----------------------------------- dejank Pet Jan 07, 2011 12:54 am ----------------------------------- Ja sam naručivao pre par meseci neke biljke iz rainforesta ali nisam ih sadio na opisan način pošto sam imao već formiran akvarijum (a i nisam bio video ova uputstva sa youtube :-) ). Sadio sam ih po uputsvima koje sam nalazio na drugim sajtovima, dakle bez podloge koja je stigla pri čemu sam još i skraćivao koren. Sve biljke (bilo ih je 8 ) su se uspešno primile osim jedne - Hygrophila difformis. Pretpostavljam da je razlog što sam im skraćivao koren a s obzirom da su biljke bile emerzno gajene, verovatno joj je to bio preveliki šok. Inače mi je bilo zanimljivo koliko se pojedine biljke razlikuju u emerznoj formi u odnosu na one gajene pod vodom (npr. rotala rotundifolia mi je izgledala kao totalno drugačija biljka). Mislim da je ovaj kontejnerski način sadnje idealan kada se formira novi akvarijum, pa se biljke ređaju pre nego što se stavi voda. Kada je akvarijum već formiran ipak je dosta komplikovanije. Inače, moram da pohvalim rainforest-a, jer se vidi da se čovek stvarno ozbiljno i profesionalno bavi svojim poslom! Meni su biljke stigle upakovane kao na gornjem snimku - znači svaka u svojoj saksiji, koje su opet u kesama a sve to zajedno fiksirano u kutiji. Jedino što je u transportu iz pojedinih saksija ispala podloga, ali s obzirom da je svaka saksija spakovana u posebnu kesu, zemlja se nije rasipala po kutiji. Ali za to treba da se "zahvalim" našoj poštanskoj službi!