----------------------------------- CandyCrash Sub Sep 21, 2019 1:24 pm ----------------------------------- Cao svima. Nisam sigurna da se snalazim bas dobro na ovom forumu i nemam pojma da li sam izabrala pravu temu na kojoj pisem, ne zamjerite. Kupila sam akvarijum koristen koji mi se veoma svidio. Postolje i poklopac su od drveta i prava ona obicna boja drveta i to mi se ne svidja pa planiram da prefarbam u neku "moderniju" :D boju crnu ili sivu... Staklo je 1cm debljine, dimenzije 11050x35. Rasvjeta su led trake sa daljinskim gdje mogu da mijenjam boje. Pozadinu nema sto mi se od svega najvise svidjelo, sav je dakle providan i stavila sam iza njega u cosak sobnu biljku koja daje svemu specijalan estetski efekat. :D Ocistila sam ga po preporuci sa foruma sircetom i dobro isprala, napunila vodom i pustila u rad. Ciklira se, danas je osmi dan ako se ne varam. :D Koristim sredstvo "easy start" od Easy life-a i po uputstvu se koristi prvi, sedmi i cetrnaesti dan. Sa pijeskom mi se nije dalo muciti pa sam ubacila sitni bijeli sljunak. Od dekoracije imam veci komad obradjene sedre sa puno supljina i prolaza, prelijepo izgleda i nju sam stavila u jedan kraj, ovamo mi ostaje prazno da nabacam jos kamencuga. Imam i jedno drvce koje mi je, kaze strucnjak, nepotrebno za ciklide ali meni bez drveta akvarijum nije akvarijum. :D i nadam se da nece stetiti, zakiseljavati vodu, bojiti itd, svasta sam citala. Mozda ubacim koju anubijicu, vidjecu. Inace ovo mi nije prvi akvarijum, imala sam prije i tu se svasta desavalo zbog neznanja, neiskustva, zurbe i zbog losih savjeta uposlenika Pet shopova, znate vec i sami kako to ide, pa mi se sve smucilo na kraju i prodala sam ga. Sad pokusavam da pristupim ozbiljnije i da se pridrzavam pravila kako bih izbjegla eventualne probleme i posljedice i napokon mogla da uzivam u ovom hobiju umjesto da rjesavam problem za problemom i izlazem se stresu i mukama. Od preparata imam jos i onaj Tetrin za tretiranje vode zbog hlora i "Filter medium" od Easy life-a koji generalno podize kvalitet vode po svim parametrima. Ono sto me prvenstveno zanima jeste da li i kako mogu pouzdano da znam da je akva zacikliran bez kupovine onog testa posto mi je jos i to dodatni trosak koji bih da izbjegnem. Inace imam sina sestogodisnjaka i pokusavam da mu prenesem ljubav prema akvaristici kako ne bi imao para za drogu kasnije. :D Sala mala Drugo sto me zanima je izmjena vode. Da li moram da imam neko bure sa stajacom vodom ili mogu direktno sa cesme? Pa da posle ubacim sredstvo za hlor? Kontam da direkt sa cesme svakako nije dobro zbog temperature ali hajde kontam moze se dodati malo tople iz bojlera, ali ipak pise da hlor unistava dobre bakterije koje vrse hemijsku filtraciju, pa me interesuje da li ih moze unistiti direktno i momentalno ili?? Trece sto me interesuje su alge. Sa ciklidima po meni ne idu ni ancistrusi ni pleco-i, ni nista sto nije njihovo prirodno okruzenje. Da napomenem da mi alge po kamenju ne bi smetale ali po staklu... to mi je horor koji ne mogu ni da zamislim. Sta da uradim? Sta i "koga" da ubacim a da ne bude problema? Postoji li neko sredstvo protiv algi ili bas mora neko od algojeda? Cetvrto sto me zanima je sljedece: Nasla sam juce na izletistu jedan prelijep komad sedre koji isto planiram da ubacim i bio je suh kad sam ga vidjela i izgledao prelijepo. Kad sam ga pokvasila vidjela sam da je sav zelen i neke odvratne boje. :( Ne znam jesu li alge ili je bila pohvatana ona mahovina... pokusavala sam da trljam cetkicom ali nije imalo efekta, kuham ga vec nekoliko puta i mijenjam vodu u serpi ali on i dalje nista nije pobijelio... da li ima neko carobno sredstvo za odstranjivanje tog zelenila... soda bikarbona, kaladont, ista? Peto i glavno i ono zbog cega smo svi tu su ribe. Izbor trenutno u ponudi i nije neki i nema ono sto mi se najvise svidja ali Boze moj, ima sta ima. Naravno planiram da ubacim malce i pratim njihov rast i razvoj. Momak koji prodaje ima neke od 1.5-2 cm i neke od 3-4. Da li smiju zajedno? Hvala vam unaprijed na odgovorima i nadam se da cu skontati kako se ubacuju slike pa da mogu da nastavim da vas "davim". :D