----------------------------------- nesha barajevac Pet Jul 04, 2014 10:34 pm Plati Maculatus i Variatus ----------------------------------- Skoro sam ubacio jednu ženku variatus plati kod platika, ovih običnih. Okotila se i sigurno je bila oplođena kod odgajivača ili u radnji. E sad, nisam primetio da je ovi moji mužjaci jure pa se pitam da li će se uopšte ukrstiti. Imam 3 mužjaka u akvarijumu i svi su se dokazali, samo što ne spopadaju raspršivač :) , ali ovu ženku ne konstatuju pa se brinem. Možda sam trebao da kupim mužjaka variatusa? Jel neko ima iskustva sa ovim? ----------------------------------- Anboy Sub Jul 05, 2014 7:01 am ----------------------------------- Meni su muzjaci kora platija oplodii zenku variatusa pa sam u tu liniju uvukao cveno. Ovde ispod je jedna zanimljiva temica sa par epih slika. http://www.akvarijum.org/forum/platy-variatus-t6478.html?highlight=plati%20variatus ----------------------------------- nesha barajevac Sub Jul 05, 2014 9:31 am ----------------------------------- E sećam se da sam pročitao ovu temu ali zaboravih da pretražim. Znači može. Odvojiću posebno mužjaka i ovu ženkicu pa valjda će da navali na jedino ponuđeno :) Probaću sa jednim kao sivkasto-crvenkastim mužjakom, pa da vidimo šta će da ispadne. Mada koliko sam provalio kod platika tek drugo ili treće koleno daje neku značajniju promenu u boji. Pošto ova ženkica ima izduženo leđno peraje, high fin valjda, zadovoljio bih se i kada bi deo malaca povukli samo tu osobinu. Malo sam se posvetio ukrštanju raznih varijeteta i mogu da kažem da je to jedna zahvalna disciplina. Drugačije je nego kod gupika jer, barem kod nas, nema toliko različitih varijeteta pa je svaki novi veliko uzbuđenje. Nisam saznao za još nekog ko se "primio" na platike, osim druga gotike, mada bilo bi lepo da se malo omasovi uzgajanje ovih riba pa da imamo i plati fun club :) ----------------------------------- Anboy Sub Jul 05, 2014 11:39 am ----------------------------------- Uzgajanje platija nije tako lako kao sa gupijima, jer su im malci bas osetljivi, traze adekvatinje usove za mrest (nemoze u zajednickom) a i ako se ne hrane propisno dzaba ti sve trebace im 100 godina da porastu. Igrao sam se ranije sa platijima vecinom sam isao na duzinu ledjnog peraja da ne bude obicno nego deta ili simson a posle toga sam gedao boju. Imao sam koral, crne, tuksedo, neke zute sa crnim perajima... Ih pa kad se to sve izmesa :) zanimljivo je to da platiji stvarno nisu kao gupiji, jer relativno nemozes da ocekujes nesto preterano senzacionano uvek je otprilike to to sto planiras da uradis. Plati variatus me i dalje zeza. Ma kako hranio, kakvu im negu davao ne da nemam srece sa njima nego je to za medalju! Uvek oko mresta se natezemo, gedam je hoce ili nece pa vec razmisljam o beton da je opalim pa zavuce rep, pa je onda malo lecim pa se njakam i uvek od 5-6 zenki neka slepica se okoti oko 20-40 malih i tako nekupim za par meseci nekad i 100malaca. Neznam kakva su vasa iskustva sa njima al ja sam na ivici da batalim pati veriatus. Evo i sad sam ostavio par mladih a muzjaka imam iz Madjarske predina ribica, zao mi da ugasim liniju. Izjadah se :) Evo slika zenke http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_82620771_plati%20variatus2014.jpg I slika muzjaka iz Madjarske, stvarno lepa ribica :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108042549_plati%20variatus%20m%202014.jpg ----------------------------------- nesha barajevac Sub Jul 05, 2014 12:11 pm ----------------------------------- U baš si me osokolio :? Odvojiću par pa valjda će uspeti. Što se malaca tiče ja pokupim ono što usisa filter i pohvatom ono što se posakriva u bilju. Od svakog okota spasim 10-20 malaca i prebacim u jaslice. Rastu sporo a dajem im zamrznutu artemiju, larve komarca, spirulinu, povrćni miks i mrvljene granule. Čim preguraju nekih 1,5 cm ja ih prebacim kod odraslih. Još ne odvajam ženke i mužjake ali planiram i to čim se steknu uslovi. Ovaj Mađar je stvarno predivan.