----------------------------------- Gladijator Uto Sep 22, 2020 12:50 am Novi pocetak sa Afrikancima ----------------------------------- Jos jedan veliki pozdrav za ljubitelje ovog kao sto rekoh malo je reci hobija, i ovih predivnih zivotinja. Posle jako puno vremena, selim se u novi stan, i vec nisanim mesto za novi akvarijum koji bi trebao da ima nekih 300l, a mozda i vise ako se nadje dobro mesto. Kako odavno nisam u ovim vodama, izgubio sam i one kontakte od ranije, a neke stvari sam i zaboravio, tako da maltene krecem iz pocetka. Vec neko vreme zevam po forumima i nekim temama i tekstovima, i izdvojio sam prilicnu grupu ciklida koje bih voleo da vidim u svom akvarijumu, ali verovatno oni svi nisu bas kompatibilni, tako da evo spiska, pa neka mi iskusniji ciklidasi daju savet sta od svega toga moze u zajednicki akvarijum. Cynotilapia afra Melanochromis johannii Labidochromis caeruleus Pseudotropheus socolofi Cynotilapia Hara Galireya Reef pseudotropheus saulosi coral red Pseudotropheus Acei Luwala Labidochromis Perlmutt Metriaclima elongatus Gold Bar Labidochromis hongi Sweden Melanochromis Maingano Red Sun Peacock Aulonocara Aulonocara Firefish Pseudotropheus elongatus chewere Pseudotropheus Flavus Cynotilapia Hai reef Yellow top Maylandia estherae - Red zebra cichlid Hemichromis lifalili Znam da je spisak malo veci, nemojte me odmah napasti, necu staviti sve, zato i pitam za misljenje, da proberem najbolju kombinaciju. Jos se razmisljam oko akvarijuma, da li da pravim, ili da kupim gotov. Ako imate predloge za to, i pogotovo gde je najbolje da kupim ribe, jer na par mesta gde sam gledao, izbor nije bio bas ocaravajuc, pomagajte. Moze i u pp, posto je reklamiranje verovatno zabranjeno. Jos jednom veliki malavi pozdrav, i hvala za svaku pomoc. ----------------------------------- Gladijator Uto Sep 22, 2020 6:24 pm ----------------------------------- Pa jel moguce da od toliko akvarista niko nema predlog, ili misljenje. Imam tuzan osecaj da se akvaristika na ovim prostorima gasi, jer par foruma koji su bili pre 5-10 godina jako aktivni vise ili ne postoje, ili ima jedan komentar na 3 meseca. Sta se desava??? ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Sep 23, 2020 7:17 am ----------------------------------- Da sam drzao afrikance pa i da ti dam odgovor, al nazalost.. jedino na sta mogu da ti dam je da je akvaristika otisla u.. sve se vrti oko nekih hemija kod vecine novih akvarista bez osnova i odrzavanja akvarijuma. Ne znam da li koristis FB mislim da ces tamo u grupi (koja je povezana sa forumom) pre dobiti odgovor nego ovde, malo su aktivniji, al iskreno, nemoj da se cudis nekim komentarima koje ces da dobijas od pojedinaca, sve rade copy/paste bez licnog iskustva, bio sam tamo dve nedelje i izasao.. :lol: ..ako imas vremena i strpljenja kao pravi akvarista, javice ti se neko ovde kroz nedelju dve, valjda, sa konkretnim odgovorom.. ----------------------------------- Bombadil Sre Sep 23, 2020 7:38 am ----------------------------------- Ajde i ovde da se oglasim :) Preporuku sam ti dao u pp. Ja od skoro imam malawi ciklide i krivo mi je što i ranije nisam uzeo, pravo je uživanje posmatrati ih. Novi akvaristički trendovi dosta negativno utiču na sam hobi... Svi bi da imaju takmičarsku postavku, a još ni jednom nisu održavali akvarijum do finalne fotografije.. još tu takmičarsku da uslikaju pre nego što se ciklira akvarijum :D ----------------------------------- Goxx Sre Sep 23, 2020 1:11 pm ----------------------------------- Ne svraćam često ali par komentara u prolazu. Afrikance sam držao pre deset i više godina ali mislim da se osnove nisu promenile. Sa tvoje liste u startu bih izbacio lifalilije (nisu iz Malavija, mislim da se ne uklapaju) i aulonakare – ribe otvorene vode, za razliku od ostalih riba sa liste - “kamenjara”- uklapanje nije nemoguće ali kod ovakvog izbora nije potrebno. Uređenje akvarijuma – pesak i kamenje koje formira pećine i zaklone, postoji mnogo tekstova i slika akvarijuma na ovom i drugim forumima. Ribe – stvar ukusa i “škola” mišljenja. Jedna kaže da je najbolje ubaciti što više riba, stvoriti gužvu koja umanjuje individualnu agresiju. Kod mene na duži rok nije funkcionisalo, broj riba je vremenom opadao. Druga kojoj sam se priklonio kaže da je bolje imati manji broj vrsta u odnosu 1 mužjak i 3-5 ženki… u akvarijum od 300 lit. ne više od tri vrste u navedenom odnosu. Sve ribe bi trebalo ubaciti u približno isto vreme, kasnije dodavanje mladih riba u aq. može da bude problem. Ovo je samo moje mišljenje i iskustvo. Forumi (ne samo akvaristički) su u krizi, sve se preselilo na društvene mreže, prvenstveno zbog brzine. Na forumima ne možemo da očekujemo brze odgovore, čak i ranije su prolazili dani, pa i nedelje pre nego što neko napiše koristan odgovor na postavljeno pitanje. I neaktivni forumi su još uvek korisni kao skladišta znanja u temama i tekstovima. Svi odgovori su uglavnom već tu, samo ih treba potražiti. Na kraju tu su i prodavnice. Bila je jedna specijalizovana za ciklide na Dorćolu, ne znam da li još radi. Vlasnik je uvek bio raspoložen za razgovor a živu priču ništa ne može da zameni. ----------------------------------- Gladijator Sre Sep 23, 2020 2:02 pm ----------------------------------- Hvala vam drugari puno na pomoci. Ja sam 80-to godiste, i ja sam jos u fazonu foruma, tako sam navikao. Naravno imam i drustvene mreze, ali ne i razvijenu naviku da tamo trazim, uvek prvo listam forume. Malo sam razocaran stagnacijom i rekao bih padom interesovanja za akvaristiku zadnjih da kazem desetak godina. Sreo sam se sa dosta ljudi koji su u fazonu, gde da nabavim, kako ovo, kako ono, a ne snalaze se da pronadju. Meni je pilo fodu i ta cekanja na forumima, dok ti legendarni Bojko ili tako neko ne odgovori vrlo iscrpno na svako pitanje. No dobro, idemo u korak sa vremenom, uklopicemo se. Goxx, kada kazes tri vrste u tom odnosu, to mu na kraju dodje oko 15 riba. Jel to ne izgleda onda prazno na 300l? ----------------------------------- Slepi_Putnik Sre Sep 23, 2020 6:04 pm ----------------------------------- Goxx, kada kazes tri vrste u tom odnosu, to mu na kraju dodje oko 15 riba. Jel to ne izgleda onda prazno na 300l? Mislim da je mislio odnos da bude 1:5 a ukupno tri vrste znaci mogao bi od jedne vrste 5 muzjaka i 25 zenki npr. ----------------------------------- dexxx Sre Sep 23, 2020 8:38 pm ----------------------------------- To sa 3 vrste i 25 riba bi bio najruzniji i najdosadniji akvarijum na svetu, pod uslovom da pričamo o Malawi, ne o jatu tropheusa. Ja bih stavio desetak vrsta 1 m sa po 3-5 ženki. Oni se ionako ganjaju menjusobno, druge vrste ih retko interesuju, stavi kamenje kamenjarima, a ostatak drugima. Pećine, malo trave i rizikuj. ----------------------------------- Goxx Čet Sep 24, 2020 7:04 pm ----------------------------------- Goxx, kada kazes tri vrste u tom odnosu, to mu na kraju dodje oko 15 riba. Jel to ne izgleda onda prazno na 300l? Dok su ribe mlade, da. Kasnije... m'bune, zavisno od vrste, rastu 8 -10+cm. Metar i po :lol: riba u 300 lit. nije baš prazno. Trenutno u aq. od skoro 300 lit. imam pet matičnih Rio Manacapuru skalara i neku sitnuriju... meni taj aq. definitivni ne deluje prazno. Sve je stvar ukusa, neko voli gužvu (nasumičan video) [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zOfTpWH58Rg[/youtube] a neko (ja) ne (opet nasumičan video) [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bNu1lhSfoDo[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BsvWB2S030s[/youtube] ----------------------------------- ASX Pet Feb 19, 2021 11:43 pm ----------------------------------- Tri godine sam drzao malawi ciklide. Raznih je bilo u aq sa ovog tvog spiska vecina prve dve godine super nije bilo vecih konflikata medjutim u tri meseca posle skoro tri godine Hara je pobila sve do jedne ribice u akvarijumu... Znaci tri godine sve uredi i onda odjednom haos... Sad sam resio da predjem samo ne jednu vrstu ribe i to je to, drugo jezero isto iz afrike