Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novajlije pitaju za savet Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Jan 19, 2018 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za moli si dobio informacije i znam da si znao moguci scenario, da je tuzno tuzno je, ali se ide dalje.. sto se tice ove "sluzi" je moguce da ti monosolenium odbacuje koren jer je sada u submerznom, gajen je emerzno gde je veoma moguce da razvije koren da ne kazem zilice kojim se u prirodi pricvrscuje za kamenje, granje, listove drugih biljaka.. istrulice to samo od sebe ali ako ti je do igranja sa akvarijumom po crevo i usisaj. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 19, 2018 3:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Jan 19, 2018 9:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mora se dalje...kori je ostao i biti ce u redu,dobio je tamniju boju,izgleda da nije paleatus nego aeneus.Pravim mu granulice od listica tako da brze i lakse nadje hranu jer ne skuplja sa povrsine nego je lovi dok propada.trebalo je par minuta dok nije pronasao ali je jeo.
Ne zelim da mi ribice ugibaju pa cu sacekati min nedelju dana a u medjuvremenu pogledati koliko bi mi staklar uzeo za pravljenje staklenog filtera od mog stakla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
lexinho021
Akvarista



Registrovan: 15 Jan 2017
Poruke: 21
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jan 19, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Druze ja moje korije vec 4+ meseci hranim sa sera viformo, na mojih 5 korija ubacim im pola tabletice dnevno i zivi i razigrani stalno. Jednom nedeljno im ubacim i tetra pro algae hranu. I jedna i druga tonu na dno i nemaju problema da ih nadju dok rovare po dnu. Verovatno ti je to najlaksa opcija za hranjenje, a ne vidim da im ista fali Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro jutro,dobar dan.Izvrsio sam malo istrazivanje u vezi moli,i dosao do informacije da je za moli potrebna malko visa temperatura,26-28C,dok je kod mene podeseno na 24,pa je realno samo uz grejac 24,ostatak je verovatno niza temperatura.To bi objasnilo zasto sam je vece pre uginuca video da "spava" iznad grejaca.Druga informacija koju sam nasao je u vezi slane vode,tacnije da se bolje osecaju u blago slanoj vodi a moze da se privikne i na morsku vodu.Posto je kod mene voda bez trunke soli i temperatura je niza,moguce da je kombinacija gore navedenog i stres ribice zbog sadjenja biljaka i namestanja istih uticalo na nju u toj meri da je uginula Sad

Druga stvar se tice korija koju sam uhvatio da cupa biljku,ali ne bilo kou nego Hygrophiliju...do je ispalo i dobro i lose,jer se na korenu biljke vide nove zilice pa mogu da predpostavim da se biljke "primaju".na dve kripte vidim mlade listice,na jednoj se list otvara,biti ce potpuno otvoren za dan dva,dok kod druge,predpostavljam da ce se otvoriti u narednih 4-5 dana.
Vesicularia takodje ima novih listica i idu ka povrsini,predpostavka da joj treba svetla.Monosolenium ima dlacice na donjoj strani i krupnije su u poredjenju na pre dva dana kada su bile sitne i vrlo tanke.Ali ne vidim nove listove sem "korencica".
U navodnicima su reci za koje ne znam da li je pravilno tako reci.

I jedna slicica korija za iskusne kako bih dobio potvrdni odgovor da je u pitanju Aeneus.


Image

Hvala svima Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 11:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih...
U ponedeljak bih otisao da kupim hranu za ribice pa sam planirao da za korija i poklon od kolege Plovka,ancistrusa,kupim Tetra Tabi Min,Pleco Min i Wafer Mix a za zivorotke da kupim Rubi Flakes i Ani Min Crisps,u slucaju da u prodavnicama imaju istu hranu.
Da li je odabir ok i da li me mozete posavetovati u vezi zamene ili neke dopune hrane.
Gledam DIY hranu pa bih mogao da experimentisem malo ali za savet cu da pitam,u vezi takve hrane,kada budem pronasao recepte za sve ribice koje bih imao u akvarijumu.

Jos jedno,hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ksendzi
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2017
Poruke: 111
Lokacija: Beograd, Nis

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 1:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ti grize biljke ubaci neku hranu na bazi biljaka, bilo koju. To ce mu zadovoljiti potrebe pa nece "zive" biljke da gricka i cupa. Mislim da bi ti to zavrsilo posao i ocuvalo biljke xD
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem nije sto gricka biljke nego rovari oko njih,pogotovo oko Microsoruma i Hygrophilije.Micro ima jaci koren,veci dok Hygro ima 3 velike zile i desetak manjih koje izlaze iz tri vece ali je laksa,tj. vazdusasta pa je lakse iscupa.Tu gde je Micro je deblji sloj kamencica pa je i koren na vecoj dubini,dok na sredini zadnjeg dela ima manja dubina pa je i koren Hygro plici.
Ne zelim da ponovo rovarim i nerviram kori pa i ne ceprkam po akvarijumu sem kada moram.Sto manje diram pre ce se ukoreniti i osigurati stabilnost.

U medjuvremenu sam gledao zahteve odrzavanja boraca...
Cak sam i upitao coveka na KP za izradu akvarijuma od ~250l,tacnije dimenzija 100x50x50 sa staklenim filterom u sklopu akvarijuma gde mi je covek rekao cenu od 12k din ako se radi sa staklom od 10mm.
Poslao sam i poruku jednom staklorescu za cenu stakla tih dimenzija i debljine stakla od 10mm + 12mm pod ali nisam jos dobio odgovor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 3:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Borac i moli su losa ideja, borac će ih ubiti.

Tvom moliju nije bilo sudjeno. Ja sam ih drzao na 24-25 bez problema. Vole drustvo svoje vrste al se ne bune ni kad je drugih riba. Nisu bas strasljive ribe. Bez problema mogu u more da se stave, moja visi sa klovnovima veci deo dana.

Image

Mikrosorumi se ne sade. Oni imaju rizom i on mora da bude izložen strujanju vode i svetlu ili će istruliti. Najbolje je da je vezesš za dekor ili zalepiš sa jako malo super lepka.

Koriji se hrane sa dna. Ceo dan ceprkaju po dnu. Kopkao je oko biljke jer je osetio hranu koja je tu zapala ili zapada.

Ako nemas malu decu 8mm je sasvim dovoljno za te dimenzije. Sto je deblje to je zelenije. Sa manje gvozdja je dosta skulje, o belom da ne pricam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Borca ne bih drzao u istom aq sa ostalim ribicama,sto je i razlog zastosam upitao za veci aq.Gospodjici ksendzi sam obrazlozio isti pre neki 60ak min jer ne zelim da ugrozim zivot ostalih i staniste bih pokusao da prilagodim sto vise borcima.
Nisam bio precizan sto se tice Micro i Hygro...Micro ima rizom,da,ali ima i duzi i gusci koren tako da njegov koren ide dublje od Hygro koji je sa kracim ali debljim i ne toliko gustim korenom jer su nove zilice kratke i slabe da se cvrsto vezu za podlogu,za razliku od Micro.Imam 2 biljke Micro,oba na svetlu dok je samo 1 nekih 25cm od izlaza vode iz filtera.
Ja se iskreno izvinjavam zbog svojih pocetnickih gresaka,jedan zivot je podlegao posledicama toga,ali nije sve tako lose,akvatijum polako sazreva i nije totalni promasaj,treba mu vremena da se sve normalizuje i posle tiga ce sve biti u redu.
Lisac je iskusan i moze da da dobar savet.
I ovom priliko bi hteo da se zahvalim i Liscu kao i Ksendzi,Plovku,Horusu i ostalima na dobronamernim savetima.
I za kraj,neka moj akvarijum bude za primer svim novim akvariatima kako da u startu isprave svoje greske odnosno da ih izbegnu. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 5:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se ne mucis nije do temperature i saliniteta vode.. drugi pomenuti faktori su je.. sto se tice koridorasa jeste aeneus i ukoliko bi da ti ne gura biljke koje nisu ukorenjene ubaci oko same bilje tri cetiri poveca kamena i za dve nedelje kamen izvadi (malo ce mozda vizuelno da smeta, ali vrsi svrsi), a biljka do tada je vec uveliko probila korenom u podlogu.
Sto se tice hrane sve na bazi spruline odgovarace anci/kori varijanti s time sto ce jesti i granule i listice koje ostale ribe ne pojedu a padnu na dno.
Sto se tice domace hrane ima par recepata vec na forumu s tim da u svakom od njih mozes da vidis osnovu pa na tu osnovu u zavisnosti od riba pojacas da bude na biljnom ili mesnom dodatku, mada i sama osnova zadovoljava potrebe i jednih i drugih..
Nemas kome da se izvinjavas zbog gresaka svi smo prosli to, neko jos gore (~100 mladih gupija je izgubilo zivot, usisano na pumpu koja ih je samlela zbog lose odradjenih prelivin cevi) ali se u svemu tome ide dalje, da bude krivo bude nekad do te mere i da suzu pustis koliko se vezes za pojedine ribe (vecina ce se nasmejati na ovo, ali ko kaze da mu nikada do te mere nije bilo zao zbog izgubljene ribe laze sto posto). Wink
Usputno hvala na lepim recima, ali ja sebe i dalje svrstavm menju pocetnike. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 6:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kalypso ::
Borca ne bih drzao u istom aq sa ostalim ribicama,sto je i razlog zastosam upitao za veci aq.Gospodjici ksendzi sam obrazlozio isti pre neki 60ak min jer ne zelim da ugrozim zivot ostalih i staniste bih pokusao da prilagodim sto vise borcima.


Neko osnovno shvatanje na starom kontinentu je da ribama priuštiš što je veći akvarijum možeš. Tako da kad pitaš za savet obicno će biti metar duzine sa zapreminom oko 200l. Borcu zaista ne treba toliki akvarijum. Jako brzo nadju neko mesto koje u kom će visiti 80% vremena, tu će praviti i gnezo. Onih 20tak će malo plivati istrazivati okolinu ili pokusati da uplaśi druge ribe. Po meni 35x35x35 gusto ubiljen sa razgranatim panjem je raj za njega.

U većem akvarijumu sve razbore i mirnije tetre mogu sa njim ako ih staviš 10tak. Barbusi su naprimer ribe koje bi ga grickale do smrti. Tako da ne treba samo da čuvaš druge ribe od borca već i borca od drugih riba.

Što se tiče ishrane ne treba puno komplikovati jedna univerzalna jedna proteinska kao povremena suplementacija su sasvim dovoljne uz povremeno dodavanje nekoga povrća. Predložene spirulina tablete su isto jako dobra hrana ribe je vole a najbolja stvar što se lepi na staklo a može da se zalepi čak i 1/3 tablete.

Uradi sam hrana je dobra za veće ribe koje se drze u većim akvarijumima. U malim akvarijumima, stotinak litara, samo može lako da se zagadi voda a i nema nekoga benefita u odnosu na dobre fabricke hrane sem namirene savesti vlasnika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lisac,hvala jos jednom,par vecih kamencica oko hygro nece bosti oci,mogi da ga zastitim lava kamenom jer mi je ostalo bas sitnijih komada.I da,nekada se vezes za nesto u kratkom vremenskom periodu.Moli je bio pilot ribica,ali nije preziveo.

Peku,hvala i tebi za savet za borca,sada znam da bih ga mogao drzati u ~40l,odnosno u aq koji trenutno koristim,dok bih ostale ribice drzao u vecem.Naravno,dok ne skupim za bolju opremu,veci akvarijum,ukrase i ostalo,odrzavao bih manji pa ne bih napravio istu gresku,nego pripremio drugi tako da je 100% siguran za nastanjivanje,ali postepeno,bez zurbe,ribica po ribica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Strahinja025
Akvarista



Registrovan: 17 Dec 2016
Poruke: 130
Lokacija: Apatin

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bez biljaka nemoj startovati narociito jer si stavio hranljivu podlogu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 10:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Strahinja025 ::
Bez biljaka nemoj startovati narociito jer si stavio hranljivu podlogu...



Akvarijum radi tacno nedelju dana,biljke su od utorka u akvarijumu.Voda je jos uvek tamnija,obojena od podloge,u to sam siguran.Ali nije u toj meri kao u pocetku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Strahinja025
Akvarista



Registrovan: 17 Dec 2016
Poruke: 130
Lokacija: Apatin

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 1:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nznm kakvu podlogu si stavljao ali jos nisam cuo da podloga farba vodu. To je u 99 posto slucajeva panj, drvo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License