----------------------------------- lexinho021 Čet Jan 19, 2017 12:39 am Nov akvarijum ----------------------------------- Pozdrav, treba mi pomoc oko formiranja novog akvarijuma. Naime zamislio sam da kupim akvarijum od 40l (te dimenzije mi se uklapaju u mesto koje sam predvideo za njega). Citajuci postove na forumu hteo bih i da napravim HMF ugaoni filter, odredio sam i povrsina koja bi trebala da bude za njega i da stavim cesku pumpicu u kombinaciji sa njim. Napravio bih je da precnik bude 1/2'' i u kombinaciji sa Tetra APS 50 pumpom (protok 50lh). Da li je to dovoljno za akvarijum te zapremine? Procitao sam na forumu da je ok, ali cisto da proverim jos jednom. Osim toga, posto sam kratak sa novcima za haubu, da li ima smisla uopste da pocinjem sa ovim pa da formiram akvarijum bez osvetljenja i biljaka, ili ipak stavim nesto od biljaka koje bi mogle da prezive i bez haube ? I poslednje koje ribice mi preporucujete i u kojem broju, a da mogu da zive normalno u ovim uslovima? Za oko su mi zapale microrasbore galaxy, al procitao sam da su plasljive i da im treba zaklona, pa ne znam kako bi to bas islo bez biljaka. Nadam se da vas nisam previse smorio, jer vidim da ima bas dosta ovakvih tema :) ----------------------------------- HORUS Čet Jan 19, 2017 12:06 pm ----------------------------------- Dobro nam došao na forum, i dobro nam došao u svet akvaristike. Što se tiče rasvete, može da ti posluži najobičnija stona lampa, samo nemoj staviti običnu sijalicu, nego štedljivu. Ako po prvi put počinješ sa ovim prelepim hobijem, ja preporučujem živorotke. Recimo, platike. ----------------------------------- lexinho021 Čet Jan 19, 2017 3:37 pm ----------------------------------- Hvala na dobrodoslici :) Ne pocinjem prvi put sa akvarijumom, imao sam i ranije (i trenutno imam) manje akvarijume do nekih 15l u kojima su japanke (po jedna ili dve), ali su oni bez biljaka, filtera, rasvete, pa sam hteo da malo podignem nivo mojih akvarijuma sa necim vecim, boljim, a onda i sa nekim lepsim ribicama :) Mislis da bi ove microrasbore galaxy bile prezahtevne? ----------------------------------- lexinho021 Čet Feb 09, 2017 2:21 pm ----------------------------------- Pozdrav, Prvi update, poceo sam da formiram akvarijum, staklar mi ga je napravio po dimenzijama 45 x 32 x 30 cm, sto mu dodje oko 42L. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53094353_rsz_dsc_0017.jpg Sinoc uzeh da ga napunim cisto da proverim da li je staklar odradio sve kako treba i kako ce se ponasati komoda da ne bi doslo do nekih nepredvidjenih situacija, a ujedno da isprobam i pumpicu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64636611_rsz_dsc_0023.jpg Sve je proslo kako treba :D (ovo na drugoj slici u dnu sam nesto pokusavao kad nalivam akvarijum da mi ne razlije podlogu tako da zanemarite to, danak neiskustvu) Malo o opremi za sad sto imam, student sam pa sam nesto kraci sa novcem, al deo po deo nabavljam, pa kad se slagalica sklopi valda ce liciti na nesto. Napravio sam hamburski filter u cosku, koji je povrsine 20 x 30 cm i debljine 5 cm. Iza njega je ceska pumpica za sad, planiram i grejac da nabavim neki, kontam da ce 50W za ovu litrazu biti dovoljno. Vazdusna pumpica je Aqauel Oxyboost. Probao sam sa Championom, al s obzirom da mi je stan garsonjera i da ne volim bas buku dok ucim, Champion mi je bio preglasan pa sam ga zamenio sa ovim koji je ok, naravno nije bescujan, ali kad se stavi peskir ispod, podnosljivo je, razmisljam mozda da ga stavim i u komodu ispod gde se jos slabije cuje. Zanima me koliko je pametno to da ga stavim na nizi nivo od nivoa vode u akvarijumu. Naravno stavio sam nepovratni ventil. Sledece u planu za nabavku je grejac, svaka preporuka je dobrodosla i neka rasveta, ali mislim da ce ona morati da saceka jos. Ova podloga je crni pesak granulacije 1mm i beli izmedju granulacije 2-3mm. Crnog sam nasuo oko 2kg, a belog oko 1kg, ali cu i to jos pojacati, ovo je samo neka test faza da vidim kako sve funkcionise. Takodje u planu od podloge je sledece neko veliko dekoraciono kamenje da ne bi akvarijum delovao ovako prazno, pikirao sam Seiryu Stone, ako budzet dozvoli bice super. Ako neko ima preporuku za neko drugo kamenje ili prodaje jeftinije pp. Od ribica koje bih ubacio, planirao sam desetak plavih neonki, ancistrus i par skalara. Da li je to dobra kombinacija? Premalo ili previse ribica? P.S. mislim i na biljni svet u akvarijumu, samo sto planiram da ga ubacim tek kad nabavim rasvetu, posto sa sobnim svetlom cini mi se da i nema previse smmisla bilo sta da pokusavam, al mozda i tu gresim, tako da svaki savet je dobro dosao. ----------------------------------- HORUS Čet Feb 09, 2017 6:16 pm ----------------------------------- Vidim da nisi stavio stiropor ispod akvarijuma. ----------------------------------- nikouro Čet Feb 09, 2017 7:04 pm ----------------------------------- Prazni akvarijum pa stavi nesto izmedju stakla i police. Stiropor 1cm, stirodur 1cm, plutu ... ----------------------------------- lexinho021 Čet Feb 09, 2017 7:55 pm ----------------------------------- Vazi, ispraznio sam ga svakako, bice reseno sa stiroporom. Hvala na odgovoru :) ----------------------------------- Arpad Čet Feb 09, 2017 11:21 pm ----------------------------------- Ribice koje planiras da ubacis su super, ali bi skalarima bilo malo tesno, a plave neonkice su odlican izbor i ancistrus naravno, dodaj tu jos kojeg koridorasa i u sustini ce ti biti idealno, prirodno i bez guzve :) ----------------------------------- lexinho021 Pet Feb 10, 2017 11:59 am ----------------------------------- Hvala ti na odgovoru, bas sam danas informativno otisao i do pet shopa, pa su mi slicno rekli i prodavci tamo, cudo pa nisu probali da me nagovore da uzmem sto vise. Da li bi bilo premnogo 10 plavih neonki, ancistrus i 2 koridasa? Mislim da cu izgubiti na litrazi jos kad stavim vece dekorativno kamenja pa se zato razmisljam. Stavio sam 1cm stiropor ispod akvarijuma, kao sto sam i procitao na ostalim temama na forumu, sad je valda bezbedan, napunio sam ga opet i ukljucio pumpu da radi. Stavio sam i malo hrane. Kontao sam tako da ostavim bar dve nedelje, jer sam sipao vodu direktno iz vodovoda, pa tek onda da ubacim ribe, Da li da kupujem i nesto od preparata za pocinjanje akvarijuma i da li je ok ovo za sad? Hvala vam svima na odogovima, kako ovde, tako i na ostalim temama, posto sam najvise informacija pokupio sa ovog foruma, jos samo da iz teorijskog znanja predje u prakticno :D ----------------------------------- senkasenkasenka Pet Feb 10, 2017 12:23 pm ----------------------------------- Nije puno ribica, posto je manji akv.ja bih neke sitnije, mikrorazbore ili ember tetre..tvoj izbor druze, uzmi Easy start jer brzo uspostavlja biološku ravnotežu u akvarijumu..umesto ancija I korid. mozda ti je bolje I lepse otocinklus I par kozica, ne moraju biti amano nego obicne ali to je na tebi.. ----------------------------------- lexinho021 Pet Feb 10, 2017 4:57 pm ----------------------------------- Vazi, pogledacu sta imaju u prodavnicama u NS. Easy start sipam prvi dan, sedmi i cetrnaesti i koji onda dan mogu da stavim ribe u akvarijum? Pitanje za kozice, ako se odlucim za njih, dodajem ih u akvarijum tek kad ga ubiljim ili mogu i pre? Videh u jednoj prodavnici i Cladophora aegagropila, pa mi se dopalo kako izgleda, da li bih nju mogao da vezem za vece kamenje, da ne iskace po povrsini vode ili da je postavim da bude kao "mahovina" po dekoraciji i da li mi je to pametno ili ce je algari sprziti :D ----------------------------------- senkasenkasenka Sub Feb 11, 2017 12:46 pm ----------------------------------- Easy start prema uputstvu, nakon toga ubaci ribice i kozice..mozes i ranije da ih ubacis, ali da ne bi razmisljao ispostuj proceduru ----------------------------------- oldwolf Ned Feb 12, 2017 10:18 am ----------------------------------- Da bi ubrzao cikliranje možeš uzeti deo vode iz akvarijuma od nekog druga, prijatelja ,rođaka ..... kako bi se brže razvile korisne bakterije. O tome možeš pogledati na you tube -Nitrifikacioni Ciklus- (imaš o tome već na forumu http://youtube.com/watch?v=mtEGR5qv5Jw ). Poz. ----------------------------------- lexinho021 Čet Feb 16, 2017 4:12 pm ----------------------------------- Tretiram akvarijum sa easy start vec nedelju dana, pumpa radi, grejac na mestu tako da sam pojacao opremu, napreduje akvarijum polako ali sigurno. :) Zanima me koju hranu bi trebao da uzmem kad dodje vreme za ubacivanje neonkica, koridasa i ancitrusa, njih videh da ima na dosta mesta u NS, kozice cu verovatno naknadno. ----------------------------------- lexinho021 Čet Mar 02, 2017 1:07 pm ----------------------------------- Pozdrav drugari, zavrsio sam tretiranje sa easy start. Danas mi je tek stigla porudzbina dragon stone, isprao sam ih i ubacio u akvarijum. Da li da cekam jos par dana pa tek onda da ubacim ribe ili mogu danas i njih da pazarim? :) ----------------------------------- Bojan Čet Mar 02, 2017 7:41 pm ----------------------------------- Ako ti treba biljaka javi se :wink: ----------------------------------- Rainmaker Čet Mar 02, 2017 7:42 pm ----------------------------------- Pozdrav,ja bih ti preporucio da kupis 3-4 ribice,sacekas nedelju dana,i ako je sve u redu kupis ostale(tako sam ja radio). ----------------------------------- plovak Čet Mar 02, 2017 10:30 pm ----------------------------------- Mogu da ti poklonim ribica ako zelis . ----------------------------------- lexinho021 Pet Mar 03, 2017 12:17 am ----------------------------------- Evo trenutnog preseka stanja. Napatih se danas da izribam ovaj dragon stone (oko 2.5 kg), da isperem iz njega svu glinu i ostala cuda koja sam dobio uz njega i ovako ga poslagah u akvarijum. Morao sam i podlogu pojacati na nekim mestima kako bi bilo stabilno. Lepse i prirodnije (ako hardscape moze biti prirodan) izgleda uzivo, jer jos nisam rasvetu resio, pa sam morao ovako da se dovijam da ga uslikam, a da sto manje odsjaja stakla bude. Usput ako neko radi rasvetu u ns za neke normalne cene, moze i diy slobodno pp. Stanovnici ce za vikend da se usele najverovatnije. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_114499446_rsz_picture.jpg Hvala vam svima na odgovorima jos jednom, kako ovde tako i na drugim temama odakle se edukujem :) ----------------------------------- lexinho021 Sub Mar 25, 2017 3:56 pm ----------------------------------- Pozdrav, Novi update, rasveta kupljena, za koji dan treba da se sklopi. Odlucio sam se za t8 jer za t5 nemam prostora dovoljno. Kupio sam Arcadia classica daylight i classica tropical od 14W, za pocetak. Ako se pokazu lose kao sto sam citao na forumu preci cu na orginal tropical i freshwater. Sa ovom rasvetom sta mi od biljaka preporucujete za prednji plan, da bude nesto nize i za zadnji? Nemam CO2, a ni hranjivu podlogu, mada citam da bih mogao mozda nju naknadno da dodam? ----------------------------------- Ralke Sub Mar 25, 2017 4:37 pm ----------------------------------- Trebao si da procitas malo forum.. To sto bi ti naknadno da dodas je verovatno osmokot.... trebao si lepo prvo da stavis pravu podlogu pa sve ostalo. Ovako je bezveze. ----------------------------------- lexinho021 Sub Mar 25, 2017 5:30 pm ----------------------------------- A sacuvam deo ove vode sto je sad i da izvadim podlogu, stavim hranjivu pa onda sve vratim kao sto je bilo? ----------------------------------- io Sub Mar 25, 2017 5:49 pm ----------------------------------- ako te ne mrzi, mozes tako da uradis. bar pola vode sacuvaj i bice ok. ----------------------------------- lexinho021 Sub Mar 25, 2017 6:02 pm ----------------------------------- Vazi, onda cu uzeti carobnu zemlju i osmokot i staviti 1 cm sloja pa na to kvarcni koji vec imam. Sta onda od biljaka preporucujete uz gore navedenu rasvetu? ----------------------------------- lexinho021 Ned Jun 04, 2017 6:49 pm ----------------------------------- Pozdrav, lepo mi napreduje akvarijum, samo sto su mi se pocele pojavljivati neke kao braon alge na biljkama, kamenju, a najvise po podlozi i po staklu. Veoma se lako skidaju sa stakla. Sta moze biti uzrok njihove pojave? ----------------------------------- io Ned Jun 04, 2017 9:01 pm ----------------------------------- moguce je da da je u akvu previse hranljivih materija a premalo biljaka koje bi te materije trosile. ako mozes ubaci jos biljaka. ili je problem do svetla. ako ti je dugacak fotoperiod smanji ga za par sati. npr ako ti je svetlo ukljuceno 12 h, stavi ga na 10 ili 8 h. naravno, mora da prodje bar 7-10 dana da bi video ima li rezultata sa jos biljaka ili sa smanjenjem svetla. obicno se to pojavljuje kod novoformiranih akva jer se voda i elementi u njoj stabilizuju i trajace oko 2 meseca dok se sve ne sredi na normalu. ----------------------------------- Loco-Serbia Pon Jun 05, 2017 8:55 pm ----------------------------------- daj neku sliku da vidimo kako to izgleda ----------------------------------- senkasenkasenka Uto Jun 06, 2017 9:31 am ----------------------------------- Ubaci drezgu, brzorastucu plivajucu biljku , da ti pokupi visak hranjivih materija ----------------------------------- lexinho021 Sre Okt 25, 2017 1:08 pm ----------------------------------- Pozdrav, nisam dugo pisao, napreduje akvarijum, biljka se razrasla, dobio sam na poklon pre par meseci pa nisam siguran koja je :D Raste kao luda bez co2, samo dve neonke Arcadia Classica (Freshwater i Tropical). Kako bih mogao da je rasadim i na druge delove akvarijuma posto se ovde bas dosta rasirila i otisla u visinu? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_502976559_IMG_20171025_130518.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Okt 27, 2017 7:35 am ----------------------------------- Hygrophila corymbosa ili kod nas poznatiji kao sirokolisni limun. Slobodno je iseci na obelezenim mestima (crveno), pelcere sto dobijes presadi gde zelis (plavo), a ostatak ce se razvijati dalje kao da nema promena (zuto). http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116083245__502976559_IMG_20171025_130518.jpg ----------------------------------- lexinho021 Pet Okt 27, 2017 11:48 am ----------------------------------- Hvala na odgovoru :) ----------------------------------- chaosad Sub Okt 28, 2017 2:29 pm ----------------------------------- ako može još neka slika svežija, celog akvarijuma i kamenje i bilje u kompletu da vidimo?! ----------------------------------- lexinho021 Sre Nov 01, 2017 7:25 pm ----------------------------------- Nakon menjanja vode pa su se corydorasi sakrili, trenutno je samo njih 6 u akvarijumu. Planiram da ga jos ubiljim sa mahovinama po kamenju, za sad je samo limun tu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116119770_rsz_img_20171101_181537.jpg ----------------------------------- lexinho021 Pon Nov 06, 2017 12:45 am ----------------------------------- Nadjoh na netu da neki iza hamburskog filtera stavljaju i filter masu, ima li to smisla raditi? :) ----------------------------------- lexinho021 Uto Nov 14, 2017 4:40 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_251778341_rsz_img_20171114_152833.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60426803_rsz_img_20171114_152926.jpg Pozdrav, hvala na savetima za rasadjivanje biljke, lepo raste. Imam jedno pitanje, voda mi je kao belicasta sa malim sitnim cesticama. Pa onda deluje kao zamuceno, mada ne jako, ne znam koliko se vidi na slikama to. Corydorasi su dobro i normalno se ponasaju kao pre. Na svakih 4-5 dana menjam oko 30-40% vode i sipam cesmovacu, ali onu koja je odstojala bar nedelju dana. Da li znate kako bih mogao da resim tu zamucenost vode? ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Nov 14, 2017 5:22 pm ----------------------------------- ..moguce je da se pojavljuje infuzorija, ugasi svetlo na 48 casova i pojacaj aeraciju, nemoj hraniti ribe u tom periodu i ne razmisljaj da li ce biljka da propadne ta Hygrophila sto ti je trenutno u akvarijumu moze i preko nedelju dana bez svetla. ----------------------------------- lexinho021 Čet Nov 16, 2017 8:30 pm ----------------------------------- Pozdrav, uradio sam tako ali je i dalje isto, samo mi se posle ova dva dana mraka pojavilo dosta malih puzeva. S tim sto sam pojacao protok vode kroz filter, a aeraciju nisam jer nemam rasprsivac, jedina aeracija je sto dovodim vazduh u cevku da dize vodu i filtrira. Da li da probam sa rasprsivacem da jos povecam aeraciju? ----------------------------------- becke021 Pet Nov 17, 2017 12:19 am ----------------------------------- Ja sam imao problem kada sam ubacio keramicke prstenove, nisam ih dobro isprao i isto je bila voda belicasta, ali se posle par dana razbistrila kada se voda isfiltrirala. Koliko sam shvatio kod tebe nije taj problem, osim ako u medjuvremenu nisi i ti ubacio keramiku, a da nisi napisao. ----------------------------------- nesa69 Pet Nov 17, 2017 3:19 am ----------------------------------- Za infuzoriju pod zamračenje se podrazumeva prekrivanje akvarijuma nekim prekrivačem (peškir, čebe...) i dva dana ne diraš ništa, ne hraniš, ni da zaviriš ispod :) Ostavi aeraciju tako kako je. Vrlo je moguće da je infuzorija. Mislim da nema potrebe da menjaš vodu na 4-5 dana, možda je i to uzrokovalo. 7 do 10 dana je sasvim dovoljno za izmenu vode, taman dovoljno odstoji ta voda za zamenu (ja sipam direktno sa česme npr. ali imam mnogo litara za zamenu, tj. nemam gde da držim burad sa vodom). Ako nisi dodavao nove ribe, a čini mi se da osim korija nemaš ništa drugo, možda je najbolje da samo ne menjaš vodu sledeće dve-tri nedelje. ----------------------------------- lexinho021 Pet Nov 17, 2017 9:50 am ----------------------------------- Da da, tako sam i uradio, prekrio akvarijum da bude komplet u mraku :) Vazi, necu menjati vodu 2-3 nedelje pa se javim kakvo je stanje. Samo je 6 korija u akvarijumu od ribica i sad ovi puzevi sto su se pojavili. ----------------------------------- lexinho021 Pet Nov 17, 2017 9:52 am ----------------------------------- Nisam video post od becke021. Nisam dodavao keramicke. Sve je kako je napisano :) ----------------------------------- lexinho021 Čet Jan 11, 2018 12:23 pm ----------------------------------- Izgleda da nije bila infuzorija. Pojacao sam filtraciju i nisam menjao vodu toliko cesto kao pre vec na otprilike 2 nedelje i u vodu koju sam dodavao sipao Sera aquatan i problem se resio. Sad koja je tacno stavka pomogla ili su sve zajedno, ne znam, ali bitno da je reseno 😀