----------------------------------- Greengo Čet Apr 06, 2017 1:26 am Nov akvarijum, misljenja iskusnih ----------------------------------- Kao prvo, jedan veliki pozdrav od novajlije za sve clanove :) Nadam se da cete sa uzivanjem podeliti vasa misljenja i savete :wink: Ovako, vec 10 godina imam akvarijum od 35L koji uspesno vodim. U njemu imam svega 7-8 ribica, ne znam imena, bitno da su sve lepe :) Biljke nemam vec dugi niz godina, nikad me nisu privlacile, do sada. Cistac u akvarijumu ima 6 i vise godina, i ima nekih 25cm. On je jedan od razloga zasto zelim veliki akvarijum... Sad sam se odlucio za nesto malko ozbiljnije, planiram mnogo bilja manje ribica. E sad imam problem oko sklapanja prave i odgovarajuce opreme. Budzet je skroman, i ne planiram da uzimam nista profi. Akvarijum 100x30x50 - 150 L Filter: Citao sam dosta po forumu, i odlucio sam se za kanister. Uzeo bih Atman EF2. Kazu da je za akvarijume do 180 L, tako da kapiram da odgovara. Osvetljenje: Odyssea 2x39w T5 6500K Dobro poznate i proverene T5 sijalice. Grejanje: 2x100w Atman unutrasnji grejac Zatim pred zimu jedan spoljni umesto unutrasnih. Moja pitanja su: 1. Da li smatrate neki bolji vid filtracije za ovih 150 L? 2. Da li mi pored ovog spektra osvetljenja, treba jos neki za zdrav zivot biljaka? 3. Neka preporuka za Co2. Sta je jeftina a dobra opcija? Nadam se da se niste smorili citajuci :wink: i hvala svima koji ce podeliti svoje misljenje :) ----------------------------------- Serene Sky Čet Apr 06, 2017 4:34 am ----------------------------------- Nećeš mnogo postići ako praviš akvarijum koji je širok 30cm za ribu koja je 25cm. Idi na 40min tih 10cm dosta znače vizuelno je lepse, imaćes mesta da lepo posadis biljke i da ih pustis da se razvijaju a i riba će moći koliko toliko da se okreće. Iz iskustva Velike ribe i biljke ne idu zajedno. Taj čistač će ti sve što posadiš počupati ako ga staviš u akvarijum pre nego što se biljke ukorene. ----------------------------------- Suncokret Čet Apr 06, 2017 9:59 pm Re: Nov akvarijum, misljenja iskusnih ----------------------------------- 1. Da li smatrate neki bolji vid filtracije za ovih 150 L? Ja se kunem u spoljasnji stakleni filter, ali to je samo moje misljenje. Manje-vise ceo svet koristi kanistere bez problema. 2. Da li mi pored ovog spektra osvetljenja, treba jos neki za zdrav zivot biljaka? Bice sasvim ok. Mozes da kombinujes 1 sylvania grolux i 1 arcadia freshwater pro ili philips 6500k. S tim da znas da filipsova vuce maaaalkice na zeleno, sto ne mora da bude lose ako imas vise biljaka. Arkadijina daje neutralno-belu svetlost, pa je superiornija ali i vise nego 2x skuplja od filipsove. Pa na kraju sve zavisi od budzeta. 3. Neka preporuka za Co2. Sta je jeftina a dobra opcija? Moje skromno misljenje - malo sta ima jeftino, a dobro, posebno ne CO2. E sad, najjeftinije ti je da pravis kvasac na 10 dana, ali i najnestabilnije. Nivo CO2 ide gore dole, oscilacije su velike...moguce pojave algi i veliko je zezanje. Neko kupuje polovne manometre, kineske manometre, polovne boce itd. Ja to ne mogu da preporucim, ali to su neke opcije. U sustini, mozes skroz da zaobidjes CO2. Makar u prvo vreme. Sastavi prvo akvarijum kakav zelis da bude, pa vremenom dodaj elemente koji fale - ako fale. Jer mozda za tvoje biljke nece ni trebati CO2. Mozda ce Easycarbo skroz da zavrsi posao. I da, u pravu je Serensky, 30cm je malo, a tvoj cistac ce sve da "pocisti". :) ----------------------------------- Greengo Pet Apr 07, 2017 10:36 am ----------------------------------- Kapiram sta zelite reci. Hvala na odgovorima :) Akvarijum cu povecati za 10cm u sirinu, sto ce na kraju biti 200 L. Ribe svakako nisam planirao da ubacujem prvih mesec dana, sto verujem da je dovoljno da bilje lepo razvije koren. Sto se tice filtera, odlucio sam se za spoljni stakleni. Kapiram da ce ispasti malo jeftinije od kanistera, a duze ce trajati. Tu imam mali problem, iz onoga sto sam procitao, kapiram da pumpa treba da ima 5x veci protok vode od same zapremine akvarijuma. Da li je to tacno? Odlucio sam se za pumpu, Atman 107. Pise da je protok 5.000L/h. Jel smatrate da je bolje da bude jaca pumpa, ili da uzmem slabiju? ----------------------------------- Suncokret Pet Apr 07, 2017 11:40 am ----------------------------------- Kakav god koren da bude, cistac od 25cm ce da pravi dar mar. Osim ako ne budes drzao Ehinodoruse, koren ce izdrzati... a listove cistac ima da busi. ;) Pumpa od 5ooo litara... zasto, cemu? Sam kazes 5x. :) Akvarijum od 200l efektivno ima oko ~180l vode ako ne i manje. Tebi pumpa od 800l/h radi posao. Pumpu od 5000l/h neces imati ni gde da smestis, niti crevo da stavis, a i mnogo vise struje trosi. Moj tast u svom ribnjaku ima 3000l/h. Kod mene je akvarijum od 250l, do nedavno sam imao 800/l pumpu, sada 1200l/h i taman je. Skroz radi posao kako treba.