----------------------------------- CTale Čet Jun 14, 2012 12:34 pm Plantaža oraha ----------------------------------- Ako neko ima neke veze sa nekom plantažom oraha - neka se javi. ----------------------------------- No 1 Čet Jun 14, 2012 4:35 pm ----------------------------------- Ovde kod nas nisam doduse video niti cuo za plantazu oraha, za lesnike da. ----------------------------------- CTale Čet Jun 14, 2012 6:51 pm ----------------------------------- Ima plantaža, razgovarao sam danas sa par ljudi koji imaju orahe. Na žalost, nismo uspeli da rešimo zahtev koji ja imam. ----------------------------------- sale75bgd Čet Jun 14, 2012 7:00 pm ----------------------------------- Prvi put cujem za ovo i jako mi se ucinilo zanimljivim!! CTale, s'obzirom gde cu provesti ostatak zivota nikako ti ne mogu ugroziti ideju za biznis :) Ako nije za javno pisanje ajde na PP mi objasni kako si dosao na ovu ideju i sta si planirao. Tnx ----------------------------------- No 1 Čet Jun 14, 2012 8:41 pm ----------------------------------- Vrlo zanimljivo mi se ucinilo, dobar je to biznis. Samo sto do punog roda mora dugo da se ceka, vremenski. Za orase koliko sam upucen bih to bio veoma dug period, nisam siguran ali mora da ide preko 10.godina. A i oras u odnosu na lesku je specifican teze se prima, cudna biljka raste gde ona hoce a ne gde ti zelis. Uvideo sam to iz dugogodisnje prakse. ----------------------------------- CTale Čet Jun 14, 2012 9:48 pm ----------------------------------- Prvi put cujem za ovo i jako mi se ucinilo zanimljivim!! CTale, s'obzirom gde cu provesti ostatak zivota nikako ti ne mogu ugroziti ideju za biznis :) Ako nije za javno pisanje ajde na PP mi objasni kako si dosao na ovu ideju i sta si planirao. Tnx Ljudi se bave plantažama oraha već jako dugo, i dobar je to posao. Mana je što se jako dugo čeka na pun rod. Ono što je meni danas trebalo je da neko ima u ponudi veliku količinu mladih (baby) oraha, ali se to pokazalo kao nemoguća misija. Niko u Srbiji nema tako nešto u ponudi. To je prva prepreka na koju sam naišao danas - svi plantažeri gaje orahe do punog zrenja. Druga prepreka je ta što se naručilac "kasno setio" pa su orasi u ovoj fazi već između mladih i zrelih, odnosno - već su formirali ljusku. ----------------------------------- nemanjask Čet Jun 14, 2012 10:50 pm ----------------------------------- Baby orahe možeš naći u periodu od sredine Maja do sredine Juna na pijacama, prodaju ih konkretno na Zelenom Vencu ispred pijace. Zavisi koja ti količina treba, ja sam viđao po kofu- dve kod prodavaca, ako ti je to OK onda pijace, mada si okasnio, sada već formiraju plod. ----------------------------------- sale75bgd Čet Jun 14, 2012 10:52 pm ----------------------------------- Haha, procitao sam PP i smejem se ovome sto Nemanja pise :)))) Zamisljam CTaleta kako kupuje mlade orahe po pijacama haha ----------------------------------- nemanjask Čet Jun 14, 2012 11:02 pm ----------------------------------- Jbg, ne znam na kraju za šta mu treba, meni odmah na pameti orahovača :lol: :lol: :lol: Srpska posla :lol: ----------------------------------- cerex Čet Jun 14, 2012 11:06 pm ----------------------------------- Ukoliko želiš od toga napraviti ozbiljan biznis mani se pijace i prihvati se literature i struke. Tebi treba kalamljen orah jer prorodi u 4-5 god. po sadnji, potrebna ti je zdrava sadnica, 1 eventualno 2 sorte ( ne deset koliko ces dobiti na pijaci).I da bi ostvario podsticaj moras imati racun od verifikovanog rasadnika.Agronom sam i kazem ti to iz iskustva ----------------------------------- CTale Čet Jun 14, 2012 11:15 pm ----------------------------------- Bilo mi je potrebno 8.000 kg ploda.. Ne nameravam da dižem plantažu (jer nemam gde), ovo mi je trebalo za potrebe firme. Pijaca naravno otpada. :) ----------------------------------- nikouro Čet Jun 14, 2012 11:21 pm ----------------------------------- Ja sam vidjao "plantaze" oraha u okolini Krusevca. Imam neke "poznanike" koji su njive posejali sa orasima jel im se ostalo nista ne isplati, a i ne zele da gledaju stalno u nebo dal ce neka nepogoda da ubije psenicu pred zetvu. Ovo ako rodi rodilo je i bice para, a ako ne rodi ... tu je plastenik :) ----------------------------------- sale75bgd Čet Jun 14, 2012 11:31 pm ----------------------------------- E sad Nemanja zamisli CTaleta u poduhvatu "napijacari 8,000 kg mladih oraha" Hahahaa ----------------------------------- nemanjask Čet Jun 14, 2012 11:36 pm ----------------------------------- Pa sad, kofa 10-15 kg, jedna pijaca, 10ak kofi, 5 pijaca 50 kofi, puta po 15 dana... sve se može :lol: :lol: Šalim se naravno, mislio sam da mu treba za "srpski lek za sve" :smejanje: ----------------------------------- kaplarm Pet Jun 15, 2012 12:35 am ----------------------------------- Ovo je odlicna investicija, otac nasledio neku njivu u okolini Krusevca i posto nismo znali sta da radimo sa njom a prodaja nije dolazila u obzir za zasadili smo oko 30 stabala oraha, oceva ujna nam nabavila mlade orahe ( sadnice ) u sumi tamo ih ima dosta, barem sam ja tako razumeo. Svi su se primili , sta ce dalje biti videcemo. ----------------------------------- aqua.forest Pet Jun 15, 2012 12:49 am ----------------------------------- Najbolji su likovi koji bi da zasade lesnike i orahe i da nista ne rade, a oni radjaju i sami se skupljaju i prodaju. Takvih ima svakodnevno. Svaka sadnica zahteva poznavanje materije i RAD. Mislim da informaciju trazis na pogresnom mestu , ima drugih foruma na kojima se ljudi bave bas time sto je tebi potrebno. A 8 tona je 8 tona, za to je potreban ozbiljan proizvodjac , sumnjam da se takav bavi akvaristikom tj. da ima vremena za alge,filtere,bolesti ribica... Ako trebaju lesnici , mozda mozemo nesto da trgujemo a za orahe zovi, da ne reklamiram ali udjes u bilo koju radnju i pogledas na pakovanju proizvodjace i firme koje pakuju pa se povezi sa njima. Pozz ----------------------------------- CTale Pet Jun 15, 2012 8:07 am ----------------------------------- Najbolji su likovi koji bi da zasade lesnike i orahe i da nista ne rade, a oni radjaju i sami se skupljaju i prodaju. Takvih ima svakodnevno. Svaka sadnica zahteva poznavanje materije i RAD. Mislim da informaciju trazis na pogresnom mestu , ima drugih foruma na kojima se ljudi bave bas time sto je tebi potrebno. A 8 tona je 8 tona, za to je potreban ozbiljan proizvodjac , sumnjam da se takav bavi akvaristikom tj. da ima vremena za alge,filtere,bolesti ribica... Ako trebaju lesnici , mozda mozemo nesto da trgujemo a za orahe zovi, da ne reklamiram ali udjes u bilo koju radnju i pogledas na pakovanju proizvodjace i firme koje pakuju pa se povezi sa njima. Pozz Verovatno si promašio poentu, ja sam napisao sledeće: Ako neko ima neke veze sa nekom plantažom oraha - neka se javi. To ne znači da se neko od kolega akvarista nužno bavi orasima komercijalno, mene je zanimalo da li neko od uvaženih kolega možda poznaje nekoga ko se time bavi. Tako da nisam info tražio na pogrešnom mestu, nikada ne znaš ko bi mogao da pomogne u onome što tražiš. Tvoje savete na kraju posta sam primenio pre nego što sam ovde postavio temu. Ali, pošto je osnovni zahtev malo neuobičajen za ovdašnje prilike, bila mi je potrebna svaka moguća pomoć. edit: i plantažeri, zemljoradnici, rudari, muzičari - sigurno imaju neki hobi kojim se bave van osnovnog zanimanja. Ne bave se svi akvaristi samo akvaristikom. Nekima je, kao i meni, to ipak samo - hobi. ----------------------------------- sale75bgd Pet Jun 15, 2012 2:34 pm ----------------------------------- Znao sam da si muzicar, ZNAO SAM!!! Hahahaha ----------------------------------- CTale Pet Jun 15, 2012 2:39 pm ----------------------------------- A, ne, pa nisam muzičar :D ----------------------------------- sale75bgd Pet Jun 15, 2012 3:04 pm ----------------------------------- Znaci nisi muzicar? ----------------------------------- CTale Pet Jun 15, 2012 3:08 pm ----------------------------------- Muzičar? Da, jesam, muzičar sam :D Bilo je zanimljivo, hvala vam svima na odgovorima. Može da se zaključa tema, što se mene tiče. ----------------------------------- sale75bgd Pet Jun 15, 2012 3:18 pm ----------------------------------- Hahaha, prihvaceno (balkan expres) ;) Lock...