drzim striktno to s tim i to je to vec uvek nesto mixam da vidim sta ce ispasti jer mi je u tome upravo i car svega ovoga. Ja to radim preko krvnog srodstva.
Sto se tice ove ribe sa slike kako sam je dobio, uh, kao sto rekoh ribe koje imam kod mene su nekoliko godina pa ih mogu "osetiti" koje su mi od cega i sta sam radio. Sad cu okaciti slike ribe koje su ucestvovale u stvaranju ove ribe ako budem nasao slike svih riba (one koje nemam okaciti kako su priblizno izgledale).

Zenka od koje je sve pocelo je ova:

Image
Inace ta linije je odrzavana cista bez ikakvog ukrstanja kad sam nabavio zenku (nabavio sam je mladu) a zmuzjaci su izgledali ovako od prilike:

Image

Ja nisam pario sa takvim muzjacima vec sa ovakvim:

Image

Tada sam dobijao muzjake od kakvih zenka upravo i potice i tad sam stao da parim sa takvim muzjacima vec sam krenuo da parim sa ovakvim:

Image

Image

Crvena boja je uvek preovladjivala.

Sa tim ribama sam se jedno vreme zadrzao pa sam ponovo bio poceo ukrstati. Muzjak je bio ovaj dole na slici:

Image

Trenutno je za parenje zaduzen jedan snake skin pojacan sa jednim mladim momkom koji je vise tu da stekne ljubavna iskustva jer ga planiram u sledecoj turi mixa zajedno sa jos nekim mladim muzjacima koju su mi interesantni.
Prvo mlado pojacanje koje je u planu ali videcemo sta ce od nejga da bude na kraju:

Image

Nije s goreg posetiti:

Kod:
http://www.guppies.com/forums/
http://guppylabs.info/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 10:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
Jel ti se to uvek desavalo ili samo sa trenutnom ribom koju imas?


Na sta si mislio ?

Uf svaka ti cast, i ja sam svojevremeno u svojoj glavi imao sve ovo sto ti radis ,svaka cast .
Jos jedno pitanje ... Da li si vodio evidenciju koliki je zivotni vek muzjaka i zenke gupija, naravno s ti da su se parili reprodukovali ....?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 10:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam na tu pojavu kod tvojih zenki da im se stomak uvuce. Nisam vodio evidenciju o zivotnom veku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako bre nisi cuo ?! Do skoro sam imao gupike koje sam poklonio. Dve zenke su mi uginule i to smedje koje su bine pune malih , htele su da ,,prsnu,, koliki im je stomak bio . Posle izbacivanja malih ,proslo je dva tri dana uginule su iako sam ih hranio poprilicno ali im se stomak uvukao ,dosta su se iscrpele ,steta sto ih nisam sliko da vidis. Evo ti jos jedan zadatak da pratis zivotni vek gupika ,nadam se da nije los predlog i mene interesuje.
zaboravih , kada uparujes gupike od momenta izleganja odnosno kada ih ukrstas s muzjakom >da li kada dostignu maticnu velicinu kao na tvojim slikama ili ih i manje na nekoj srednjoj velicini ukrstas?
ne znam dal sam dosadan ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 11:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nego sto max narastu budu uparene, mada neke sacekam do kraja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
jana
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2009
Poruke: 303
Lokacija: Aleksinac Srbija

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 1:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni upravo raste prelepa tura gupika. Muzjacima se doduse jos uvek ne vide boje ali zenkice su prelepe. Svaka je drugacija. A dve zenka se spremaju po treci put da se kote bez muzjaka. Ja sam verovatno jedina osoba koja smatra da su zenka gupike lepse od muzjaka. Samo nikako ne mogu da ih uslikam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pet Nov 06, 2009 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Pre nego sto max narastu budu uparene, mada neke sacekam do kraja.

svaka cast Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ika97
Banovan
Banovan



Registrovan: 02 Nov 2009
Poruke: 210

PorukaPoslao: Ned Nov 08, 2009 6:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zanimljive gupike jako lepe,inace No 1,ako ne ides na takmicenja sa gupikama ili slicno,ste te briga ako ti n.p.r 1 gupika oko 40 malih a crkne,ti si dobio 40 a izgubio 1,e sad samo treba lepo ocuvati te mlade sto neki ne znaju,i kad to uradis na konju si !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Nov 08, 2009 7:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mogu one da okote i preko 100 Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Ceratopteris thalictroides i Endler g... chaosad Tražnja 0 Pet Feb 02, 2024 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon guppy zenke! Nikola00 Na poklon 1 Uto Dec 07, 2021 5:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon guppy muzijaci Nikola00 Na poklon 1 Pet Dec 03, 2021 3:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy ženke na poklon Ayrton Na poklon 2 Sre Nov 17, 2021 11:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy pomoc DexMax Početak u akvaristici 1 Sre Okt 06, 2021 7:00 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License