----------------------------------- surcinac Uto Jan 03, 2012 8:00 pm Nandopsis salvini ----------------------------------- Znam da je vec pisano o ovoj ribi ali hteo bih da dodam nesto u vezi Nandopsis salvinija iz licnog iskustva. Riba zahteva temperaturu od 25 pa navise ,ja ih drzim na temperaturama od 26 pa do 28 sve zavisi da li hocu da ih mrestim ili ne. Znam da se negde spominje i niza temperatura ,ali pri nizim temperaturama veoma su umrtvljenje i neaktivne (cak i plasljive). Salvini raste do 20 cm mada ja ih drzim vec nekoliko godina i muzjak kojeg sam imao imao je max 18cm ,ali i to je retkost dok su zenke do nekih 15cm. Boja ovih riba je fascianantna i postoje nekoliko varijacija u boji ribe iz regiona Rio Candelaria i muzjak i zenka su jarko crveno obojeni po stomaku ,dok recimo varijetet koji ja imam rio Almoloya zenka ima crvenu boju po stomaku dok se muzjaku samo nazire crveno na stomaku ,ali on zato po telu ima plave tackice i zato je meni taj varijetet omiljen. Medjutim ta obojenost i lepota salvinija ima svoju manu , a to je njena ekstremna agresivnost ,ja sam ih drzao sa mnogim ciklidima i svaka od tih riba bez obzira da li je bila veca ili ne od salvinija bili bi nadjacana, a ta njihova agresija se pojaca za vreme mresta. :twisted: Po meni za uspesno drzanje salvinija je potreban veliki akvarijum i sto duzi jer meni se desavalo da i na 180cm naprave pometnju u akvarijumu,u akvarijumu drzite ili par ili muzjaka sa 3 zenke da bi se medjusobna agresija mogla raspodeliti(veoma je tesko drzati vise muzjaka u jednom akvarijumu) .Meni je muzjak znao ubiti zenku u akvarijumu duzine 180cm tako da nema pravila. Ali sto veci akvarijum vise sansi da ce sve biti mirnije. Sto se tice hrane nisu probirljivi ,ali treba ih hraniti sto raznovrsnije da bi im se pojacala boja. Mrest Kada su spremni mrest, zauzece veci deo akvarijuma za sebe, a mužjak će svojim ponašanjem staviti do znanje drugim ribama da ne prilaze. Nacesce se mreste na nekom kamenu ili panju i zenka zna poloziti i nekoliko stotina jajasaca. Kada polozi ikru zenka vise vodi racuna o ikri ,masuci perajima i davati im kiseonik ,dok muzjak agresivno brani teritoriju. Nakon 2-3 dana mali proplivaju sto zavisi i od temperature vode,roditelji ih tada premestaju u vec pripremljene jame u pesku i tada se ta agresija kod salvinjia pojacava. Male mozete hraniti sa artemijom ili nekom usitnjenom hranom i brze napreduju kada su sa roditeljima. Nadam se da ce ovaj tekst pomoci nekom u drzanju salvinija jer i uprkos njenoj agresivnosti ,ako se pazljivo odaberu ribe sa kojima bi delila prostor i obezbedi dovoljno veliki akvarijum ne bi trebalo biti vecih problema. pozz Moj par :wink: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_189373376_Nandopsis%20salvini%20Rio%20almoyola.jpg