Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Novi akvarijum 250litara Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mali update. Stigle su neke biljčice. Zahvalio bih našem drugu Joci koji mi je donirao veću količinu biljaka. A u isto vreme moram da pohvalim i njegov akvarijum. Uživo prelepo izgleda. Drago mi je da sam ga upoznao.
U medjuvremenu moj akvarijumčić je dobio i prve stanovnike. Za sada imam dva sijamska algara, dva korija pande, dva ancija, tri kozice i nekoliko pužića amazonaca i ramshorna. Sve za sada deluje odlično.
U planu su k neonkice, i od juče sam odlučio rodostomusi (opet zahvaljujući Joci). Ubaciću po 50 od obe vrste.
Takodje malo smo i dekorisali sa kamenjem pa akvarijum polako dobija konačan izgled. Jedino što još nisam stavio pozadinu. Mislio sam da stavim neku jednobojnu tamniju, ali u prodavnici su imali samo onu sa biljnim dezenom. Malo mi deluje bezveze ova ali kada je postavim možda će i da izgeda lepo. Mada i ako ne izgleda mogu uvek da je promenim.
Rasveta je led i odlično radi posao. Jedino što na slikama izgleda nekako bledje nego uzivo.

Evo malo i slikica


Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 15, 2017 5:34 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 9:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uuu panj se vrhunski uklopio, lepo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 11:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sjajno Mladene, panj je vrhunski i daje posebnu notu celom akvarijumu Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
JocaZemun
Akvarista



Registrovan: 13 Mar 2016
Poruke: 42
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 2:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E mladjo sad videh tvoju temu ovde
Prvo da te pohvalim pa da te kudim Smile
Akvarijum si skockao lepo,panj je objasnio Smile jos kad biljke krenu da rastu bice ovo super
E sad da te kudim malo, sto se tice podloge po meni bolje da si stavio hranljivu podlogu na samo dno pa preko sljunak jer ce vremenom hranljiva podliga pri sifoniranju da ti se kruni i brzo ce se raspasti ovo ti govorim iz iskustva, sto se tice filtera meni deluje da nece biti dovoljan al uvek postoji druga opcija npr spoljni da napravis al to ces videti sam kako ti bude funkcionisalo u akv.
Sto se tice rasvete reko si mi da si stavio led sijalice iskreno nemam neko iskustvo sa tom vrstom rasvete i iskreno bas me zanima kako ce biljke rasti.
Za biljke nemoj da se zahvaljujes ako bude trebalo jos bice za koju nedelju.
Posto si mi reko da volis manje ribice neces se pokajati za kombinaciju neonke i rodostomusi.
Pratim dalje temu,kaci slobodno slicice Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 7:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Joco druže moj. Podlogu sam juče video da je teško sifonirati. Moraću da dodam šljunka preko. Ima mesta. Što se filtera tiče za sada vrši funkciju ali kada dodju još 100 riba mislim
i ja da će biti malo. Zato planiram da dodam još jedan filter odozgo pošto jedino tu mogu. Što se njega tiče tu ću tek pisati jer će mi baš trebati pomoć oko njega.
Rasveta odlično radi posao. Biljke su se sve primile i lepo napreduju čak i bez CO2. Kad bi ga dodao mogu misliti kako će tek biti. Od biljaka meni neće trebati više ništa osim Nane koju ću uzeti od RF (osim ako se neko dobrovoljno javi da donira Smile)
Što se ribica tiče rodostomusi definitivno idu unutra. E sad malo se dvoumim oko neonki. Neonke su malo haotične što se tiče jata. Čak i kod tebe pa su malo raštrkane, dok rodostomusi su uvek u jatu. Mislio sam da stavim razbore umesto neonki jer i one prave lepa jata, ali one su azijati a rodostomusi su južnoamerikanci. Pa ne znam koliko bi to bilo pametno mešati. Možda se na kraju ipak odlučim da dodam duplo rodostomusa (100 komada) i još malo gupika. Ali otom potom.

Hvala ti još jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 12:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poz, srećan početak.

Dosta riba pravi dosta izmeta pa zahteva i dosta vremena koje ćeš provesti u akvarijumu. Ako ćeš već ubacivati po 50 100 riba iste vrste onda je možda najbolje da ih kupiš i ubaciš sve odjednom uz neko dodavanje bakterija kako bi miniciklus koji nastane bio što kraći. Razlog je to što kad kupuješ ribe koje su manje-više pretrpele iste bolesti i pa ne mogu zaraziti jedna drugu dok kad cepkaš možeš ubaciti ribu koja nosi nešto što predhodne ribe koje si stavio nisu imale.

Lenji Lisac ::
Mladen82 ::
Nego ovo se ciklira bez grejanja. Ne znam da li treba uključiti grejač ili ne mora.


Ne moras da stavljas grejac dok se ciklira, mozes da ga upalis dva-tri dana pre nego sto krenes sa ubacivanjem riba, da bi stabilizovao temperaturu samog akvarijuma.


nono

Nisi dovoljno i dobro guglao, biološki procesi koji se odvijaju u filteru su temperaturno zavisni. Optimalna temperatura je nekih 25-30c.

Na temperaturi ispod 20 su skoro duplo sporiji ispod 10 polako prestaju. Nema svako nano u zagrejanoj prosoriji da bi mogao tek tako da kazeš da grejač ne treba za vreme cikliranja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 1:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Sky. I mislio sam da ubacim sve odjednom samo još nisam siguran u kombinaciju. Tako da svaki savet od iskusnijih bi mi znacio. U svakom slučaju ostalo mi je dosta onog Easy Starta koji sam ubacivao u procesu cikliranja. Ako treba da se ubaci još nije problem. Ne znam samo da li smem i koliko.

Sto se grejača tiče vidim da si odgovorio liscu. Ali što se mog slučaja tiče ja sam ipak uključio grejač tada tako da se sve razvijalo po propisima kako treba. Vidim da ove ribice i kozice sasvim normalno funkcionišu. Čak imam i prinove. Mama kozica je dobila jariće.

Jedino što me malo brine su puževi. Nekako im kućice počinju negde negde da gube boju i postaju bele. U pitanju su ramshor (ili kako se već piše). Amazonce i ne vidjam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 5:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mladen82 ::
Što se ribica tiče rodostomusi definitivno idu unutra. E sad malo se dvoumim oko neonki. Neonke su malo haotične što se tiče jata. Čak i kod tebe pa su malo raštrkane, dok rodostomusi su uvek u jatu. Mislio sam da stavim razbore umesto neonki jer i one prave lepa jata, ali one su azijati a rodostomusi su južnoamerikanci. Pa ne znam koliko bi to bilo pametno mešati. Možda se na kraju ipak odlučim da dodam duplo rodostomusa (100 komada) i još malo gupika.


Nema problema u tome sto su jedne sa jednog druge sa drugog kontinenta ukoliko im je ponasanje slicno. Ukoliko zelis neke koje ce ti praviti jata pored rodostomusa, a ujedno i da plivaju sa njima i sa istog kontinenta su Hyphessobrycon amandae i/ili Hemigrammus erythrozonus to je iz licnog iskustva, dok mogu samo da ti navedem jos tri vrste sa kojima se odlicno slazu i nema nikakvih problema u potpunosti provereno Hemigrammus ocellifer, Hyphessobrycon bentosi, Hyphessobrycon pulchripinnis.

Mladen82 ::
U svakom slučaju ostalo mi je dosta onog Easy Starta koji sam ubacivao u procesu cikliranja. Ako treba da se ubaci još nije problem. Ne znam samo da li smem i koliko.


Ukoliko mozes u ovaj vid filtera da dodas direktno nebi bilo nikakvih problema, ali posto nevidim(o) ostatak da ne kazem semu filtera, ne bih ti predlozio da ubacujes direktno u akvarijum, jer je moguce da se te bakterije zalepe na sluz ribe i da im poremete imuni sistem. Mozes da koristis kod zemne vode da u balon od 5L pomesas cep ili pola cepa i dobro promuckas i dolivas po malo zajedno sa svezmo vodom i sve tako dok ti se ne potrosi ili mozes da ostavis sa strane pa kad peres filter da kad ga operes natopis sa tim bakterijama i vratis ga na mesto.

Mladen82 ::
Jedino što me malo brine su puževi. Nekako im kućice počinju negde negde da gube boju i postaju bele. U pitanju su ramshor (ili kako se već piše). Amazonce i ne vidjam.


Ukoliko su puzevi prebaceni iz jednog sistema u drugi desice se nagrizanje prvog i drugog sloja skoljke tako da te sada sto imas ce biti takvi bez mogucnosti obnavljanja, dok svi sledeci koji se izlegu u tvom akvarijumu ce imati zdravu skoljku, u mekanoj vodi se desava propadanje u nedostatku kalcijuma sto bi moglo da se nadomesti kuvanim povrcem.

Mladen82 ::
Sto se grejača tiče vidim da si odgovorio liscu.


Procitaj pp.. bice ti jasnije. Wink

Mladene s oprostenjem za offtopic
Serene Sky ::
Nisi dovoljno i dobro guglao, biološki procesi koji se odvijaju u filteru su temperaturno zavisni. Optimalna temperatura je nekih 25-30c.

Na temperaturi ispod 20 su skoro duplo sporiji ispod 10 polako prestaju. Nema svako nano u zagrejanoj prosoriji da bi mogao tek tako da kazeš da grejač ne treba za vreme cikliranja.


Opet jovo nanovo sa tobom..

Kao prvo postoje ljudi koji guglaju i citaju postove i zastarele informacije da ne kazem copy/paste od pre 10 godina i bazirju se na literaturi koja je opovrgnuta i postoje ljudi koji istrazuju i baziraju se na licnom iskustvu i kao i iskustvu drugih, ali dobijenih uzivo iz prve ruke na opipljivom primeru gde mozes da ostvaris konekciju i shvatis u startu da li te laze ili ne, tako da npr. dok ti citas google i gledas snimke sa tjuba na monitoru ja eksperimentisem i gledam ljude u oci dok skupljam informacije.
Sto se tice guglanja i procesa stvaranja u filteru, kao i samom akvarijumu, podlozi, dekoraciji (panj, kamen,..) kao i biljkama.. treci put te iskreno i lepo i najljubaznije molim da posaljes neki link izvora tvojih informacija, jer ovo sto si napisao opet nije tacno optimalna temperatura je izmedju 22-28C preko 28 moze da dodje i do negativnosti ukoliko nije redovno odrzavanje, a sto se tice prestajanja i opadanja to se desava tek posle 6C. Tacnije o ovome ne treba ni raspravljati jer je svaka voda drugacija i po sastavu tako da sve zavisi i od vode. Kakve veze imaju nano akvarijumi sa ovom pricom o stvaranju bakterija u akvarijumu? Bakterije su bakterije bilo one u 10L, 100L ili 1000L..

Kao drugo postoje i ljudi koji citaju tudje postove u detalje i logicki se baziraju na cinjenicama (moras malo da se vodis onim - nisam najpametniji sigurno jos neko zna ono sto i ja znam, a mozda i bolje) i prate sta ko kaze/napise, a ne traze samo greske kod drugih, tu se ti i ja mnogo razlikujemo. Da si procitao Mladenove postove pre mog odgovora shvatio bi da je ubrzao proces stvaranja sa dodavanjem bakterija nije cekao da se same stvore, ali i pored toga sto je dodao covek ne zuri ide na tenane. Bila voda hladnija ili toplija opet ima dovoljno svega sto treba i koliko treba da sve ide glatko i bez problema - da preciziram vremena, tako da komentar da ne mora da pali grejac je za vezan za ovu temu, jer se vidi da covek ima strpljenje, a na sta ti citas i na sta misils dok citas to veze s vezom nema. Da si pratio situaciju znao bi i da je trazio vodu kao startnu osnovu, ne znam da li je ili nije ubacivao, ali opet vodeci se logikom, da je ubacivao i vodu (ili ne) ubacio je i easy start tako dodje mu skoro na isto sa formiranjem startnih bakterija. Koliko ima strpljenja i koliko je vremenski cekao za prve ribe nije ni morao da ubacuje easy start, ali opet nista ne fali, cak i da ne greje kucu temperatura ne bi billa ispod 16C na kojoj su bakterje opet aktivne tako da bi imale vremena da se uvuku u svakakve moguce rupe, jer ukoliko se pazljivije pogleda vidi se i cirkulacija vode u akvarijumu pre i posle dodatog panja i opet nekim logickim spletom okolnosti se dolazi do zakljucka kako i kuda se one su se sirile ne bitno na kojoj temperaturi, sve dok se razmnozavaju, sve je u redu.

Kao trece dacu ti jedan iskren i dobronameran savet, ako zelis da budes pravi tastatura ratnik naoruzaj se cinjenicama (istrazivanjima i statistikom preko minimum 100 primera koji su relevantni i koje svako ko ima malo vise vremena moze da proveri), zdravorazumskom logikom (ono sto ja znam zna jos neko, pa ne mogu da izmisljam sta mi dune), znanjem koje je potvrdjeno (opipljivi dokazi kod vecine, ne samo jedan napisao i slikao/snimio sto ni kod koga drugog nije uspelo, vec samo kod pomenute persone) i linkovima pre nego sto krenes u debatu sa bilo kime preko bilo kog foruma, uopsteno online.
P.S. drago mi je sto si u pojedinim postovima uradio svojim recima copy/paste za neke cinjenice iznete na forumu od mene i sto si naucio i sto si nekoga naucio nesto konkretno sto svako moze da ispita i proveri u pola godine da li je laz ili istina i kao to sto si preneo dalje istinito znanje i nazivao stvari prikladnim imenom.

..jos jednom se izvinjavam Mladenu na skretanju sa teme, ali poenta ove price je da se mladi akvaristi ne uce pogresno, jer ce sutra oni da pisu drugima isto to sto pojedinci tvrde, a nigde nemaju dokaza za njihove tvrdnje, vec zakljucuju svojevoljno i daju sopstvene zakljucke iz procitanog (u danasnje vreme odgledanog)!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 5:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Lisac. Poštujem tvoje savete i pridržavam ih se. Znam kakvog iskustva imaš i da je ono zaista relevantno.

I Sky je ok lik. Meni je uvek drago da neko komentariše jer sve je bolje od ćutanja. Ovde smo da bi razmenili iskustva i mišljenja. Možda Sky malo brza jer moguće da nema vremena sve da pročita, ali sam siguran da nije mislio ništa loše. Molim samo Skaya da ne nastavljamo ovde raspravu ko je u pravu jer ste oboje u pravu. A ja volim da čujem svačije mišljenje.

Akvarijum je ušuškan sa svih strana sa 8cm stiropora. U prostoriji je u kojoj spava i mala beba tako da nikako ne sme da bude hladno. Čak moram da priznam da trenutno imam samo jedan grejač od 100w koji greje ovih 250 litara sasvim ok. Mislio sam da kupim još jedan ali nema potrebe bar za sada.

Lisac sto se ovih tetri tiče videću šta mogu da nadjem povoljno. Hvala još jednom na savetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 6:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne kazem ja da neko treba da se pridrzava mojih saveta ili ne, jer ne pratim ja situaciju u akvarijumu svaki dan pa da znam sta se deasava, vec dajem najbolje moguce resenje za datu situaciju u kojoj se trenutno nalazi, a znam da sam imao i dobar razlog sto sam ti rekao moze bez grejaca ---

Mladen82 ::
Akvarijum je ušuškan sa svih strana sa 8cm stiropora.


Da li si resio cirkulaciju vode iza panja?

Biljka na sredini sa desne starne takozvani hrast iliti ceratopteris prebaci ispred samog panja da se siri u obliku u kom je panj, na toj poziciji gde je sada relativno brzo ce ti zakloniti izvor svetlosti za alternateru ili koja je vec crvena biljka iza njega.. Na njegovo mesto mozes da stavis kriptu sa sredine levo ili HM ovaj iz prednjeg levog dela ukoliko ti se cini da je prazno tu, naravno ukoliko pomeris ceratopteris.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 7:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam ništa dirao oko cirkulacije. Treba da rešim top filter pa ću ujedno i to da rešim. A oko presadjivanja, probaću. Hrast raste ko lud.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ukoliko zelis da ga malo usporis, nije velika razlika, ali opet znaci u pojedinim akvarijumima, izvuci ga iz podloge i samo polozi na istu ili zakaci na kamen ili panj kao nane sto se vezuju, pa ce malo stagnirati dok koren ne probije u podlogu ponovo pa ce opet krenuti sa sirenjem, pa se opet izvuce, stagnira, koren u podlozi, raste, izvuce... to je jedno kolo koje moze da se praktikuje, ali opet moze i redovno (malo cesce) da se trimuje. Sve zavisi od akvaristte do akvariste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 23, 2017 6:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo još drugara ulazi u akvarijum. Zahvaljujući našoj dragoj koleginici Ksendži akvarijum je bogatiji za dva amazonca. Ksendži je rešila da donira svoje i time učinila stvarno dobro delo jer u njenom mini akvarijumu zaista nema mesta za više od jednog amazonca, a ona ih je imala čak 4.
Ksenži evo tvoji nastašci su se super prilagodili akvarijumu i presrećni su i mašu ti. Hvala ti od srca. Ksendži je na pravom putu da postane ozbiljni akvarista.
Dodao sam i jednu amano kozicu. Nažalost u radnji nisu imali više, ali biće ih još. Dodata je i jedna Nana. Malo ću da se bavim baštovanstvom pa ću malo da ispremeštam biljčice. Videćemo na šta će da ispadne.


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 23, 2017 6:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pogreših sliku. Mislio sam na ovu


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mladen82
Akvarista



Registrovan: 16 Okt 2013
Poruke: 85
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 23, 2017 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A evo i trenutnog stanja akvarijuma. Izvinjavam se adminima što šaljem jedan post za drugim, ali šta da im radim kada nemaju opciju za edit

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License