Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pitanje u vezi mresta neonki Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 10:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro, neću odlagati mrest.
Samo još moram da nabavim ph tester. Inače sve ostalo sam nabavio: mahovinu, mrežu, neonke..

Jedino me brine, jer piše da kada počnu da se hrane male ribice treba da im obezbedim neko veoma slabo osvetljenje.
E to će možda biti problem ali improvizovaćemo nešto...

Javljam se kad skupim sve od opreme Smile
Hvala svima na pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 10:20 am Snimi Poruku Nazad na vrh

alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 10:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da ključna stvar, pošto su mi sad ove ribice u većem akvarijumu na 26, moram ovih dana postepeno da smanjujem temperaturu do 20 stepeni.
Da bi posle mogao da ih ubacim u mresni akvarijum na 22.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

alex21 ::
Jedino me brine, jer piše da kada počnu da se hrane male ribice treba da im obezbedim neko veoma slabo osvetljenje.


Nemoj da se brines jer ih nece ni biti, tako da ti nece trebati ni hrana ni svetlo.

alex21 ::
Izgleda da ću odložiti mrest, jer nemam čim da izmerim ph Sad
Ne znam čim vi merite, ali potražiću u akva šopu, pa možda i nađem nešto...


Napisao sam da PH nije presudan, necitas sta ti pisem!

alex21 ::

A za vodu je neko rekao da pomešam rosu i vodu sa česme. Nadam se da će i ova Beogradska voda da prođe Smile


Nece proci! Voda mora da bude apravljena RO voda+mineralne soli na 70-90mikrosimensa

alex21 ::

E sad najveći je problem temperatura.
Neko je rekao od 20-22, negde piše 19-20, a našao sam i 24-26...
Inače neonke su mi sada sa ostalim ribicama na 26 stepeni u drugom akvarijumu.


Imas ti mnogo vecih problema od temperature a to je PRAKSA! Ovo sto ti zelis a u sustini nemas ni malo znanja nece moci. Ovo sto ti zelis je isto kao ja kad bi zeleo da izmrestim KLOVNOVE! Nije nemoguce ali bi mi trebalo bar godinu dana pripreme citanja i prakse a i onda je pitanje da li bi uspeo.

Slatkovodna riba u sustini se lako mresti i manje vise sve ide na isti fazon. Pripremis maticu, pripremis hranu za licinke, pripremis vodu, mrezicu, dekoraciju i stavis ribu na mrest i to je to. Riba se rado mresti i toje najmanji problem. Najveci prblem je odrzati vodu cistom i odhraniti male. Cista voda i hrana su kljuc uspeha.

Ovo sto ti napisah je drugarski, bolje mresti nesto sto lakse moze da se podigne moja preporuka je konhonius, tanihtis, zebrice, koridorci... Oni imaju jako veliku toleranciju u parametrima vode i lakse je podici male. Npr. tanihtis je jako sitan kad se izvali i on se oko 10 dana hrani zumancem, eto tu mozes da vezas kao da hranis male a da ne zaprljas vodu... itd...itd....

Nezelim da te demoralisem zelim samo da krenes redom kao i svi ostali koji smo mrestili prvo nezahtevnije vrste a sad mozeo da mrestimo sta hocemo.

Molim te ako imas pitanja pitaj tu smo da pomognemo! Veliki pozdrav Alex21 Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 5:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto kako coveka mozes da oteras preveliko paznjom i zeljom da mu pomognes:))))
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vesa
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Dec 2010
Poruke: 8
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 6:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da iskoristim temu dok je jos aktivna i da pitam one koji su pokusavali (ili uspeli) da mreste neonke i druge ribe kojima je potrebna meka voda, da li ribice prebacujete direktno iz cesmovace u meku ili je potrebno da se postepeno navikavaju na meku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 6:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

postepeno se navakiva riba na vodu...
velik sok bi pretrpela kad bi se naglo promenila voda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy ::


Nece proci! Voda mora da bude apravljena RO voda+mineralne soli na 70-90mikrosimensa



Hvala na velikim rečima podrške Bravo


Znači voda je problem?
E pa napravićemo i tu čuvenu RO vodu + mineralne soli na 70-90mikrosimensa.
Sad odoh da tražim nešto o toj vodi, ali nema te stvari koja ne može da se uradi.

A dok ne nađem, ako neko stvarno hoće da poogne neka napiše nešto o toj vodi.
I kako može da se dobije odgovarajuća RO voda za mrest neonki (ova rečenica važi za one "iskusne" ako ima takvih )

Inače odgovor će verovatno pomoži i drugima koji imaju sličnih pitanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 8:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ti dve teme, pretraga je cudo a veoma dobro radi na ovom forumu a dosta se toga i pisalo pa verujem da ces naci odgovore Smile

http://www.akvarijum.org/forum.....t8549.html

http://www.akvarijum.org/forum.....12665.html

Voleo bih kad krenes sa pripremom za mresta plave neonke da sve slikas i da kacis u ovu temu. Voleo bih kad bi mogli sve da ispratimo, da nam detaljno opises akvarijum u kom ce se nalazati matica, uslovi u kojima ih drzis, sta si sve spremio za mrest, sa cim planiras da ih hranis i to sve sa slikama da potkrepis. Jednostavno da vidimo koliko je tesko ili ne jednom pocetniku da izmresti plavu neonku.

P.s
plavsic88 ::
postepeno se navakiva riba na vodu...
velik sok bi pretrpela kad bi se naglo promenila voda.


Ph je bitno da se nemenja naglo, razlika u tvrdoci im ne smeta. Ja iz akvarijuma direktno stavljam ribu u meku vodu i nikad nisam imao problem. Isti mi je uvek Ph i u akvarijumima i u vodi za mrest jer RO aparat ne obara Ph samo skida tvrdocu na 0.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa dobro,ali recimo Ph iz cesme nije isti kao Ph koji neke ribe traze.Kad bi naglo prebacio ribu iz cesmovace u meku vodu to bi bila promena.Naravno ako ta riba trazi nizi Ph.Jer kao sto kazes RO samo tvrdocu menja.
Tebi je voda ista u akvarijumu i u vodi za mrest,recimo tvoja je voda uvek Ph 6,a RO zavrsi ostalo i to onda nije sok,a kad prebacis iz cesmovace koja je recimo Ph 7-8 u mresni akvarijum sa nizim ph i vodom kroz RO,riba ce doziveti stres,ako joj ne spustis Ph u zajednickom akvarijumu.
Ne baratam ja bas najbolje sa svime time,ali mislim da je to tako.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Uto Jan 15, 2013 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nagon za produzenje vrste je cudo. Ribe su vrlo prilagodljive i to sto pise po netu o idealnim parametrima uvek treba uzimati sa rezervom jer se bas kod vas moze pokazati drugacije. Jedno je sigurno tvrdoca vode je ogranicavajuc faktor. Da banalizujem to ima veze sa razmenom fluida izmedju celije i okoline pa tako u tvrdoj vodi u kojoj je veci pritisak nego u mekoj vodi celija ne moze da razmeni odredjene supstance sa okolinom zbog cega najcesce strada. Isto vazi i za ikru. U tvrdoj vodi ikra jednostavno ne moze da se izlegne zbog povecanog pritiska okoline. A sa druge strane siguran sam da pH nije toliko ogranicavajuc faktor jer se u mojoj vodi mreste ribe koje zahtevaju pH nizi za cela dva stepena. povisen pH pogoduje razvoju plesni i verovatno jos po neceg stetnog ali mi smo i tome doakali primenom lekova protiv istih. Ukratko, praksa, praksa i samo praksa!!!

Kao sto sam rekao, nateraj ti neonku da baci ikru pa taman sva propala. Neko ce reci da je to okrutno...pa nije. Zdravije je da riba ima redovan ciklus praznjenja nego da ikra ostaje u jedinci sto na kraju moze dovesti i do ugibanja ribe. Naravno meni se to nikada nije desavalo a koliko znam nije ni jednom mom poznaniku pa pretpostavljam da se kod svih nas riba zapravo mresti samo sto mi to ne vidimo jer se odvija u bilju a komunalci to uspesno pociste.

Bas smo se raspisali, manje vise svi a sve mi nesto lici da mi to pisemo sebe radi a ne ovog momka radi. Ali nema veze, bitno je da se mi lepo druzimo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sre Jan 16, 2013 12:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas poentu Baia,treba samo raditi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Jan 16, 2013 9:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro je, bito da se razumemo Smile a verujem da ce ovaj post nekom biti i od koristi!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex21
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2010
Poruke: 65
Lokacija: Avalon

PorukaPoslao: Sre Jan 16, 2013 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobra je stvar ova RO voda Smile
Onaj predlog za kačenje slika nije, loš.
Tako da čim obezbedim sve idemo i sa slikama.

Pošto mi je danas crkla tastatura, moraću da se bacim u nabavku iste.
Tako da neće biti postova od mene, kod ne nabavim novu tastaturu... Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
froger
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2012
Poruke: 119
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 16, 2013 12:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Postoji jako dobar tekst o kraljevskim neonkama ovde na forumu.

http://www.akvarijum.org/forum.....t=axelrodi

Procedura mresta je prilicno tacno opisana. Mrest obicne neonke je laksi, ali su principi isti. Ja sam ove ribe poceo da mrestim pre petnestak godina kada RO nije bio bas cest. I danas nemam RO (mada smatram da je za ozbiljno bavljenje ovim hobijem pozeljan), a nemam problema sa mrestom ovih riba. Vodu pravim preko jonoizmenjivaca.

Evo par fotki mojih mladunaca kraljevske neonke.

Image
Kraljevska neonka stara tri nedelje


Image
Kraljevska neonka stara cetiri nedelje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
froger
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2012
Poruke: 119
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 16, 2013 12:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Greskom otisao thumb mesto fotke.


Image

Kraljevska neonka stara cetiri nedelje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitanje za rasvetu Milivoje Lampa Rasveta 4 Pon Nov 20, 2023 10:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje za vlasnike Juwel Ria Rooster Akvarijumi 3 Čet Apr 01, 2021 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest kod neonki nemanja172 Bolest 3 Sre Dec 23, 2020 1:05 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka co2 pitanje denza025 Ostala oprema 3 Čet Avg 06, 2020 7:53 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License