----------------------------------- zarupski Pon Jan 28, 2013 2:58 pm nitro unistavanje algi ----------------------------------- kao sto naslov kaze zna li neko kako se brzo resiti algi?imam one male zelene alge po staklu,zelene tacke takodje po staklu i one crne dlakave po biljkama i panju ----------------------------------- chikavili Pon Jan 28, 2013 3:11 pm ----------------------------------- Procitas sve "Zalepljene teme" u ovom delu foruma ;) ----------------------------------- gocha Pon Jan 28, 2013 3:18 pm ----------------------------------- Okrenes grubu stranu sundjera za sudoveo(naravno novog ne koriscenog) istrljas po staklu i gotov poso sto se stakla tice, a za otklanjanje sa biljaka i ostalo ciscenje ,kao sto rece chikavili citas.... ----------------------------------- zarupski Ned Feb 17, 2013 10:40 pm ----------------------------------- ok je to to sam sve procitao ali nisam nasao kako spreciti da ne rastu jer ih imam i po staklu i po listovima.imam lose osvetljenje pa me zanima koje bi najbolje bilo za akvarium od 160 l hvala unapred ----------------------------------- Daka Ned Feb 17, 2013 11:28 pm ----------------------------------- sve procitao ali nisam nasao kako spreciti da ne rastu jer ih imam i po staklu i po listovima... He druze moj, to je potraga za svetim gralom u akvaristici. :bravo: ----------------------------------- vorens Ned Feb 17, 2013 11:33 pm ----------------------------------- znas kako,napisi koju podlogu imas,koje osvetljenje imas (koliko w),koliki je foto period...daj te informacije... ----------------------------------- nikouro Ned Feb 17, 2013 11:41 pm ----------------------------------- Nitro unistavanje algi ne postoji. Sto napisa jedan clan u tekstu iznad, to je potraga za svetim gralom u akvaristici. Medjutim, borba sa algama i jeste nesto sto akvaristiku cini zanimljivom. Postoje dva resenja. Prvo resenje je hemija, a drugo, postepeno otklanjanje uzrocnika algi putem osvetljenja i potrosnje hranljivih materija u vodi. I jedno i drugo resenje ima svojih nedostataka i prednosti, a od nas samih zavisi kakav ce rezultat biti na kraju ...ako ima kraja :) . ----------------------------------- zarupski Ned Feb 17, 2013 11:46 pm ----------------------------------- podloga je zamlja za cvece, pa onda granulacija 05 do 4 mm.osvetljenje sam vec napisao da je lose pa zato trazim savet koje bi bilo najbolje ali ajde evo imam dve gro lux od 60cm 18w i imam jednu obicnu day lite neonku isto 18 wati.foto period 5-2-5.dodajem co2 kucne izrade ono sa bocama.znam da mi ta obicna neonka stvara problem pa zato pitam koju pravu da kupim koje marke i snage i koliko komada ----------------------------------- vorens Pon Feb 18, 2013 12:00 am ----------------------------------- ovako,probaj sledece..izbaci te gro lux i umesto njih ubaci neku 840,830,ako ne mozes njih da nadjes ubaci 765...ako ubacujes makro i mikro prestani jedno vreme,co2 neka ostane da potera biljke na sto brzi rast da bi one trosile sto vise iz vode,ubaci brzo rastuce biljke..i najbitnija stvar je da menjas po 30%-40% vode na svaka 3-4 dana..ostavi isti foto period...sa primenom ovoga trebalo bi za nekih 10 dana da pocnu alge da se povlace...nije stvar u tome ribati alge sundjerom u aq vec traziti uzrok zasto rastu i resetovanjem vode ih ubijati...probaj i javi kakva je situacija...pozz ----------------------------------- Daka Pon Feb 18, 2013 12:44 am ----------------------------------- @Zarupski Hajde malo da se uozbiljimo.Rekao si kakvu rasvetu imas i kakav je fotoperiod, da dodajes CO2, i da je akvarijum 160l. I da imas alge, vise vrsta. Nije ti palo na pamet da kazes koliko je ubiljen akvarijum, ima li sta u njemu da trosi materije kojima se hrane alge, da slikas ako te mrzi da pises, da kazes kad je formiran akvarijum, cime ga filtriras, koja je temperatura... I opet ti niko nece dati konacno resenje, ali uz konstatcije i savete ostalih clanova, i odredjeno predznanje koje imas, ili ako nemas moras steci, tek onda ces moci da razmisljas okidacu pojave i o modalitetima borbe protiv algi. Bez toga, evo kao da gledam, ovaj moj post ce biti i poslednji u ovoj temi. ----------------------------------- Daka Pon Feb 18, 2013 12:45 am ----------------------------------- Usput, gro lux nemaju blage veze sa pojavom algi, i nemoras ih izbacivati ----------------------------------- singe Pon Feb 18, 2013 12:46 am ----------------------------------- Ne znam koliko si pristalica hemije, ali algen stop pomaze, mislim da je neki italijanski proizvod pogledacu sutra sta sve pise ako si zainteresovan. Inace slusaj iskusnije kolege koji su ti pisali, ja bas nemam puno staza u ovome ali hvatam polako prikljucak. :-) ----------------------------------- vorens Pon Feb 18, 2013 12:51 am ----------------------------------- Usput, gro lux nemaju blage veze sa pojavom algi, i nemoras ih izbacivati nemaju veze ali umesto njih da ubaci jace neonke,zasto bi ostao sa tako slabim svetlom kao sto ga savetujes 2 grolux i jedna deylight?? ----------------------------------- carpforever Pon Feb 18, 2013 12:56 am ----------------------------------- nisi dao dimenzije aq,ali ako ima 160 lit to bi bilo 100x40x40 imas tri neonke na 60 cm znaci da imas dosta prostora u senci a i malo wati 3x18w=54w ----------------------------------- carpforever Pon Feb 18, 2013 12:59 am ----------------------------------- kupi standardnu neonku sa nosacem (elektro radnja,pijaca,marketi itd ) one su t5 21w 6500k barem 4 komada,na buvljaku su 700 din komad a na vise probaj da se cenkas ----------------------------------- Daka Pon Feb 18, 2013 1:02 am ----------------------------------- [quote="vorens ...zasto bi ostao sa tako slabim svetlom kao sto ga savetujes 2 grolux i jedna deylight??[/quote] Gde ga savetujem? Ni pomenuo nisam osvetljenje koje treba da ostavi, izuzev da gro lux neonke nemaju veze sa pojavom algi. I sta da pojaca kod svetla? Snagu, kelvinazu, sta...? Vorens prijatelju, tu vrlo dobro stojim, te mogu sa sigurnoscu reci da malo brzopleto savetujes... ----------------------------------- vorens Pon Feb 18, 2013 1:18 am ----------------------------------- pazi nemam nameru da se svadjam po forumu,ali rekao si mu da grolux ne pravi alge i da ih ne vadi,a ako bi uradio kako si mu rekao onda bi ostao na 2 grolux i jednu deylight...a sta da radi sa tom rasvetom na 160l??ja sam mu preporucio koje sijalice da ubaci,procitaj na predhodnoj strani...i hajde kad vec dobro stojis sa rasvetom reci kako brzopleto savetujem?ja pokusavam da mu pomognem oko suzbijanja algi i pricam mu da je njegova rasveta nula,a ti mu kazes da ne vadi grolux..i u pravu si,covek je dosao na forum i napisao samo imam te i te alge,nije napisao nista blize oko aq,tek kasnije.. ----------------------------------- kaplarm Pon Feb 18, 2013 2:17 am ----------------------------------- .dodajem co2 kucne izrade ono sa bocama To o algama je toliko puta pisano i toliko tema ima da je ovo sve ponavljanje, ali opet pomoci ce ti neko, ja nebih imao nista da dodam vise od prethodno recenog, jedino me interesuje ovaj co2 kucne izrade sa bocama. Nasta si tacno mislio, ako moze neka slika. ----------------------------------- decky Pon Feb 18, 2013 12:57 pm ----------------------------------- Ovako,pre par meseci sam imao i ja problem sa zelenim koncastim algama po biljkama i staklu akvarijuma,sa stakla sam skidao plasticnom platnom karticom. Ak je 140l + 30l spoljni filter, imao sam grolux 30w + obicna filipsova neonka 18w, razlog zasto su se alge pojavile je zato sto mi ak nije bio dovoljno ubiljen jer sam bio na pocetku formiranja ak. kada sam zasadio malo vise biljaka,alge su same od sebe nestale. tako da moj ti je savet da ak sto vise ubiljis i da dodas jos rasvete,premalo je to svetla na tu litrazu. ja sam dodao 1 stedljivu od 20w,a za koji mesec planiram da prepravim haubu i da ubacim jace i vise neonki, 1 grolux ce ostati iz razloga da bi samo davala lepsu boju ribicama. Veliki sam protivnik ubacivanja hemije protiv algi,dakle,samo sto vise zasadi biljka i alge ce se povuci,a te zelene tacke sa stakla skidaj kao sto je neko napisao sa kuhinjskim sundjerom i li nekom plastikom ----------------------------------- zarupski Pon Feb 18, 2013 7:11 pm ----------------------------------- znaci trazim neku ne odredjenu,sto se tice imena,samo da ima te oznake? ----------------------------------- zarupski Pon Feb 18, 2013 7:16 pm ----------------------------------- ljudi nemojte se svadjati zbog mojih gresaka evo resicemo slucaj bacicu ceo akvarium i cao samo se nemojte svadjati jer sam taman izasao iz velike tenzije u zivotu pa vas molim da se ne svadjate,necemo nista postici. ----------------------------------- decky Pon Feb 18, 2013 8:04 pm ----------------------------------- zarupski,niko se ne svadja,samo polemisemo i pricamo svoja iskustva,sto se mene tice. a ako si bas resio da bacis akvarijum,ok,samo mi reci gde ces da ga bacis ;) ----------------------------------- Daka Pon Feb 18, 2013 8:47 pm ----------------------------------- ... nemojte svadjati jer sam taman izasao iz velike tenzije u zivotu pa vas molim da se ne svadjate... Podrska i palcevi gore za tebe Zarupski. Nema svadjanja, samo neslaganja, suprotstavljanja stavova i pogresnih tumacenja necijih postova usled brzopletog citanja ili sujete koja nas sve odlikuje ----------------------------------- jovica Pon Feb 18, 2013 10:54 pm ----------------------------------- Imas akvarijum, zagledaj se sve vise u njegove dubine, utice relaksirajuce na coveka! Meni je pomogao prilikom brojnih kriza kad sam ostavljao cigarete. I evo vec osam meseci sam "strejt"! :bravo: Sto se tice crnih dlacica na listovima, resenje za to su sijamski algari, ako mislimo na ovu algu: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46938643_images%20%281%29.jpg a ovo je baja koji ih voli i meni je jako pomogao, ali ne zaboravi da si ti glavni koji je zaduzen za odrzavanje i uklanjanje algi http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_75623374_images.jpg Za tu tackastu zelenu mogao bi da smanjis malo foto period i prati dalji razvoj situacije. Nemoj da potezes za raznim preparatima na prvu, jer su oni trenutno resenje, uzrok pojave algi ti ostaje u akvarijumu i moraces sam da ga uklonis. ----------------------------------- carpforever Pon Feb 18, 2013 11:22 pm ----------------------------------- U prirodi sve ide linijom manjeg otpora.U akvarijumu se odvija stalna borba izmedju biljki i algi za hranljive materije.Ako biljke stagniraju ili propadaju znaci da ne trose hranjljive materije ako ih ima u aq i onda se pojavljuju alge.Pronadjimo uzrok i pokrenimo rast biljaka i alge ce se same povuci u znatnoj meri.Svako pravilo ima izuzetak,evo primer ako koristimo sijalice sa volframom,ako aq dobija dosta dnevnog svetla,cak i preterana aeracija pospesuje alge itd.Ali po meni glavni uzrok je problem sa rastom bilja. ----------------------------------- zoomzoom Pet Mar 22, 2013 9:21 pm ----------------------------------- Da li postoji neki nacin da ocistim biljke od hairy alge i vratim ih u ak?