----------------------------------- Looniz Sub Dec 20, 2014 5:35 pm ----------------------------------- - nemate dobar uvid u dešavanja u filteru, zaprljanost, pojava algi, upad nekog stanovnika iz akvarijuma i slično; - rad sa filterom je komplikovaniji (naročito ako je trokomorni i duž celog akvarijuma), pošto Vam smeta sam akvarijum; - u slučaju potrebe da operete spoljašnji filter, potreban vam je slobodni prostor bočno od akvarijuma kako bi izvukli filter (posebno u urbanim, skučenim uslovima). Imao sam 2 akvarijuma sa spoljasnjim trokomornim filterima koji su bili iza akvarijuma, tik uz zid. Nisam primetio da mi je bilo sta smetalo.. :wink: Sto se tice razloga ne postavljanja, ne bih se slozio ni sa jednim od njih. Zaprljanost filtera se ne gleda na oko, vec po protoku vode, po stanju u samom akvarijumu, t.j. kvalitetu vode. Sto se tice upada stanovnika, pa ono se vidi sa bocne strane u talozniku. Ukoliko filter stoji u cosku, okrenuti filter tako da taloznik bude vidljiv, a komora sa cistom vodom (pumpom) do zida. Rad sa filterom ne postoji, ili ga peres - ili ga ne diras. Ukoliko se pere - izvuce se voda i izvadi filter, cija tezina nije nesto narucito.. Filter se vadi i odozgo, ne samo bocno :wink: Sve sto sam naveo je bilo u mom slucaju, tako da pisem samo ono za sta mogu da potpisem 8) Imao sam obe varijante, i akvarijum u cosku i na sredini zida. Presudno u ovom slucaju je prostor. Onaj ko nema prostora iza akvarijuma, ne gine mu bocni. Ko ima prostora, mislim da tu ne treba ni razmisljati.. Spoljasnji trokomorni filter se pere nekoliko puta godisnje, cak u nekim slucajevima to moze biti i 2 puta, na svakih 6 meseci, u zavisnosti od kolicine i vrste riba. Tako da i ako (ali cisto sumnjam) nwko ima manjih problema sa pranjem filtera, to nije tako cesto.. :wink: Pozdrav!