----------------------------------- Ascaron Uto Nov 03, 2020 7:36 am ----------------------------------- Evo ja ću da kažem svoje mišljenje i prenesem svoje iskustvo, bez namere da ikog uvredim. U hobi sam se vratio pre godinu i po dana, i odmah sam se zalepio za forum kao izvor bitnih informacija, pre svega na osnovu iskustva drugih akvarista. Kada sam menjao i poklanjao kozice, upoznao sam stvarno sjajne ljude koji znaju mnogo, i koji su mi više pomogli svojim iskustvom u tim 10-minutnim razgovorima, nego sati pretrage na forumu. Razlog je taj sto je forumu potrebno ozbiljno sređivanje i sortiranje tema, i da se smanji broj bespotrebnih komentara na temama koji temu od 5 strana pretvore u 65, a u današnje vreme retko ko ima vremena da čita toliko. Odeljci za konkretne informacije, pre svega kao pomoć početnicima, i diskusije moraju biti striktno podeljene, bez preteranog palamuđenja, da izvinete. Samo tako se mogu privući novi aktivni članovi. Stalno se dešavaju situacije da ljudi postavljaju ista pitanja, ili otvaraju iste teme. Zašto mislite da je to tako? Da li je nekome možda palo na pamet da ljudi ne mogu da nađu informaciju koja im treba jer su teme zatrpane "šaljivim" komentarima članova koji se lično poznaju, a mrzi ih da odu na kafu. I urednici treba da budu mnogo oštriji kada su u pitanju članovi koji zatrpavaju teme bespotrebnim postovima. Član sam i maketarskog foruma, jer mi je to dugogodišnji hobi. Tamo takve stvari nisu moguće, jer urednici odmah reaguju, i brišu sve bespotrebne postove i rasprave, kako bi forum bio čitljiv i pristupačan. Čak i ako su postovi urednika u pitanju! To je suština. Ovaj hobi ima veliki potencijal, a od svih nas zavisi da li će se razvijati. Veliku ulogu u popularizaciji bi trebalo da imaju i prodavci, ali je njima bitnije da zarade, nego da donesu nove tehnologije i znanja kod nas. Evo skoro u jednoj poznatoj prodavnici, u koju sigurno više neću ići iz više razloga, prodaju galaksi razbore za 350 dinara po komadu. Ribu čija je realna cena 150-200 dinara. A radnja im izgleda tako, kao da si ušao u moj podrum. A za sebe kažu da su "galerija"... bruka i sramota. Lično sam prisustvovao kada je dečko kod njih došao da se raspita kako da reši problem koji ima sa japankom. Prodavac ga je doslovce iznapušavao kako je sve uradio pogrešno i kako nema pojma. Iako je dečko potpuni početnik. A mogao je da bude fin, da mu objasni, pomogne, i uz to i dobro proda. Ali baš zbog takvih "gazdi" i prodavaca većina hobija u Srbiji i jeste tu gde jeste. I ovo što je gotika rekao...nekada je bilo mnogo drugačije... ja sam kao dete 90-ih znao satima da budem u radnji i posmatram ribe, akvarijume, pitam, niko mi ne bi reč rekao. Danas bi me verovatno izbacili iz radnje. I kad sam već pomenuo radnje, veliku zahvalnost za uspešan povratak u hobi dugujem Nemanji iz AA. Dobar način za oživljavanje hobija je organizovanje skupova za druženje, i berzi, a u tome mogu učestvovati i članovi foruma i sponzori foruma. Od toga bi i oni imali mnogo koristi. Onda bi ljudi mišljenja razmenjivali uživo, a forum bi služio za dobijanje korisnih informacija, galerije, i sl. Takmičenja kod nas ne postoje, što je isto sjajan alat za popularizaciju hobija. Maketarstvo je tako stiglo do novina i televizije, i hobi se raširio. Naravno sad je zbog korone sve to teže, ali i to će proći