Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Panonska barica Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Uto Nov 14, 2017 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cisto na malo osvezim temu sa kojom slikom. slikano je telefonom tako da ...

Image


Image















Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 14, 2017 3:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Acas
Akvarista



Registrovan: 18 Maj 2017
Poruke: 57
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Nov 14, 2017 7:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ekstra je 😀. Anemona mi je posebno fascinantna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Nov 14, 2017 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako volim kad se anemona ovako lepo otvori i nabubri,sigurno u tome umaju i klovnovi udela....
Jedna od najfascinantnijih simbioza na planeti.
Zdrava anemona implicira zdrav akvarijum.
Sve cestitke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sre Nov 15, 2017 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hvala Laki,
letos dok sam bio na odmoru, ovde su bile visoke temperature pa je anemona malo igubila boju i skupila se ali posle dva meseca je dosla sebi i sad se razbacala po celom akvarijumu. morao sam da izvrsim manje promene u rasporedu kamena da bi ona mogla lepo da se razbaca a da opet ne ugrozava ostale korale. ako je suditi po tome od kakve anemone je nastala ova bi mogla stvarno da zauzme najveci deo akvarijuma, pre nego sto dodje do toga da se sama podeli.
sad je nekih devet meseci od ubacivanja prvih fragova i moze se reci da je sve ok.
imao sam period posle onih nenormalnih vrucina gde je bilo malo problema sa algama gde su se neke zoe zatvorile ali sve je to polako pocelo da se vraca na svoje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sub Dec 16, 2017 4:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image


Image




Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dado87
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2017
Poruke: 100
Lokacija: Novi sad

PorukaPoslao: Ned Dec 17, 2017 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

svaka cast cestitka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Uros Kg
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2017
Poruke: 237
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pon Dec 18, 2017 8:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Brate koji telefon pravi ovako dobre fotke? Sve izgleda dobro, ali anemona, uhhh, da se smrznes..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Sre Dec 20, 2017 1:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

najobicniji samsung star tri godine. jos ove poslednje slike nisu obradjivane.
morske akvarijume je tesko telefonom slikati jer plavo svetlo "ubija" kameru pa sve deluje kao da je slikano na marsu.
u svakom slucaju hvala svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Uto Jan 02, 2018 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak Sretna Nova godina svima i zelim Vam sve najbolje.
Evo par slicica posle ciscenja akvarijuma, prvog ove godine Smile

Image

Image


Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Jan 02, 2018 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srećna Nova, lepe slike kao i uvek.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Nikola, takođe.

Ovi dana će biti prva godišnjica moje "Panonske barice" i hteo bih da napravim jedan opširniji post koji bi bio neko moje viđenje i iskustvo sa nano morskim akvarijumom (oko 50l vode).

Dosta dugo sam čitao razne forume domaće i strane kao i razne sajtove posvećene morskoj akvaristici jer sam planirao da što više saznam o morskoj pre samog počinjanja.

Prvobitni plan je bio da krenem sa Juwell Rio 240l i za njega sam planirao da napravim hibridnu varijantu rasvete , ali kad sam sračunao koliko mi treba para za kamen, morao sam da promenim planove i krenem sa nećim manjim.

Sledeći izboj je bila kocka 40*40*40.
Rasveta: Uradi sam varijanta (veliko hvala nekolicini ljudi sa foruma) 36*3w LED-a kojima upravlja kontroler TC420
Grejac: Atman 50w
Cirkulacija vode: SunSun 2500l
Kamen:5 kg zivi i 5l vode iz aktivnog akvarijuma, ostatak dopunjen česmovačom (Novi Sad ima eksktremno tvrdu vodu)
Stanovnici: jedan klovn, jedan elektrik blue demsel (izbor mog sina i zene - pošto je lep)
Posle par dana , dobio sam na poklon par fragova i zvanicno je moja morska prica krenula

Čitao sam dosta kako treba da izgleda početak i mogu reči da sam počeo baš onako kako sam čitao da netreba.
Na brzinu sam krenuo, nisam čekao da se završi cikliranje.
RO - DI vodu je zamenila česmovača.
Usolio sam je jer sam na kesi pročitao da ide 36gr po litri i kad sam zavrsio nisam merio salinitet.
Cikliranje, zamućenje vode u procesu cikliranja, ubacivanje "nečega" da se raspada u akvarijumu da bi pomogao-ubrzao postupak cikliranja.
Čekanje da se voda ustabili i da se razviju dobre bakterije pa onda ubacivanje korala ...

I da ne nabrajam dalje moje "greške" moje more je krenulo. Fragovi su se lepo razvijali barem prema mom početničkom mišljenju i sve je bilo OK.
Alge su se pojavljivale i nestajale (zelene končaste, diatom i ko zna šta sve još), stanovnici razni su se pojavljivali iz kamena (tri krabe sam po savetu iskusnijih odmah ulovio i izbacio).
Među prvim fragovima je stigla i pulsirajuća xenia, koja je izgledala predivno u mom praznom akvarijum. Plavo ljubičasta boja i pulsirajući kraci su bli zanimljivi za posmatranje, ali posle 15-20 dana počela je da propada. pokušavao sam razne "recepte" ali jednostavno ništa nije upalilo i xenia je propala.
Jako mi je bio interesantno sve to posmatrati.
Zamene vode sam radio svaki vikend po 10l a ono sto ispari sam dolivao česmovaču.
Posle 5-6 meseci sam probao da zamene vode radim sa kupovnom destilovanom vodom. Rezultat .... pa ne znam sta da kazem, Ne mogu baš da kažem da ima neke prevelike razlike, ali sam nastavio da koristim destilovanu vodu.
Dva meseca posle početka mi je dosadilo da gledam kako demsel teroriše klovna (bio je blizu toga da završi u WC šolji) rešio sam da kupim još jednog klovna. Računao sam da će se udružiti pa će se lakše izboriti sa dosadnim demselom. Rezultat je bio delimično dobar, jer su se udružili i manje ih je gnjavio ali je on i dalje bio dominantna riba u akvarijumu.

Tako je bilo sve dok u akvarijum nije stigla anemona. Na netu ćete naći dosta tekstova u kojima se objašnjava da ih ne treba ubacivati u mlade akvarijume (moj je imao oko 4-5 meseci). Super je izgledala jer je nastala iz jedne stvarno predivne i ogromne anemone (nisam siguran da li bih preterao kad bih rekao da je bila veličine košarkaške lopte pre nego što se podelila). Nekako nismo uspevali da se dogovorimo gde bi trebala da se smesti, tako da su svi ukućani bili zaduženi da prate kuda se kreće anemona i da sklanjaju ostale korale od nje. Posle desetak dana našli smo kompromisno rešenje i anemona se primirila.

Počeo sam da proučavam kako da stimulišem klovnove da se usele. Slušao sam priče kako je nekima trebalo i godinu dana, kako su koristili razne kombinacije ne bi li ubrzali i stimulisali klovnove da se usele u anemonu.
Na moje iznenađenje posle 3 nedelje kad sam došao sa posla ugledao sam klovnove u anemoni. Ubrzo sam primetio da se atmosfera u akvarijumu drasticno promenila, tj klovnovi su postali prilično agresivni i štitili su anemonu a demsel se totalno povukao i ne prilazi im.

Preko leta uglavnom nisam imao problema sa vrućinama jer je soba klimatizovana a u momentima kad se temperatura podizala ubacivao sam kocke leda ili hladnu vodu (umesto vode koja je isparila). Sve je bilo pod kontrolom do momenta kad smo otisli na more. O ribama je brinuo komsija ali sam zaboravio da mu skrenem paznju na pracenje temperature.
Posledica tih 12 dana je bila ta da se anemona smanjila i skoro u potpunosti izgubila lepu crvenu boju. Ostali korali i ribe su dobro podneli sve to.
TERAPIJA za anemonu je bila ta da sam je kranio smrznutim dagnjama (podelim je na 2-3 dela zavisno od velicine) i to na svaka dva dana. Posle mesec i po dana, anemona je u potpunosti došla sebi.

7-8. mesec od početka, zahvaljujući prijatelju sa foruma (koji mi je puno pomogao od samog početka) u akvariju je ubačen skimer sk-300.

Algi i dalje ima nekad manje nekad više, ali ruku na srce i ne sviđaju mi se previše akvarijumi u kojima je kamen sterilno čist, ali ni oni koji su zatravili previše.

Tačno 9 meseci od početka, mogu reći da sam zadovoljan kako akvarijum napreduje i u jednoj poseti kolegi koji je tek krenuo, doneo sam uzorak vode DA PO PRVI PUT OD POČETKA IZMERIM salinitet, nitrate i amonijak (vode je počela malo da se oseti-moguće je da je razlog toja što zbog obaveza nisam menjao vodu skoro mesec dana).
Namerno sam ovo napisao velikim slovima.

Ne mogu da kažem da nisam bio iznenađen ali salinitet skoro pa idealan.
Nitrati između 25-50 , verovatno posledica dugog ne menjanja vode.

Do sada je sve kako treba i zadovoljan sam napredovanjem mog mora.

Izvinjavam se svima na "debelom" postu ali jednostavno sam hteo da napisem kako je to sve kod mene išlo , pa možda nekom početniku bude jasnije da ovo ipak nije nikakva NUKLEARNA FIZIKA i da je prvi cilj da uživamo u našim malim morima.

Hvala svima, koji su izdržali da sve ovo pročitaju.

Ako neko ima koji frag sarkophitona viška (treba mi većih potrošača nutricijenata iz vode) a voljan je da donira u Panonski baricu, bio bih zahvalan Smile

Pozdrav svima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 8:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lep ti je akvarijum,pozitivno ti je iskustvo..,sem onog za (ne)merenje parametara(makar salinitet meri),mada covek to vremenom skapira po koralima da prati.
Ja uzivam da citam "godisnje izvestaje", ili ti javljanja nakon "duzeg perioda".
Voleo bih da to postane neka praksa i drugim kolegama.
Nastavi da uzivas u svom moru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
midnight
Akvarista



Registrovan: 08 Mar 2016
Poruke: 142
Lokacija: NS

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Laki,
Treba se truditi da što bolje naučiš kako šta funkcioniše kada se upuštaš u nešto novo, ali najdragocenije je sopstveno iskustvo. Nekad naše odluke daju dobre a nekad loše rezultate,
U svakom slučaju ne želim da dam pogrešan savet budućim novim moreplovcima , već samo da im pomognem da sve ono što su već pročitali nije tako komplikovano i zahtevno.
Ima tu prostora za improvizacije i opuštanje-uživanje.
Merenje parametara vode je poželjno i savetovao bih da se povremeno obavi ali najbolji pokazatelj su stanovnici akvarijuma (kao što si rekao).
Ako su dobro znači da to što radiš funkcioniše.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlican rezime ! Tvoja tema barica i @mavejic - eva kocka su prevagnule dok sam se mislio hocu ili necu da se upustim u pricu sa morskim .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pet Jan 05, 2018 11:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

midnight ::


Ako neko ima koji frag sarkophitona viška (treba mi većih potrošača nutricijenata iz vode) a voljan je da donira u Panonski baricu, bio bih zahvalan Smile

Pozdrav svima.




Evo ja se prijavljujem Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka jezerce barica fontana itan Vrtna Jezerca 3 Sub Maj 09, 2015 11:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moja barica Lolla9 Akvarijumi 23 Ned Okt 07, 2012 9:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moja barica bolebbrs Akvarijumi 12 Pon Apr 18, 2011 11:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License