----------------------------------- Peku Sub Okt 16, 2021 2:04 am ----------------------------------- ... ako je tebi lepo i ako je tebi ok onda samo teraj. Ti ćeš da ga gledaš i održavaš. Sumnjam da će neko ko negoduje doći da očisti filter, usisa dno da bi poboljšao životne uslove tvojih životinja za čije se dobro toliko brine. Odlepim kada vidim da neko napiše plazma. Akvarijum je akvarijum, staklena ili akrilna kutija. Zovi ga zidni, jer to i jeste, na više ćeš simaptija naići među akvaristima. Sve ono što ubaciš u tu kutiju živo, neživo, tehnika... sve to čini jedan sistem. Tvoj će biti Tropski slatkovodni zidni sistem. Ako ga ograničiš samo na određene vrste biljaka i životinja sa određenog geografskog područija i pokušaš da oponašaš uslove u kome se ti organizmi nalaze imaće i titulu biotop. Kada kazeš plazma mnogi prvo pomisle na ukras na zidu i tvoju nezainteresovanost za životinje. Pošto si ovde to očigledno nije tako. Moj ukus je takav da akvarijum ne valja kada je mnogo više u visinu nego u širinu. Razloga hiljadu. Voleo bih da imam akvarijum širok metar ali jedno su želje, jedno su potrebe a treće je realnost. Imam akvarijum kakav mogu, gajim šta mogu preživljava ono što me voli. Rasveta u slučaju da ne bude dovoljna za neke 3000-4000 lako sam napraviš novu. 70 je baš visok akvarijum sa 17cm širine možeš imati problema da zavučeš ruku do dna zato dobro sve planiraj pre postavljana na zid. Postoje sitne razbore i tetra pogledaj njih. Snimio sam(nisam imao snage ni voljeda čitam komentare) da je neko naveo i sitne danio to je isto dobar izbor ako se na vreme nađe u prodaji. Ksifo je veliki, nemoj ih uzimati. Moli i gupi ako ćeš njih nemoj ubacivati ništa drugo, brzo će da im poveća broj pa nećeš više ni uočavati druge vrste u akvarijumu. [url=www.seriouslyfish.com/]www.seriouslyfish.com je fenomenalno mesto gde možeš bolje da se upoznaš sa raznim vrstama koje ti se sviđaju ili jednostavno da proširiš svoje znaje. Kada nema profita onda nema ni želje da se nešto radi, istražuje usavršava... zato su akvarijumi divna stvar. Da nema akvarijuma i želje da se čuvaju ukrasne ribice u narednih 50tak godina mračnu sudbinu bi dočekale mnoge morske i rečne vrste. Iskreno mislim da ono što ostane u hobiju u narednih 100-150 godina da će to uglavnom biti iskorišćeno za pokretanje razbijenih ekosistema ili rentirodukciju izumrlih vrsta, popunjavanje niša... Zoološki vrtovi i javni akvarijumi postoje da bi upoznali i zbližili čoveka sa prirodom/životinjama. To im je primarna delatnost. Sve dobro što proistekne iz toga je samo bonus. To što oni razmožavaju neke vrste to nije zbog konzervacije već zato što su im potrebne pare ili zivotinje za razmenu. Malo životinja sada dolazi iz divljine. Dobrobit životinja... da se ne lažemo gde može biti psihički dobro za lava da se oko njega šetaju ljudi a on gladan. Nemoj se mnogo lepiti na to dobrobit životinja koju mnogi propovedaju jer isti upale kola da bi kupili hleb u prodavnici ili seli negde na kafu... Trenutno popularno mlaćenje slame. Onaj ko se više brine za životinju nego za drugog čoveka taj je izgubio veru u čovečansto. Naravno ne treba da budeš surov i bezobziran prema životinjama. U ovom hobiju to može mnogo muke da ti zada i mnog da te košta. Kada vidiš da nešto ribi fali izvadi je iz akvarijuma ako možeš leči je negde ako ne ubi je i baci u kontejner. U prirodi bi bzo bila pojedena, ne bi se mučila. Manje je surovo po sam sistem i sve životinje u njemu. Nemoj ugroziti druge životinje tako što ćeš lečiti ili menjati ceo sistem zbog jedne. To se radi sam ako je veći broj riba zaražen. Potrudi se da životinjama što imaš pružiš što bolje uslove ali to ne treba da ti pređe u frustraciju ili opsesiju. One zavise od tebe a ne obrnuto. Koliko ljubavi i pažnje uložiš u sistem toliko će ti se i vratiti. Akvarijum je nešto što tu ljubav i paznju akumulira i polako zrači nazad. Pozdav i srećan početak. Dobro nam došao na forum :D