----------------------------------- nemanjask Uto Sep 04, 2012 3:52 pm ----------------------------------- Za uzgajanje diskusa treba ispoštovati par pravila i uživati u lepoti ovih riba. Što se tiče tvojih pitanja, evo ti i neki odgovori 1. S obzirom da su u pitanju diskusi, ne bi trebalo da se igraš sa malim atmanom (za grejače se gleda isto 1W/L da bi bio siguran) Dakle, ili 2 kom po 300W ili jedan ozbiljan npr. Eheim Jager. 2. Što se tiče spoljnjeg filtera, s obzirom na litražu moj je savet da napraviš 2 komada sa obe bočne strane ili jedan veliki duž celih leđa, po meni je bolje dva sa obe strane i dve pumpe. filteri bi trebalo da budu sa bar 3 komore i kvalitetnim filtracionim materijalom kao i pumpom ili pumpama dovoljne jačine. Takođe bi ti predložio da razmisliš o unutrašnjem prelivnom filteru koji je po meni bolje rešenje od spoljnjeg i naravno ozbiljan kanister filter. 3. Diskusi žive u staništima sa sitnim peskom, dakle naj sitnija granulacija. 4. Diskusi žive u takozvanim Blackwatter staništima i odgovara im prigušeno svetlo. Što se tiče opreme, predložio sam ti skuplje opcije iz jednog, prostog razloga, Diskusi su skup sport i ako ostaneš bez jata diskusa nije mala šteta i u tom slučaju svaka ušteda na opremi pada u vodu. Takođe bi bilo dobro da imaš obezbeđeno snabdevanje mekom vodom, neki će reći da mogu bez problema i u tvrdu vodu ali se ja ne bih složio, u tvrdu vodu mogu ali ne bez problema.. Ja se već duže vreme nakanjujem da se upustim u avanturu zvanu Diskusi ali me finansije sprečavaju.. :lol: