Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Planiranje i start nano kocke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Jul 15, 2016 5:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaki savet i preporuka su dobrodošli, unapred hvala!

Hocu mali pomoćni akvarijum da pretvorim u morski . U pitanju je kocka 35x35x35 sa spoljnim filterom. Mali akvarijum kao uvod u morsku sa 1 do 2 ribe nešto od mekih korala i po kojim bezkičmenjakom.
Budžet oko 150e za kamen, so, opremu što mi fali... Organizmi će doči kasnije kad se sistem isciklira i ustali.

O riba mi se sviđaju Chrysiptera naručito Chrysiptera hemicyanea, Nemateleotris, Amphiprion i Pictichromis paccagnellae. Pictichromis paccagnellae je najverovatniji kandidat, ako ga nadjem, kontam da je roze žuta riba najkraći put ka većem akvarijumu mada može da se desi da uzmem u reefroomu instant more paket ako još uvek imaju u ponudi.

Što se tiče korala Briareum sp, Zoanthus, Xenia sp, Sympodium sp eventualno Euphyllia divisa znači nečto jednostavno za odžavanje. Drugi LPS i svi SPS me za sada manje više ne interesuju.

Od beskičmenjaka sve što jede koralinu je dobrodošlo ne zelim je u sistemu. Stavio bih 1 do 2 Hermit krabe, možda kojeg puža ili kozicu neku ako se odlučom da stavim 1 ribu.

Najveća briga mi je dal da stavljam pesak ili da idem bez peska(održavanje nije problem), živi ili suvi kamen i rasveta. Ne znam dal' da stavim 4x8w T5, čak ne znam ni dal' postoje tako male T5 za morsku ili da pravim LED rasvetu. Fabričku led ne bih uzimao jer je bruka šta nude u onosu na cenu za male sisteme. Lako može desiti da sklopim 40x40x50 za 3-4 meseca pa rasveta mora biti planirana da pri dnu rastu bar Zoanthus, tad ce biti postavljen i neki manji skimmer.
Krajem meseca palim za BG da kupim šta mi treba tako da imam 15tak dana da sve lepo isplaniram. Very Happy

Srpska imena za morske organizme su isto dobrodošla pošto znam samo američka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 15, 2016 5:23 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Jul 18, 2016 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozzz.
Imas dosta primera kako sklopiti kocku kroz teme u kojima su predstavljeni akvarijumi clanova.
Kao sto ces i sam primetiti sve to moze veoma uspesno da funkcionise uz malo tuda i volje.
Sto se svetla tice dosta kolega kotisti diy varijante led rasvete,tako da ti preporucujem da se obratis onima ciji te projekti najvise zainteresuju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Uto Jul 19, 2016 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i srecno s novim morskim. Predlozio bih ti odmah u startu da ubacis živi kamen, na tu litražu, nećes pogrešiti i nadam se da ćes se uklopiti u budžet. Pesak kao deo morskog , stavi, to ti je predlgo. Pokazalo se iz iskustva drugih da je poželjan i koristan. Za praktično i vrlo jednostavno resenje možes ugraditi led rasvetu, koja će vršiti posao u takvom akvarijumu, skimer ti mislim i ne treba. Strim pumpa isto ne jaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Jul 19, 2016 1:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima. Davno se kanim da sklopim morski, tj ponovo sam krenuo sa akvaristikom jer sam bio zainteresovan za more al nisam imao konstantan priliv novca pa nisam hteo da se upuštam u morske vode.

Navika mi je da 2x nedeljno menjam vodu tako da kontam da za početak neću imati potrebe za skimerom.

Rasveta mi je jako veliki problem, gledao sam šta su drugi pravili i imam ideju kako da je sklopim. Uzeo bih xp-e royal blue i cold white i jos neke u plavom spektru. Diode bih uzo preko aliexpressa ili ebaya a hladnjak kod nas kao je cena pristupačna. Pročešljaću ponovo forum da vidim šta su drugi pravili.

Da li treba rasveta u startu sa živim kamenom?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miksa
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2012
Poruke: 87
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 19, 2016 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vodu ne moras da menjas 2x nedeljno, dovoljno je jednom u 2 nedelje.
Skimer ti treba na 100+ litara, za manje litraze nije potreban.
Bolje ti je da ides sa zivim kamenom, jer mozes odmah da ubacis i organizme, a razlika u ceni za tu litrazu ti je 15-20e mozda ni tolika.
Ako za pocetak uzimas samo ribe i puzeve, za rasvetu mozes da koristis i postojecu ako imas za slatku.
Rasveta za morski ti je potrebna tek kad budes ubacivao korale.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobi1
Akvarista



Registrovan: 16 Maj 2015
Poruke: 14
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 19, 2016 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi sa plavim (ne royal blue) diodama. Jako lako se moze dogoditi da dobijes plave senke od njih.
Royal blue i neutral white je najcesca kombinacija ali meni je od neutral belih delovalo malo zuckasto pa sam stavio i cool.
Za hladne kazu da su znacajno efikasnije ali da imaju negativan efekat na boje.
Cree diode su ti dobra ideja iako su znacajno skuplje.

Da li si smislio kombinaciju dioda i koje drajvere ces koristiti?
Sta planiras za napajanje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Jul 19, 2016 5:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kontao sam da stavim jedno 5kg živog kamena i peska na jedno 4-5cm. Za suvi sam se razmišljao iz razloga a to su što mi se ne sivđa koralina i sva zajebancija koja sa njom ide.
Organizme ne znam dal ću uzeti odma, to moram da razmislim radije bi sačekao da se sistem isciklira kako treba i ustali s druge strane put do BG nije dž.

Što se tiče promena vode to ću videti. Za Ro/Di nemam mesta tako da ću morati ili česmovaču ili destilovanu vodu da koristim. Da bi ugradio RODI moram da lupam pločice bušim zidove i izvlačim cevi iz kupatila u sobu.

Razmišljao sam se o Evo 12" 18w od Odysseye al je to otpalo rasvetu ću praviti od sledeće plate to je i bolje možda osmislim nešto sa andrinom il tajmerima.
Kontam da korale ne bi trebalo da ubacujem bar 2 meseca od formiranja. Crying or Very sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 12:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje iskustvo da korali mogu odmah ako kreneš sa živim kamenom i po mogućstvu živim peskom uz koji dobijaš i bakterije, ne razumem zašto bušenje zidova i razbijanje pločica zbog RO filtera. Za te dimenzije ti je po meni najzgodniji newa stream 800-1600 l/h. Srećan početak
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 4:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Nzikovac. Fizički sam ograničen sa prostorom, život u stanu je praktičan al ne i konforan. Kupatilo i ostave su zauzete. Jedino mesto gde mogu da ga stavim da ne bode oči je iznad i ispod akvarijuma a za to moram da izvučem cevi iz kupatila u sobu.

Ja nemam nikakvog iskustva sa morskim akvarijumima tako da ne znam dal može odma. Čitao sam dosta po forumima i po netu. Mislim da ću se za sada drzati one stare strpljen spašen. Malo bih dao planktonskim organizmima što stižu sa kamenom vremena da se namnože dok ne naručim i ne dobijem diode.

Da li je sprey bar koristan u morskoj. Na ovom malom sistem mi se pokazao jako efikasan s obzirom da za 2 leta temperatura nije prešla 27 stepeni za razliku od velikog gde čim bude malo toplije moram da palim ventilator?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 4:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nzikovac jel ima nekog posebnog razloga sto preporucujes tu Newa stream pumpu?

Ja sam mislio da naručim kineza Jebao rw-4 ako nema kod nas da se kupi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miksa
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2012
Poruke: 87
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam Newu i za tu litrazu ti je odlicna, ne treba ti jaca. Posto si na ogranicenom budzetu vise ti se isplati Newa (oko 30e mislim da je cena). Dok ti je ova kod kineza 45 + carina i pdv ima da te izadje skoro 60e sto opet znaci da mozes da uzems dve Newe za te pare. A i kasnije ako budes prelazio na veci uvek ti je bolje da imas vise slabijih steam-ova nego jedan jak
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Budzet nije fiksan. Mozda si u pravu kasnije lako mogu da kupim još 1 i kontroler za njih. Izadje na isto samo što ova Jebao ima lepši kontroler. Znači ta iTalijanska pumpica ima da se nadje kod nas?

Pošto sam video da svi imate pozitivna iskustva sa Igorom iz Reefrooma od njega ću izeti sve. Jel potreban neki dogovor/najava pre kupovine?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miksa
Akvarista



Registrovan: 23 Maj 2012
Poruke: 87
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 8:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ne postoji kontroler kod njih. Jacinu protoka podesavas na samoj pumpi LINK povlaci se taj deo napred nazad.
Mozes da ga okrenes da vidis da li ima nekog u studiju, uglavnom radi od 13-20h
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 8:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledao sam ima na amazonu newa controler da se kupi posebno ili u kompletu sa 2 pumpe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 20, 2016 8:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili je bio ebay Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Nano cube ideja, upomoć Nerd Početak u akvaristici 23 Uto Avg 15, 2023 7:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mali akvarijum NANO TANK Kacica Početak u akvaristici 11 Sre Mar 15, 2023 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka kocka do kocke - pokusaj popindeed Akvarijumi 18 Pon Avg 09, 2021 2:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano reef - početak sage Mixerlo Morski Akvarijumi 48 Sre Jan 15, 2020 4:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nano reef LazarZ1 Morski Akvarijumi 10 Ned Dec 29, 2019 2:00 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License