----------------------------------- icatenej Pon Mar 28, 2016 1:21 pm Nekoliko tehničkih pitanja oko postavke azijskog biotopa ----------------------------------- Kratak uvod... Nisam baš "nov" u akvaristici, ali sam godinama unazad gajio isključivo Malawi ciklide :) Malawci su izgledali ovako (snimljen detalj iz akvarijuma) - uspešno su se razmnožavali, lepo napredovali, povremeno se tukli da odrede ko je gazda u akvarijumu, sve ono što malawci inače rade...: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fdWLUevIsrE[/youtube] Iz raznih razloga bio sam prinuđen prošle godine da rasformiram akvarijum i sada sam ponovo krenuo sa formiranjem akvarijuma, s tim što sam ovoga puta planirao da pravim uslovno rečeno azijski biotop. Akvarijum je od nazivnih 200l (100x50x40 visina je 50). Sa ciklidima sam koristio kanister filter Atman EF4, međutim, sada sam napravio spoljni trokomorni filter (50x50x12) sa ulaznom prelivnom cevi fi50 i Atman potopnom pumpom koja gura nazivno do 2000 l/h. Akvarijum ima novu Aquadekor 3D pozadinu (simulacija sedimentnih stena crvenkaste boje). Podlogu sam formirao od 1-2 cm hranljive podloge (neka firmirana, nije mi pri ruci sada kantica da vidim tačno koja, ali nije ni bitno...) postavljena na 2/3 dužine akvarijuma sa leve na desnu stranu, preko koje ide kvarcni šljunak 1-3mm granulacije. Na poslednjoj trećini dužine je vrlo fin pesak. Akvarijum je sada u fazi cikliranja već nekih 15 dana (koristio sam Easy Life "Easy Start" za početno cikliranje jer mi je filter masa poptuno nova). Voda je sada potpuno bistra i sada bih krenuo sa fomiranjem dekoracije i sadnjom biljaka. Dekoracjia će se sastojati od jednog velikog redmoor wood panja i nekoliko kamenova. Panj je trenutno u fazi tretmana toplo/hladno radi upijanja vode i ispuštanja najveće količine tanina (očekujem do kraja sedmice da i to bude gotovo). E sad, moja pitanja se odnose na ono što mi kod ciklida nije bilo u fokusu - adekvatno osvetljenje za biljke i izbor biljaka i ribica :) Ne želim preterano zahtevne biljke u akvarijumu - znači, ne želim da ubacujem CO2 sistem. Samim tim i količinu svetlosti bih zadržao na nekom nižem/srednjem nivou i ograničio se na izbor biljnih vrsta kojima odgovaraju takvi uslovi. Trenutno su u haubi dve Phillips T8 590mm 18W daylight neonke (6200-6400K). To je za ciklide bilo sasvim dovoljno, ali za biljke sam siguran da neće biti. Moja je ideja da dodam još jednu armaturu za dve T8 neonke i da miksujem ove što imam sa recimo Sylvania Gro Lux neonkama. Moja osnovna dilema je da li bi ukupno 72W (4x18) bilo dovoljno? Recimo da je realna zapremina vode u akvarijumu (kad se oduzme zapremina pozadine i činjenica da nije napunjen do vrha) negde oko 165l. Sa 4 neonke to mu dođe oko 0,44 W/l što mislim da upada u taj neki srednji opseg kome težim... Period svetla bi držao na nekih 10h dnevno... Drugo pitanje odnosi se na izbor biljaka... Čitao sam i čitao i mislim da sam se prečitao :? :D Želeo bih da stavim neke mahovine (na delove panja, na neke kamenove i na delove pozadine). Javanska? Riciia? Nešto treće? Koje biljke u prednji plan da formiraju tepih? Za zadnji plan sam mislio da stavim valisneriju. Ima li neko drugačiji predlog za nešto nezahtevno što bi formiralo "šumicu" u delu akvarijuma? Šta za srednji plan? Neke Bacope (npr. Bacopa lanigera) i Anubias-e (npr. Anubias barteri). Da li staviti neke površinske biljke? Na kraju - ribice... Ideja mi je bila da imam miks većih ribica sa "karakterom" uz barem dve jatne vrste. Za ribicu sa karakterom izabrao bih Trichogaster leeri (biserni gurami), s tim što nisam siguran koliko komada mogu da stavim u ovaj akvarijum (mislim da 6-8 komada za početak neće biti previše - kako budu rasli i kad vidim šta su mužjaci a šta ženke, onda bih u skaldu sa tim višak premeštao u drugi akvarijum ukoliko vidim da ima problema sa agresivnošću). Od jatnih vrsta opredelio bih se za jedno jato nekih rasbora i jedno jato zebrica. Od algara bih izabrao sijamske algare. Za čistače dna ne znam šta bih izabrao... Molim iskusnije za savet/komentar posebno oko svetla i biljaka... Takođe, ako je neko držao Trichogaster leeri molim za savet/iskustvo o ovim ribicama (našao sam na forumu nekoliko tema, ali su ih postavljali ljudi koji su imali jednu-dve ribice u manjim akvarijumima...). Izvinjavam se na opširnosti i nadam se da će neko želeti da da korisne savete... Uslikaću ovih dana nekoliko fotki kako napreduje posao. ----------------------------------- icatenej Uto Apr 05, 2016 10:41 am ----------------------------------- Ok, evo dokle sam trenutno stigao :) Spoljni filter: http://www.igor-nedeljkovic.info/akvaristika/akvarijum_003.jpg Akvarijum u fazi cikliranja: http://www.igor-nedeljkovic.info/akvaristika/akvarijum_002.jpg Trenutno stanje: http://www.igor-nedeljkovic.info/akvaristika/akvarijum_001.jpg Osvetljenje čine 4 T8 neonke - dve Phillips day light i dve Juwel (High-light nature i High-Lite Colour). Biljke za sada dobro napreduju - sve su krenule da vidno rastu, izbacuju nove listove itd... U akvarijumu su trenutno 42 ribice (mada na ovoj poslednjoj fotki akvarijum deluje prazno...). Za sada su tu: - Trichogaster leeri - 6 kom - još su mali i teško je utvrditi pol - Zebrice - 16 kom - Rasbore (miks heteromorpha i espei) - 12 kom - Nekoliko ksifoa - njih sam prve stavio kao pilot ribice jer sam ih imao od ranije - Ancisturs - 2 kom Što se tiče biljaka, ne bih više ništa ubacivao u ovom trenutku. Ove postojeće bih rasađivao i trimovao kako budu rasle. Zna li neko, za koje vreme otprilike se isposti hranljiva podloga i kada bi trebalo započeti sa dodatnom prihranom biljaka? 6 meseci? Manje? Više? Što se tiče ribica, mislim da ima mesta za još barem desetak rasbora i nešto kasnije za još nekoliko algara... ----------------------------------- Bojan Uto Apr 05, 2016 9:13 pm ----------------------------------- Obrati paznju na kelvinazu neonki, bilo bi pozeljno da imaju 6500K :wink: Vidim da si u srednji plan stavio HM i mislim da si napravio pravi izbor :wink: Ja sam kod sebe isto to radio, volim tu biljku jer ume lep zbun da napravi mada nekad ume da raste i dosta nisko. To mi se desavalo u istom akvarijumu, znaci isto osvetljenje i sve ostalo. Mozes da se igras kad je trimujes i da pravis razne oblike ukoliko volis tu vrstu igre :) ja sam poslednji put pravio dve loptice od HM :) Nedavno sam je podsiosao na keca svu sto bi se reklo. S obzirom da je akvarijum svez ja bih stavio Pistiu od povrsinskih biljaka, nju uvek stavljam kad je start u pitanju. Mozes nazad ubaciti higrofilu polispermu, nezahtevna je i svakako lepsa od bakope bar je to moje misljenje. Sto se tice prednjeg plana a imajuci u vidu osvetljenje ja bih ubacio sagitariju. U svakom slucaju pratim temu pa cemo videti kako se razvija situacija :wink: ----------------------------------- icatenej Sre Apr 06, 2016 12:19 am ----------------------------------- Zahvaljujem na komentarima. Ove dve Phillips neonke su od 6400K i daju "dnevno" svetlo. Ove Juwel neonke, barem prema specifikaciji, imaju pikove u plavom i crvenom delu spektra što bi dodatno trebalo pogodovati bilju. Pogledaću ove biljke što si preporučio. Posebno Pistiu. S obzirom na površinski tok vode, skupljala bi se u zadnjem desnom uglu, što mi taman odgovara - malo da zaseni taj deo, a ujedno ne bi zaklanjala svetlo drugim biljkama...