----------------------------------- rainforest Uto Nov 22, 2011 2:29 am Osmokot ----------------------------------- Zanimljivo djubrivo,: "Svaka granula Osmocote® Exact-a je obložena smolastom opnom, koja reguliše brzinu odavanja hranljivih materija i istovremeno štiti koren. Unutar svake granule se nalaze svi hranljivi elementi (N,P,K + mikroelementi). Nakon primene, vlaga iz zemljišta prodire unutar smolaste opne i rastvara hranljive materije. Rastvor hranljivih materija se ravnomerno oslobađa u zemljište, pa koren usvaja hraniva kontinuirano. Tempo otpuštanja hraniva prati potrebe biljaka. Nema opasnosti od predoziranja i ispiranje je minimalno. Prazna smolasta opna se raspada, obogaćujući zemljište organskim materijama. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_44064038_osmocote-exact-delovanje.jpg Od skora sam prešao na uzgoj u kamenoj vuni, a glavni problem mi je bio kako prihranjivati koren biljaka koje su u kamenoj vuni a gaje se submerzno, dakle ne u hidroponiji. Naišao sam na ovo djubrivo i primenjujem ga tako što uz biljku u kamenu vunu zamotam i osmokot. Daje odlične rezultate. Osmokot bi se mogao dodavati i u podlogu pri formiranju akvarijuma a i u situacijama kad je podloga formirana bez hranljivog sloja, tako što bi se kuglice obacivale duboko pod koren. Sadržaj nije baš najsrećniji: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_44064056_osmocote_extract-sastav.jpg Zbog nešto jačeg fosfora, ali uz prepostavku da biva konzumiran još u podlozi, mislim da može da prodje. ----------------------------------- rainforest Sre Nov 23, 2011 12:31 am ----------------------------------- Zanimljiv je metod kojim se osmokot ubacuje pod formiranu podlogu. U posudice za pravljenje leda u zamrzivaču se na dno sipa osmokot, u tankom sloju, da prekrije dno. Kuglice se preliju se vodom, tek da ih voda potopi i zamrznu se, kad se led stvrdne, kao hranljive ledene tablete uguraju se u već formiranu podlogu, što je dublje moguće. Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke. Kad se hranivo istroši ponovo se ubaci. Zar nije skroz dobra fora? ----------------------------------- netcrush Sre Nov 23, 2011 12:48 am ----------------------------------- ovo je odlično znati. Hvala veliko što ste ovo podelili sa nama :) ----------------------------------- nemanjask Sre Nov 23, 2011 1:02 am ----------------------------------- Veoma interesantno! Dakle, granule se prvo rastope u toploj vodi, zatim zamrznu pa u obliku zamrznutih kocki ubacuju u podlogu, ako sam dobro razumeo? Veoma interesantno rešenje za akvarijume sa inertnom podlogom, takođe smatram da su hranjive podloge koje se prodaju kod nas izuzetno lošeg kvaliteta pa mi ovo deluje kao veoma dobra zamena. U kom obliku mogu da ih ubacim u kamenu vunu u keramičkoj saksiji? ----------------------------------- Jovan85 Sre Nov 23, 2011 1:07 am ----------------------------------- Ja uvek korsitim osmocot exact. Pri formiranju i pri obogacivanju. Radi kao zmaj. Treba voditi racuna, ima onih koji traju 3, 6, 9, 12 meseci. Treba traziti osmocot sa sto duzim vremenom otpustanja hranljivih materija, sto zbog manje sanse predoziranja , sto zbog toga sto cete redje cackati podlogu. Naravno najbolje od 12 meseci, ali kod nas je lako nabaviti ovaj od 3 meseca. Za ovaj od 6 meseci se treba dobrano potruditi, taj imam ja. Za ove od 9 i 12 meseci, mislim da i ne postoje na nasem trzistu, bar ne u manjim pakovanjima. ----------------------------------- rainforest Sre Nov 23, 2011 1:08 am ----------------------------------- Granule osmokota se ne rastvaraju u vodi, one su nerastvorljive i kao kapsula drže hranivo unutar svoje opne, Osmozom (osmo-coat) hranivo polako 6 meseci izlazi kroz polupropusnu opnu. To je suština. Znači granule se ne rastvaraju u vodi već se samo u nju potope i zalede ----------------------------------- nemanjask Sre Nov 23, 2011 1:18 am ----------------------------------- OK! Par puta nogom u glavu i ja skapiram sve :lol: :lol: ----------------------------------- Biohazard Sre Nov 23, 2011 3:48 am ----------------------------------- Koje su velicine pakovanja osmokota? I gdje se to ima nabaviti, mislim u kojim radnjama u pet shop-ovima ili negdje drugo??? ----------------------------------- jongi Sre Nov 23, 2011 3:54 am ----------------------------------- Ja sam vidjao vise vrsta osmokota.Koja je najpogodnija za aq? ----------------------------------- Blue Sre Nov 23, 2011 8:43 am ----------------------------------- Vodite samo racuna jer pod brendom 'Osmocote' se krije velika paleta proizvoda, a ime brenda vise oznacava tehnologiju, nego konkretan proizvod. U pitanju je Osmocote Exact, to necete naci po cvecarama i supermarketima, kome treba, neka potrazi firme koje ga distribuiraju ovde, pa daljim kontaktom doci do maloprodaje. Ovo je ono sto trazite: http://www.scotts.hu/portal/downloads/szerbia/osmocote_srb_1001.pdf Alternativni link: http://demo.itent.hu/scotts/portal/downloads/szerbia/osmocote_srb_1001.pdf ----------------------------------- No 1 Sre Nov 23, 2011 10:47 am ----------------------------------- Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke. Da li je neophodno da se zamrzavaju ? ----------------------------------- Shone Pa Sre Nov 23, 2011 12:06 pm ----------------------------------- Ja sam stavljao Osmocote Start , to je za ojacaavanje korena biljke. Dobro se pokazao, bar kod mene nikad nije bilo nista po zlu jer sam i ostale stvari potrebne za dobro odrzavanje odradjivao "kako treba". Nisam eksperimentisao da bih uporedio dve biljke sa i bez osmocata ispod korena , isao sam krajnje jednostavno - saka O. preko dna pa onda treset, mreza i zavrsni sloj peska,sljunka... ----------------------------------- CTale Sre Nov 23, 2011 3:01 pm ----------------------------------- Led se otopi a osmokot kuglice ostaju duboko i iz dubine polako tokom 6 meseci hrane koren biljke. Da li je neophodno da se zamrzavaju ? Nije. Ono je bio predlog kako da se lakše naknadno ubace u podlogu. ----------------------------------- Zola Uto Maj 22, 2012 2:44 am ----------------------------------- Interesuje me kakva su iskustva onih koji su koristili osmokot u mesovitom akvarijumu, gde ima puno riba i drugih zivotinja pored biljaka? Da li ste primetili neke zdravstvene poremecaje, promene u ponasanju ili uginuca? ----------------------------------- zaklina Uto Maj 22, 2012 8:35 pm ----------------------------------- Dali je to isti osmocote sto se koristi za saksijso cvece ili neka druga vrsta? ----------------------------------- FEK@ Pet Avg 24, 2012 5:44 pm ----------------------------------- Dali je to isti osmocote sto se koristi za saksijso cvece ili neka druga vrsta? i mene to zanima :) ----------------------------------- Markonbg Pet Avg 24, 2012 6:41 pm ----------------------------------- Kolika je cena otprilike ovog preparata i koliko tabletica ima? ----------------------------------- reventon Pet Avg 24, 2012 7:10 pm ----------------------------------- I jos jedno pitanje u vezi osmokota... U jednom od akvarijuma (nedavno formiranog), kada sam ga stavljao, izmesao sam ga sa podlogom pa je poneko zrnce ostalo na vrhu podloge. Da li to moze da bude problem za zivi svet? Da li treba da pokupim svako zrnce koje nije u podlozi ili nema veze? ----------------------------------- Blue Pet Avg 24, 2012 10:15 pm ----------------------------------- Odgovore na vecinu pitanja mozete naci u dokumentaciji za ovaj proizvod, a koju mozete naci na sajtu proizvodjaca, ili na linku koji sam dao na prethodnoj strani ove teme. @reventon Bilo bi pozeljno da ne plivaju slobodno, ili vadi ili zakopavaj. :) ----------------------------------- reventon Pet Avg 24, 2012 11:32 pm ----------------------------------- Hvala lepo :) ----------------------------------- krlle83 Pet Okt 05, 2012 9:25 pm ----------------------------------- Kod formiranja akvarijuma stavim osmokot i prekrijem ga internom podlogom. Ako svakodnevno doziram mikro i makro elemente da li cu mu produziti vek? ----------------------------------- nemanjask Pet Okt 05, 2012 9:52 pm ----------------------------------- Ne, nema povezanosti, isto će trajati. ----------------------------------- San-Sale Sub Okt 06, 2012 9:25 am ----------------------------------- Kod mene su muljaši "iskopali" osmokot iz podloge, za sada ne primećujem nikakve promene. ----------------------------------- No 1 Sub Okt 06, 2012 10:46 am ----------------------------------- Da ovo je dobro pitanje za Rainforesta ! Iskustvo , sta ciniti ! ----------------------------------- CTale Sub Okt 06, 2012 12:32 pm ----------------------------------- Kopali su i kod mene, dok sam imao osmocot u podlozi, i nije bilo posledica. ----------------------------------- reventon Sub Okt 06, 2012 1:48 pm ----------------------------------- Meni neka zrnca non stop iskacu iz podloge (takodje posledica dejstva koridorasa :D ) i takodje bez ikakvih posledica... ----------------------------------- No 1 Sub Okt 06, 2012 7:09 pm ----------------------------------- Ma u principu ne bih trebalo da budu nikakve posledice, nego smisliti neki nacin da osmokot bude u podlozi ,a da mu coridorasi ne mougu nista... ----------------------------------- TeoDos Sub Okt 06, 2012 8:09 pm ----------------------------------- Rainforest je negde pisao kako ubaciti osmokot u postojcu podlogu. Osmokot zamrznete u posudi za led, tako zamrznute kockice ugurate sto dublje u podlogu. Veoma prost nacin. ;) ----------------------------------- No 1 Sub Okt 06, 2012 8:15 pm ----------------------------------- Tacno da je Rainforest pricao o tome, ali ovde pricamo o iskopavanju osmokota od strne coridorasa. ----------------------------------- TeoDos Sub Okt 06, 2012 8:16 pm ----------------------------------- Onda dodavanje jos podloge i resen problem. ----------------------------------- Svarog Uto Okt 16, 2012 8:41 pm ----------------------------------- Pronasao sam ovo u jednom marketu. Nisam uspeo da pronadjem na njihovom sajtu niti bilo gde da li moze da se koristi u akvaristici. Da li vi imate neka iskustva? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_96458054_IMAG0063.jpg ----------------------------------- Redzinald Sre Nov 28, 2012 9:56 pm ----------------------------------- I ja sam danas kupio ovaj osmokot sa predhodne slike, pa me zanima moze li ovaj da se pomesa sa tresetom posto treba da formiram akvarijum ? ----------------------------------- Zhorz Čet Nov 29, 2012 12:38 am ----------------------------------- da li ima razlike osmokot za aq i za biljke u saksiji???? ----------------------------------- nikouro Čet Nov 29, 2012 12:48 am ----------------------------------- Ja sam pre nekih mesec dana stavio po par zrceta osmokota za sobno bilje u akvarijumu oko korena Ehinodorusa. Rezultate mozete videti u temi Centralna amerika by nikouro - step by step :) . ----------------------------------- Zhorz Pet Nov 30, 2012 1:22 am ----------------------------------- pa vise hrane za sve pa i za alge jbga nego sumnjivo mi da ovo za cvece moze i u vodu.....da li ce izdrazati kao i ovo za aqExact Standard pise kod mene.... ----------------------------------- tusta Sub Dec 01, 2012 4:02 pm ----------------------------------- Ajde jednom da demistifikujemo tu stvar oko osmokota. Ne postoji poseban osmokot za akvaristiku, osmokot je osmokot, namenjen za povrtarstvo i hortikulturu, to sto ga mi koristimo u biljnoj akvaristici ne menja pricu. I jos nesto, sam naziv djubriva "Osmocote" nije vrsta djubriva vec zasticeni naziv od strane proizvodjaca ( firme Everris Scotts ) za granulisano djubrivo sa kontrolisanim razlaganjem. Postoje i druga granulisana djubriva sa kontrolisanim razlaganjem od drugih proizvodjaca, koja mozete pronaci pod drugim nazivima i koja ce isto tako vrsiti posao. Odnos NPK je manje vise identicaн, а prilikom kupovine treba voditi racuna jedino po pitanju perioda razlaganja, da bude 6 ili vide meseci. To je to ... ----------------------------------- Svarog Sub Dec 01, 2012 4:09 pm ----------------------------------- Hvala ti tusta za ovaj direktan i razumljiv odgovor za nas pocetnike. Sad odo da konacno kupim ovaj sa slike :) ----------------------------------- tusta Sub Dec 01, 2012 4:21 pm ----------------------------------- I jos nesto, ne preterujte sa osmokotom. Iz svog iskustva, ukoliko ga koristim prilikom formiranja akvarijuma ubacim jednu saku na akvarijum zapremine 100 l. Razbacam po dnu (staklu) kuglice pa onda idem sa prvim slojem podloge. Znaci jedna saka na oko 100 l. Za vec formirane akvarijume ubacite po par kuglica direktno ispod korena onih vrsta biljaka koje se pretezno prihranjuju putem korena, (ehinodorusi, kriptokorine, sagitarija itd)... Za biljke koje mahom uzimaju hranu iz vodene kolone nema potrebe za dodavanjem... ----------------------------------- Blue Sub Dec 01, 2012 5:01 pm ----------------------------------- Proizvoda koji se prodaju pod brendom 'Substral Osmocote' ima vise vrsta, razlikuju se po sastavu. Ono sto masovno koristimo u akvaristici je Osmocote Exact Standard. ----------------------------------- chikavili Sub Dec 01, 2012 5:08 pm ----------------------------------- Koja razmera NPK je pozeljna? 15-9-12%? I koliko je bitna razmera Mg? (vidim da se krece uglavnom 2-2.5%) ----------------------------------- sumi Sub Dec 01, 2012 5:28 pm ----------------------------------- Ajde jednom da demistifikujemo tu stvar oko osmokota. Ne postoji poseban osmokot za akvaristiku, osmokot je osmokot, namenjen za povrtarstvo i hortikulturu, to sto ga mi koristimo u biljnoj akvaristici ne menja pricu. I jos nesto, sam naziv djubriva "Osmocote" nije vrsta djubriva vec zasticeni naziv od strane proizvodjaca ( firme Everris Scotts ) za granulisano djubrivo sa kontrolisanim razlaganjem. Postoje i druga granulisana djubriva sa kontrolisanim razlaganjem od drugih proizvodjaca, koja mozete pronaci pod drugim nazivima i koja ce isto tako vrsiti posao. Odnos NPK je manje vise identicaн, а prilikom kupovine treba voditi racuna jedino po pitanju perioda razlaganja, da bude 6 ili vide meseci. To je to ... :bravo: ovo mi je trebalo ----------------------------------- tusta Sub Dec 01, 2012 6:05 pm ----------------------------------- Proizvoda koji se prodaju pod brendom 'Substral Osmocote' ima vise vrsta, razlikuju se po sastavu. Ono sto masovno koristimo u akvaristici je C. Slazem se sa tobom Blue da se on najvise koristi, sto zbog samog brenda, sto zbog odnosa elemenata, ali poenta price je da ne postoji kako neki misle "osmokot namenjen akvaristici". Ni u jednom proizvodu necemo pronaci ni priblizan odnos elemenata koji koristimo prilikom prihrane kroz vodenu kolonu po nekom od standardnih metoda doziranja. I kod Osmocote Exact Standard-a je kolicina fosfora prilicno velika, i sam odnos je prilagodjen povrtarstvu i hortikulturi. Na kraju krajeva, ko zeli, moze za reper da uzme odnos elemenata u Osmocote Exact Standard-u (15:9:12) pa neka poredi sa ambalazom drugih proizvodjaca, procenat gore - dole nece bitno uticati... ----------------------------------- tusta Sub Dec 01, 2012 6:19 pm ----------------------------------- @chikavili - magnezijum je nuzno zlo, dobro bi bilo da ga uopste nema, s obzirom da je nasa voda prilicno tvrda, ali sta je da je tu je ... :) ----------------------------------- Blue Sub Dec 01, 2012 6:37 pm ----------------------------------- Slazem se sa tobom Blue da se on najvise koristi, sto zbog samog brenda, sto zbog odnosa elemenata, ali poenta price je da ne postoji kako neki misle "osmokot namenjen akvaristici". Ni u jednom proizvodu necemo pronaci ni priblizan odnos elemenata koji koristimo prilikom prihrane kroz vodenu kolonu po nekom od standardnih metoda doziranja. I kod Osmocote Exact Standard-a je kolicina fosfora prilicno velika, i sam odnos je prilagodjen povrtarstvu i hortikulturi. Da, da, slazem se u potpunosti, samo sam hteo da dopunim, da ne pomisle ljudi da je sve na cemu pise 'Osmocote' upotrebljivo u akvarijumu. ----------------------------------- Tiger barb Ned Dec 02, 2012 11:58 am ----------------------------------- Video sam u tempu domaci proizvod pod nazivom Fitocote NPK 12-16-14, postoji jos i u razmeri 20-8-10, pise da je kontrolisano topivo djubrivo za 6 meseci prihrane, kesica od 30g kosta oko 55 din. Granulometrija 1-5 mm. Nadam se da ce nekom biti korisna ova informacija. ----------------------------------- Redzinald Ned Dec 02, 2012 2:31 pm ----------------------------------- Ovaj sto je prikazan na predhodnoj strani sto ga ima u Tempu ima odnos ovaj je 6 meseci delovanja, a odnos mu je sadrzaj djubriva NPK 15% azota 10% fosfora ( kao P2O2) rastopivog u vodi 12% kalijuma (kao K2O) rastopivog u vodi 2% magnezijum oksida MgO Mikroelementi 0.40% gvozdje Fe 0.05% bakra Cu 0.015% cinka Zn 0.02% molidbena Mo 0.02% Bora Sto je najpribliznije Osmocote Exact Standard koji ima odnos 15-9-12+2,5mg MgO+ ME, ove sto si nasao malo su jaci sa makroelementima, ne znam da li mogu i oni bolje nadji ovaj ----------------------------------- Tiger barb Ned Dec 02, 2012 3:23 pm ----------------------------------- nekih elemenata ima vise (P,K) a nekih manje (N), ne pise nista na kesici za mikroelemente, jedino jos za sumpor S - 8% i to je to od specifikacije... aj da cujemo nekog iskusnijeg... ----------------------------------- tusta Ned Dec 02, 2012 3:45 pm ----------------------------------- Ako zelis da eksperimentises, u svakom slucaju ti je bolja druga kombinacija, poenta je da fosfora bude sto manje... Dobro je zato imati neki manji akvarijum u kome mozemo da se zezamo bez bojaznoti da zeznemo stvari, ako se pokaze kao dobitna kombinacija lako ces ga i bez brige primeniti u vecem... ----------------------------------- pedja.kej Ned Dec 02, 2012 3:54 pm ----------------------------------- Sme li osmokot da se mesa sa zemljom za cvece? ----------------------------------- tusta Ned Dec 02, 2012 3:55 pm ----------------------------------- Zasto ne bi smeo... ----------------------------------- reventon Pet Mar 08, 2013 4:31 pm ----------------------------------- Da li osmokot ima da se kupi u cvecarama? Pitam da bi, u slucaju da nema, izbegao cudne poglede cvecarki :D ----------------------------------- chikavili Pet Mar 08, 2013 4:36 pm ----------------------------------- Trebalo bi da ima. Samo trazi u granulama. ----------------------------------- reventon Pet Mar 08, 2013 4:41 pm ----------------------------------- Da, naravno ;) ----------------------------------- netcrush Pet Mar 08, 2013 5:16 pm ----------------------------------- Ja sam imao baš takvo iskustvo kako si naveo :) Ušao sam u neku cvećaru kod Cvetkove pijace i pitao za osmokot, a oni su me samo začuđeno pogledali i pitali da ponovim tu čudnu reč :) Kad su saznali da je u pitanju hemija rekli su da to treba da tražim u biljnim apotekama, a ne u cvećarama :) ----------------------------------- chikavili Pet Mar 08, 2013 5:28 pm ----------------------------------- Onda ih pitas da li imaju Substral proizvode, pa ako kazu da imaju, objasnis im da je i osmokot jedan od njihovih proizvoda. ----------------------------------- chikavili Pet Mar 08, 2013 5:31 pm ----------------------------------- I kada im objasnjavas sta je osmokot, ne kazes da je hemija, nego da je djubrivo za cvece. ----------------------------------- reventon Pet Mar 08, 2013 5:38 pm ----------------------------------- Obisao sam nekoliko cvecara (u mom kraju ih bas nesto ima dosta) i ni u jednoj nisu imali, ali imaju predstavu o cemu se radi :D Dok ne nadjem neku biljnu apoteku, da li vredi pogledati po megamarketima...? ----------------------------------- Redzinald Pet Mar 08, 2013 5:42 pm ----------------------------------- Velika trgovina na kvantašu T...o ima sigurno ----------------------------------- chikavili Pet Mar 08, 2013 5:43 pm ----------------------------------- Ja sam vidjao po nekim bolje opremljenim megamarketima. ----------------------------------- netcrush Pet Mar 08, 2013 6:07 pm ----------------------------------- Onda ih pitas da li imaju Substral proizvode, pa ako kazu da imaju, objasnis im da je i osmokot jedan od njihovih proizvoda. I kada im objasnjavas sta je osmokot, ne kazes da je hemija, nego da je djubrivo za cvece. :) Ok, trebao sam jednostavno napisati da u većini naših cvećara nećete naći preparate za prehranu i negu biljaka (u šta se eto reventon i sam na kraju imao prilike uveriti). Naći ćete u najboljem slučaju zemlju za cveće i to je to. Jel sad ok? :) Ovako na prvu loptu mogu otprilike da zamislim zašto je to tako. Cvećare su kod nas zapravo kiosci sa cvećem (tu bukvalno mislim na "mrtve" cvetove posečene, sakupljene u bukete i postavljene u vaze). Ciljna grupa cvećara su ljudi kojima treba takvo cveće (buketi, venci, ikebane...), eventualno par mejnstrim sobnih biljaka (kale, kaktusi, filadendroni, neke koje su u datom trenutku popularne..). Verujem da ih za Osmokot (Substral itd) pita neko jednom u 2 meseca i verovatno zbog tako male tražnje neće da se bakću sa tim stvarima. Možda će se to u nekom trenutku promeniti, ali sad je ovako kako je. Biljni preparati (žargonski "hemija") se kupuju ili u, za tu vrstu proizvoda, usko specijalizovanim biljnim (poljoprivrednim) apotekama ili po većim i bolje snabdevenim megamarketima. ----------------------------------- Nesa Pet Mar 08, 2013 7:12 pm ----------------------------------- Jer neko probao da ubaci osmokot,u spoljni filter i tako prehranjuje biljke? Kad dodje vreme izvadi ga i ubaci svez. ----------------------------------- reventon Pet Mar 08, 2013 8:00 pm ----------------------------------- Ne znam da li je to moguce... :shock: ----------------------------------- jovica Pet Mar 08, 2013 8:12 pm ----------------------------------- Koliko znam, osmokot je zamisljen da se postavi u podlogu blizu korenovog sistema biljaka i tu lagano otpusta elemente koje se preko korenovog sistema apsorbuju u bilje. Mozes eventualno dodavati mikro i makro elemente za prihranu bilja preko vodene kolone. Jedno sa drugim nema veze. Neka me ispravi neko ako gresim, ali mislim da je tako. ----------------------------------- Nesa Sub Mar 09, 2013 1:30 am ----------------------------------- Znam da je zamilsljen da se stavlja u podlogu ali ako ispusta hranjive materije ispod biljke sto ne bi ispustao i u filteru i tako prehranjivao preko vodene kolone. ----------------------------------- jovica Sub Mar 09, 2013 8:52 am ----------------------------------- E to ne znam da li moze! :( ----------------------------------- chikavili Sub Mar 09, 2013 9:35 am ----------------------------------- Onda ih pitas da li imaju Substral proizvode, pa ako kazu da imaju, objasnis im da je i osmokot jedan od njihovih proizvoda. I kada im objasnjavas sta je osmokot, ne kazes da je hemija, nego da je djubrivo za cvece. :) Ok, trebao sam jednostavno napisati da u većini naših cvećara nećete naći preparate za prehranu i negu biljaka (u šta se eto reventon i sam na kraju imao prilike uveriti). Naći ćete u najboljem slučaju zemlju za cveće i to je to. Jel sad ok? :) Ovako na prvu loptu mogu otprilike da zamislim zašto je to tako. Cvećare su kod nas zapravo kiosci sa cvećem (tu bukvalno mislim na "mrtve" cvetove posečene, sakupljene u bukete i postavljene u vaze). Ciljna grupa cvećara su ljudi kojima treba takvo cveće (buketi, venci, ikebane...), eventualno par mejnstrim sobnih biljaka (kale, kaktusi, filadendroni, neke koje su u datom trenutku popularne..). Verujem da ih za Osmokot (Substral itd) pita neko jednom u 2 meseca i verovatno zbog tako male tražnje neće da se bakću sa tim stvarima. Možda će se to u nekom trenutku promeniti, ali sad je ovako kako je. Biljni preparati (žargonski "hemija") se kupuju ili u, za tu vrstu proizvoda, usko specijalizovanim biljnim (poljoprivrednim) apotekama ili po većim i bolje snabdevenim megamarketima. Da, dobro si ovo spomenuo - postoji dve vrste cvecara, jedne koje prodaju bukete odsecenog cveca za svadbe, 8. mart, sahrane i tako to... i druge koje prodaju zivo cvece u saksijama. E te druge obicno imaju djubrivo i preparate. ----------------------------------- papaluza1 Sub Mar 09, 2013 9:59 am ----------------------------------- Neso, fino si ti to zamislio, ali osmocot otpusta malu kolicinu hranjivih materija koje su dovoljne za par biljaka, zato se i stavlja blizu korjena, da se te materije odmah iskoriste. Mada, verovatno bi i moglo da se izvede to u filteru ali bi morao da stavis kilo osmocota na akvarijum od 100 l i opet ne prihranjujes biljke preko korjena vec preko listova.. to moras da imas na umu ----------------------------------- HORUS Sub Mar 09, 2013 12:23 pm ----------------------------------- Pazi, neke biljke se isključivo hrane preko korenovog sistema. Osmokot je dušu dalo za upravo takve. Ostale biljke koje se mogu prehranjivati preko vodene kolone možeš prehranjivati i makro i mikro elementima, tako što ćeš ih sipati u vodu. ----------------------------------- tusta Sub Mar 09, 2013 2:28 pm ----------------------------------- Znam da je zamilsljen da se stavlja u podlogu ali ako ispusta hranjive materije ispod biljke sto ne bi ispustao i u filteru i tako prehranjivao preko vodene kolone. Zato što bi vrlo brzo navukao alge, jer jednostavno njegov odnos NPK elemenata (15+9+12) u vodenoj koloni nikako nije dobar, problem je fosfor koga ima previše a koji je ujedno i jedan je od glavnih okidača za pojavu raznoraznih "nemani"... Da je OK, onda bi kao prihranu putem vodene kolone mogli da koristimo bilo koja vodotopiva NPK djubriva identične ili slične formulacije kojih ima bezbroj na tržištu, ali ne može, jer su namenjena baš kao i osmocote za poljoprivredu, (ratarstvo, povrtarstvo i sl.).... ----------------------------------- Nesa Sub Mar 09, 2013 5:14 pm ----------------------------------- To je taj odgovor tusta,koji mi je interesovao,znaci taj visak fosfora bi napravio algo-akvarijum :D ----------------------------------- dundee Sub Mar 09, 2013 5:48 pm ----------------------------------- ne obavezno, ali je velika vjerovatnoca da hoce.. ----------------------------------- StefanPredic Sre Jul 24, 2013 9:45 pm ----------------------------------- Nasao sam Fitocote NPK 12-16-14 da li moze da se stavi to ili ne?ima i 20-8-10. posto nisam pronasao ovde odgovor na to pitanje. ----------------------------------- rainforest Čet Jul 25, 2013 10:31 pm ----------------------------------- Ne moze osmocot u filter. Cilj nam je da sve sto osmocote ispusti ostane u podlozi a da sto manje ode u vodenu kolonu. To nam omogucava treset. Problem pored fosfora (koji je vrlo ukusan za alge i kojeg u makroelementima za prihranu bilja kroz vodenu kolonu ima minimalno), je i azot kojieg u osmocotu ima u amonijaccnom obliku i kojeg ne zelimo ni slucajno u vodenoj koloni zbog zdravlja ostalih stanovnika. Azot iz makroelemenata je sav u nitratnom obliku. ----------------------------------- Cokilio Pet Avg 02, 2013 6:08 pm ----------------------------------- Jel zna neko gde ima da se kupi osmokot koji deluje 12 meseci? ----------------------------------- Nensi Uto Avg 20, 2013 1:07 pm ----------------------------------- Jedno pitanje,jel ima neko ideju kako da ubacim osmokot bez rasturanja podloge?Da li je problem da ne bude u podlozi nego na njoj? ----------------------------------- jovica Uto Avg 20, 2013 1:10 pm ----------------------------------- Ubaci zeljenu kolicinu u ono plasticno iz frizidera gde se prave kocke leda. Nali vodom. Kad se smrzne, izvadi kocku sa osmokotom i zaguraj po potrebi gde hoces u podlogu. Kad se led istopi, osmokot ostaje gde treba! :zop: ----------------------------------- Nensi Uto Avg 20, 2013 11:10 pm ----------------------------------- Hvala kolega :zop: ----------------------------------- Milan.R Ned Okt 13, 2013 5:52 pm ----------------------------------- Da li neko moze da mi kaze koliko traje Osmokot ?? ----------------------------------- Nensi Ned Okt 13, 2013 5:54 pm ----------------------------------- Traje oko 6 meseci. ----------------------------------- lucidni Čet Nov 14, 2013 8:18 pm ----------------------------------- Ok, jasno mi je koji osmokot i kako ga ubaciti, ostaje samo pitanje KOLIKO ga ubaciti? ----------------------------------- rainforest Čet Nov 21, 2013 1:58 am ----------------------------------- Da ponovim, veoma je vazno da osmokot bude u tresetu tj ispod njega. Treset veze hranljive materije, narocito fosfor i drzi ih u podlozi. Takodje ne zelimo da nam u vodu ode amonijacni azot (NH4) kojeg ima u osmokotu a kojeg nema u prihrani kroz vodenu kolonu (makroelementi). Ovaj se amonijacni azot doduse polako oslobadja i u cikliranom akvarijumu bude brzo preveden u nitrat. Osmokot van organske hranljive podloge, znaci cak i u situacijama bez hranljive podloge, uguran pod inertnu podlogu brzo prelazi u vodenu kolonu, brze od 6 meseci, po nekim mojim merenjima manje od 2 meseca. U hranljivoj podlozi traje cak i duze. Ovako oslobodjen fosfor u vodenu kolonu moze izazvati alge a u necikliranom mladom akvarijumu pomor ribe. Treset je taj koji obezbedjuje osmokotu da bude dugotrajan, efikasan i neškodljiv. ----------------------------------- rainforest Čet Nov 21, 2013 2:02 am ----------------------------------- Ok, jasno mi je koji osmokot i kako ga ubaciti, ostaje samo pitanje KOLIKO ga ubaciti? To zavisi od ubiljenosti, ali recimo za umereno ubiljen akvarijum po mojim proracunima oko 5gr/dm2. Kada mi stigne osmokot od 12 meseci kojeg jurim vec 6 meseci, ova mera se moze uduplati. ----------------------------------- jasnadok Čet Nov 28, 2013 1:47 pm ----------------------------------- ... Osmokot van organske hranljive podloge, znaci cak i u situacijama bez hranljive podloge, uguran pod inertnu podlogu brzo prelazi u vodenu kolonu, brze od 6 meseci, po nekim mojim merenjima manje od 2 meseca. U hranljivoj podlozi traje cak i duze. Ovako oslobodjen fosfor u vodenu kolonu moze izazvati alge a u necikliranom mladom akvarijumu pomor ribe. Treset je taj koji obezbedjuje osmokotu da bude dugotrajan, efikasan i neškodljiv. Znači, nebi trebalo stavljati u aq samo sa internom podlogom a bez hranljive podloge ... Kako ga staviti u aq koji ima hranljivu podlogu, mrežicu za komarce pa od gore internu podlogu? Opet će ostati samo pod internom podlogom. ----------------------------------- rainforest Pet Nov 29, 2013 12:51 am ----------------------------------- Nikad nikom nisam preporucivao mrezicu, narocito tu gustu za komarce iz vise razloga, evo jos jednog... ----------------------------------- rainforest Pet Nov 29, 2013 1:20 am ----------------------------------- Da ne ispada da pricam napamet: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81510635_nutrijenti%20podloga.JPG Izvor: Ecology_Of_The_Planted_Aquarium_-_D_Walstad ----------------------------------- rainforest Čet Dec 26, 2013 10:10 am ----------------------------------- Kao sto sam obecao, stigao mi je osmokot 12-14 meseci sa zutim obelezavajucim kuglicama, doziranje uduplamo jer i on traje duze pa bi sad moglo ici do 10gr/dm2. Sastav je isti kao i kod onog braon 5-6 meseci http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_99146094_osmokot%20dzakce12.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46268178_osmocote_exact_range.jpg ----------------------------------- TeoDos Čet Dec 26, 2013 10:46 am ----------------------------------- Odlicno, moze da se porucuje? ----------------------------------- rainforest Čet Dec 26, 2013 5:00 pm ----------------------------------- Naravno, okacen je na sajtu ----------------------------------- manastiriste Čet Dec 26, 2013 11:53 pm ----------------------------------- Svaka cast, nastavljamo sa upotrebom osmokota...daje odlicne rezultate. Verujem da ce ovaj biti jos bolji....tj. dugovecniji....:) ----------------------------------- TheDoVla Pet Dec 27, 2013 12:19 am ----------------------------------- Znaci ne postoji nacin da se ubaci ispod mrezice za fasadu??? ----------------------------------- rainforest Pet Dec 27, 2013 12:44 am ----------------------------------- Moze pincetom ko ima zivaca, ili da se zaledi zajedno sa tresetom pa da se gura do mrezice ----------------------------------- TheDoVla Pet Dec 27, 2013 8:33 pm ----------------------------------- Ok. Hvala puno. Taj sam, sa zivcima. :D ----------------------------------- Maksimovici Uto Jan 21, 2014 2:39 pm ----------------------------------- Posle iščitavanja foruma, dođe vreme i za napredovanje biljaka...Ne pronađoh bolju stvar od Osmokota, ali... Uvek to ali pravi pometnju. Naime, imam inertnu podlogu u akvarijumu. Kako videh, osmokot se ne preporučuje u ovu podlogu, pa me interesuje da li je, a pretpostavljam da jeste, moguće pomešati kuglicu osmokota sa tresetom, pa ubaciti u podlogu? E sad, ako je moguće, da li je pametno, tačnije, da li je ta količina treseta dovoljna da kupi neželjene proizvode osmokota, da ne ulaze u vodu? ----------------------------------- bolan970 Uto Jan 21, 2014 3:46 pm ----------------------------------- Ja u svom akvarijumu imam osmokot ispod kvarcnog šljunka bez neke dodatne hranjive podloge. Kuglice osmokota sam zamrzavao u onim posudicama sa led, i ubacivao u podlogu oko biljaka, tako da nisam rasipao po celom akvarijumu nego samo tamo gde treba. Po ponašanju ribica nisam primetio da imam neke štetne materije u vodi. Ovo ti govorim iz mog kratkog akvarističkog iskustva. ----------------------------------- Maksimovici Uto Jan 21, 2014 4:05 pm ----------------------------------- Ako je tako, onda :arrow: da radim nešto, samo da stigne osmokot... Takođe, u planu je samo dodatak pored korena biljke, nikako rasipanje po celokupnom teritorijalnom integritetu akvarijuma :roll: :roll: :roll: Od skoro je u upotrebi Easy Carbo, i posle par dana upotrebe, nema uočljive razlike, ali očekujem je već po postavljanju osmokot-a, pa ili prašuma u akvarijumu, ili samo prazan akvarijum. Nadam se ovom prvom, jer je u planu i dodavanje CO2 u nekoj od mini varijanti.... ----------------------------------- bolan970 Uto Jan 21, 2014 4:10 pm ----------------------------------- Kod mene je dugo vremena samo Osmokot bio u igri. EasyCarbo sam tek odnedavno počeo da koristim i to ne redovno, nego po sistemu kad se setim :D Kako izgledaju biljke možeš da vidiš u mojoj temi. ----------------------------------- vorens Uto Jan 21, 2014 4:30 pm ----------------------------------- ja koristim ovo djubrivo u kombinaciji sa carobnom zemljom.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57929774_fito1.jpg ----------------------------------- Maksimovici Uto Jan 21, 2014 4:44 pm ----------------------------------- Hmmm...čarobna zemlja. To je lepo, ali...Stanje kod mene je takvo, da trenutno nisam u mogućnosti da menjam podlogu, jer imam neke planove o zameni akvarijuma, tako da me iskreno rečeno mrzi da petljam oko zamene podloge, a samim tim sa ponovnom postavkom. Pokušaću ovako da dobijem malo na kvalitetu hrane za bilje, a ako se desi nešto lepo (npr Juwel Rio 125), onda znam tačno šta hoću :bravo: Do tada pomoću štapa i kanapa. U svakom slučaju, javljam ima li rezultata... ----------------------------------- Nana Čet Feb 06, 2014 12:19 pm ----------------------------------- Ja sam potrazila osmokot u poljoprivrednim apotekama i nemaju, gledaju me belo. ----------------------------------- dachacezar Čet Feb 06, 2014 1:00 pm ----------------------------------- Ima da se naruci preko RF a vidim da imaju i u ponudi od 12-14 meseci i nije nesto skupo :) ----------------------------------- gorisha Pet Sep 05, 2014 12:54 pm ----------------------------------- RF ima Osmokot. Ja sam kupio i bilje i osmokot kod njih. Osmokot jevarijanta 12-14 meseci a cenaje 150 din. za pakovanje od 50 gr, što bi zadovoljilo nekih 5dm kvadratnih.