----------------------------------- Stole75 Pon Dec 09, 2019 11:05 am ----------------------------------- Pozdrav svima, ja sam Nenad i moglo bi se reći stari/novi akvarista. Imao sam akvarijum devedesetih godina (100l) dok sam bio tinejdžer,ali sam ga poklonio bratu posle nekoliko godina jer nisam imao vremena da se bavim jer sam jurio ispite za fakultet. U ono vreme devedesetih retko ko je imao novca da kupuje hemiju za akvarijum, a puno njih nije nešto ni znalo oko toga, jedva smo nalazili novac za život,pa je to išlo kako je išlo.U tih 5 godina koliko je bio akvarijum kod mene nisam imao nikad problema sa ribama. Pre dva meseca sam kupio akvarijum (aqua one 850,zapremine 165l),ubacio sam dve fotke mog akvarijuma.trenutno imam 4 German blue rams, 1 Bolivian ram, 6 Glowlight tetre, 4 kulija, jednog Hillstream loach i 8 otocinklusa. Nije nešto puno riba u odnosu na litražu, ali ne dodajem nove ribe jer se mučim sa amonijakom od samog početka. Kad sam sredio akvarijum što se tiče pozadine, biljaka i enterijera, radio je nekih 10 dana bez ubacivanja riba.Onda sam krenuo polako sa po 3-4 svake nedelje, jer baš iz razloga stvaranja amonijaka nisam hteo da ga punim ribicama tako brzo. Posle možda nekih 3 nedelje od ubacivanja prvih ribica detektovao sam amonijak 0.5. Na savet radnika iz obližnje radnje, promenio sam 50% vode i smanjio na 0.25. Posle 7 dana i nehranjenja ribica opet sam promenio 50% i spustio na 0.U filter sam ubacio Nitra-Zorb i krenuo sa ubacivanjem Stability od firme Seachem da bi ubrzao proces stvaranja bakterija.I tako posle 7 dana od zadnje promene vode, krenem da ih hranim opet i posle 7 dana opet amonijak(0.5).Opet jovo nanovo.Dve nedelje dijeta i svakih 7 dana promena po 50%. Svaki dan sam ubacivao potrebnu dozu Stability od prve detekcije amonijaka od kako imam akvarijum.Kad sam ponovo spustio aminijak na 0, krenem da ih hranim svaki treći dan.Za deset sekundi nestane sva hrana koju ubacim unutra.E da,svaki put kad testiram na amonijak,testiram na nitrate i nitrite i svaki put 0, osim za amonijak. Evo sad sam testirao opet i amonijak je izmedju 0.25 i 0.5. nitrati 0,nitriti 0. Ajde izvadim ja malo podloge. ostavim je na suncu da se isuši i sipam česmovaču da vidim da podloga možda ne zadržava amonijak,posle nekih sat dva u česmovači testiram,amonijak je 0.Znači nije podloga.Sad ću ovoh dana ponovo da promenim 50% vode,ali stvarno mi nije jasno zbog čega se tako brzo stvara amonijak i da li je moguće da tim bakterijama treba baš dugo da se razviju.U filteru imam Aqua one ceramic substrate i aqua one ceramic noodles-koji sam dobio pri kupovini akvarijuma, dodao sam samo ceramic substrate. Stvarno nisam pametan.Svaki savet bi mi dobro došao.