----------------------------------- djordjije Ned Maj 03, 2009 12:36 pm pH vrednost ili hemijska reakcija vode ----------------------------------- Ukoliko u vodi preovlašuđu joni jedinjenja u kojima preovlađuje katjon, tada voda ima kiselu reakciju, ukoliko preovlađuju jedinjenja koja u sebi sadrže slobodan anjon tada voda ima bazičnu reakciju a srednja vrednost je neutralna. Količina jona u vodi se određuje merenjem i dobijenu vrednost nazivamo pH. Skala za merenje pH vrednosti ima 14 vrednosti: od 0 do 7 je kisela reakcija, a od 7 do 14 je bazična reakcija vode. Utvrđeno je da vrednost ispod pH 4,5 predstavljaju kiselu i za živi svet otrovnu sredinu, isto tako otrovne su vrednosti i bazične sredine sa pH vrednostima od 9 do 14. Za život većine ribe najoptimalnije vrednosti su između 6 i 7,5 pH. Vrednost pH se u akvaristici meri različitim vrstama indikatora (akmus papir) a u novije vreme na svetskom tržištu se mogu naći razni dosta skupi elektronski instrumenti za ova merenja. U toku dana pH vrednost se menja, u jutarnjim časovima voda je kisela usled veće koncetracije ugljen-dioksida koji u toku noći ispušta bilje. Uopšte je poznato da bilje za kišeljava vodu (snižava vrednost pH). Ako je voda prekisela pH vrednost možemo povisiti pažljivim dodavanjem sode bikarbone tako što u 100 g mlake vode rastvorimo 1g sode bikarbone, kada je dobro rastvorena rastvor sapsemo u bocu i dopunimo do 1l. Kod dodavanja ovog rastvora u akvarijum sa ribama i biljem treba biti veoma obazriv. Rastvor dodavati u veoma malim količinama uz češće merenje pH vrednosti pomoću lakmus papira. Ukoliko je potrebnija kiselija voda tada obično uzmemo suvog treseta (šaku – dve), stavimo ga u 1,5 – 2l vode, trebalo bi da je destilovana, i sve dobro prokuvamo 10-ak minuta. Kada se ova veoma smeđa voda ohladi i blago slegne tresetni čaj, procedimo pomoću levka i pamuka. Ovako prokuvan treset obično ima Ph vrednost oko 5, pa dodavanjem ove kisele vode u akvarijum dobijamo pH v rednost koja je potrebna našim ribama. U pogledu pH vrednosti voda se može ovako okarakterisati: • 0 – 3 jako kisela • 3 – 5 kisela • 5 – 6 slabo kisela • 6 – 7 nakisela • 7 neutralna • 7 – 8 blago bazična • 8 – 9 slabo bazična • 9 – 10 bazična • 10 – 14 jako bazična Prema ispitivanjima mnogih ihtiologa životna granica se kreće između vrednosti pH 4,5 i 8,5. Ipak najviše ribljih vrsta žive u vodama čija pH vrednost se kreće izmešu 6 i 7,5. Ribe se lako prilagođavaju promenama životnih uslova no ipak se uvek treba pridržavati toga da uslove života ne smemo naglo menjati. Zbog toga moramo biti veoma oprezni prilikom prenosa riba iz suda u sud, naročito prilikom transporta, kada dođemo kući, u kesu sa ribama treba postepeno dodavati vodu iz akvarijuma da se izjednače hemijske osobine vode i da ribe ne bi bile šokirane drastičnim razlikama. ----------------------------------- jana Pet Okt 16, 2009 12:41 am ----------------------------------- Da li mozete da nam kazete nesto preceznije o merenju kiselosti? Imamo veliki panj u akvarijumu pa se bojimo da nam voda nije prekisela. ----------------------------------- nebojsa.85 Pet Okt 16, 2009 12:49 am ----------------------------------- nema tu sta vise da se kaze, kupi ph testere pa vidi kolika ti je vrednost ph, pa uporedi sa tabelom, pa ces znati kakva ti je voda.... ----------------------------------- jana Pet Okt 16, 2009 1:34 am ----------------------------------- Jos mi samo kazi gde da nadjem te ph testere? ----------------------------------- nebojsa.85 Pet Okt 16, 2009 2:11 am ----------------------------------- pa u pet shopu! imas serine, tetrine i jos mnogo brendiranih ph testera pa kupi pa vidi kakva ti je voda... imas i druge vrste testra ako te ostale hemiske vrednosti vode interesuju (nitrata, fosfata itd...) ----------------------------------- jana Sub Okt 17, 2009 2:03 am ----------------------------------- ok. thank u! ----------------------------------- sale75bgd Sub Nov 14, 2009 10:39 pm ----------------------------------- "blago ili slabo bazicna" mozda, prekisela nema sanse :) ----------------------------------- >>Bubamara<< Čet Jul 05, 2012 3:03 am ----------------------------------- Ljudovi,moze li mala pomoc?Doneo bata da proverim Ph vode,citam ja sad ovde pise nesto blago bazicna,kisela,ali.... prema ovom sto ja imam ja ne mogu da odredim koliko je sta :( i da li je to dobro ili ne :( http://img443.imageshack.us/img443/2599/img2870l.jpg ----------------------------------- Blue Čet Jul 05, 2012 7:58 am ----------------------------------- Postavi bolju (ostriju) fotografiju, pa cemo resiti problem. PS Nemoj da kazes da je losa zato sto je slikano mobilnim, jer fokus nema nikakve veze sa tim. :) ----------------------------------- >>Bubamara<< Čet Jul 12, 2012 9:25 pm ----------------------------------- Ja se izvinjavam ljudovi sto se nisam pre oglasila,ali arbajtn,arbajtn hocu reci priroda posla,malo slobodnog vremena i eto.... Aqua sam ostavila pouzdanoj osobi da ga obilazi,ovo je stanje PH vrednosti sada. http://img543.imageshack.us/img543/5682/img2888k.jpg Pricajte el da panicim ili je ovo oket?Hvala... ----------------------------------- Filip:) Ned Sep 07, 2014 10:24 pm ----------------------------------- Da ne otvaram novu temu pitacu ovde bez obzira sto je stara tema. Mozda je malo glupo pitanje da li se za povecanje pH moze koristiti sirce? Logicno bi bilo da povecava kiselost. Da li steti ribama? Ako je ok u kojoj kolicini se moze koristiti? ----------------------------------- Zhorz Pet Okt 03, 2014 6:55 pm ----------------------------------- ovu poruku iznad treba obrisati. elem, posto sam hteo da nabavim pod hitno vodu sa najmanjom pH vrednoscu, a to je kupovna, isao po prodavnicama, gledao da li pise na flasama pH, samo na voda voda i prolom pise, ostale ne, pa sam ove ostale merio kuci. Kao sto su i mongi rekli Rosa ima najmanji pH, ali to ne znaci da je 6, vec ima najmanji u odnosu na ove vode koje imamo po prodavnicama. Rosa 7 Aqua viva 7.4 Jana 7.4 voda -voda 7.9 (pise na flasi) Prolom 9.2 (pise na flasi) ---- ono sto nadjoh na netu sa jos manjim pH je Jazak voda, ali nju ne nadjoh u Rodi, pH 6.95 pise da ima. Kiselu Knjaz sam merio odmah iz flase kad sam sipao, izadje na 6.2-6.4, a evo posle jednog dana u otvorenoj casi dosla je do 7.2 (izvetreo CO2) ----------------------------------- nesa69 Pet Okt 03, 2014 8:36 pm ----------------------------------- Jazak kupuje moje keva, njoj najviše ta prija. Mislim da ima samo po NIS ili nekim sličnim pumpama. Pitaću je kad je vidim. Nemam ni jednu flašu da pogledam. ----------------------------------- Deni Pet Avg 19, 2016 11:31 am ----------------------------------- pozz drustvo,nov sam ovde i neznam dali sam potrefio gde trebam.Imam problem sa ph konstantno je na 8,3,svasta sam nesto ubacivao, spustim do 7 ali kratkog daha,vec sutradan se vrati na isto.Koristim Co2 sa kvascom,unutra je samo siga kamen,kvarcni sljunak i pesterska zemlja kao podloga na kojoj pise da daje ph 5,7 i normalno biljke koje lepo i prebrzo rastu.trba mi tacna informacija sa cime zadrzati neku normalnu ph na duze.. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Avg 19, 2016 12:00 pm ----------------------------------- Siga ti vraca ph preko 8 i to dokle ona hoce, da ti ne objasnjavam reakciju, izbaci je napolje i dobices rezultate ph manje od 7, ako ti je to cilj.. ----------------------------------- Serene Sky Pet Avg 19, 2016 12:01 pm ----------------------------------- Otvori novu temu tako je najbolje. Koristiš sigu nemoj da se čudiš. ----------------------------------- Deni Pet Avg 19, 2016 1:09 pm ----------------------------------- Uhhh sad sam ga nagrebusio,postoji li neka varijanta da se spusti ph bez tog vadjenja,hoce li siga zavrsiti sa reakcijom uskoro :D ili sam osudjen na visok ph i da sve sto ide u njemu ide dok ide :( ----------------------------------- Serene Sky Pet Avg 19, 2016 3:09 pm ----------------------------------- Prelakiraj sigu akrilnim lakom to ti je rešenje najjednostavnije. Čisto vodene biljke mogu da uzimaju ugljenik iz karbonata pa im nije potrebna suplementacija co2. Ako uzmeš i ribe koje žive u tvrđoj vodi nećeš imati većih problema. Još jedna stvar ti je bitna za hemiju vode a to je voda koju koristiš pri zameni i dolivanju može i to da ti problem pravi. ----------------------------------- Deni Pet Avg 19, 2016 5:43 pm ----------------------------------- Ljudi,meni je akvarijum postavljen pre nepunih mesec dana,mozete pgledati slike na mom profilu kada je formiran i da kazem danasnja slika,kasno je za lakiranje vadjenje ili bilo sta,niti mi pada na pamet da ponovo sve radim.Trazio sam pomoc i konkretan odgovor kako a ne tipa ..pa to je siga sto se cudis!Nasao sam matorog akvaristu koji je radio razmnozavanje i pripremanje vode,dobio sam jednostavan odgovor:Odes momak u poljoprivrednu apoteku,kupis ciglu kokosovog treseta,ubacis u filter i ostalo ce vreme uciniti dok se siga ne zasiti.Za pola sata je sa 8,3ph pala na 7.9. ----------------------------------- Mark Sub Avg 20, 2016 2:19 am ----------------------------------- Meni se cini da si malo tvrdoglav, bez uvrede, ali ovde ti niko ne zeli nista lose, trazio si savet dobio sad sto se tebi ne svidja vec ocekujes neku magiju to je drugo.. Moj savet je da moras imati strpljenje, jer to je ovde 90%. ----------------------------------- Deni Sub Avg 20, 2016 11:52 am ----------------------------------- Mozda jesam tvrdoglav,ali nikad se nisam susreo sa Sigom,vidim da je zeznuta i problematicna pa sam mislio da se neko vec susreo sa takvim problemom i da ima resenje ili ga je delimicno resio... nebitno sada drugari,situacija je takva kakva je.Kokos radi svoje ali se muci zbog manje kolicine u filteru ali mislim da cu vas ipak poslusati i da ce siga da se izvadi i zameni nekom drugom dekoracijom dok je jos sve sveze formiran.Ne zelim da zabadam ph metar svaki dan u akvarijum..cujemo se i nezamerte mi mojoj brzopletosti uspanicio sam se zbog bilja.....