----------------------------------- IVANRO Sre Okt 10, 2018 11:02 pm ----------------------------------- Imao sam problema i sa končastom i crnom prošle godine, baš sam se napatio. Otprilike čime sam se borio protiv te dve po meni najgore alge: 1. Prvo i osnovno smanji fotoperiod za bar 2 još bolje za 3 sata. Znači dosta a biljke neće da osete to. 2. Otkloni je rukom, četkicom itd koliko god možeš. Plus zamena vode. 3. Easy carbo špricem direktno na algu, osušiće se u roku od dva dana, tri najkasnije i raspašće se. Nije praktično jer mora dnevno da se tretira jedan deo akvarijuma, pa drugi itd. 4. Algeexit koji je gotovo uništio končastu algu i solidno smanjio crnu bradatu. E sad sve sam ovo uradio i doveo alge pod kontrolu ali ih realno nisam skroz uništio i onda sam zapustio akvarijum jer sam već kupovao opremu za novi i veći i malo više bio zainteresovan oko toga i alga su se vratile, ali baš gadno. Onda sam otišao i kupio tri mlada sijamska algara i pojeli su sve bradato i končasto u roku od 10 dana a onda su mi navalili na mahovinu :D. Nikad više nisam video ništa što je bradato ili končasto a već duže vreme doziram i mikro i makro elemente kao lud (debelo preko preporučene doze) i menjam 40-50% vode nedeljno. Ono što nikako ne preporučujem je da prestaneš sa prihranom za biljke, možeš da smanjiš ako nešto doziraš previše itd ali nemoj da prekineš skroz. To mi je bila ogromna greška jer su alge tek onda počele da se šire jer biljke nisu imale dovoljno hrane da rastu.