----------------------------------- becke021 Ned Dec 10, 2017 6:59 pm PH cesmovace ----------------------------------- Imam dilemu sta se desava, pa ako neko zna o cemu se radi neka pojasni. Naime, vec nekih skoro mesec dana sa digitalnim meracem pratim PH vode u akvarijumu, cesmovace i cesmovace koja stoji u plasticnom balonu za kasnije sipanje u akvarijum. Relultati su prilicno cudni: Voda u akvarijumu - 8 PH Cesmomaca - 7,5 PH Voda iz plasticnog balona - 8,5 PH Najvise me cudi sto je najveci ph vode iz balona. Voda stoji najvise 7 dana. Jel neko zna zbog cega su takvi rezultati? ----------------------------------- tigar Ned Dec 10, 2017 8:14 pm ----------------------------------- druze nemoj biti rob akvarijumu sipaj cesmovacu direkt u akvarijum naravno onih 30 posto samo nemoj vise i uzivaj.ja tako radim vec 12 godina i nema ama bas nikakvih problema :) ----------------------------------- becke021 Ned Dec 10, 2017 8:34 pm ----------------------------------- druze nemoj biti rob akvarijumu sipaj cesmovacu direkt u akvarijum naravno onih 30 posto samo nemoj vise i uzivaj.ja tako radim vec 12 godina i nema ama bas nikakvih problema :) Veruj mi, ne robujem, za sada mi stvarno nije tesko da drzim sa strane jedan balon od 15 litara, s obzirom da je akvarijum oko 50. Ne opterecujem se sa tvrdocom, jednostavno mi je cudno da odstojala cesmovaca ima veci ph nego sveza cesmovaca. ----------------------------------- oldwolf Ned Dec 10, 2017 9:05 pm ----------------------------------- Obična voda, za razliku od hrane, ne sadrži šećere ni belančevine zbog čega je mikrobima lakše zagaditi je. Za čudan ukus vode koja je odstajala u čaši preko noći postoji objašnjenje. "U vodi koja je preko noći odstajala u čaši na vazduhu nakupile su se bakterije i prašina" Naime, kako je voda bila izložena vazduhu upila je nešto ugljičnog dioksida i delić tog CO2 pretvorio se u karbonsku kiselinu, što znači da voda na vazduhu menja svoj hemijski sastav. Kad karbonska kiselina otpusti jedan ili dva protona te se pretvori u bikarbonat ili karbonat, to snižava pH vode zbog čega ona mijenja ukus, e sad zašto se kod tebe desilo obrnuto postoje brojne teorije, U suštini voda se stavlja u staklene posude da odstoji ne zbog pH, već da ispari hlor i još neke stavke, inače plastične flaše i baloni znaju da promene strukturu vode, zato treba držati ne više od 24h da odstoji,to bi bilo dovoljno.