----------------------------------- Kalypso Čet Jan 11, 2018 2:05 pm Novajlije pitaju za savet ----------------------------------- Postovanje svima. Sinu za rodjendan sam kupio akvarijum zapremine 45 litara,Atman AT-F101 filter i Atman 100W grejac,nadam se na nisam pogresio.Planiram da postavim podlogu za biljke debljine 0.5-1 cm preko nje mrezicu i 1-2 cm do 4-5 cm ( napred - pozadi ) podloge od peska i sljunka sitnije granulacije (2-5mm). Kupio sam drvo od mangroove(nadam se da sam dobro napisao) i ukras u obliku brodica. Od ribica sam kupio crnu moli i Corydoras (ne upamtih tacno koji je,u glavnom je mlad,oko 1cm duzine) Postepeno pripremam podlogu i ukrase i za dan dva bih sve slozio u ubacio vodu u akvarijum. Usadio bih par biljaka (2-3 vise u zadnjem delu aq,par ispren i na ukrasima tipa mahovine),i mozda par biljcica tik iza ukrasa. Nakon podloge i sadnje biljaka namestio bih filter i grejac i pustio u rad. Citao sam dosta o postavci akvarijuma,ribicama,biljkama itd. ,sto ovde sto na drugim forumima ali ipak me zanima misljenje iskusnijih akvarista da li bih imao ikakvih problema sa mojom zamisljenom postavkom. Ne bih preterivao sa ribicama u pocetku,sto vise,ne planiram bar 2 nedelje od starta rada akvarijuma da ubacim niti jednu ribicu. Ribice sam postepeno navikao na novu vodu i pokusacu da sto pribliznije podesim vodu i u akvarijumu i u privremenom akvarijumcicu tako da ne dodje do velikog soka pri selidbi. Hvala unapred za sve komentare Ps. Nakon ukrasa,podloge,bilja i opreme u aq treba da bude oko 35-40 l vode,nadam se da ce zadovoljavati potrebe 10-12 ribica. Hvala jos jednom Tata i sin :) ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Jan 11, 2018 3:00 pm ----------------------------------- Plan je dobar samo da se tata uhvati posla. :lol: Napred stavi ~3cm malo je 1-2 jer prilikom sifoniranja moze doci do podizanja hranjive podloge iako ima mrezicu, 1-2 cm se stavlja samo ako nema hranjive podloge ispod i/ili kod nekih pejzaznih akvarijuma, ali koristi se i druga vrsta podloge. Sve drugo je odlicno. Uglavnom srecan rad! ;) ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 11, 2018 3:51 pm ----------------------------------- Hvala za kritiku (pozitivnu) i savet Prilazem par foyografija akvarijuma sa mogucim postavkama dekoracije.Ne mogu da se odlucim koja je bolja varijanta,ali mislim da je treca estetski korektnija od ostalih. Iskreno,razmisljao sam o debljem sloju kamencica(po planu je da podloga za biljke ne prelazi visinu crne zone na dnu akvarijuma,sto je nekih 1cm,a iznad toga da bude podloga od sitnog sljunka/peska).I pri tome da ne bude dno ravno,nego da se od sredine ili jednog ugla u zadnjem delu akvarinuma lagani spusta ka prednjem delu,tako bih mogao i drvo da postavim lepse a samim time bih i biljke mnogo lepse izrazile svoju lepotu i ulogu u akvarijumu. Ne bih da ubacujem bojano kamenje,ili fihurice sarenih boja i previse bilja/ukrasa jer mi je cilj da ribice izraze svoje boje,u suprotnom bi izgledao kao luna park... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54131377_IMG_20180111_142340_crop_488x489.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89157565_IMG_20180111_142436-800x600.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54131380_IMG_20180111_142500-800x600.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_252613112_IMG_20180111_142650-800x600.jpg ----------------------------------- HORUS Čet Jan 11, 2018 4:16 pm ----------------------------------- Ja bih izbacio taj čamac. Trudi se da ambijent bude što prirodniji. Nabavi nešto kamenja. Ja sam spreman da ti poklonim neki lepši panj. Da li si zainteresovan? ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 11, 2018 5:00 pm ----------------------------------- Hvala puno,lepo bi bilo imati samo korenje u akvarijumu,ne znam sta bih sada.Klinac bi hteo taj brodic u akvarijumu.jako sam zainteresovan,ali sam mozda daleko,okolina Sombora,a vidim da si ti iz Bele Crkve. Uglavnon,svaki savet je dobrodosao,to je i razlog zbog koga sam se obratio Vama,iskusnim akvaristima. Stvarno zelim da postavim sve kako treba,ali je ipak najvaznije da su ribice srecne i da uzivaju u svojem malom jezercu. ----------------------------------- HORUS Čet Jan 11, 2018 10:50 pm ----------------------------------- Problem jeste taj što je trebalo prvo formirati akvarijum, pa onda kupovati ribu. Jer, ako se akvarijum prebrzo formira verovatno će riba stradati zbog klasičnog trovanja. Cikliranje je ključna stvar za opstanak riba na početku. ----------------------------------- HORUS Čet Jan 11, 2018 10:52 pm ----------------------------------- Koliko znam, Rainforest je iz Sombora, pa ti može mnogooo pomoći. Njegov baner za prodaju akvarijumskih biljaka sa kontakt telefonom imaš ovde na forumu. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 11, 2018 11:07 pm ----------------------------------- Xexe,sutra rano idem kod njih da pogledam kakvih biljaka imaju.Ako budem uspeo sutra bih pustio akvarijum u rad,ali ne bih pustio i ribice.U planu mi je da usadim biljke i takvog ga pustim u rad,da se ciklira 15ak dana. Negde na forumu sam procitao da se akvarijum moze pustiti u rad sa biljkama ali bez ribica,sa time da se cesce menja voda kako bi se ubrzao razvoj bakterija.Nadam se da ne gresim. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 12, 2018 12:45 am ----------------------------------- Klinac bi hteo taj brodic u akvarijumu. Iako bi lepse izledalo bez ti ga ubaci na par dana dok se akvarijum ne isciklira, kada dodas i ribe u akvarijum opet posle par dana ubedi dete da nemaju mesta za plivanje kao da im on smeta tu i pokazi mu kako ce i lepse da izgelda kada izvadis brod, naravno i da ribe dobijaju prostor gde ce da plivaju.. ;) (ovo pali najvise sa decom do skolskog uzrasta, posle je malo teze) Negde na forumu sam procitao da se akvarijum moze pustiti u rad sa biljkama ali bez ribica,sa time da se cesce menja voda kako bi se ubrzao razvoj bakterija.Nadam se da ne gresim. Sa biljkama ce ici brze, cesce se menja voda da bi se izvukao visak elemenata sto hranjiva podloga na pocetku izbacuje, ukoliko vec ides do RF nek ti da i vodu (ukoliko je raspolozen i ima odakle ili ukoliko si ti raspolozen da preneses cetrdesetak litara, moze i polovina) pa ubaci u akvarijum i za nedelju dana ces vec moci da dodas i ribe. ;) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 8:51 am ----------------------------------- Bas to sam i procitao negde (mnogo sam citao o svemu i svacemu pa je tesko setiti se gde sam procitao),sto cesce menjati vodu,sa biljkama u akvarijumu ali bez ribica. Proverio sam ribice jutros i deluju umireno,dok su juce pre noci bile cudne.kori se svakih par minuta penjao do povrsine da udahne dok se moli zadrzavala na sredini i nisam primetio da je izlazila na povrsinu sem kada je hranjenje.uskoro idem u RF pa cu da vidim kako mogu da pomognu.odabrao sam par biljcica,nadam se da ce imati i da ce odgovarati za akvarijum. U glavnom,svaki pocetak je tezak :) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 8:55 am ----------------------------------- Uff,ne mogu da pronadjem edit poruke :) Htedoh da upitam,da li postoji tester vode na ph,tvrdocu ali za visestruku upotrebu?voleo bih da mogu da pratim stanje vode. ----------------------------------- Ksendzi Pet Jan 12, 2018 11:59 am ----------------------------------- Lakmus papir je najdostupniji, a imas i elektronske merace svakakve. Ja koristim lakmus, jer mi se realno u ovom trenutku ne daje par hiljada za jednu spravu, a gde je ostatak -_- mislim da u pakovanju ide 100 ili 80 listica, zavrsava posao sasvim okej, neces proveravati stanje vode na svakih pola sata, cak i svaki dan da proveravas imas za 3 meseca ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 12:21 pm ----------------------------------- Hvala za savet.Nasao sam info o nekim testerima,ima 80 listica u pakovanju.Akvarijum tek treba da se formira,a vodu bih testirao na svakih par dana pre ubacivanja ribica a kasnije 1 do 2 puta.Test bi mi pomogao,jer bih mogao blagovremeno da uspostavim odrzavanje akvarijuma i izvukao najbolje rezultate. Bio sam u RF jutros ali nisam imao srece,nije bilo nikoga,a telefon poneo nisam pa nisam mogao ni da ih pozovem.Posto trenutno imam posla ne mogu sada ali cu ih sigurno kontaktirati u toku dana.Sto pre usadim biljcice to pre mogu da pustim akvarijum u rad. Ribice su za sada srecne,voda je cista i bistra,kori mulja preko sitnih kamencica a moli lagano pliva po privremenom akvarijumu,i ne deluju mi vise uplasene. ----------------------------------- Ksendzi Pet Jan 12, 2018 1:11 pm ----------------------------------- Mozes ti i danas da ga pustis u rad, a biljke sutra da sadis, one i tako ne mogu na "suvo" da se sade, voda ti u akvarijumu svakako treba, tako da 24h nece akvarijumu nista da fali pre nego dodju biljke :) a kad ih sadis odvadis pola vode, zasadis, pa vratis istu vodu. Ja sam sa mojim akvarijumom tako uradila ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 2:08 pm ----------------------------------- Dobra ideja :) Hranjivu podlogu imam spremnu,mrezicu i kamencice imam takodje,mogao bih ga napuniti i pustiti da radi,pa za dan dva usadim biljke. ----------------------------------- Strahinja025 Pet Jan 12, 2018 2:42 pm ----------------------------------- Ako treba kakva podrška u vidu saveta, biljaka, mozda i neke opreme tu sam. Relativno smo blizu. Pozdrav ----------------------------------- Mladen82 Pet Jan 12, 2018 2:53 pm ----------------------------------- Ja bih hteo samo da pitam gde držiš te ribice koje si kupio ako nisu u akvarijumu i kako ih održavaš u životu? Ključ uspeha je u čitanju. Prelistaj forum uzduž i popreko. Imaš svašta objašnjeno do u najsitniji detalj. Ako misliš da se ozbiljnije baviš akvaristikom onda moraš da čitaš. Kao što su ti naši doktori za akvaristiku već rekli, trudi se da ambijent bude što sličniji prirodnom okruženju. Nemoj da brzaš. Sve polako i oprezno. Srećno ----------------------------------- Bombadil Pet Jan 12, 2018 3:16 pm ----------------------------------- Ne znam sta predstavlja taj privremeni akvarijum, ali pretpostavljam da nije ni on cikliran, tako da ti vrsi posao isto koliko bi i taj koji planiras da postavis. Posto si vec kupio ribe, stavi ih u taj akvarijum sa vodom u kojoj su sada i neka i one pomognu cikliranje, pa sta im Bog da. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 4:50 pm ----------------------------------- Akvarijum je kugla zapremine 4-5 litara.u njemu je bila voda iz akvarijuma.menjao sam vodu 2 puta po 1/4 sa filtriranom odstajalom vodom dehlorisanom.nemam tester pa ne znam ph,tvrdocu...planiram da kupim. Hranim ih u kolicinama da u par minuta pojedu 2 puta dnevno. Voda je cista,bistra,koridoras mulja po dnu dok moli elegantno pliva.deluju mi srecne. Posto imam malog sincica,2 meseca starog,u sobi gde je mali nalazi se i taj akvarijum,i temperatura je tu oko 20-24 stepena.naravno vodu koju menjam drzim u sobi da ne bude velika razl:ka u temperaturi,u sustini je ista. I da tu vidu iz akvarijuma u sustini je vise od 50% vode jos uvek starija iz akvarijuma u kojem su ribice bile,pa se nadam da se postepeno privikavaju na novu vodu. Postavicu par slicica cim uredim akvarijum,obecavam. :) Za strahinju: Bilo kakav savet je dobrodosao.Oprema mi je osnovna ali u planu je da se ako sve bude ok,za neko vreme,uzmem veci akvarijum i kvalitetniju opremu,ili napravim sam.naravno tada cu imati vise iskustva pa cu kao i vi sada i ja moci nekome da pomognem. Gledao sam kakve biljke bih mogao da usadim pa evo par primera(gledao sam da po velicini odgovaraju za sadnju u manji akvarijum) Cryptocorine wendtii i parva za pozadinu Monosolenium Tenerum ili Riccia Fluitans mahovina koju bih postavio na panj(ima udubljenja poput korita) i ispred Rorippa Aquatica koju bih postavio kraj panja ali bih pokusao da napravim brezuljak ili slicno Za Bombadil: Ne bih ubavio ribice u akvarijum dok ga ne uredim,zao mi je da sve natrpam vez reda i smisla pa kasnije da pravim razmestaj,zbog ribica i stresa,ako me razumes. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 12, 2018 6:34 pm ----------------------------------- Gledao sam kakve biljke bih mogao da usadim pa evo par primera(gledao sam da po velicini odgovaraju za sadnju u manji akvarijum) Cryptocorine wendtii i parva za pozadinu Monosolenium Tenerum ili Riccia Fluitans mahovina koju bih postavio na panj(ima udubljenja poput korita) i ispred Rorippa Aquatica koju bih postavio kraj panja ali bih pokusao da napravim brezuljak ili slicno Kripta parva raste nisko i za prednji je plan vise nego za pozadinu, naravno niko ne kaze da ne moze u pozadinu, gde tebi vizuelno odgovara ti je tu zasadi.. Inace spsak biljaka koje bi mogao da uzmes u obzir: - Staurogyne repens - Rotala rotundifolia - Rotala Green - Rotala Bonsai - Ceratopteris thalictroides - Hottonia palustris - Hygrophila difformis - Hedyotis salzmannii - Sagittaria subulata - Marsilea hirsuta - Hemianthus micranthemoides - Micranthemum umbrosum - Bacopa australis - Bacopa caroliniana - Bacopa lanigera - Bacopa monnieri - Lobelia cardinalis - Heteranthera zosterifolia - Microsorum - Anubias - Cryptocoryne - Najas guadalupensis - Hydrocotyle tripartita - Egeria densa - Cardamine lyrata - Ludwigia palustris - Ceratophyllum demersum ..i naravno mahovine. Sve od ovoga bi moglo u akvarijum, jer mislim da je dubina vode ~25-30cm ispravi me ako gresim.. sada na tebi je da odlucis sta bi od njih tanije da li volis sitnolisne ili sirokolistne, malo pretrazi po netu kako izgledaju ili direktno kod RF da ti pokaze. ;) Napisi koje ce biti osvetljenje, mozda se spisak smanji.. ----------------------------------- HORUS Pet Jan 12, 2018 6:48 pm ----------------------------------- Ja bih ti preporučio da zbog dimenzija tvog akvarijuma biljke srednjeg plana koristiš kao biljke zadnjeg plana. Takođe, biljke prednjeg plana koristi kao biljke srednjeg plana. Recimo, sagitarija subulata raste nekih 3-5cm, što je u tvom akvarijumu već visina za srednji plan. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 6:50 pm ----------------------------------- Da,parva je nizeg rasta,postavio bih parvu ispred wendti,sa time bi se videle obe biljke a izgledaju mi slicno po listovima,ili bih parvu postavio u kombinaciji sa brodicem u slucaju da ne nagovorim klinca da ne postavimo isti.Sve u svemu,RF mi je blizu pa bih radije sa njima popricao vise o biljkama koje bi zadovoljile Gledao sam osvetljenje,i pronasao led sijalice od 8 i 13 W,2 u pakovanju cena oko 800din,cini mi se da je slabija oko 900 lumena.mada bih i ukombinocao plavo led svetlo,za osvetljenje akvarijuma nocu ----------------------------------- nesa69 Pet Jan 12, 2018 8:38 pm ----------------------------------- Idi kod RF, ako on ne može da ti da dobar savet šta i gde da posadiš onda ne znam :) Nema potrebe da žuriš, kada ga nađeš. Odmori su u toku. Meni je lepo preporučio šta i kako kada sam počinjao u još manjem akvarijumu. Ukupno dva mail-a, poručio i uživao do većeg akavrijuma. Recimo wendti ume baš dobro da poraste ako joj sve legne kako treba. Bilo je i kod njega nekih testova za vodu. Ako nije kasno probaj da zameniš taj grejač od 100W za isti od 50W (nije toliko bitno ali je sigurnije). Što se tiče filtera, po meni mnogo bolje rešenje su Hang-on filteri iz dosta razloga. tako da ako nisi aktivirao opremu a postoji mogućnost da menjaš, eto predloga. Nema Edit opcija inače odavno, zbog ovoga-onoga... ima negde u obaveštenjima. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 12, 2018 9:55 pm ----------------------------------- Upravo to,trebalo bi da znaju sta i kako,sigurno ce mi pomoci. Oprema je jos uvek upakovana,nisam je ni otvarao.Nudili su mi 50w ali sam sa namerom uzeo 100w,jer iduci aq bih pravio 100+l,i napravim stakleni ili kanister filter u koji bih postavio grejac,msm stakleni.Filter neka ostane isti u slucaju mresta ili uzgoja bilja mogao bih ga koristiti u ovome manjem aq. U RF idem ponovo,a biti ce mi potrebne makazice i pinceta za odrzavanje biljaka,testeri vode i stosta jos. Punim telefon pa ce veceras biti citanja :) U glavnom,razmatram sve predloge i savete i uz kombinaciju ostalih info sa foruma smisliti cemo nesto :) ----------------------------------- Strahinja025 Sub Jan 13, 2018 7:52 pm Pozdrav ----------------------------------- Sto se tice monosoleniuma i riccie imam ja. I jos ponesto za tebe. Naravno sve gratis. Ako budes u apa javi se pa dodji na kafu i izvadim ti direkt iz akva. ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 13, 2018 9:19 pm ----------------------------------- Hvala strahinja :) Ne ide cesto u apatin ali prvom prilikom ti se javim,bar da popricamo :) Postavio sam podlogu i panj.Planiram da ga dopunim do vrha pa pustim da radi. Slike sa mogucom postavom kamenja i biljaka. Crveno je kamen,plavo biljke prednjeg plana,zeleno zadnjeg plana dok je narandzasta mahovina. Kamenje koje planiram da ubacim je lava kamen i zbog visine ne bih postavio visi kamen do 10cm,cak i manje.Moguce napraviti premestaj nekih biljaka tako da svugde bude raspodeljeno.Nisam expert pa sam siguran da ce biti potrebno to uraditi kako bi izgledalo sto prirodnije. Kritike dobrodosle. https://i.imgur.com/f5iinHY.png ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 13, 2018 9:22 pm ----------------------------------- https://i.imgur.com/7XF3DJd.png ----------------------------------- dcs Sub Jan 13, 2018 11:07 pm ----------------------------------- Evo jos jednog pocetnika sa nedoumicama. Akvarijum 50x27x33, pumpa (200l/h), led svetlo (belo i plavo), sljunak beli krupniji. Sve postavljeno 24.12. i sada unutra plivaju dve zebrice jedan kori i jedna moli. To je poklon mom detetu koji bih ja sada da preuredim u smislu dodavanja biljaka. Da li to izvodljivo? Ideja je da ribice sa pumpom i grejacem izbacim u manji akv, u ovaj ubacim podlogu za biljke, pesak i postojeci sljunak, zasadim biljke i vratim ribice. Biljke koje mi se dopadaju: echinodoras red flame (ili ipica ali je visoka), Nomophila stricta compact, Monosolenium tenerum (na lava kamenu) i Bacofia australis I sto se tice ribica, da li je previse jos 3 zebrice i 5 barbusa ----------------------------------- HORUS Sub Jan 13, 2018 11:32 pm ----------------------------------- dcs, otvori svoju temu, pa ćemo korak, po korak. :) ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 13, 2018 11:59 pm ----------------------------------- Akvarijum je pusten u rad :) Preostaju kamen i biljcice http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_101058709_IMG_20180113_224958-800x600.jpg Voleo bih da mogu da lepo predstavim postavku kamenja i biljaka na slici vece rezolucije. ----------------------------------- nesa69 Ned Jan 14, 2018 2:50 am ----------------------------------- @Kalypso: kada stavljaš link od slike sa nekog drugog hostinga za slike onda koristi pun link. Da ima ekstenziju za slike na kraju: JPG, PNG... Npr: "https://i.imgur.com/gX2bNLM.png" Možeš i ovde na forumu direktno, limit je 300 kb po slici, imaš uputstva u obaveštenjima. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Jan 14, 2018 1:49 pm ----------------------------------- Kalypso kad nadjes kamenje koje bi ubacio napravi od kartona "akvarijum" istih dimenzija bez prednje stranice i redjaj ih tu dok ne dobijes vizuelno zeljeni efekat koji ti se svidja, posle ces lako da prebacis u akvarijum. Ovo sa skica naravno da sve moze, ali dok se ne vidi sa kamenom nije to to.. Neso zar nije maksimum 250kb? Mora da se azurira ta tema gde pise do 300kb. :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_505310106_Untitled.jpg ----------------------------------- Kalypso Ned Jan 14, 2018 2:05 pm ----------------------------------- Dobra ideja :) Moram da napravim i panj kako bih mogao sto vernije da uradim jer bih postavljao kamenje i oko panje,da izgleda kao da je tu uglavljeno.detalj koji se moze naci i u prirodi :) Dok ne pristigne kamenje ne mogu nista,ali sam bar na slici iscrtao moguce postavke kamena,i trenutno lovim slike sa neta gde se mogu videti kombinacije kamenja u prirodi,ipak ruka majke prirode uvek odradi savrseno :) Izvinjavam se zbog puno smile-a :) Ps. Malo pitanjce,da li je normalno da ostanu mehurici vazduja prilepljeni na zid akvarijuma?Veoma sporo sam sipao vodu kako ne bih poremetio podlogu i sada su mehurici na zidu,bukvalno se prepoznaje sloj po sloj vode koju sam dodavao prilikom punjenja. Takodje sam primetio da mi je na povrsini vode nesto poput prasine,necistoce....moguce od panja? I podlogu i drvo sam ispirao u milion voda,i moguce je da je ostalo jos necistoca.Drvo je inace bilo u slanoj vreloj vidi. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Jan 14, 2018 2:20 pm ----------------------------------- Sto se tice mehurica nestace za dan dva ili ako smetaju slobodno ih rukom sada ukloni. Moguce je i da pesak nije dobro ispran ili panj, ali ako ima hranjive podloge moguce je da je i od nje izasao deo "necistoce", moze se pokupiti parcetom vate (moze i ubrus ili parce toalet papira ukoliko si vest da se papir ne raspane dok skupljas povrsinsku skramu). Kad prosipas vodu iz privremenog akvarijuma dodaj je u ovaj sada koji je u pocetnoj fazi cikliranja da bi dobile koliko toliko bakterija, pa ce ici malo brze sam proces. ;) ----------------------------------- Kalypso Ned Jan 14, 2018 2:27 pm ----------------------------------- Ufff...sada kontam...moguce da je to necistoca od starog akvarijuma,jer sam jutros ubacio ribice u njega...potpuno zaboravih..imam hranjivu podlogu,prekrivenu sa mrezicom za konarce plust 3+ cm kamencice,moguce je i da je podloga. Gledao sam slike tvojih akvarijuma i dobio sam izvrsnu ideju kako da upakujem lava+mangrove i da izgleda odlicno... :) Extra hvala na ideji. :) Samo da se covek javi pa da se dogovorimo. Jos par ideja imam sto se tice biljcica...sto duze gledam akvatijum vise mi se ideja javljaju,moram da slikam i zapisujem direktno na slike xexex ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 4:32 pm ----------------------------------- Biljcice su kupljene,lista malo kasnije.sada jos kamen da pristigne pa u sadnju :) Proverena voda u akvarijumu na pH,izmedju 7 i 7,5 dok je sa "izvora" 7 ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 4:54 pm ----------------------------------- Biljke: Microsorum pteropus Monosolenijum Tenerum Vesicularia Dubyana Echinodorus Rubin Cryptocorum Wilisii Lobelia Sp mini Hygrophila Angustifolia Najas Guadalupensis ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 5:00 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_505342753_IMG_20180115_153721-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_505342757_IMG_20180115_153743-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108287734_IMG_20180115_153800-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151602829_IMG_20180115_153900-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56149196_IMG_20180115_153941-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_303205664_IMG_20180115_154010-600x800.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_65914278_IMG_20180115_153824-600x800.jpg Najas nije slikan jer je oooogroman :) ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Jan 15, 2018 6:04 pm ----------------------------------- Jedno sto tu ne pase je echinodorus, jer je tokom vremena kako raste ima da zauzme polovinu akvarijuma zbog visine i sirine u koje raste, al neka ga dok je mali, lako je zameniti ga za drugo bilje kad poraste. ;) ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 6:17 pm ----------------------------------- :( Izgleda mi kao najlepsa biljka sa liste...posto sam amater,moram da citam,tako da info sto sakupim ne mora da znaci da je tacan,ali...kaze da raste 20-30cm u sirinu,i poprilicno je velik ali u idealnim uslovima(co2,prehrana,podloga...),dok kod mene ne bi imao bas idealne uslove.Od ishoda prvog akvarijuma,zavisi da li cu uzimati veci,i ako bude sve ok,a nadam se da hoce,ne bi trebao da se razvije bas toliko da zatvori ceo akvarijum.A dosao bi drugi akvarijum,naravno puno veci gde bih ga mogao presaditi i gde bi imao mesta da se maksimalno razvije. Ispravite me ako gresim,ja sam jedna optimisticna osoba :) ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Jan 15, 2018 6:29 pm ----------------------------------- Na ceduljici koja je dosla uz biljku mozes da procitas da raste u visinu ~30-50cm, a sirina jeste ~20-30cm sve zavisi od lista do lista, a s obzirom da ces imati slabo svetlo pa ce prvo rasti u visinu pa tek onda u sirinu... Inace sto se tice svetla nemoj stavljati 8W slabo je to za ~30cm dubine, ova od 13W moze i da posluzi.. Uzimaces veci veruj mi, kad pocnes akvaristikom da se bavis ljubav prema njoj samo raste, malo da se uhodas i eto ga veci. ;) ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 6:49 pm ----------------------------------- Toga se i bojim da cu vrlo uskoro da pravim drugi :) Trenutno namam mesta za veci,tek kada sredim klincima sobu moci cu da planiram kako sta... Savet. Da li bi naskodio kada bih biljci sekao spoljnje listove?da ne ide previse u sirinu. Sto se tice svetla,imam vec led sijalice 5w,6500k,47plm.Uskoro bi stihlo jos ali vece voltaze.tacno koliko ne znam ali bar duplo :) Postavio bih takvih 4x sto bi bilo dovoljno,a cena je daleko povoljnija nego kod nas... Jedini problem je grlo,jer je UK standard http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56149443_IMG_20180115_174555-1024x768.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_379008745_IMG_20180115_174546-768x1024.jpg ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 6:50 pm ----------------------------------- ...edit... Cena tih sijalica je 200din po komadu ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Jan 15, 2018 8:26 pm ----------------------------------- Sad kad ih ubacis ne seci nista, kako se biljka bude razvijala i zauzimala prostor tad seckaj.. Kod ovih sijalica imas premalo lumena i veoma visok gubitak svetla jer im je ugao osvetljenja 160°, jedino ako ces vec njih da stavljas da napravis nekako usmerivac/reflektor da ne baca svetlo na sve srane, nadam se da me razumes o cemu pricam, pa da probas.. ne znamo kako si zamislio da li ima haubu peko ili neke lampe... ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 9:10 pm ----------------------------------- Na ugao nisam mislio uopste...moram i na to da pazim.. Biljke naravno,ne bih sada seckao,pitam zbog kasnijeg odrzavanja. Bio sam u prodavnici,ovde kod nas u selu pa bacio pogled na nekakve led sijalice,13W,1000+ lm,ali 3k K Moram kada uhvatim vremena da odem do grada pa pogledam kakvih sijalica ima.Sada kada su biljke tu,treba skorije da resim osvetljenje. Moram da razmotrim kakve opcije imam za haubu i kako da je fiksiram. Ne mogu se bas svega setiti,pa trazim,citam,gledam prvo sto mi padne na pamet...ipak,imam 3je dece :) ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Jan 15, 2018 9:43 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/uradi-sam-viseca-mini-hauba-t4620.html Rekao bih da bi ti za sada nesto ovako bilo dobro resenje, ali naravno moze i drugacije.. u krajnjem slucaju stavi lampe sa stipaljkom za prvu pomoc pa kada nadjes vremena i odlucis sta ces da pravis.. u svakom slucaju deca na prvom mestu! :wink: ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 10:24 pm ----------------------------------- Pa ovo je super zamisljeno :) Sutra pravac prodavnica da se kupi sta je potrebno. Uff samo da uspem sve da poradim,mali je pre podne u skoli pa mogu da uradim haubu a popodne sa klincem da dekorisem akvarijum. Postavim slike kada zavrsim bar nesto ----------------------------------- Pecinac Pon Jan 15, 2018 11:10 pm ----------------------------------- Ja sam slično napravio za akvarijum za borca! Samo nije viseća hauba, već ima držače! A pošto biljke nosu zahtecne, a dobra je hranljiva podloga, unutra su dve led trake, jedna trenutno radi, belo svetlo. Možeš da vidiš ovde: http://www.akvarijum.org/forum/prvi-akvarijum-juvi-70l-t25238-15.html ----------------------------------- Pecinac Pon Jan 15, 2018 11:12 pm ----------------------------------- Edit: Naravno, ideja je sa foruma, i to baš tema koju je Lisac naveo! :ojha: ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 15, 2018 11:19 pm ----------------------------------- I ja bih napravio fixno da se veze na zid,bojim se vezati haubu na aq. Lisac me je uputio ka izvrsnom resenju za prvu ruku,mada ako se lepo uradi moglo bi da ostane i kao konacno resenje. Sutra dok ne bude stiglo kamenje koje sam porucio pokusacu da napravim nesto ovakvo,a sliku cu obavezno da postavim. A ako nadjem vremena popodne moguce da cu postaviyi kamenje/korenje i usaditi biljke. ----------------------------------- Pecinac Pon Jan 15, 2018 11:30 pm ----------------------------------- Svaki novi projekat je priča za sebe. Uvek nešto novo, nešto interesantno! I svako novo formiranje akvarijuma pratimo sa velikom pažnjom! Dok čekamo nove slike kako radovi budu napredovali... Pozdrav i srećno! ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Jan 15, 2018 11:38 pm ----------------------------------- U toj temi kolega Djokic na petoj strani je uradio sa metalnim nosacem, moze i sa drvenim isto u pozadini, a moze i sa leve i desne strane da se stavi po da kazemo letva i pricvrsti za 'haubu' izgledalo bi nesto poput cirilico napisanog slova p П . Varijacija je mnogo. ;) ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 12:21 am ----------------------------------- Razmisljam na koji nacim bih mogao da napravim nosac ali da moze lako i jednostavno da se otvori i zatvori. Izgledalo bi nesto kao sa slike,uz kratko objasnjenje Plavi objekat predstavlja haubu sa drzacem,zuto objekat potporni oslonac,smedji objekat granicnik ili potpornik za radnu poziciju dok je zeleni potpornik za otvorenu poziciju. Hauba moze da se osigura da ne isadne iz pozicije tako sto bi se vijak postavio na nosac u radnom polozaju sa desne strane(blize zidu,tacka 1) a otvorenom polozaju sa vijkom na levoj strani tacka 2 Ovo je samo uproscen prikaz(crtano u paint 3d....po prvi put :) ) Inace zuti,braon i zeleni element su sa obe strane spojeni u celinu ali nije prikazano na slici http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_758027395_Hauba.png ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 12:27 am ----------------------------------- Inace,Najas u 5l vode :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_79792382_IMG_20180115_232310-800x600.jpg ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 9:49 am ----------------------------------- Pravac prodavac uspesno obavljen http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56151426_IMG_20180116_083609-1024x768.jpg Kupljeno 4m kabela,prekidac,utikac,cev f110mm L= 500mm,ali poklopaca nema,moram da pravim,plasticna spojnica,grla za sijalice sa sve nosacem,i 2 Led 6000K,12W,1200lm U haubu ce biti mesta za 3 sijalice ali cu postaviti 2 rasporedjene tako da se lako moze ubaciti i 3ca,sto bi ukupno sa istim Led bilo 36W. I sa 2 sijalice biti ce 0.5W/l i jace jer pored podloge i dekoracije u aq ima izmedju 37 i 39 litara. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137826258_IMG_20180116_083635-1024x768.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72194707_IMG_20180116_083657-1024x768.jpg 2 stvarinnisam kupio ali mislim da imam u kuci,a to su vijci i navrtke za grla i lepak za foliju :S Popije se kafa,zagreju se ruke pa po alat i na posao :) ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 1:11 pm ----------------------------------- Pristiglo i kamenje,slike kasnije :) ----------------------------------- Pecinac Uto Jan 16, 2018 3:32 pm ----------------------------------- Vidim ja, kako si krenuo, da će tvoj mali danas sam da radi domaći zadatak!!! :lool: ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 3:35 pm ----------------------------------- Dok sam povezivao rasvetu mali uradio domaci,a uz put sam bebca ljuljuskao :) Ostalo je da po duzini isecem cev,izlepim alu i sve sklopim. :) ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 4:50 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108293867_IMG_20180116_154338-1024x768.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_216587735_IMG_20180116_154359-1024x768.jpg 1/2 posla gotova...jos alu iznutra i da se oblozi sa necim spolja i izoliram kablove i to je to. ----------------------------------- Pecinac Uto Jan 16, 2018 5:34 pm ----------------------------------- Ja sam spolja obložio sa samolepljivim crnim papirom, ali možeš i drugu boju! Do sada se nigde nije odlepilo, a kupio sam onaj najjeftiniji kod Kineza! Valjda su u knjižarama kvalitetniji! Obavezno sa strane izreži poklopce (kao što je prikazano u onoj temi na koju te Lisac uputio), ja sam ih napravio od plastike, nisam ih šrafio, već zalepio silikonom za akvarijume, imao sam viška! Ali njih spolja obloži sa istim papirom pre nego što ih zalepiš / zašrafiš za haubu. Gledao sam da neko umesto papira (pa čak i za zadnje staklo akvarijuma) koristi i neke farbe, ali se ja u to uopšte ne razumem! :shock: Inače, svetlo si odradio extra. Sve čestitke. :cestitka: ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Jan 16, 2018 6:21 pm ----------------------------------- Trenutne sijalice koje si uzeo imaju ugao od 270° skoro pa ko neonke. :P Folija ce da usmerava svetlo gde treba. Odlicno odradjeno, ali ako ce ti sluziti samo za akvarijum vise bi ti legao automatski tajmer za svetlo umesto prekidaca, ali moze i jedno i drugo. ;) Jos jedna bitna stvar ne gledaj W/L jer to neradi kod led rasvete.. Sve u svemu odlicno i vise nego dovoljno za jako kratko vreme i to jos sa troje dece. ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 16, 2018 8:25 pm ----------------------------------- Evo mali update...ali samo da kazem...nisam zadovoljan iako je prvi put. Jednostavno,dok sam postavljao biljke sav sam se pogubio...malo prostora,pipkav posao,cak sam i limun zaboravio...svasta nesto...+ slag na tortu...podloga mi boji vodu...drvo nije jer 2 dana nije u vodi... Potrudio sam se sve nekako da sklopim,ali kamenje,panj,biljke...bas sam se napatio i iznervirao... U svakom slucaju ima dosta gresaka a mozete pogledati i sami... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_303225401_Napred.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_252687845_Sastrane.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72196528_Korner.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84229283_Rubi.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_94757944_IspodPanja.jpg * Kada budem sutra menjao vodu ubacicu jos biljaka jer mi je ostalo krsha... ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Jan 17, 2018 12:08 am ----------------------------------- Ko je pa zadovoljan prvi put? ;) Dzabe se nerviras svi smo to prosli, malo vremena da se uhodas i bice lakse, ako se sad nerviras sta ce biti kad bilje pocne da raste na drugu stanu od planiranog. :) Bez nervoze priroda je to, radi uvek kako ona hoce. Nego sto se tice zamene vode menjaj po 20-30% vode (mislim da bi ti posao zavrsavala dva balona od po 5L) na svaka 4 dana narednih 5 menjanja kada dodje sledece produzi za jedan dan tacnije na 5 dana zameni opet po dva balona vode pa opet 5 menjanja pa produzis za jos jedan dan sledece dok ne dodjes do menjanja jednom nedeljno tada dodaj u zamenu jos jedan balon od 5L i prati stanje kako je mozda ces i produziti za par dana redovnu zamenu vode.. sve dolazi na svoje kroz dva, dva i po, cak i tri meseca.. to su prve slatke muke. Posle pola godine tek vidis kolika je promena u akvarijumu i sta si sve postigao. Ujedno dok budes menjao toliku vodu premestaces i kamenje i panj cak i biljke, doci ces do kombinacije koja ti se svidja.. samo ne razmisljaj o tome, a i nije to tako dalrko kao sto se cini. ;) Ko kaze da sad ima gresaka.. topi se sneg raste nivo vode reka pomerila drvo na panj.. malo decije maste i sve moze. ;) Ovo je prica o normalnim akvarijumuma ne o akvarijumima koji se pripremaju za takmicenja. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 12:27 am ----------------------------------- Moram da sklonim veci Microsorum sa panja na mesto iza filtera,visok je... Iza rubi bih postavio Hygrophila-a,ili nju iza filter a Microsorum iza rubi.zatim dodati jos Vesicularia-e ma mesto gde je veci Microsorum. Ne znam kako se vama cini ali meni drvo postavljeno na kamenje veoma lep detalj Mogu vam reci da je akvarijum mnogo lepsi.Sada shvatam da neki od vas imaju prave dragulje u kuci :) Neprocenjivo ----------------------------------- Ksendzi Sre Jan 17, 2018 12:21 pm ----------------------------------- Meni se svidja kako je ispalo, tako sam i ja kad sam zasadila bilje, onda skontala to tako ne ide pa tako vec izmucene biljke premestala, a opet moram da ih premestam. Pustim neko vreme da prodje, sto kaze lisac, pa premestis, u tome i jeste car sto uvek mozes malo drugacije, i nikad nece biti isto :D Kamenje se super uklopilo, a i biljkice si boga mi, lepo rasporedio. Mozda ti se trenutno ne svidja, al kad budes ustao ujutru bice to druga prica jer si veci deo posla odradio, sad idu finese, a tu vec pocinje uzivanje jer vidis, vec skoro gotov proizvod :D Verovatno ti boju pusta hranljiva podloga jer si sadio biljke, uzmuljala se, to je regularno, izfilrirace se za par sati. Ja svaki put kad menjam vodu (tj sifoniram dno) se uzmulja, ali u roku od pola sata opet bude cista. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 12:54 pm ----------------------------------- Problem je sto je jos uvek takva :( Nervira me jako... Sifon moram da pravim po meri,mala flasica za urin i crevo od silikona/gume ce biti ok za pocetak.Malo je mesta a ne bih da "guzvam" biljke dok sifoniram. ----------------------------------- Ksendzi Sre Jan 17, 2018 1:25 pm ----------------------------------- Mozes da napravis, a mozes i da probas da narucis, ima ih po velicinama, za mene se iscimao covek iz lokalnog pet shopa i narucio mi najmanji, a kostao je svega 200 din (isto bi me toliko iskostalo i da sam ga pravila, tako da ako mozes da se dogovoris sa nekim iz petshopa da ti naruce to bi bilo extra da ne pravis jos i to. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 1:30 pm ----------------------------------- Moguce,ali je meni problem sto moram ici u grad.Poprilicno sam zauzet tokom celog dana pa poslove oko akvarijuma obavljam u naletima.cak i sada pazim na bebca i kuckam na telefon... ----------------------------------- Ksendzi Sre Jan 17, 2018 1:39 pm ----------------------------------- Onda je "uradi sam" najjednostavnije resenje ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 1:48 pm ----------------------------------- Jedna slicica sa bebcom i akvarijumom...ne smem puno slika da postavljam,dobiti cu zuti karton pred iskljucenje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137835414_IMG_20180117_124342-1024x768.jpg Kada klinci odu na spavanje,vrsljacu po kuci u potrazi za odgovarajucim delovima za sifon,i planu za stakleni filter.stakla imam,doduse od starih prozora,ali mislim da bi se mogli iskoristiti,a imam i debljeg stakla od starog ormara. ----------------------------------- Pecinac Sre Jan 17, 2018 1:55 pm ----------------------------------- Hahahah... duša nasmejana! :cestitka: :winner: ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 3:20 pm ----------------------------------- Male izmene. Prebacen Microsorum uz grejac,Hygrophila iza rubi i kamena,ubaceno jos par Kripti i ostaje jos da povezem mahovinu na panj,ali pusticu ribice da se odmore malo,ne zelim puno da ih stresiram iako nisu nervozne stosam prckao po akvatijumu. Ne bih vise neko vreme nista radio,sem mahovine,dok ne vidim sta ce se razviti a sta ce uginuti. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63174791_IMG_20180117_140635-1024x768.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_75809750_IMG_20180117_140616-1024x768.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108299644_IMG_20180117_140556-1024x768.jpg Ostalo mi je jos dosta biljaka pa cu probati da ih sacuvam ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 3:22 pm ----------------------------------- Na slici sa Microsorumom mozete videti kako molika gricka mahovinu :) ----------------------------------- plovak Sre Jan 17, 2018 3:51 pm ----------------------------------- Za bebca poklanjam ancitrusa i kozica koliko hoćeš ..... ima i nešto biljaka ako treba... ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Jan 17, 2018 5:31 pm ----------------------------------- stakla imam,doduse od starih prozora,ali mislim da bi se mogli iskoristiti,a imam i debljeg stakla od starog ormara. Razmisljaj o tom staklu samo ako je 4mm, prozorska su 3mm sto je previse tanko, po meni, a slucajno moze da se zakaci dok se pere, premesta.. Ostalo mi je jos dosta biljaka pa cu probati da ih sacuvam Sve posadi po akvarijumu ako ih budes razvlacio po kofama velika je verovatnoca da ce propasti, jer u jednom trenutku ce poceti da se tope ukoliko ne budu dobijale dovoljno svetla da ne nabrajam jos redovna zamena vode itd.. slobodno sve sto imas ubaci u akvarijum, sigurno da ti se vizuelno nece svideti kako izgleda, ali ce se pre napraviti balans i ribama ce biti bolje, a kasniije ih lako mozes pocupati s tim da se i to radi postepeno zbog balansa, koji opet moze da se poremeti ukoliko se previse izvadi od jednom.. Na slici sa Microsorumom mozete videti kako molika gricka mahovinu Hrani je malo cesce, jer moguce je da je obrsti u potpunosti.. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 17, 2018 5:41 pm ----------------------------------- Ok,biti ce gusto ali sta je tu je,odvojicu najzdravije biljke i usaditi. Hranim ih 2 puta dnevno po 2 prstohvata hrane i izdrobim da ima i sitnisa.Primetio sam da sitnije dok propadaju,kori ih u letu hvata i guta,moli ih sakyplja sa povrsine. Imam 2 manje i 2 vece Hygro,1veliku Micro,saksijicu Kripte,pola saksije rubi,pola saksijice lobelije,vesiculariju i monosolenijum sam vezao na dva kamena koji su mi ostali. Biljke su u dobrom stanju,pa bi ih mogao usaditi za par dana ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Jan 17, 2018 5:47 pm ----------------------------------- Sto pre to bolje, tacnije cim nadjes vremena, inace mogu da budu od 3 do 7 dana (u zavisnosti od vrste do vrste, ne pricam o anubiama i mahovinama) bez svetla u vlaznoj sredini bez pocetka i znakova truljenja, tako da mozes sve na tenane.. ;) ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 18, 2018 4:11 pm ----------------------------------- Cini mi se da je voda danas bistrija [img]http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60651 362_IMG_20180118_145605-1024x768.jpg[/img] Povecao sam hranu sa 2 na 3 obroka dnevno.Dva puta au pojeli sve ali mislim da kori nije pojela dovoljno.mada non stop ceprka po dnu,oko kamenja i drveta i cesto ga uvatim da rovari oko korena biljaka. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 18, 2018 4:12 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116637286_IMG_20180118_145605-1024x768.jpg ----------------------------------- Mladen82 Pet Jan 19, 2018 8:39 am ----------------------------------- Lepo napreduješ. Biće ovo lep akvarijum. Po meni bi možda lepo došla neka višlja biljka duž zadnjeg zida tipa valesnerie ili slično, ali to je sve stvar ukusa. Pohvaliću i DIY haubu. Odlično odradjeno. Sijalice su sasvim ok. Ja ih imam i prezadovoljan sam. Što se hrane tiče po meni je mnogo bolje da ih navikavaš na jednom dnevno ali po više. Ja sam tako uvek sa mojim radio i nikada nije bilo problema. U svakom slučaju poslušaj Lisca jer čovek zna o čemu priča. A za korije ne brini. To što oni rovare je njihov posao. Zapamti jednu stvar. Koliko god da hraniš ribe one će uvek moći još da jedu. Ali to nije dobro za njih. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 8:50 am ----------------------------------- Ljudi,tuzan sam...Sinoc pre spavanja,oko 11h,proveravao sam da li se ribice odmaraju...Dok je kori ceprkao po dnu,moli se umirila tik iznad grejaca.Jutros sam je pronasao uginulu :( :( ----------------------------------- Mladen82 Pet Jan 19, 2018 9:14 am ----------------------------------- Baš mi je žao. Samo nekako nisam iznenadjen. Mnogo si požurio sa kupovinom ribica. Očekivao sam ovako nešto još i ranije. U svakom slučaju glavu gore. Desilo se pa šta. I nama su ribe uginule. Kad si na početku i kada još ne znaš ovakve stvari se dešavaju. Mada i kod iskusnijih akvarista se dogodi tako nešto. Tebi se još uvek nisu dovoljno stabilizovali svi parametri u vodi. Moguće da će da se desi još neko uginuće mada to od sveg srca želim da do toga ne dodje. Srećno ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 9:37 am ----------------------------------- Ostala je kori,sama bez prijatelja...Pozurio sam sa kupovinom ribica jer nisam mogao detetu da kazem da ne kupujumo. Pocetnik sam i znam da ne razumem dosta toga,i znam da mi nisu parametri kako treba.Merio sam pH juce i bilo je 7.5-8,i to je jedino sto trenutno mogu da proverim.Sumnjam da je ista uzrok uginuca sto se tice akvarijuma,mislim i dovoljno sam siguran da sam ja uzrok.Stresirao sam ribicu bez sumnje,iako to nije pokazivala,nije se bojala,nije nervozno plivala niti je odbijala hranu. Posmatrao sam ih ovih nedelju dana i lepo su i jele i plivale,ceprkale... R.I.P. Moli ----------------------------------- Ksendzi Pet Jan 19, 2018 9:44 am ----------------------------------- Moze da bude milion razloga, a ti samo mozes da lupas glavu zasto. Ipak je zadnjih par dana dozivela stres premstanje iz akvarijuma u akvarijum, pa opet navikavanje na novu sredinu. Njima je to stres bas. Znam kako se osecas. Glavu gore i sad nemoj jos nista da ubacujes, sacekaj neko vreme, koriju ne smeta da bude sam malo, pa mu ubaci drugare. A verujem da ce i dete da razume sad da su ribice trebale kasnije da dodju. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 10:29 am ----------------------------------- Moli je sahranjen propisno u bastici,nisam imao srca da ga samo bacim. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 12:07 pm ----------------------------------- Da li neko zna sta je ovo? Vijuga kako voda struji.Izgleda poput tankih gustih vlakana,belo-zute boje.na slici se bas ne vidi jer je slika malcice mutnija. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50545214_IMG_20180119_105627-1024x768.jpg ----------------------------------- Mladen82 Pet Jan 19, 2018 1:50 pm ----------------------------------- Ne vidi se baš najbolje. Ako liči na slinu da se tako izrazim ono može da bude neka plesan. Ali plesan se javlja na drvetu. Alga ne verujem da je. Možda ako bi okačio neku malo bolju sliku. Ali sam siguran da nije ništa opasno ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 2:00 pm ----------------------------------- Ne mogu nikako da dobijem ostru sliku,pokusao sam i da snimam ali isto je...posto mi bebac spava ne bih da rovarim po akvarijumu ali cu sigurno da izvucem kada se probudi.Ne svidja mi se da mi nesto sedi u aq a ne znam sta je.Primetio sam da ima istoga i na mahovini Monosolenium ali u znatno manjoj kolicini.A na tom vecem parcetu se vidi nesto sto lici na koncic ili moza izmet ribica pa predpostavljam da se vezala alga/plesan ili sta vec moze da bude...ne znam.Kori je par puta provrsljao po istome ali se samo okrene i odpliva da rovari na drugom mestu,verovatno mu smeta. ----------------------------------- Peku Pet Jan 19, 2018 2:08 pm ----------------------------------- Da ne izgleda ovako? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58321680_hydra02.JPG Slika je ukradena sa neta. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 2:18 pm ----------------------------------- ne,nije takvo,bukvalno izgleda kao plesan ali nije pufnasto nego ima sitne niti,poput visoke tanke trave,jako jako guste. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5V9WmGel990[/youtube] ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 19, 2018 3:33 pm ----------------------------------- Za moli si dobio informacije i znam da si znao moguci scenario, da je tuzno tuzno je, ali se ide dalje.. sto se tice ove "sluzi" je moguce da ti monosolenium odbacuje koren jer je sada u submerznom, gajen je emerzno gde je veoma moguce da razvije koren da ne kazem zilice kojim se u prirodi pricvrscuje za kamenje, granje, listove drugih biljaka.. istrulice to samo od sebe ali ako ti je do igranja sa akvarijumom po crevo i usisaj. ;) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 19, 2018 9:38 pm ----------------------------------- Mora se dalje...kori je ostao i biti ce u redu,dobio je tamniju boju,izgleda da nije paleatus nego aeneus.Pravim mu granulice od listica tako da brze i lakse nadje hranu jer ne skuplja sa povrsine nego je lovi dok propada.trebalo je par minuta dok nije pronasao ali je jeo. Ne zelim da mi ribice ugibaju pa cu sacekati min nedelju dana a u medjuvremenu pogledati koliko bi mi staklar uzeo za pravljenje staklenog filtera od mog stakla. ----------------------------------- lexinho021 Pet Jan 19, 2018 10:18 pm ----------------------------------- Druze ja moje korije vec 4+ meseci hranim sa sera viformo, na mojih 5 korija ubacim im pola tabletice dnevno i zivi i razigrani stalno. Jednom nedeljno im ubacim i tetra pro algae hranu. I jedna i druga tonu na dno i nemaju problema da ih nadju dok rovare po dnu. Verovatno ti je to najlaksa opcija za hranjenje, a ne vidim da im ista fali :) ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 20, 2018 11:48 am ----------------------------------- Dobro jutro,dobar dan.Izvrsio sam malo istrazivanje u vezi moli,i dosao do informacije da je za moli potrebna malko visa temperatura,26-28C,dok je kod mene podeseno na 24,pa je realno samo uz grejac 24,ostatak je verovatno niza temperatura.To bi objasnilo zasto sam je vece pre uginuca video da "spava" iznad grejaca.Druga informacija koju sam nasao je u vezi slane vode,tacnije da se bolje osecaju u blago slanoj vodi a moze da se privikne i na morsku vodu.Posto je kod mene voda bez trunke soli i temperatura je niza,moguce da je kombinacija gore navedenog i stres ribice zbog sadjenja biljaka i namestanja istih uticalo na nju u toj meri da je uginula :( Druga stvar se tice korija koju sam uhvatio da cupa biljku,ali ne bilo kou nego Hygrophiliju...do je ispalo i dobro i lose,jer se na korenu biljke vide nove zilice pa mogu da predpostavim da se biljke "primaju".na dve kripte vidim mlade listice,na jednoj se list otvara,biti ce potpuno otvoren za dan dva,dok kod druge,predpostavljam da ce se otvoriti u narednih 4-5 dana. Vesicularia takodje ima novih listica i idu ka povrsini,predpostavka da joj treba svetla.Monosolenium ima dlacice na donjoj strani i krupnije su u poredjenju na pre dva dana kada su bile sitne i vrlo tanke.Ali ne vidim nove listove sem "korencica". U navodnicima su reci za koje ne znam da li je pravilno tako reci. I jedna slicica korija za iskusne kako bih dobio potvrdni odgovor da je u pitanju Aeneus. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108317264_Kori3.jpg Hvala svima :) ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 20, 2018 11:54 am ----------------------------------- Zaboravih... U ponedeljak bih otisao da kupim hranu za ribice pa sam planirao da za korija i poklon od kolege Plovka,ancistrusa,kupim Tetra Tabi Min,Pleco Min i Wafer Mix a za zivorotke da kupim Rubi Flakes i Ani Min Crisps,u slucaju da u prodavnicama imaju istu hranu. Da li je odabir ok i da li me mozete posavetovati u vezi zamene ili neke dopune hrane. Gledam DIY hranu pa bih mogao da experimentisem malo ali za savet cu da pitam,u vezi takve hrane,kada budem pronasao recepte za sve ribice koje bih imao u akvarijumu. Jos jedno,hvala. ----------------------------------- Ksendzi Sub Jan 20, 2018 1:35 pm ----------------------------------- Ako ti grize biljke ubaci neku hranu na bazi biljaka, bilo koju. To ce mu zadovoljiti potrebe pa nece "zive" biljke da gricka i cupa. Mislim da bi ti to zavrsilo posao i ocuvalo biljke xD ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 20, 2018 2:01 pm ----------------------------------- Problem nije sto gricka biljke nego rovari oko njih,pogotovo oko Microsoruma i Hygrophilije.Micro ima jaci koren,veci dok Hygro ima 3 velike zile i desetak manjih koje izlaze iz tri vece ali je laksa,tj. vazdusasta pa je lakse iscupa.Tu gde je Micro je deblji sloj kamencica pa je i koren na vecoj dubini,dok na sredini zadnjeg dela ima manja dubina pa je i koren Hygro plici. Ne zelim da ponovo rovarim i nerviram kori pa i ne ceprkam po akvarijumu sem kada moram.Sto manje diram pre ce se ukoreniti i osigurati stabilnost. U medjuvremenu sam gledao zahteve odrzavanja boraca... Cak sam i upitao coveka na KP za izradu akvarijuma od ~250l,tacnije dimenzija 100x50x50 sa staklenim filterom u sklopu akvarijuma gde mi je covek rekao cenu od 12k din ako se radi sa staklom od 10mm. Poslao sam i poruku jednom staklorescu za cenu stakla tih dimenzija i debljine stakla od 10mm + 12mm pod ali nisam jos dobio odgovor. ----------------------------------- Peku Sub Jan 20, 2018 3:18 pm ----------------------------------- Borac i moli su losa ideja, borac će ih ubiti. Tvom moliju nije bilo sudjeno. Ja sam ih drzao na 24-25 bez problema. Vole drustvo svoje vrste al se ne bune ni kad je drugih riba. Nisu bas strasljive ribe. Bez problema mogu u more da se stave, moja visi sa klovnovima veci deo dana. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_505484551_IMG_20180120_0715.jpg Mikrosorumi se ne sade. Oni imaju rizom i on mora da bude izložen strujanju vode i svetlu ili će istruliti. Najbolje je da je vezesš za dekor ili zalepiš sa jako malo super lepka. Koriji se hrane sa dna. Ceo dan ceprkaju po dnu. Kopkao je oko biljke jer je osetio hranu koja je tu zapala ili zapada. Ako nemas malu decu 8mm je sasvim dovoljno za te dimenzije. Sto je deblje to je zelenije. Sa manje gvozdja je dosta skulje, o belom da ne pricam. ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 20, 2018 4:35 pm ----------------------------------- Borca ne bih drzao u istom aq sa ostalim ribicama,sto je i razlog zastosam upitao za veci aq.Gospodjici ksendzi sam obrazlozio isti pre neki 60ak min jer ne zelim da ugrozim zivot ostalih i staniste bih pokusao da prilagodim sto vise borcima. Nisam bio precizan sto se tice Micro i Hygro...Micro ima rizom,da,ali ima i duzi i gusci koren tako da njegov koren ide dublje od Hygro koji je sa kracim ali debljim i ne toliko gustim korenom jer su nove zilice kratke i slabe da se cvrsto vezu za podlogu,za razliku od Micro.Imam 2 biljke Micro,oba na svetlu dok je samo 1 nekih 25cm od izlaza vode iz filtera. Ja se iskreno izvinjavam zbog svojih pocetnickih gresaka,jedan zivot je podlegao posledicama toga,ali nije sve tako lose,akvatijum polako sazreva i nije totalni promasaj,treba mu vremena da se sve normalizuje i posle tiga ce sve biti u redu. Lisac je iskusan i moze da da dobar savet. I ovom priliko bi hteo da se zahvalim i Liscu kao i Ksendzi,Plovku,Horusu i ostalima na dobronamernim savetima. I za kraj,neka moj akvarijum bude za primer svim novim akvariatima kako da u startu isprave svoje greske odnosno da ih izbegnu. :) ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Jan 20, 2018 5:10 pm ----------------------------------- Da se ne mucis nije do temperature i saliniteta vode.. drugi pomenuti faktori su je.. sto se tice koridorasa jeste aeneus i ukoliko bi da ti ne gura biljke koje nisu ukorenjene ubaci oko same bilje tri cetiri poveca kamena i za dve nedelje kamen izvadi (malo ce mozda vizuelno da smeta, ali vrsi svrsi), a biljka do tada je vec uveliko probila korenom u podlogu. Sto se tice hrane sve na bazi spruline odgovarace anci/kori varijanti s time sto ce jesti i granule i listice koje ostale ribe ne pojedu a padnu na dno. Sto se tice domace hrane ima par recepata vec na forumu s tim da u svakom od njih mozes da vidis osnovu pa na tu osnovu u zavisnosti od riba pojacas da bude na biljnom ili mesnom dodatku, mada i sama osnova zadovoljava potrebe i jednih i drugih.. Nemas kome da se izvinjavas zbog gresaka svi smo prosli to, neko jos gore (~100 mladih gupija je izgubilo zivot, usisano na pumpu koja ih je samlela zbog lose odradjenih prelivin cevi) ali se u svemu tome ide dalje, da bude krivo bude nekad do te mere i da suzu pustis koliko se vezes za pojedine ribe (vecina ce se nasmejati na ovo, ali ko kaze da mu nikada do te mere nije bilo zao zbog izgubljene ribe laze sto posto). ;) Usputno hvala na lepim recima, ali ja sebe i dalje svrstavm menju pocetnike. ;) ----------------------------------- Peku Sub Jan 20, 2018 6:35 pm ----------------------------------- Borca ne bih drzao u istom aq sa ostalim ribicama,sto je i razlog zastosam upitao za veci aq.Gospodjici ksendzi sam obrazlozio isti pre neki 60ak min jer ne zelim da ugrozim zivot ostalih i staniste bih pokusao da prilagodim sto vise borcima. Neko osnovno shvatanje na starom kontinentu je da ribama priuštiš što je veći akvarijum možeš. Tako da kad pitaš za savet obicno će biti metar duzine sa zapreminom oko 200l. Borcu zaista ne treba toliki akvarijum. Jako brzo nadju neko mesto koje u kom će visiti 80% vremena, tu će praviti i gnezo. Onih 20tak će malo plivati istrazivati okolinu ili pokusati da uplaśi druge ribe. Po meni 35x35x35 gusto ubiljen sa razgranatim panjem je raj za njega. U većem akvarijumu sve razbore i mirnije tetre mogu sa njim ako ih staviš 10tak. Barbusi su naprimer ribe koje bi ga grickale do smrti. Tako da ne treba samo da čuvaš druge ribe od borca već i borca od drugih riba. Što se tiče ishrane ne treba puno komplikovati jedna univerzalna jedna proteinska kao povremena suplementacija su sasvim dovoljne uz povremeno dodavanje nekoga povrća. Predložene spirulina tablete su isto jako dobra hrana ribe je vole a najbolja stvar što se lepi na staklo a može da se zalepi čak i 1/3 tablete. Uradi sam hrana je dobra za veće ribe koje se drze u većim akvarijumima. U malim akvarijumima, stotinak litara, samo može lako da se zagadi voda a i nema nekoga benefita u odnosu na dobre fabricke hrane sem namirene savesti vlasnika. ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 20, 2018 7:09 pm ----------------------------------- Lisac,hvala jos jednom,par vecih kamencica oko hygro nece bosti oci,mogi da ga zastitim lava kamenom jer mi je ostalo bas sitnijih komada.I da,nekada se vezes za nesto u kratkom vremenskom periodu.Moli je bio pilot ribica,ali nije preziveo. Peku,hvala i tebi za savet za borca,sada znam da bih ga mogao drzati u ~40l,odnosno u aq koji trenutno koristim,dok bih ostale ribice drzao u vecem.Naravno,dok ne skupim za bolju opremu,veci akvarijum,ukrase i ostalo,odrzavao bih manji pa ne bih napravio istu gresku,nego pripremio drugi tako da je 100% siguran za nastanjivanje,ali postepeno,bez zurbe,ribica po ribica. ----------------------------------- Strahinja025 Sub Jan 20, 2018 10:18 pm ----------------------------------- Bez biljaka nemoj startovati narociito jer si stavio hranljivu podlogu... ----------------------------------- Kalypso Ned Jan 21, 2018 10:16 am ----------------------------------- Bez biljaka nemoj startovati narociito jer si stavio hranljivu podlogu... Akvarijum radi tacno nedelju dana,biljke su od utorka u akvarijumu.Voda je jos uvek tamnija,obojena od podloge,u to sam siguran.Ali nije u toj meri kao u pocetku. ----------------------------------- Strahinja025 Ned Jan 21, 2018 1:23 pm ----------------------------------- Nznm kakvu podlogu si stavljao ali jos nisam cuo da podloga farba vodu. To je u 99 posto slucajeva panj, drvo... ----------------------------------- Kalypso Ned Jan 21, 2018 2:02 pm ----------------------------------- Podloga je zemlja za cvece i iznad nje je min 3cm kamencica.Neko vreme panj nije bio u vodu i siguran sam da nije on u pitanju,a nista sem njega nema u akvarijumu sto bi moglo da oboji vodu. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 24, 2018 10:14 pm ----------------------------------- Pozdrav ljudi,da li iko moze da mi pomogne sa jednim problemom?Naime,imam problem sa zutom vodom,obojenom.Sada vec stvarno ne znam sta moze da bude uzrok,imam mangroove panj/drvo u akvarijumu(2 dana nije bio u akvarijumu zbog repripreme za ubacivanje),podlogu ~1cm ispod min 3cm kvarcnog sljunka,i nista vise sto bi moglo da oboji vodu. Sljunak je prokuvan i ispiran i pre i posle iskuvavanja,ali i nakon 10ak dana voda je ista,jedino sto se promenilo jesto sto nije zamucena,odnosno nema nikakvih cestica u njom,niti bilo kakvog bakterijskog booma ili sta vec,nije mutna,samo je zuta,tacnije boja caja. Da li mi mozete pomoci oko ovog problema,znam da verovatno nije moguce imati kristalno cistu vodu ali bar donekle izbistrim da ne bude takva kakva jeste...Dok je svetlo upaljeno izgleda donekle ok,i to mi nije dovoljno,ali kada ugasim svetlo ili pogledam kroz staklo akvarijum sa strane sve mi se grozi kakva je voda... Imao sam problem sa algama teske kategorije odnosno BGA(kolega Lisac je upucen u vrstu,a postavljam i sliku na kojoj se vidi imenovana),ali sam,bar se nadam,resio isto uklanjanjem zarazenih biljaka iz akvarijuma,bez razmisljanja. https://imgur.com/KRdIIaZ.jpg Unapred hvala svima! ----------------------------------- Ayrton Sre Jan 24, 2018 10:28 pm ----------------------------------- Može da bude da ti taj panj boji vodu. I to može da traje danima. Menjaj vodu i vremenom će iščeznuti boja čaja. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 24, 2018 10:42 pm ----------------------------------- Samo se nadam...ali ipaknpitam,sigurno je neko imao isti problem.panj je stajao u vodi 2 dana i nije obojao vodu maltene nista. Pocetkom sledece nedelje mi stize stakleni filter,imam pripremljeno bio sundjer,perlon vatu,aktivni ugalj i za dan dva stizu keramicki prstenovi.Jedino sam zaboravio prelivne cevi da kupim.Narucio sam filter pre svega zbog daleko bolke filtracije u poredjenju na trenutnu.A citao sam da bi aktivni ugalj pokupio tanin iz vode,pa sam i neku manju kolicinu ubacio u Atman F101,i sada radi tako vec nekih 30h ali ne vidim nikakvu razliku... ----------------------------------- Ksendzi Sre Jan 24, 2018 10:54 pm ----------------------------------- Verovatno ti je panj stajao u hladnoj vodi 2 dana. U hladnoj nece nista da pusti, ipak je u akvarijumu nekih 25-30° sto je toplije od cesmovace, pa verovatno zbog toga i pusta boju. Negde sam na forumu nasla temu o slicnom problemu, ali ne mogu sada da nadjem tu temu. Cini mi se da je panj bio problem, prestace da pusta boju posle nekog vremena, alj posle kog ko zna. Menjaj vodu cesce, na 4, 5 dana po malo to bi trebalo da pomogne koliko toliko dok panj ne zavrsi taj njegov dosadni proces ----------------------------------- Ayrton Sre Jan 24, 2018 10:54 pm ----------------------------------- E moj druže, u akvaristici ništa ne može odma'. ----------------------------------- nesa69 Sre Jan 24, 2018 11:50 pm ----------------------------------- Trebalo bi da panj boji vodu i da to dugo traje, baš dugo. Sad nije to nešto ružno, meni se sviđa taj "efekat", korisno za ribe ... Mislim, meni evo već koju godinu farbaju malo vodu. Drugo, slaba je to filtracija koja je trenutno, i postoji mogućnost obojenje vode od zagađenja (amonijaci i slično). Što se tiče uklanjanja obojenja, koriste se hemijska sredstva za filtraciju, aktivni ugalj ili denitratna smola. Za oba sredstva ti treba komora sa čistom vodom u filteru (tamo gde ide pumpa). Za aktivni ugalj ti piše na pakovanju koliko se stavlja. Problem kod njega je što se relativno brzo zasiti i ne funkcioniše više. Denitranu smolu imaš da kupiš namensku kod sponzora (na banerima, dobijaš vreću i slično) ili u Tehnosam u Subitici da naručiš minimalnu količinu koju prodaju... (ima negde na forumu koliko, kako...). Nisam je koristio još uvek ali je bolje rešenje po mom mišljenju od aktivnog uglja, regeneriše se, duže traje... Za biljke ne znam da li smeta ili ne, nisam u toj priči. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 12:18 am ----------------------------------- Tu si u pravu za filtraciju,ne mogu da sudim koliko je dobro/lose ali sa staklenim mislim da necu pogresiti.Licno me nervira ta boja,bar ta nijansa,previse mi je tamna.Neso,vi ste druga osoba koju sam cuo da kaze da je korisno ribama sto umanjuje moje sumnje da nije toliko strasno.Amonijak mislim da nije u pitanju jer do pre 4-5 dana sam vodu menjao svaki dan(~25%) (lose) a i tada je bila skoro pa takva,a od tada do danas sam imao samo korija.Danas sam ubacio ancija zbog algi. Ne znam,kada vidim nesto sto nisam video(a to je puno toga) odmah se unervozim.Svakoga dana nrsto novo. :) ----------------------------------- Ksendzi Čet Jan 25, 2018 12:22 am ----------------------------------- Moras da priznas da ti bar nije dosadno hahaha Ne brini se, normalno je, malo ces da menjas vodi, malo ces da naviknes, ili ces da izbacis drvo i da ga kuvas dok se ne raspadne :') salim se malo, ali takva mu priroda izgleda, visokokaloricno drvo, kapiram da ce se srediti vrlo brzo, promenis filter, veci protok kroz njega i to ce funkcionisati lepo, videces vrlo brzo posle toga promenu ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 10:36 am ----------------------------------- Uopste mi nije dosadno :) imam algi po biljkama na panju i ispred panja,a vidim da je ancistrus malko ceprkao po njim. Ako se ne bude povoklo,planiram da postavim jos mahovine po njemu pa ce sve jedno da se vadi,pa uz put mogu i da tretiram panj i mahovinu sa h2o2. Ako neko zeli,moze da pogleda slike akvarijuma . ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 10:40 am ----------------------------------- http://dinosantor.imgur.com ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 10:57 am ----------------------------------- Upravo sam video malog puzica u akvatijumu :) Oko 3mm je.Da li da ga prebacim iz akvarijuma? ----------------------------------- Bombadil Čet Jan 25, 2018 11:55 am ----------------------------------- Nema potrebe, pužići su simpatični (meni), a i korisni u akvarijumu. Pogotovo što ima algi, pa će i on da se baci na njih. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 12:13 pm ----------------------------------- Puz je mlad,2-3mm,duguljastu kucicu ima,nije okrugla ali nije ni previse duguljasta,providna i ima crne tackice po njoj. Ostavio bih ga u akvarijumu ali bih pre toga voleo da istrazim malo o puzu koga imam.Ne bih voleo da mi u akvarijumu za nedelju dve ili kasnije polaze jaja pa da ne mogu da ih se resim. S obzirom da je akvarijum pre desetak dana,i ako racunam na to da se izlegao prvog dana,poprilicno je narasato. Treba mi jos saveta,i dok ne identifikujem aliena (osmi putnik :) ),ne bih da ga drzim u akvarijumu.Izvadio sam ga i stavio u sud sa par kripti. Nadam se da cu uspeti da ga lepo slikam da se vidi kako bih lakse mogao naci koji je puz u pitanju a i da sliku mogu da postavim,ovde ili u odeljenju za puzeve,kozice itd. ----------------------------------- Bombadil Čet Jan 25, 2018 12:30 pm ----------------------------------- Ni jedna vrsta puževa neće da se razmnožava nekontrolisamo, ako se ne nagomilavaju ostaci hrane po akvarijumu. Umereno hranjenje i nema brige. Po tvom opisu mislim da je običan barski puž i verovatno je ušao sa nekom biljkom. Može slobodno u akvarijum, možda se još koji pojavi, ali nije ništa štetno, naprotiv, jako dobro čiste ostatke hrane i neke alge. ----------------------------------- Ksendzi Čet Jan 25, 2018 12:42 pm ----------------------------------- Pa osim sto su, po meni, gadni, jesu korisni. Ali nisu ako ih ima 100 komada u 30, 40l... Kad nema algi jedu biljke, meni se to desilo. Zeznuto je u malim akvarijumima kad imas gomilu puzeva, a svi znamo, cak i ja kao pocetnik, koliko su dosadni. Ja sam juce pronasla kod mene 10 njihovih "gnezda" a imala sam jednog. Mozes da ga ostavis ali i nr moras, bolje uzmi neke druge puzeve koji se ne razmnozavaju na svakih 2 dana xD Da su korisni jesu, da su lepi nisu. To je moje misljenje, sve dok mozes da ih kontrolises je okej, mehanicki vadis ako se prenamnoze, ili helene ubacis pa one to malo regulisu, drze im broj na nekom prihvatljivom nivou. Izvadila sam preko 20, 30 komada vec, ali dzabe, uvek ima malih koje ne vidis koji za nedelju dana porastu i pocnu da se razmnozavaju. Meni su ramshorni, oni sa okruglom kucici skroz lepi, za razliku od obicnih barskih koji nisu xD ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Jan 25, 2018 1:23 pm ----------------------------------- Taj puz je dosao sa biljkama i to je sasvim normalna pojava, nego na kojeg ti vise lici po obliku skoljke levo manje ili na desne vece? http://i969.photobucket.com/albums/ae172/LenjaLisica/SDC10834JPG_zpsnyya6ryc.jpg ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 1:56 pm ----------------------------------- Svi mali puzevi su oblikom kao kod mene,ali evo ovaj je priblizno i po velicini i po boji kao moj,sem sto ima crne tackice i prozirniji je(doduse na svetlu). http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_75844064_puz_crop_432x432.png ----------------------------------- Bombadil Čet Jan 25, 2018 3:20 pm ----------------------------------- Physella acuta, kao što sam i pomislio, barski pužić. Lepi su, simpatični, ne rastu veliki i iako se brzo razmnožavaju, ne bi trebalo da imaš problema sa njima ako se ribe hrane umereno i ako se redovno održava akvarijum. Čini mi se da nemaju dug vek. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 3:34 pm ----------------------------------- Ribice se hrane umereno bez preterivanja,dok odrzavanje obavljam kako mogu.dno nije cisceno jer nemam kako,nisam uspeo da napravim sifon.biljke sam pre 2 dana pregledao i uklonio sto je bilo lose,mada bih mogao danas ponovo jer vidim neke ostake po dnu,a i alge su krenule da rastu po Valisneriji. Ovo je link ka slikama od danas pa mozete prosuditi. https://imgur.com/a/li4uk ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Jan 25, 2018 3:49 pm ----------------------------------- Kad nema algi jedu biljke, meni se to desilo. Sa Physama? Physe ne jedu bilje sem onog sto je propalo skroz. Planorbisi (ramshorn) sa druge strane jedu bilje i listove koje je u fazi truljenja a jos je spojeno za zdravi deo biljke. ..ne rastu veliki i iako se brzo razmnožavaju, ne bi trebalo da imaš problema sa njima ako se ribe hrane umereno i ako se redovno održava akvarijum. Čini mi se da nemaju dug vek. Od vrste do vrste Physa zavisi rast od 0.8cm pa do 2.5cm se mogu naci u akvarijumima. Zivotni vek od godinu i po pa navise.. ;) Inace videces jos kojeg u akvarijumu za par dana jer su sa biljkama dosli u fazi ikre, tako da ukoliko ih ne zelis mozes da ih vadis na pocetku, dok se malo ne uhodas pa kasnije da ih vratis u akvarijum.. ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 4:05 pm ----------------------------------- Sasvim slucajno sam ga video dok je bio na staklu,mogu reci da su poprilicno brzi,pa ne verujem vise onome "spor kao puz" :) Da li bih imao vese problema ili koristi ako ih ne uklonim?Mislim,razmozavaju se,i sitni su pa ih je tesko videti,brzo sazrevaju,brzo rastu,takodje prave i nered(izmet),dok sa druge strane,cini se da su dobri komunalci pa pojedu i alge,i trulo lisce i svasta nesto. Video sam negde na forumu diy zamku za puzeve,ne bi bilo lose jos jednom procitati pa da znam sta i kako ako se nekontrolisano razmnoze,da ne mogu izaci na kraj sa njima. ----------------------------------- Ksendzi Čet Jan 25, 2018 4:22 pm ----------------------------------- Lisac ne znam jos uvek ko je kriv za lisce, ali vidim da je zagrizeno xD amazonaca vise nema ne mogu njih da okrivim, ribice nsiu sigurno, ramshorna imam samo 2 velika i gomilu malih, a barskih mogu da izvozim xD neko od njih jeste krivac. Da jedu stare listove, jedu, to sam primetila, ali na novom, mladom sam primetila zagrizeno na ivici -_- nzm, helene ce malo da ih prorede, nadam se, a i ja sam ih proredila, sad ce stuke u Dunavu da se raduju hahaha Kalypso ja bih ti rekla da ih ostavis, nisu stetni realno samo mogu da pomognu pri cikliranju i odrzavanju algi. Lako ces ih fizicki ukloniti, bar vecinu, ako primetis da ti prave probleme ----------------------------------- Djordj Čet Jan 25, 2018 6:31 pm ----------------------------------- Meni nekako akvarijum bez puzeva nije "original". Bilo da je barski, malezijski, dunavski... Svi oni super rade posao. A drzati ih pod kontrolom mozes na 100 nacina. Mozes da ih lovis sa kojekakvim zamkama, mozes da ih pritisnes o staklo pa da ih ribe pojedu, mozes da nabavis helene pa nek se one bave sa njima... ----------------------------------- Kalypso Čet Jan 25, 2018 6:46 pm ----------------------------------- Dakle,sifon je stigao,kao i keramicki prstenovi,ali 250g :S Posto sam neko vreme bio sam kuci,poizbirao sam mahovinu Vesiculariju sto mi je jos ostala.Imam je za dva panja,ima dosta novih grancica,a izbacio sam sve sumnjive.Od monosoleniuma sam imao 3 para listica i kako sam video slepljeni su kao nekom smolom (?) pa sam ih odbacio(predpostavljam da ih je BGA napala(ispravite me ako gresim). Sutra planiram da izvadim panj i okupam ga u h2o2 ali mi treba pomoc oko toga.Da li mogu da napravim rastvor u flasici i isprskam panj sa pumpicom ili mogu da sipam u kofu odredjenu kolicinu i potopim komplet panj? Na njemu je samo vesicularija i jtri lista microsoruma odnosno par rizoma.Ili mogu da napravim rastvor od izbeljivaca pa potopim na 5min. Izvinjavam se sto vas davim,citao sam o tome ali mi je ipak potrebno vase misljenje. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 26, 2018 4:19 am ----------------------------------- sad ce stuke u Dunavu da se raduju hahaha Vidi se da nisi pecaros ali naucices, stuka jede samo ono sto mrda da ne kazem mladu ribu, dok sa tim puzevima mozes obradovati vise vrsta tipa karase, babuske, somove, cverglane... ;) Meni nekako akvarijum bez puzeva nije "original". Bilo da je barski, malezijski, dunavski... U potpunosti podrzavam.. :bravo: Dakle,sifon je stigao,kao i keramicki prstenovi,ali 250g :S... .. Sutra planiram da izvadim panj i okupam ga u h2o2 ali mi treba pomoc oko toga.Da li mogu da napravim rastvor u flasici i isprskam panj sa pumpicom ili mogu da sipam u kofu odredjenu kolicinu i potopim komplet panj? Na njemu je samo vesicularija i jtri lista microsoruma odnosno par rizoma.Ili mogu da napravim rastvor od izbeljivaca pa potopim na 5min. Za tvoju litrazu akvarijuma kada spoljasnji filter dodje i lepo ga spakujes bice ti dovoljno, jer imace i druge filter medijume ne samo keramiku. Kao prvo zaboravi na izbeljivace, na svakom od njih postoji slicica na kojoj je nacrtana mrtva riba u crvenom kvadratu uokvireno crnim, a drvo upija (to moze samo sa biljkama i to pod strogim vodjenjem racuna kako se radi, jer i same biljke mogu biti sprzene, naravno ne gine im i lezanje u cistoj vodi par sati da se izluftiraju pre nego sto se ubace u akvarijum), ispravi me ako gresim. Tako da to preskaces, sto se tice hidrogena mogao bi direktno da isprskas panj sa 3% ali imas mahovinu i mikrozorum tako da ni to nije bas preporucljivo sem da pazljivo iskapas na delovima koje hoces da speres, ali najbezbednije ti je da u casu od 2dl ubacis dve kafene kasicice hidrogena i stavis u fajtalicu, dobro promuckas i isprskas ceo panj kroz dva tri nanosa, tacnije kada ga izvadis iz vode sacekaj minut dva da se ocedi zatim ga isprskaj i sacekaj 5 minuta pa isprskaj ponovo pa sacekaj opet 5 minuta pa isprskaj ponovo dok ne dodjes do 15-20 minuta ukoliko nisi potrosio sve ili vidis da ce biti za jos prskanja upotrebi sve na zadnjem nanosu i sacekaj minut dva dok ne prestane da cvrci pa isfajtaj sa cistom vodom da se to spere i razblazi ili potopi u lavoru na 10 minuta. Ukoliko se odlucis da potapas ceo panj na svakih dva dl stavi po kasiku i po hidrogena, tacnije na litar vode bi izaslo oko 7 i po kasika (naravno pricam o kafenim, ni slucajno supene) i u takvom pripremljenom rastvru kupaj panj 5-10 minuta, ali tu moze da dodje do nagrizanja bilja pa da ukoliko nije dovoljno zdrava da pocne da propada. Dobio si par predloga kako moze pa odluci kako ces da se igras. ;) Nadam se da ces uspeti sto si zamislio i srecan rad! ;) ----------------------------------- Bombadil Pet Jan 26, 2018 8:21 am ----------------------------------- Hvala Lisac na informacijama. Kod mene su do sada uvek bili ispod 1 cm. Kalypso, mislim da treba da prestanes sa izvinjavanjem, svi ovde uzivaju da napisu savet, inače ne bi to ni radili :) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 10:03 am ----------------------------------- Dobro jutro. Evo mene @ juce sredio mahovinu i kriptu i primetim jutros listovi kripte se oklembesili,a sasvim normalni bili vise od nedelju dana na minusu :D Razlog: ociscen koren i ispran u vodi..odmah je za sadjenje ne da se ostavi u cistoj vodi. Savet za sve neiskusne,ne radite to... Za pola sata sat cu da izvadim panj i sifoniram dno pa sta bude.Poslusacu te lisac,imam hidrogen peroksid tu oko 1-1.5dl trebalo bi da bude sasvim dovoljno jer da potopim panj komplet treba mi oko 10l vode.Javljam se popodne kada sve uradim. Ps. Sinoc spazih jos 2 malca,puzici jedva 1mm...Jedan na Hygro drugi na lava kamenu :) Sifoniranjem cu ih verovatno pokupiti jer ne mogu da pazim na njih tako sitne... ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 3:14 pm ----------------------------------- Danasnje nedeljno odrzavanjegotovo. Dno sifonirano i ocisceno od izmeta,ostataka hrane i ostalih raspadnutih stvari.Panj tretiran sa H2O2 i namestena nova mahovina uz postojecu staru,pregledano bilje mada je jos par sitnica ostalo,usadjeno par rizoma kripte sa liscem a i bez (testiranje ponasanja biljke) i jos stosta... Rezultate mozete videti na sledecoj adresi: https://imgur.com/a/oTovv ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 26, 2018 4:44 pm ----------------------------------- Hvala Lisac na informacijama. Kod mene su do sada uvek bili ispod 1 cm. Molim i drugi put. Probaj jednog da odvojis u teglici vode i ubaci unutra neku lozicu ako imas i ostavi ga tako na prozoru da se i alge skupljaju da vidis cisto eksperimenta koliko moze da poraste i obavezno menjaj vodu da mu se skoljka ne raspadne. Naravno ukoliko si voljan da eksperimentises gde sve priroda odradi sama. ;) Kalypso gledajuci slike da li si siguran da je ovo anci, nesto mi ne deluje da jeste vec mi se cini vecim, posto volis da fotkas akvarijum ;) fotni jednom i njega u krupnom planu kad nadjes vremena. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 6:21 pm ----------------------------------- Evo par,poslao sam i tebi kolega Lisac. Pitao si me u pp velicinu,ima oko 5cm sa sve repom od usta do vrha repnog peraja,neka odokativna meragledajuci ga u kesici u kojoj je bio. https://imgur.com/wOa9S1z.jpg https://imgur.com/DwuyVmy.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 26, 2018 6:26 pm ----------------------------------- Kao sto rekoh preko pp nije ovo ancistrus ovo je jedna gromada koja je jos mala i raste previse za tvoj akvarijum.. dobro je dok je mali.. ;) ----------------------------------- Danijel-CH Pet Jan 26, 2018 6:54 pm ----------------------------------- Zajebali te kao i mene kad sam pocinjao. Pleco se zove ako se ne varam i moze baaaaaaaaaaaaaaaas da poraste :) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 7:05 pm ----------------------------------- sta da se radi...lepa mi je riba,a i vradan je pa i nisam nesto bzv mada jesam. jos meni cudno kako nije kao sto sam vidjao na slikama,onako lep narogusen...rekoh,mlad...al opet... bas mi lepo krenulo,umesto polako kako sam planirao sve ispadne navrat nanos. ----------------------------------- Mladen82 Pet Jan 26, 2018 8:11 pm ----------------------------------- E pa kada bi svakom sve iz prve išlo od ruke gde bi nam kraj bio. Meni nije prvi put pa opet negde nešto zeznem. A to će ti reći i mnogo iskusniji i od mene i od tebe. Lokalne prodavnice u glavnom su pune slatkih prodavacica koje ne umeju da razlikuju jednu ribu od druge. Svaki savet iz prodavnice treba uzeti sa velikom dozom sumnje. Od tebe se i ne očekuje da sve znaš. Čak i uz svu pomoć nas sa foruma, dok nešto sam ne zaključiš nećeš ni naučiti. Svaka greška je jedna nova lekcija. Tako da opušteno i donosi zaključke. Pa ćeš jednog dana biti u stanju da kažeš toj istoj prodavačici da ovo nije ancitrus već plecostomus ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jan 26, 2018 8:14 pm ----------------------------------- Riba je prelepa pogotovu ako se u donjem redu ledjnih bodlji zadrzi bela nijansa.. dok ga budes posmatrao obrati paznju na treptaje. ;) ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 8:51 pm ----------------------------------- Lokalne prodavnice u glavnom su pune slatkih prodavacica koje ne umeju da razlikuju jednu ribu od druge.... Svaka greška je jedna nova lekcija. Tako da opušteno i donosi zaključke. Pa ćeš jednog dana biti u stanju da kažeš toj istoj prodavačici da ovo nije ancitrus već plecostomus Ne krivim prodavacice (3 prodavnice 4 devojke), ovde sam i ja kriv, jer sam prodavacici rekao "kupio bih ancistrusa, mislim da sam juce video da imate" i ona je ni pet ni sest nego "250" :D doduse kada sam pitao koliko kosta. Graska po greska ali se ne dam. Sem boje vode sve mi deluje ok, tu je po koja alga ali kako citam i gledam to je sasvim normalno za novi akvarijum. Biljke polako ali sigurno napreduju,malo pre sam poredio Echinodorus danas i od pre 10-ak dana i sada ima 3 lepa velika lista, itd. Mozda gresim, nasao sam tekakvo poredjenje sadrsaj amonijaka,nitrita i nitrata u novom akvarijumu tokom odredjenog perioda, i nije za sve isto ali po toj slici ako pratimo da se po njoj razvija i moj akvarijum,trenutno amonijak opada ka minimumu tj. 0 a nitriti su u porastu i za nekih 7-10 dana treba da nitriti krenu ka nuli a nitrati da krenu sa izbijanjem. Naravno, to nije kod mene isto ali mozda bi se moglo doci do nekog zakljucka u kojoj je fazi sazrevanja na osnovu onoga sto znam o svom akvarijumu. Riba je prelepa pogotovu ako se u donjem redu ledjnih bodlji zadrzi bela nijansa.. dok ga budes posmatrao obrati paznju na treptaje. ;) Jeste, svidjaju mi se ostre linije tela i peraja, a navise mi se svidja ta krljust ili oklop na boku, njen oblik, kao zmaj je sav xexe kada bi ostao ove velicine, moze i da naraste centi dva ali ovo je nekako idealna velicina za aq do 50l Neka, polako se privikava na novi dom i sve je vise slobodniji i aktivniji. ----------------------------------- ivanmaki Pet Jan 26, 2018 10:50 pm ----------------------------------- Što se vode tiče ne brini hoće to od zemlje za cveće,imao sam isti problem ali se vremenom resio.Što se riba tiče polako ne treba žuriti,šta se planira od riba u njemu.?Pratim temu,samo napred svidja mi se.. ----------------------------------- Kalypso Pet Jan 26, 2018 11:03 pm ----------------------------------- Planiram da ubacim jos min 2 korija,dobri su,otporni,ludi i zanimljivi.Razmisljam koje bih ribice mogao jos da ubaci,gupike,mikrorazbore,platike,moli,sve zavisi od kompatibilnosti.Hteo bih nesto lepsih boja,jatne ribice poput zebrica i mikrorazbora.Jos uvek razmisljam,istrazujem. Nisam bas pri slobodnom vremenu zbog dece,iako sam 24/7 na forumu (hvala mobilnom telefonu pa mogu multi-tasking),pa zbog toga uglavnom uvece citam teme sa foruma i trazim po netu vise info,drug Google svasta zna. Dok se akvarijum jos ciklira imam vremena da odlucim,uglavnom ce biti ribice koje nisu zahtevne a da budu lepe i interesantne. ----------------------------------- lexinho021 Pet Jan 26, 2018 11:57 pm ----------------------------------- Ja sam prvo ubacio 2 korija samo i ponasanje kad ih je bilo samo 2 i posle kad sam dodao jos 3 je potpuno razlicito. Dok su bila samo 2, krili su se, jedva izlazili i kad bih im hranu ubacio, a sad sa 5 su gazde, ina ih svuda :) Ako imas prostora preporuka za bar 4-5 :) ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 27, 2018 12:03 am ----------------------------------- Joj da vidis ovog mog,lood ko struja...svugde leti od kako je u akvarijumu.kada ga hranim podivlja,pojede sve a hranu pronadje u sekundi.I ne plasi se ni malo.danas sam morao da pazim na njega dok sam sifonirao,hoce da se igra pa sve oko sake :) Moram sledece nedelje da snimim pa da postavim snimak.I kada se priblizim akvarijumu odmah je do prednjeg stakla,zna da cu da slikam :D ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 27, 2018 1:37 am ----------------------------------- Nisam jedini koji ne može da spava :D [video width=640 height=560]https://youtu.be/BGGf3_cJwUY[/video] Da li ste primetili kako se kori pojavio u kadru? Kao da zna da snimam pa i on da se pokaze :) ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 27, 2018 3:01 pm ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BGGf3_cJwUY[/youtube] da ponovo postavim YT link ----------------------------------- ivanmaki Sub Jan 27, 2018 5:18 pm ----------------------------------- Koridorasi vole veci broj.Zato i jeste preporuka uzeti ih 3 i vise,cime ih hranite ? ----------------------------------- lexinho021 Sub Jan 27, 2018 5:28 pm ----------------------------------- Ja sa sera viformo tabletama i tetra algae pro ponekad ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 27, 2018 5:41 pm ----------------------------------- Uff,ne znam kako se tacno zove,uglavnom je Sera za ancistruse i pleco,postavicu sliku kada budem kuci,i listicima sto sam dobio u kutijici bez deklaracije,naziva,bilo cega. Ne preterujem sa hranom,mozda im i manje stavim nego sto bih trebao,1/8-1/6 "spiruline" svako vece posle gasenja svetla. Planiram uzeti nesto od povrca za poslaticu:sargarepa,krastavac,spanac,grasak,sto mugu naci ali bas ne verujem u nase prodavnice jer se bojim da nisu prskane... ----------------------------------- Kalypso Sub Jan 27, 2018 7:31 pm ----------------------------------- Hrana https://imgur.com/uCt6ysT.jpg https://imgur.com/RKyzZq0.jpg ----------------------------------- Comilina Pon Jan 29, 2018 5:13 pm ----------------------------------- Zdravo, moze li mi neko pomoci, imam problem sa akvarijumom. Naime, uzela sam jewel akvarijum 70l, sa njim takodje podlogu, kamen i drvo kao dekoraciju. Pored svega toga, stavila sam i par kamenja koje sam donela sa plaze, prethodno sam ga dobro iskuvala. Problem je u tome sto je voda bila bas mutna nakon dva dana, nije se izbistrila uopste. Kad sam izvadila to kamenje sa plaze, pocela je da se bistri ali i dalje su ostali mehurici po celom akcarijumu. Ne znam sta da radim, da li da zamenim deo vode? Hvala unapred! :) ----------------------------------- Ksendzi Pon Jan 29, 2018 5:26 pm ----------------------------------- @Comilina otvori novu, tvoju temu pa da pomognemo malo. Napisi tamo koja podloga, dal je cikliran akvarijum dal si ubacila ribice, biljke. Da ne spamujemo coveku temu ovde ----------------------------------- Comilina Pon Jan 29, 2018 5:38 pm ----------------------------------- Ok, izvinite! ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 29, 2018 5:47 pm ----------------------------------- Nikakav problem :) ----------------------------------- Mladen82 Pon Jan 29, 2018 7:37 pm ----------------------------------- Ne buni se Kalipso kada mu devojke ovako upadaju :) A što se korija tiče i ja imam samo dve pande. Trebalo bi da ih pojačam drugarima, ali nikako da odem do grada. Ali lepi su kada su u društvu. Milina ih gledati ----------------------------------- Kalypso Pon Jan 29, 2018 8:02 pm ----------------------------------- Xexexe :) ----------------------------------- Kalypso Uto Jan 30, 2018 4:34 pm ----------------------------------- 4 dana je proslo,bas brzo :) Danasnje odrzavanje [url=https://imgur.com/a/kAXnk]ovde pogledajte Nadam se da je link ok. Sta je uradjeno: - Tretman mahovine direktnim ubrizgavanjem H2O2 pre svih operacija - Sifoniranje podloge - Mehanicki ciscenje algi sa biljaka u zadnjem planu,ispod filtera i kripti - Rucno odstranjivanje jace zahvacenih kamencica sa algama - Zamena 25% vode Sta nije uradjeno: - Potpuno odstranjivanje uvelog lisca svih biljaka - Uklanjanje malih kolicina algi sa mahovine,drveta,listova kripti/lobelije,zadnjeg stakla.... Nije uradjeno radi testa,posto planiram od sutra da narednih nedelju dana minimum koristim diy CO2 u nadi da cu videti promene u broju algi i samom rastu biljaka. U toku danasnjeg odrzavanja ukupno sam izbrojao 7 puzeva :) ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 31, 2018 6:04 pm ----------------------------------- Nova hrana https://imgur.com/CIv3UhQ.jpg https://imgur.com/ZJ8e40u.jpg Biljka koja je prezivela 17 dana u akvarijumu,ima mai korencic svega par milimetara.Zasticena sa gumenim crevom kako se ne bi vrtela po akvarijumu.Veca je imala 1 list sada ima 3 https://imgur.com/5LX1c94.jpg I trenutno najveci problem u akvarijumu :S https://imgur.com/7rtBvhh.jpg https://imgur.com/6KJLiCL.jpg Najvise je ima bas na tom mestu gde je verovatno najslabija cirkulacija vode.Sledi mehanicko odstranjivanje istih. ----------------------------------- Kalypso Sre Jan 31, 2018 6:07 pm ----------------------------------- Izvinjavam se,postavio sam 2 slike iste hrane... https://imgur.com/44ADjDJ.jpg ----------------------------------- Kalypso Pet Feb 02, 2018 3:31 pm ----------------------------------- Nisam bas cesto imao priliku da vidim perling u mom akvarijumu :) https://imgur.com/VhN1tfd.jpg ----------------------------------- Kalypso Sub Feb 03, 2018 3:43 pm ----------------------------------- Danasnje ciscenje i montiranje spoljnjeg filtera.Nedostaju mi drzaci za creva kako bi sve lepo stajalo,a moracu uzeti i kolena za creva kako bih lepo namestio povratno crevo. Sada se da primetiti kokva je boja vode u akvarijumu.Ima jos par sitnica koje bih prepravio i izmenio ali u sustini je to to,za sada. Takodje sam izvukao jednu kriptu iz podloge i primetio da se korenje nije mnogo razvilo,da budem precizniji skoro uopste,a ista biljka je dobila 2 nova lista od kako je u akvarijumu... Evo ovako izgleda sve [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tewnPx48Un0&index=1&list=UUG7aM9Rn4cDPxiiWIFFkYuA[/youtube] PS. Sada kada nema grejaca i filtera mogu da iskoristim isti prostor za nove biljke :D ----------------------------------- DejanD Sre Feb 07, 2018 1:46 am ----------------------------------- Kad idem na putovanje da li treba ostaviti svetlo ili ugasiti, sta je bolje i da li je mozda jos bolje okrenuti svetlo da delimicno baca svetlo pa da se postigne neki kompromis. ----------------------------------- Strahinja025 Sre Feb 07, 2018 7:16 am ----------------------------------- Kupiš tajmer podesiš ga i ne razmišljas o tome... Eventualno pre putovanja odradi redovnu zamenu vode i miran si. ----------------------------------- Ksendzi Sre Feb 07, 2018 8:40 am ----------------------------------- Meni je tajmer konstantno ukljucen, ne razmisljam dal sam danas 8, 9, 24h imala foto period. Ovako je svaki dan isto, i ne razmisljas. Imas mehanicke koji su jeftini, tipa 200, 300din, a imas i digitalne koji imaju po 10ak programa, i za svaki dan u nedelji moze da se steluje, oni du nesto skuplji, ali ne puno, tipa 600, 700, 800 din, zavisi u kojoj radnji ----------------------------------- simici789 Sre Feb 07, 2018 9:54 am ----------------------------------- Mozda bolje odmah uzeti digitalni, meni su mehanicki trajali oko 2.5-3 godine, pa novi....Posle treceg presla na digitalni. ----------------------------------- Ksendzi Sre Feb 07, 2018 9:57 am ----------------------------------- Ja odmah digitalni uzela zbog pauzi u svetlu u toku dana, a ima i mnogo vise podesavanja ----------------------------------- Kalypso Sre Feb 07, 2018 1:35 pm ----------------------------------- Rezultati posle posle 24 dana od pustanja akvarijuma u rad. [url=https://imgur.com/a/jI0QI]Slike akvarijuma Pa,kao sto vidite,sve se lepo odvija,biljke napreduju,ribice su sretne,Casper se jos uvek krije.Odsekao sam 10cm limuna jer je bio zahvacen sa algama i nisam ih mogao lako ukloniti a i samvrh limuna je isplivao na povrsinu. Nadam se da je ok,iskreno,ja sam prezadovoljan iako moze i mnogo bolje :) Poz svima! ----------------------------------- Strahinja025 Čet Feb 08, 2018 12:11 pm ----------------------------------- Biće to dobro. Samo kao što sam ti već dao savet, pazite kad stavljate LED rasvetu. Određen broj W (vati) LED rasvete nije isti kao broj vati na običnoj sijalici, LED je mnogo jači. Stoga pazite kad pravite računicu i pratite šta piše na kutiji same sijalice. ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 08, 2018 9:32 pm ----------------------------------- Dobro vece prijatelji. Znam da sam juce pisao i svasta ali hteo sam da se javno zahvalim kolegi Plovku na veoma velikodusnom poklonu u vidu biljaka i ribica.Zahvaljujuci njemuakvarijum je sada pun zivota :D Slike mozete pogledati [url=https://imgur.com/a/AfIP5]OVDE Jos jednom,MNOGO HVALA!! ----------------------------------- Kalypso Pet Feb 09, 2018 11:13 am ----------------------------------- Dobro jutro svima! Evo resih da postavim slike akvarijuma od prvog dana do danas. Bilo je tu svega i svacega,od iscupanih biljaka,problema sa algama,mutna/zuta voda,kojekakvih drugih problema...ali na kraju se cini da se sve normalizovalo i polako napreduje ka lepom akvarijumu. Uz pomoc saveta Lenjeg Lisca,Strahinje025,Ksendzi,mnogo citanja,pretrazivanja/istrazivanja,poklona Plovka....akvarijum je dobio lep izgled. Naravno,ima tu jos dosta posla,biti ce jos mnogo izmena ali sve to ce sada da bude uz jos vece uzivanje :) Svaka kritika dobrodosla. https://imgur.com/9do1x8m.jpg https://imgur.com/Kgdc9MP.jpg https://imgur.com/8RRxv4V.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 09, 2018 12:08 pm ----------------------------------- Napredak i vise nego ocigledan. Sada da secekas jos malo bilje da se uzbuni pa da zamenis pozadinu da bude jednobojna pa da i bilje i ribe dodju do izrazaja. ;) :bravo: ----------------------------------- Kalypso Pet Feb 09, 2018 12:29 pm ----------------------------------- Jedan kratak video [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DAGTd9dLRpE&list=UUG7aM9Rn4cDPxiiWIFFkYuA&index=1[/youtube] ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 13, 2018 2:20 pm ----------------------------------- Jedno pitanjce. Zenke gupika,i samo one se grupisu pri povrsini vode,da li treba da brinem ili je to normalno ponasanje?Ostale se normalno ponasaju,a po stomacima vidom da su dve "trudne" i na jednoj se vide narandjaste linijice kod gravodne tacke.Imam 5 zenkica i 2 muzjaka. Na povrsini su mehuri od vode koja ulazi na sprej bar pa su mozda zbog toga na povrsini,ali me cudi zasto samo zenkice. ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Feb 13, 2018 2:53 pm ----------------------------------- Normalno ponasanje je da se grupisu. Nema veze sa bilo cime tipa mehuri itd vec je takva je po prirodi, povrsinska riba, a vole da budu u blago do umereno brzo protocnoj vodi tacnije da plivaju ispred creva koje vraca vodu u akvarijum. Inace zenkice se ponekad grupisu i da bi se branile od napadnih muzjaka. ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 13, 2018 3:46 pm ----------------------------------- To me buni,samo zenke su na povrsini a muzjaci tu i tamo doplivaju do njih a uglavnom su svugde po akvarijumu.moguce da se drze zajedno jer crvendac bukvalno samo jednu zenkicu gnjavi,ta je slucajno i najkrupnija od svih. ----------------------------------- plovak Uto Feb 13, 2018 3:57 pm ----------------------------------- Mislim da te ribice još nisu polno zrele ( premlade su )............ :lol: ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 13, 2018 4:06 pm ----------------------------------- Ne znam...ovo je slika od pre par dana.spojio sam ih vise i uvelicao,kvalitet je losiji... https://imgur.com/vy3GBka.jpg ----------------------------------- plovak Uto Feb 13, 2018 6:34 pm ----------------------------------- znam kad su se kotile... držao sam im sveću. ----------------------------------- Ksendzi Uto Feb 13, 2018 6:38 pm ----------------------------------- Ne tovi ih toliko, nece girice postati :') manje hrane mozda da im dajes? Msm meni sve gupike imaju velike stomake xD ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 13, 2018 6:45 pm ----------------------------------- Veruj mi,na djeti su :) Malo im dajem hrane,taman toliko da se sve pojede u roku par minuta. ----------------------------------- ivanmaki Uto Feb 13, 2018 10:59 pm ----------------------------------- Gledaj da kada im dajes pojedu sve u nekom roku od 20 sekundi :) Dajes im jednom dnevno,sest dana sedmi preskoci.Ja tako radim i ribe su bas zivahne.. :bravo: ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 13, 2018 11:07 pm ----------------------------------- Sredom se preskace klopa,tako sam radio bez novajlija pa mora tako i da se nastaviti... Od hrane ne ostane nista,a dajem im 2x na dan,ujutro crvenu proteinsku za sve a popodne kombinacija listici i spirulina tablete za ancije/kori/pleko. ----------------------------------- Voja85 Sre Feb 14, 2018 2:40 am ----------------------------------- pitanje? akvarium je dimenzija 75d*40s*40v rekli su mi da ima 120l otprilike.kolko litara ima tacno? ----------------------------------- ivanmaki Sre Feb 14, 2018 7:49 am ----------------------------------- Pa lepo su ti rekli 120l ima prazan ali kad se stave podloga i ostalo smanji se za nekoliko litara.Pozdrav ----------------------------------- Uros Kg Sre Feb 14, 2018 8:55 am ----------------------------------- Vojo, najjednostavnije je da pitas googla!! lepo ukucas u pretrazivac kalkulator akvarijuma i sve ti lepo pise... ----------------------------------- Kalypso Sre Feb 14, 2018 9:21 am ----------------------------------- Prosto racunanje zapremine cetvorostrane prizme.Baza pomnozena sa visinom,odnosno a*b*H kao na slici.Dimenzije koje si dao su u cm pa kada izracunamo zapreminu moramo da podelimo sa 1000 jer je 1l zapremine 1000cm3.Odnosno,kod tebe je 75*40*40 jednako sa 120,000cm3 odnosno 120l. Na isti nacin mozes racunati i koliko ti je potrebno podloge ako zelis da bude 2cm debljine,odnosno 75*40*2 sto je 6,000 odnosno 6l podloge,itd. itd. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151859256_maxresdefault.jpg ----------------------------------- oldwolf Sre Feb 14, 2018 10:18 am ----------------------------------- Bez obzira koje je debljine staklo, NAJJEDNOSTAVNIJE je, ubciti metar u prazan aq, izmeriti i pomnožiti visinu*širinu*dužinu i to je to. Ako želimo da znamo koliko tačno stane vode u aq, uradimo isto to samo odbijemo par cm (od površine vode do vrha aq) i debljinu podloge.Kraj. Ako želimo izmeriti zapreminu koje zauzima kamenje (koje je poveće), u tom slučaju uzimamo posudu (najbolje plastičnu) čiju tačnu zapreminu već znamo , u nju ubacimo to kamenje a zatim nalijemo do vrha vodom.Sada kad znamo koliko smo vode nalili lako je to oduzeti od zapremine posude i dobiti zapreminu kamenja. Nije nuklearna fizika, čak ni neka matematika. ----------------------------------- Voja85 Čet Feb 15, 2018 1:46 am ----------------------------------- hvala drustvo lepo je podsetiti se ----------------------------------- Kalypso Pon Feb 19, 2018 10:20 pm ----------------------------------- Pozdrav svima. Nadam se da ce nekoga obradovati novosti...pa evo da pocnem... Prve dve slike su Echinodorus Rubin sa 3 lepa lista i jednim losim koji se susi :S ali cu ga odstraniti prilikom sledeceg odrzavanja,a vidi se i pleko iza kamena :),i panj sa mahovinom koja lepo napreduje https://imgur.com/m5mZ7Bw.jpg https://imgur.com/YVrY18A.jpg Napokon sam namestio osvetljenje kako sam zamislio ali moram da prelepim foliju cim budem kupio lepak (kupljen oho lepak ali je klinac iskoristio za pravljenje poklona/cestitke supruzi za osmi mart) Evo kako izgleda :) https://imgur.com/X3SBEbQ.jpg Takodje sam resio i prelivnu cev u diy varijanti (2x) ali koristim samo jednu https://imgur.com/MhMB0qs.jpg https://imgur.com/J62z72h.jpg I na kraju,probajte da pogodite sta sam slikao u naredne 2 slike.... https://imgur.com/C6gIjnW.jpg https://imgur.com/Ta7a3hb.jpg I jedna slika akvatijuma od napred gde se vidi prelivna cev(bela je pa bih trebao da je nekako obojim/izlepim/sta god tako da bude ne primetna kada se i slika pozadine zameni za crnu pozadinu. https://imgur.com/YFKVAwp.jpg ----------------------------------- Strahinja025 Pon Feb 19, 2018 10:33 pm ----------------------------------- Lepo... Vidi se konstantan napredak. Jedan savet, cev koja ti ubacuje cistu vodu u akvarijum, postavi je tako da ti blago talasa povrsinu vode. Imaćeš bolju razmenu gasova, samim tim i više kiseonika za ribe. ----------------------------------- Kalypso Pon Feb 19, 2018 10:54 pm ----------------------------------- evo sprej bar na kome se vidi i talasanje vode.Odradjeno je pre nedelju dana +- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tIy_rVCDq_k&index=2&list=UUG7aM9Rn4cDPxiiWIFFkYuA[/youtube] ----------------------------------- plovak Uto Feb 20, 2018 12:44 am ----------------------------------- Kolega lepo napreduješ........ Mislim da bi ti neko od urednika trenao promeniti tog zvanje od slučajnog prolaznika u akvaristu :bravo: ----------------------------------- nesa69 Uto Feb 20, 2018 2:07 am ----------------------------------- A ne može to tako :) Mora da počne da piše gde se broje postovi ili onaj od gore da mu promeni zvanje. Urednici su boranija :) Sada otvoriš temu u podforumu Akvarijumi, postaviš u nju link na ovu temu "kako sam počeo" i dalje akvrijum toliki, oprema ta, cveće to, ribe te... ima primera tamo. Onda za filtraciju pitaš u filtraciji, biljke u biljkama... i eto zvanja ubrzo. Ovo je preraslo ono za šta je namenjeno. ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Feb 20, 2018 6:17 am ----------------------------------- Prve dve slike su Echinodorus Rubin sa 3 lepa lista i jednim losim koji se susi :S ali cu ga odstraniti prilikom sledeceg odrzavanja,a vidi se i pleko iza kamena :),i panj sa mahovinom koja lepo napreduje Dok sam se ne odbaci nemoj ga seci hrani ostale listove svojim propadanjem. Napokon sam namestio osvetljenje kako sam zamislio ali moram da prelepim foliju cim budem kupio lepak (kupljen oho lepak ali je klinac iskoristio za pravljenje poklona/cestitke supruzi za osmi mart) Naravoucenije - uvek kupiti jedan sebi a jedan deci.. ;) Takodje sam resio i prelivnu cev u diy varijanti (2x) ali koristim samo jednu Dodaj jos rupa za svaki slucaj.. :bravo: I na kraju,probajte da pogodite sta sam slikao u naredne 2 slike.... Ovo necu ni da komentarisem, juri trudnice da ih fotografise.. ccc.. :nono: Mislim da bi ti neko od urednika trenao promeniti tog zvanje od slučajnog prolaznika u akvaristu :bravo: Ko sto nesa69 kaze mora da ima odredjen broj poruka (10 komada) da bi se prebacio iz slucajnog prolaznika u akvaristu (ne racunaju se poruke iz podforuma pocetak u akvaristici), a i podrzavam predlog posto je ovo vec formiran akvarijum da otvori temu u podforumu akvarijumi i da ga predstavi, jer ovde definitivno nema sta vise da se radi sem da se uziva.. ne racunam redovno odrzavanje u - nema sta vise da se radi. ----------------------------------- Kalypso Uto Feb 20, 2018 10:23 am ----------------------------------- Ko sto nesa69 kaze mora da ima odredjen broj poruka (10 komada) da bi se prebacio iz slucajnog prolaznika u akvaristu (ne racunaju se poruke iz podforuma pocetak u akvaristici), a i podrzavam predlog posto je ovo vec formiran akvarijum da otvori temu u podforumu akvarijumi i da ga predstavi, jer ovde definitivno nema sta vise da se radi sem da se uziva.. ne racunam redovno odrzavanje u - nema sta vise da se radi. Ima ovde jos stosta da se uradi :D Za sada sam zadovoljan kako sve izgleda ali je daleko od onoga,digni noge i uzivaj.Naravno,redovno odrzavanje mora da se obavlja,bez odrzavanja imamo baru u sobi... Sto se tice predstavljanja akvarijuma u podforumu,ne znam,nisam jos uradio sve kako bih mogao da ga predstavim u temi. Danas je tacno mesec i 6 dana od starta i prilicno sam sretan napredkom bilja,sem sto se moram pozaliti na par kripti cije se zile nisu razvile dovoljno,a tu je i valisnerija kojoj su pozuteli listovi. I poslednje,dok kolega Plovak nije spomenuo Slucajni Prolaznik nisam ni obracao paznju na isto.Bitno mi je da me ljudi prihvate,sada vise ne kao totalnog pocetnika,ali ipak pocetnika,a koja titula ce tu da stoji apsolutno nije bitno. Hvala i poz! ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 11:54 am ----------------------------------- Iako je mnogo truda ulozeno do trenutnog izgleda i dalje nisam potpuno zadovoljan akvarijumom da mih mogao da ga predstavim u podforumu akvarijumi.Moram jos da radim na njemu,i da budem strpljiv jos malo,cekam da se sve biljke stabilizuju i jos malcice izbistri voda pa sledi predstavljanje.Trenutno imam biljaka za koje ne znam tacan naziv ali pronaci cu ih. Evo jedna mala slicica trenutnog izgleda. https://imgur.com/fS27ZlI.jpg Na slici se vide greske i greskice ----------------------------------- Ayrton Čet Feb 22, 2018 2:53 pm ----------------------------------- Samo se ti predstavi u podforumu, ovo već izgleda vrlo lepo. A greške smo svi pravili, nisi ni prvi ni poslednji. Neki ih prave i dalje... :wink: ----------------------------------- nesa69 Čet Feb 22, 2018 4:11 pm ----------------------------------- Da li možeš nekako tu prelivnu cev da staviš u sam čošak? Na kolenu prelivne (najvišoj tački) može da se ugradi cevčica i crevo za vazduh sa nepovratnim ventilom ili štipaljkom. Tako ne moraš da se zezaš sa izvlačenjem vazduha ili pomeraš cev. Mene je mrzelo da burgijam, uzeo bonsek i zasekao i prelivnu i sprej bar na svaki cm :) nemam pojma da li je bolje, ali mi je bilo lakše. ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 4:28 pm ----------------------------------- U tom uglu mi je valisnerija i mikrozorum,mogao bih ubaciti tu ali prvo da se valisnerija ucvrsti a morao bih ubaciti jos jedno koleno jer od kraja imam 10ak cm do spoljnjeg filtera. Rekao sam greske i greskice pa evo par koje me "bodu" u oci: Bela prelivna cev,vidljiva iz svakog ugla Sprej bar koji nije fiksiran Mrezica koja je drzala vesikulariju Limun koji prebrzo raste ukoso I jos stosta sitnih problemcica i greskica. Smisljam resenja ali,uvek ali,ni jedno dovoljno prosto i efikasno,a ne bih stalno da ceprkam. Naravno,da mi je trenutno znanje bilo pre mesec ipo dana sve bi bilo drugacije i bolje odradjeno,tako da se razmislja o stednji parica za veci akvarijum. ----------------------------------- Ksendzi Čet Feb 22, 2018 4:45 pm ----------------------------------- Stavi mahovinu na prelivnu cev, bice onda zelena a ne bela, ako je to izvodljivo? Vezi je strunom, a ne mrezicom, struna se nece videti uopste, a kad je vezes spalis te krajeve i zauvek ce tu ostati xD Limun mozda raste ukoso da bi dosao do vise svetlosti, nikad ne znas kako ce koja biljka da raste, tj na koju stranu, imaju one neki svoj ritam i to je to. Meni je akvarijum super, sto kazu ostali, problema ce uvek biti, ti ih vidis jer svaki dan gledas u akvarijum, ali mnogoooo se napretka vidi, to je najbitnije :D I daj temu otvori u akvarijumima :P ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 4:53 pm ----------------------------------- Hmmm...imam silikonsku mrezicu koju sam skinuo sa filtera od RO uredjaja pa mogu da je iskoristim za prelivnu cev ali bih trebao jos mahovine.mogao bih iskoristiti mahovinu sa panja kada izraste dovoljno za trimovanje. Limun raste ukoso jer je tezak a pri promeni vode se malo nagne na jednu stranu pa tako i ostane.korenje/zile su mu poprilicno snazne i razvijene jer ne mogu da ga ispravim.zbog velicine limuna planirao sam da ostavim 3-4 mlade stabljike i sacekam da puste malo zile pa da ih ubodem na mesto postojecih,a stare da ubacim u posebnu posudu sa ostalim biljkama sto su mi ostale. Strpicu se jos malo pa cu da otvorim temu i da se predstavim,za sada je na 50% od trazenog izgleda a sve bi sada trebalo da ide brze u odnosu na pocetak.ako nista drugo pre malaca gupika nece biti predstavljanja :) ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 5:11 pm ----------------------------------- Evo da i pitam pa ako neko moze da odgovori bio bih zahvalan Imam 2 biljke za koje ne znam naziv....Imena su samo predpostavka... Egeria Densa na slici ispod https://i.imgur.com/1abNb7T.jpg I Helanthium Tenellum ili Lilaeopsis Brasiliensis ili Littorella Uniflora https://i.imgur.com/TKwhCIr.jpg https://i.imgur.com/wo0ow3y.jpg ----------------------------------- oldwolf Čet Feb 22, 2018 5:51 pm ----------------------------------- Ovo ispod liči na egeriu densu inače je HM sa 2 lista u čvorištu (a ima i 3-4 lista u čvorištu ,to je druga vrsta). Evo malo opisa sa neta: Hemianthus micranthemoides porijeklom iz Sjeverne Amerike je prelijepa biljka koja s malim zakrivljenim listovima podsjeća na minijaturnu verziju Egeria densa. Karakterizira je puzajući rast pri jačem osvjetljenju, te se stoga može koristiti kao biljka prednjeg plana (stabljika naraste 10-20 cm u visinu, 2-3 cm u širinu). Poz. ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 6:55 pm ----------------------------------- Lepa je biljka,bojao sam se da ne preraste sve,i da se ne razgrana,posto je jedna od usadjenih razgranata,pa sam je postavio iza panja.Hvala za ime biljke. Evo i da kazem odmah,odlucio sam da kada resim cev i pozadinu da predstavim u podforumu akvarijuma.I pitanje,posto imam pleka,pitam se da li smem rukom da ga premestim u drugi akvarijum jer hteo bih da ga zadrzim,prirastao mi je srcu i ne bih da se odvojim od njega,pa bih ga prebacio u veci akvarijum koji bi najverovatnije bio zreo u narednih godinu,godinu ipo dok i on ne preraste ovaj mali akvarijum.Pitam jer sumnjam da bih ga mogao uloviti mrezicom iako je malo slobodniji i ne toliko plasljiv a i bilo kakva veca mrezica ne bi mogla da dodje do njega kada se zavuce,a da pocupam sve ne bih voleo... ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Feb 22, 2018 6:56 pm ----------------------------------- Prva je verovatno rotala i veoma moguce rotundifolia, druga je sagittaria (mozda i valisneria, jako je tesko utvrditi razliku izmedju ove dve vrste) ali vise sumnjam na sagittariu i to veoma moguce subulata. ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Feb 22, 2018 7:15 pm ----------------------------------- Ne hvataj ga rukom, jer ukoliko je razvio bodlje ima da te pece par sati ukoliko ubode. Iseci flasu u koju moze da udje i u nju ubaci hranu, ugasi svetlo i sacekaj. Cim udje polako zatvori gornjm delom flase i/ili lagano izvuci flasu da ne iskoci napolje. Ukoliko ima i drugih riba njih ces lako meredovom vratiti. ----------------------------------- Kalypso Čet Feb 22, 2018 8:18 pm ----------------------------------- Hmmm,pogledao sam biljke koje ste naveli i ne znam sta da kazem,druga po izgledu lici na sagitariju,a vidim da je i za karpet koriste,predpostavicu da je u pitanju sagitarija subulba,a prva lici i na rotalu pa neka bude tako.glasanje otvoreno :D Sala na stranu,tesko mi je odrediti biljku iako znam kako izgleda. Jedino mi je zao sto nemam i monosolenijum,mada imam ostavljeno,dovoljno za jedan ili 2 kamena,ali nemam mesta gde da ih postavim i pratim jer me brine da alge ponovo ne napadnu... ----------------------------------- Mladen82 Pet Feb 23, 2018 1:25 pm ----------------------------------- E Kalypso napreduješ odlično. Česitiam. Nego imaš li ti neku pozadinu? nešto ne mogu da provalim ----------------------------------- Kalypso Pet Feb 23, 2018 2:34 pm ----------------------------------- Hvala Madene :) Imam,ali nece jos dugo....planiram da menjam i postavim crnu.Sada je trenutno slika nekih biljaka,dosta je tamna ali ne svidja mi se jer trenutno biljke ne dolaze do izrazaja. ----------------------------------- Kalypso Sub Feb 24, 2018 5:03 pm ----------------------------------- Danasnja poboljsanja u vidu pozadine i zavrsavanje davno planirane rasvete. https://imgur.com/ahlYHXO.jpg https://imgur.com/NOvQPBB.jpg I kako sve izgleda nakon postavljanja https://imgur.com/cvXrliX.jpg https://imgur.com/SvUiPUy.jpg I mislim da je za sada bara kompletirana. :D ----------------------------------- oldwolf Sub Feb 24, 2018 6:47 pm ----------------------------------- Ovo je evidentan napredak, i mislim da je sve ok, za sada ništa ne menjaj, ALI prati ,pomno prati dešavanja svakog dana u pogledu algi, filtracije i tome slično, oseti duh sveta koji si napravio i sada ga održavaj ! Poz. ----------------------------------- Kalypso Sub Feb 24, 2018 6:53 pm ----------------------------------- Pratim,vuce,pratim...zena hoce da me bije kada spomenem koji list je koliko porastao,koja ribica je dobila boju,koja je koliko pojela... :D Upravo sam pisao kolegi sa foruma i bas spomenuo da je dosta,sve zamisljeno je uradjeno,ima i dalje stosta da se uradi ali prezadovoljan sam sadasnjim rezultatom pa bih ostavio sve kako jeste.Redovno odrzavanje i pracenje stanja je sada u punoj snazi. ----------------------------------- Kalypso Ned Mar 04, 2018 10:01 pm ----------------------------------- Evo jednog sicusnog updatea i pitanjce https://imgur.com/vto25H7.jpg Voda je napokon na prihvatljivom nivou. :) Ostavio sam stabljiku limuna bez lisca pa cu mlade izdanke(koji rastu u paru iz svakog zgloba) usaditi van akvarijuma,jer planiram umesto limuna da usadim valisneriju kojoj izgleda jako pase pa se lepo razmnozava. A pitanjce je,odnosno 2,da li neko zna kako napreduju mladi ancistrusi po pitanju rasta,tipa za mesec dana porastu pola centi,2 centi itd.,i da li iko moze da me uputi ka dobrom sajtu o genetici gupika ili nekoj knjizi u vidu pdf fajla a da nije autor philip shaddock? Hvala u napred! ----------------------------------- Bombadil Pon Mar 05, 2018 1:55 pm ----------------------------------- Ancistrus jako sporo raste ----------------------------------- Kalypso Pon Mar 05, 2018 2:10 pm ----------------------------------- Toga sam se i bojao... :D Deluju mi kao da nisu ni pola mm porasli... Nego,kad vec odgovaram,da pitam,posto gledam kako uzgajati larve vinove musice,mikro crva,larve komaraca itd.,da li je neko imao priliku da se bavi time vise nego kao test. ps. I dalje mi je extremno potrebna neka literatura u vezi genetike gupika,i u sustini sve vezano sa uzgoj,ne da bi ih razmnozavao nego bas ono selektirao pa pokusao izvlaciti ciste linije i/ili unapredjivao vrstu.Za neke sam mozda lood al,jbg,jesam.xexe ----------------------------------- oldwolf Pon Mar 05, 2018 7:07 pm ----------------------------------- Pratim,vuce,pratim...zena hoce da me bije kada spomenem koji list je koliko porastao,koja ribica je dobila boju,koja je koliko pojela... Samo polako i opušteno, imaj razumevanja i za druge u kući.Ti radi svoje a drugi nek samo posmatraju, a kad nešto pitaju, a pitaće kat-tad e onda pričaj, a ako nikad ne pitaju džaba i pričati. Poz. ----------------------------------- Kalypso Pon Mar 05, 2018 10:14 pm ----------------------------------- Kad sam sretan kao malo dete :) Svaka promena se zapaza,pa zence malo ludi kada za ruckom kazem sta je novo.Mada,i ona sama kada legne kaze,vidi ovu ribu,vidi ovaj listi,a sto ovo a sto ono...klinci da ne pricam,pogotovo stariji,stalno zapitkuje nesto :) Danas mi je supruzi rodjendan,pa svi koji do sada nisu videli,odusevili su se sa akvarijumom,cak sam dobio kompliment da ga lepo odrzavam i da nisu videli lepsi,a ja se samo nasmejem.... :) ----------------------------------- Kalypso Pon Mar 05, 2018 10:18 pm ----------------------------------- Msm,nasmejao u tom smislu da nisu videli sta je akvarijum... ----------------------------------- Kalypso Sre Mar 14, 2018 4:37 pm ----------------------------------- Jeeeeeeeeee!!!!!! Koti se gupika....jeeeee....za sada vidim 3 malisana :D ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 15, 2018 9:52 am ----------------------------------- Xexxe,ljudi,okotila se i druga zenkica :) ----------------------------------- Ayrton Čet Mar 15, 2018 12:32 pm ----------------------------------- Nemoj da se ljutiš, ali imaće ove velike šta da jedu. :cry: ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 15, 2018 12:43 pm ----------------------------------- Ne ljutim se,nece :) jednu sam odvojio u kuglu gde se kotila, a drugu sam preko noci ostavio u mrezici preko noci, gde se u toku noci okotila. Sada su svi malci zajedno u balonu od 6l sa odsecenim cepom,nesto najasa i dosta puzeva.Uspeo sam da izbrojim 12 komada u mrezici pa ih ukupno ima 19. Za sada deluju ok,usitnio sam lisnatu i malcice ubacio,ne znam da li ce jesti prvih dan dva,mada kako gledam,ni jedan nema zumancanu kesicu... Postavio bih sliku ali kada slikam telefonom bas se slabo vide,em su prozirni em sitni,samo im se oci vide :) ----------------------------------- Ayrton Čet Mar 15, 2018 2:38 pm ----------------------------------- Ješće to, a bilo bi dobro da imaš i neko plutajuće bilje u balonu, pa da grickaju i to malo. ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 15, 2018 5:10 pm ----------------------------------- Ufff,veruj mi,bio sam u sub/ned u sumi u potrazi za granjem i odmah uz kanal gledao da nema lemne/pacje trave ali nista,jos je rano.imao sam nesto sitno ali je nestala. Kuvacu jaja,usitniosam i proteinsku i listice a mogao bih i spirulinu.Napravio sam bio teglu za infuzoriju ali nije uspelo.cak imam i test mikro crva ali to nece biti bar 2 nedelje gotovo,tj. razmnozeno u toj meri da se moze dati ribi,mada sumnjam da ce oni i moci tako mali. ----------------------------------- Ayrton Čet Mar 15, 2018 5:16 pm ----------------------------------- Usitni lisnatu do praha i tako ih hrani, biće to u redu. ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 15, 2018 5:24 pm ----------------------------------- I lisnata i crvena proteinska su prah,jaaakkooo malo stavim kada ih hranim(na svakih 3-4h.cak sam i razmutio lisnatu ali mi ne odgovara jer ne mogu precizno da im doziram.pokusao sam sa spricom ali umesto jedne ispadne 5 kapi... Crvenu sam jedva usitnio,pola sam prosuo,sreca pa nisam puno sitnio. E sada,posto nisam zadovoljan sa izborom hrane,hteo bih da pravim home made kojom bih castio ribice 2 puta nedeljno,plus dolazi leto pa cu moci da se potrudim da uzgojim i mikro crve i larve komaraca. Po meni,sto vise razlicite hrane bolje ribice :) ----------------------------------- Ksendzi Čet Mar 15, 2018 5:37 pm ----------------------------------- Meni se improvizovani avan pokazao kao najbolje resebje za usitnjavanje granula. Stara limena solja (svi ih imamo) mada moze i porcelanska ako ne planiras da udaras kao manijak, i neka drvena udaraljka (moze da posluzi i drska od varjace malo deblje, oklagije, sta god). Na kraju ispadne prah, posto ove moje galaxiji nesposobne da progutaju cele granule, prevelike su im, pa sam morala da dodjem do resenja. Stavis ubrus na dno cinije i udri, samo podignes ubrus i imas prah. Moze isto i sa oklagijom to da se uradi, stavis granule u ubrus, presavijes na pola i provozaj oklagiju preko i imas prah od granula, a sve su na jednom mestu, ne moras da ih skupljas sa svih strana ----------------------------------- Kalypso Sub Mar 17, 2018 6:51 pm ----------------------------------- Pozdrav svima,mali update. https://imgur.com/WROAx1P.jpg Malci su sinoc poceli da grickaju hranu koju im dajem.Trenutno se hrane 5x dnevno u malim kolicinama sa 3 razlicite hrane.Da se primetiti da napreduju/rastu,ima ih tacno 20 iz dva "legla". Mozda sam blesav,ali,gledajuci ih sa strane,mogu da vidim razlicita peraja kod analnog otvora....da li je moguce da se nakon samo par dana videti razlika pola?! Nemojte mi zamerati,nisam imao drugu posudu da ih postavim pa sam improvizovao od boce od 6l,takodje,napravio svetlo sa obicnom sijalicom koja ujedno i osvetljava i greje ( mozda malo i vise pa moram da pazim xexe ). ----------------------------------- oldwolf Sub Mar 17, 2018 7:49 pm ----------------------------------- Ako je gupy u pitanju malce razdvajaj što pre. Ja sam ih razdvajao uz pomoć lupe,da bih video razliku u polu, jer mnogo brže napreduju u rastu kada su što pre razdvojeni i ujedno izbegavaš da dođe do parenja u srodstvu, to naravno prvenstveno rade oni koji žele da očuvaju liniju čistom.Poz. ----------------------------------- Kalypso Ned Mar 18, 2018 12:20 pm ----------------------------------- Okotila se i treca zenkica...3 malca plivaju po akvarijumu...tesko da ih mogu izvuci pa ce ostati u njemu.Nadam se da ce preziveti. ----------------------------------- Danijel-CH Ned Mar 18, 2018 12:25 pm ----------------------------------- Gupi malci jako sporo napreduju kad su odvojeni, moj ti je savet da to drzis u zajednickom i da kupis rogolist da se u njemu kriju. ----------------------------------- Kalypso Ned Mar 18, 2018 12:31 pm ----------------------------------- Hmmm...planirao sam da ih razdvojim po polu u 2 zasebna "akvarijumu". Ako budu u velikom,bojim se da ce biti pojedeni i uparice se kada budu polno zreli... ----------------------------------- Danijel-CH Ned Mar 18, 2018 12:49 pm ----------------------------------- I sta ce im biti ako se upare? Nista... Sve te stavi u jedan akvarijum i ne razmisljaj puno. Meni se od 4 ribe napunio pun akvarijum, nije bilo nikakvih deformiteta. ----------------------------------- Kalypso Ned Mar 18, 2018 1:01 pm ----------------------------------- Nije zbog deformiteta,vise je do toga sto bih da izdvojim najlepse muzjake i zenke,koje bih kasnije uparivao i razmatrao kako se razvijaju.A i nemam srca da ih ubacim medju odrasle :( ----------------------------------- oldwolf Ned Mar 18, 2018 2:50 pm ----------------------------------- Ako je gupy u pitanju malce razdvajaj što pre. Mnogo brže napreduju u rastu kada su što pre razdvojeni i ujedno izbegavaš da dođe do parenjau srodstvu, to naravno prvenstveno rade oni koji žele da očuvaju liniju čistom. Gupy sam odgajao godinama,(pored ostalih živorotki) brojke se mogu izraziti u 10-to hiljadama (komercijala), svašta sam probavao i vodio evidenciju o ženkama na koliko se koja koti i koji broj malaca. Inače jedna oplodnja(važi za gupy) i može da se koti i do 4x bez mužjaka posle toga. E sad pošto su mišljenja različita kao i iskustva ,Kalypso druže ti se odluči koga ćeš da slušaš. Pozdrav ! ----------------------------------- Kalypso Ned Mar 18, 2018 7:20 pm ----------------------------------- Vuce,ispravi me ako gresim,sa odvajanjem mladih muzjaka i zenki od odraslih,pazljivom odabiru jedinki za parenje i evidencijom,mogu tacno da znam koja od potomaka odgovara odredjenom paru. Po istrazivanju koje sam izvrsio u poslednjih par nedelja mogu reci sledece: Izmesani su potomci od 2 zenke,i to ne igra nikakvu ulogu,jer,kada malci odrastu,izdvojicu recimo 3 para,npr. Pa,Pb i Pc(Pam/Paz,Pbm/Pbz...itd.).Uparivanjem cu dobiti 3 legla,odnosno F1a,F1b i F1c koje ce ciniti muzjaci i zenke.Ponovnim razdvajanjem muzjaka i zenki dobiti cu F1am,F1az,F1bm,F1bz itd. ali tek nakon uparivanja prve generacije medjusobno ili sa roditeljima npr. F1am i Paz mogu da vidim dominantne i recesivne gene i na osnovu toga mogu da pokusam da dobijem neku cistiju liniju,tj. nesto sto ce imati pravilne boje/peraja/sare itd. Razdvajanje se naravno vrsi pre nego ribe postanu polno zrele,a sa ribama koje su i akvarijumu,odnosno odraslim jedinkama ovo ne mogu da radim jer ne mogu da znam koja zenka je pokupila cije gene,ako su uopste i pokupile od muzjaka koje imam...Zbog toga moram malce da evidentiram kao buduce maticne jedinke,odnosno nultu generaciju. Mnogi ce reci,nije to bas tako,i nije bas lako,ali,od necega mora da se krene.Tako da sa izolacijommuzjaka i zenki,iz ove generacije mogu da budem siguran da se nisu uparili i mogu da kontrolisem ko ce sa kim da se pari. Ovo mi je sve novo i nisam bas bio srecne ruke da pronadjem dovoljno info da bih shvatio bolje,tako da ce mi prakticni rad pomoci tamo gde drug gugleta nije :) ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 22, 2018 12:45 pm ----------------------------------- Okotila se i cetvrta zenkica :) ----------------------------------- oldwolf Čet Mar 22, 2018 5:57 pm ----------------------------------- Vuce,ispravi me ako gresim,sa odvajanjem mladih muzjaka i zenki od odraslih,pazljivom odabiru jedinki za parenje i evidencijom,mogu tacno da znam koja od potomaka odgovara odredjenom paru.... Recimo da sam razumeo poentu tvoje priče, i hajde da kažem sve je to ok. Ali ako hoćeš to da radiš najsigurnije je da kupiš par mužjaka neke određene linije koju voliš, a na sasvim drugom kraju planete (šalim se ,ali razumeš šta ti pričam) kupiš 5x više ženki, e tada si siguran da nema mešanja i znaš šta radiš. E posle nastaje problem sa mališama ako želiš da nastaviš, trebaće ti puno manjih akvarijuma i vremena i svega. Ako želiš da očuvaš liniju koja je retka i skupa, potrebno je dosta truda i živaca, to važi za sve ribe a naroćito za gupy jer je brzo polno zrela i nije dobila naziv za džaba "milionska riba". Probaj , igraj se. Poz. ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 22, 2018 7:08 pm ----------------------------------- Razmisljao sam o tome,i razumem sta mi kazes i znam da ce mi trebati x akvarijuma,svako leglo,svaki pol,svaki par,svi bi trebali da imaju zaseban prostor. Ideja je bila da pokusam sa onim sto imam,samim tim sto nije cista linija i nema puno akvarijuma,ne mogu postici neke rezultate,ali mogu da bolje razumem kako i sta da radim,pa sa tim predznanjem mogu da probam ozbiljnije.Realno,hteo bih cistu liniju zbog sebe,ne zbog prodaje/zarade,pa razumem ako neko misli da ne vredi sa tim da se bakcem :) ----------------------------------- Kalypso Čet Mar 22, 2018 8:16 pm ----------------------------------- Ufff,zaboravih....ubaceni su svi malisani u veliki akvarijum,za nedelju dve cu pokusati da identifikujem muzjake i zenke i izdvojiti ih.Do tada cu smisliti vec nekakve akvarijume za njih.Razlog njihove selidbe je moguc odlazak na rad u inostranstvo. Evo i dve slicice sa njima,podelili su se u 2 grupe,jedna je kod najasa a druga iza panja u vesikulariji :) Veci ih non stop vijaju,ali,mali vragolani,brzi su kao munja :D https://imgur.com/7qbMvqZ.jpg https://imgur.com/LhK25b5.jpg ----------------------------------- Kalypso Pon Apr 16, 2018 6:33 pm ----------------------------------- Pozdrav svima! Dugo me nije bilo,pa rekoh da svratim :) Akvarijum nakon 3 meseca... https://imgur.com/XwVnQQr.jpg Neuredan je al' sta da se radi...mogu reci da sam,na neki nacin,sa namerom ostavio da sve podivlja.I,priznajem,svidja mi se kako izgleda :) Nisam bas nesto detaljno slikao,mada,kada dodjem do boljeg telefona/foto aparata,biti ce novi update sa malo vise slicica u krupnom planu :D ----------------------------------- Kalypso Pet Jul 13, 2018 8:52 am ----------------------------------- Pozdrav svima,jedan mali update. U nezgodnoj sam situaciji i u potrazi sam za dobrim ljudima koji bi udomili ribice iz mog akvarijuma. Trenutno je oko 60-ak ribica u akvarijumu,mnogo mladih gupi i platika....Do sada nisam imao problema sa bolestima ribica. Poklanjam i sve biljke iz akvarijuma. Ako ima neko zainteresovan neka mi se javi preko privatne poruke. Moram da naglasim da je preuzimanje licno ili ako neko poznaje dobar nacin za slanje da ne ugrozi ribice. Licni prevoz nemam inace bih mogao nekome licno da donesem.Molim svakoga ko ima moj broj telefona,ili bi me kontaktirao preko fb ili vibera,da ne pokusava,jer trenutno nemam telefon. Voleo bih da uspem da poklonim sve,jer uskoro,tacnije,28-og odlazim iz Srbije sa svojom porodicom i necu biti u stanju da se brinem o akvarijumu. Javite se,okolina Sombora,novi i stari akvaristi.Jedini uslov je da se brinu o ribicama bar priblizno kao ja :D Pozdrav, Kalypso ----------------------------------- Stefan1234 Sre Jan 02, 2019 5:57 pm ----------------------------------- Pozdrav svima, ne znam da li šaljem poruku na dobar način, ali svakako se nadam da će neko odgovoriti. Imam akvarijum od 100l.Dimenzije su 100x30x35. Akvarijum je oformljen pre oko mesec dana. Imam 4 biljke (ne znam koje su, kada sam ih kupovao tražio sam da budu malo zahtevne i da brzo rastu), grejač, veliku atman pumpu-filter, i osvetljenje. Od ribica, 6 ksifo, 6 zebrica, 1 sijamski algar, 1 skalar, 1 tetra. Duž cele zadnje stranice akvarijuma je 3d pozadina. U čemu je problem. U haubi imam postolje za dve neonke od 18w. Uključivao sam samo jednu jer je osvetljava sasvim dovoljno. Sve je bilo u redu. Međutim, prilikom kupovine ribica, čovek koji radi u prodavnici je rekao da je to malo osvetljenja i da treba da imam 2x24w. Pošto već imam konstrukciju za dve neonke od 18w, rešio sam da uključim i drugu. Tu je nastao problem. Nakon samo jednog dana kada su mi bile uključene ove neonke, na velikom delu pozadine koja je inače bela, pojavile su se zlatno-žute tačke... kao da ste isprskali zlatnom bojom. Takođe, posle tog jednog dana, nekoliko površinskih listova na jednoj biljci je dobilo izgled kao da su im krajevi osuđeni (kao kada vam se suše listovi na običnom sobom cveću)... Šta bi mogao da bude uzrok i moguće rešenje. Hvala, pozdrav ----------------------------------- Peku Sre Jan 02, 2019 10:11 pm ----------------------------------- Pozdrav svima, Duž cele zadnje stranice akvarijuma je 3d pozadina. To je problem, pogotovu ako je neko uradi sam rešenje. Te "kamene" pozadine i biljke uglavnom nisu estetski lepa kombinacija. U akvarijumu sve što je belo ne ostaje dugo belo. Ako ti tačlaste alge smetaju kupi nerite. Neonke uzmi 2 ili 3 T8 36w to ce biti više nego dovoljno za biljke koje ne zahtevaju gomilu svetla i co2. ----------------------------------- Stefan1234 Sre Jan 02, 2019 10:17 pm ----------------------------------- Hvala na odgovoru... Što se estetike tiče, meni se lično sviđa... Ali svakako ne bih želeo da se to prenamnoži i da pokrije pozadinu u potpunosti... U svakom slučaju, hvala na savetu, poslušsću ga ----------------------------------- dbanat Ned Feb 24, 2019 3:40 pm ----------------------------------- Poštovanje svim članovima foruma! Akvaristika mi nije strana, u kući je već godinama prisutan akvarijum, ali je sve, po mojoj proceni, rađeno pogrešno. Zato je i stajao tamo gde jeste, samo da bi stajao. Moja je želja da od svog malog akvarijuma ipak stvorim kutak za uživanje: biljkama, ribama, a i sebi samom. Krenuo bih sve, iz početka. Potrebna mi je pomoć vas, iskusnih. Dakle, osim grejača i samog akvarijuma, od stare postavke ne bih zadržavao ništa. Sam akvarijum je dimenzija: dužina 49 cm, visina 29 cm i širina 22 cm. Zapremina dođe negde oko 31 litre. Voleo bih da naručim neki spoljni filter kako nebi korner više zauzimao i tako malo mesto. Rasveta je takođe problem. Dakle, koji je vaš savet? Filter, rasveta, podloga, biljke... Hvala unapred! ----------------------------------- Peku Sre Feb 27, 2019 4:59 pm ----------------------------------- ... Zapremina dođe negde oko 31 litre. Voleo bih da naručim neki spoljni filter...... rasveta, podloga, ... Hvala unapred! Pozdrav. Filter je uvek pipljiva tema za savet. Zavisi dosta od toga šta želiš od životinja da gajiš i u kom broju. Ja sad kad bih pravio tako neki manji biljni uzeo bih HangOn filter. Ima raznih najveći, Sobo je nešto iznad 1000din i ide čak i sa filter materijalom. Sad kakvi su ne znam, možda neko drugi može da te bolje posavetuje za odnos cena/kvalitet. Rasveta 2 stediljive ili 2x8w t5 ako mogu da stanu. Podloga i biljke su stvar ličnih ukusa i iščekivanja, za to moraš biti precizniji ako želiš neki konkretniji savet. Može da bude prosejan rečni šljunak, zemlja+sljunak... pa do nekih za avarijum osmišljenih granuliranih hranljivih podloga. ----------------------------------- Sivon Ned Mar 10, 2019 5:30 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_155223158_IMG_20190310_162357.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_119402444_IMG_20190310_162912.jpg Zanima me da li je ova guppy I ksifo trudna???? ----------------------------------- Sivon Ned Mar 10, 2019 5:34 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73915812_IMG_20190310_163336.jpg Boljeje ne mogu slikati ksifo nekako po celom stomak ima crno kao da se providi ispod kozice a guppy ima samo u zadnjrm delu prilicno crnu fleku