Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetak-biotop Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, nov sa na forumu i otvorio sam ovu temu da bi se raspitao o svemu sto je potrebano za akvarijum koji zelim na formiram. Ovo mi je prvi akvarijum posle 4-5 godina, znaci cuvao sam ribice tada, ali onako bez nekog znanja, pa bi sada zeleo da to bude malo ozbiljnije. Dimenzije akvarijuma su 50x30x25 (DxVxS).Ima spoljni stakleni filter. To bi trebalo da je oko 37 litra jel tako? E sad zeleo bih da akvarijum bude biotopski, znaci da ne mesam ribe iz razlicitih krajeva sveta, kao i biljke. Koje bi mi vrste riba preporucili za ovaj akvarijum, znaci da im velicina odgovara i kada dostingnu punu velicinu. Nisam siguran koji biotop bih pravio, pa ako mozete da mi preporucite neke ne toliko zahtevne vrste, pa bih oko njih gradio biotop. Naprimer koje bi ribice i biljke isle sa neonkama a da je to za njih prirodno tj, da se susrecu u prirodi. Samo preskocite zivorotke jer me one manje privlace. Akvarijum ima i poklopac gde je bila neka arcadia neonka koja je sada pregorela, tako da ce trebati i nova rasveta. Sve u svemu svaki savet je dobrodosao! Unapred hvala! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 6:14 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Čet Nov 10, 2016 11:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najverovatnije bi mi glavne ribe bile plave ili kraljevske neonke. Pa koje bi to bile ribe koje sa njima u prirodi dele staniste i koje biljke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Arpad
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2016
Poruke: 62
Lokacija: Novi Sad / Kac

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 12:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izbor je jako velik druze moj Very Happy
Tesko da ce ti neko reci konkretno sta da kupis, jel za tvoj novac sam biras robu Very Happy

A sa neonkama mogu sve jatne ribice, ali s obzirom da je AQ 40ak litara, ne bi valjalo da ga pretrpavas... al ajd da ti dam predlog Smile
Ja sam neonkama drzim Tanihtis-e, a od biljaka bi ti preporucio neke nezahtevne tipa Cripte, neke vrste Ludwigie i ima ih svakakvih, baci pogled malo na stranicu Rainforesta, sve je detaljno objasnjeno Wink

Al ako ces i biljke da drzis, onda malo prostudiras, da znas koju podlogu, koliko kolicinski i koliko debelo... ima tu svega, zato samo lagano Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 1:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da citao sam za podlogu sta i kako treba. Ali ja bih zeleo da sve ribice i biljke koje budu u akvarijumu budu iz istog stanista. Znas li mozda koje vrste zive u prirodi gde i neonke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 3:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Pepi Smile
Pre bi savetovao nešto malo komfornije i jednostavnije za početak. Veliki plus ti je spoljni filter ali litraža i dimenzije male za neke amerike.
Bolje idi na varijantu Azije sa jatom razbora i barbusima titejama, meni najlepšom sitnijom, zahvalnom vrstom. Može tu i mikrorazbore, kuli-kuli kao ribe dna, sewalie kao algari, ali ne znam koliko su ti dostupne, znaju i da budu pipave.
Za biljke nisam kompetentan mnogo, ali recimo:
http://www.akvarijum.org/forum.....i-t28.html
i neka npr. mahovina ili ricia i dosta ti je Smile
http://www.akvarijum.org/forum.....-t171.html
http://www.akvarijum.org/forum.....s-t60.html

Ne radi mi baš mozak, sad sam došao sa posla, pa listaj malo po forumu, imaš mnogo lepih manjih akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 3:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pretece me nesa u odgovoru..

Ipak da dodam bolje pravi azijski nego americki, jer je veci izbor biljaka za biotop i mnogo vise vrsta jatnih riba kao izbor..

..ali ako ces bas neonke zaboravi biljke - evo jedan video od mnogih gde i u kom stanistu zive i koje vrste mozes da ubacis sa njima -..


Link


..ima mnogo i patuljastih ciklida koje bi ti isle sa neonkama, ali je litraza za takav biotop veoma nezahvalna.

Ako si se bas odlucio za americki biotop sa jatnim ribicama savet je da izaberes kao glavnu ribicu hyphessobrycon amandae duplo je manja od neonki, ali sve ostalo je isto od ponasanja do ishrane..

..jedan link ka - Aquapress Bleher, Authentic Biotope Aquarium Rio das Mortes, Mato Grosso, Brazil - odakle je amandae, cisto da ti priblizi koja je razlika u stanistu i kako je uradjen biotopski akvarijum.. http://www.aquapress-bleher.co.....biotope-5/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 11:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neso poslusacu te i ici cu na Aziju. Bas mi se svidjaju barbusi titeje a i ostale vrste koje si naveo. Nego koliko bi na ovu litrazu mogao da ubacim ovih barbusa i koliko nekih rasbora i ostalih ribica? Hvala svima na odgovorima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ljudi jel neko razmisljo o tome da lenjog lista postavimo na neku od funkcija na ovom forumu mislim da je covek svojim radom i zalaganjem to zasluzio !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 2:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E da zaboravio sam da pitam koja i kakva bi mi pumpa bila potrebna i koju rasvetu da koristim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Nov 11, 2016 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potopna pumpa atman at 301 bi ti bila sasvim dovoljna, ali moj savet ti je da uzmes atman at 302, nije drasticna razlika u ceni ali u protoku je duplo bolja tacnije sa at 301 bi ti se okrenulo priblizno 4-5 puta sto je sasvim odgovarajuce dok sa at 302 skoro 10x s tim sto i na jednoj i na drugoj postoji regulacija protoka vode pa ako je previse jako sa at 302 moze da se oduzme, dok na 301 to mu je sto mu je..

Sto se tice rasvete prvo nam reci koje bi biljke imao u planu da bi mi lakse znali sta da ti preporucimo i da li to moze i kako moze.. jer ako se odlucis za kripte i higrofile tu moze i jedna od 15W/18W ili T5 ili T8, zavisi koja ti se uklapa u odgovarajuce dimenzije/leziste koje trenutno imas.



gotika ::
ljudi jel neko razmisljo o tome da lenjog lista postavimo na neku od funkcija na ovom forumu mislim da je covek svojim radom i zalaganjem to zasluzio !


I ja bih tog 'lista' turio gde mu je mesto, ali nigde mu ni traga ni glasa.. haha

..salu na stranu, hvala za taj predlog gotika, ali nisam ja za to i te "titule/funkcije" ja samo pomazem kad mogu, a najbolja nagrada je kad te neko poslusa i uvazi misljenje. S oprostenjem za.. offtopic
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 2:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

^ Smile
Lisac ti je sve odgovorio oko opreme. Možeš 6 razbora i 6 titeja. Sasvim dovoljno za početak, samo polako. Meni je recimo u 25 litara bilo 3M i 4Ž titeje (njih možeš lako da razlikuješ) i 6 razbora.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 3:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije mi jasno gde ide potopna pumpa? Voda iz filtera u akvarijum ide preko onih cevi? Da li imate neku sliku gde mogu da vidim kako se namesta filter i pumpa? Inace filter je sa dve komore.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 3:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bitno je koliko komora ima princip je uvek isti.

Tvoj primer je sledeci -

U jednu komoru recimo levu (ne znam na koju stranu ce ti biti okrenut filter) ubaci filter masu i prelivnu cev iz akvarijuma u filter (kao malu pomoc pogledaj ovu temu - http://www.akvarijum.org/forum.....38-15.html) dok u drugu ubaci pumpu sa odgovarajucim crevom da vraca vodu u akvarijum, slobodno je zalepi na dno filtera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 4:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jos jedan Vranjanac, dobrodosao Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pepi




Registrovan: 10 Nov 2016
Poruke: 0
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Sub Nov 12, 2016 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima. A treba da imam i pumpu za vazduh za rasprsivacem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak price Milica Obradovic Početak u akvaristici 16 Pon Jan 25, 2021 9:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi pocetak sa Afrikancima Gladijator Afrički ciklidi 9 Uto Sep 22, 2020 12:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak akv 128l pomoc AleksandaT90 Početak u akvaristici 4 Pet Jun 26, 2020 2:49 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetak - 27l Nebojsa92 Akvarijumi 2 Pet Maj 08, 2020 6:31 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License