----------------------------------- ivan_91 Pet Jan 15, 2021 12:59 pm Pocetnik - akvarijum 125 L - pomoc ----------------------------------- Zdravo Svima, Pocetnik sam i akvarijum imam oko mesec i po dana. Akvarijum je Juwel 125, Od ribica imam: 12 Color Tetri 8 Barbus Tityea 7 Gupika 2 Ancistrus-a Cikliranje: Akvarijum je stajao samo sa biljkama malo manje od dve nedelje, uz dodavanje bakterija ( EasyStart ) po uputstvu. Nakon toga su dodate Terte I titeye, pa cistaci pa pre nedelju dana Gupike. Odrzavanje akvaijuma: Na 7 dana menjam trecinu vode ( Cesmovaca koja odstoji 7 dana u balonima ), i prilikom zamene vode dodajem 10 ml "Easy-life Filter Medium", i 10 ml Premium Nutirition za biljke. Zamenu vode vrsim sa dna akvarijuma sa onim za ciscenje podloge. Filtere perem naizmenizno pri zameni vode tako sto ih izbuckam u akvarijumskoj vodi. Svaki dan pred paljenja svetla dodajem 2ml EasyCarbo. Filter radi 24/7, svetlo 7-8 h denvno u istom intervalu. Hranjenje riba je uvece, hranim ih 15-ak sec i 99% hrane bude pojedeno ( gotovo nista ne pada na dno ). merenja vode: nemam, tek se edukujem sta kako ide. Problem: Od kada sam dodao gupike, krenule su da mi odumiru ribice bez pravila, reda ili neke najave. Gupike su uzete u poznatoj prodavnici u zemunu ( tako da mi je jako cudno da sam uneo neku bolesnu ribicu u akvarijum). Prvo je crkla gupika, ona nakon dva dana titeya, pa jos jedna gupika, pa Ancistrus, i sad vidim jos jednu gupiku da ima problem da zadrzi dubinu koju zeli, i drugi Ancistrus je od juce krenuo da samo miruje. Inace ribice izgledaju super, krecu se, jedu, i onda se samo odvoje od svih, i posle 24 h gotovo. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_67112843_0-02-05-800e73a5412e97da04730a5a8884dcc5ef253c13934c5c522c365bfc13b72348_1c6da0ebd009a6.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89483791_0-02-05-0d87c5964d6274cc3b50d19c49b0d13ee344ec658e683ba9a860a9c725c830bc_1c6da0ebd0186f.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64428331_0-02-05-100c9071e954a634ed63fd6b43cfb29991b2694fa1ec2dcc942798200966e67a_1c6da0ebd0226d.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_107380552_0-02-0a-0150292291911adc0c718bb2ecb33f275260969d3fe947e8bb13364e4e246d99_1c6da0aba2ee07.jpg Hvala unapred! ----------------------------------- Cvrc Pet Jan 15, 2021 1:15 pm ----------------------------------- Da nije macka omrsila brk, vidi sto se oblizuje :lol: To sto su kupljene u toj prodavnici ne znaci nista, svi su oni preprodavci i pitanje kako i odakle dobijaju ribe... ----------------------------------- ivan_91 Pet Jan 15, 2021 1:24 pm ----------------------------------- Macka je na ispitivanju, nista nije iskljuceno :D Jasno mi je da postoji mogucnost da sam uneo bolesne ribice, ali mi je nekako veca verovatnoca da ja nesto ne radim kako treba. Tipa ovo crveno kamenje je sa stare planine, otkuvano, ali je porozno. Da li mzoda ono nesto ispusta sto kolje ribice :/ ----------------------------------- Cvrc Pet Jan 15, 2021 2:20 pm ----------------------------------- Pa ne znam, moze biti 100 cuda, mozda je i kamen, imas negde na forumu testiranje kiselinom, potrazi. Ono sta mi se cini, to je da ti je voda nekako zelena jako (moguce od zida), kao i da imas jako malo biljaka da bi sipao bilo kakvu prihranu, bezveze bacas pare dok to ne zaraste bolje i dok se te biljke ne prime kako treba. ----------------------------------- ivan_91 Pet Jan 15, 2021 2:50 pm ----------------------------------- Evo ode jos jedna titeya :( Kamenje sam najvece povadio. Za biljke nisam znao, mislio sam da cu ih bustovati time sto im sipam prihranu. Ok prestacu to. Popodne idem da uzmem neke vitamine i to je to za sad, nemam pojma sta da radim. Voda izgleda zelena zbog zida, cista je i prozirna. Mirise kao bara. ----------------------------------- chaosad Pet Jan 15, 2021 3:47 pm ----------------------------------- Zdravo,žao mi je što te već snašli ti problemi pa evo par saveta i ideja.Prvo voda koja stoji 7 dana je veća šteta nego korist što je menjaš kad je ustajala ,dovoljno je 1 dan da ispari hlor i na sobnu temperaturu da dođe mada opet nema potrebe ni to kad već sipaš Filter medium onda ne treba ništa da stoji nego direktno sa česme crevom samo na temperaturu pazi da nije ledena. Juwel filter fabrički materijal i raspored nije dobar,izbaci 2-3 sunđera i umesto njih na dnu ubaci džakče kvalitetnog biološkog filter materijala kao siporax, matrix,micromec.Ima i Juwlove kutijice Cirax sa keramikom ali su mnogo skuplje i neisplative da njih 2-3 kupuješ,vidi u Artu ili Centru rinfuz siporax i džak najpovoljnije. Možda su ribice bile bolesne kupljene a možda je previše od jednom ubačeno pa puno više hrane i potrovale se amonijak,nitrati skočili a još je nov i slab filter da obradi to sve. evo jedan video za modifikovanje i unapređenje filtera. Pozdrav i sve najbolje dase brzo stabilizuje i pretim šta se dešava i kako napreduje sve! https://www.youtube.com/watch?v=aFXsFNApU-U ----------------------------------- ivan_91 Pet Jan 15, 2021 9:04 pm ----------------------------------- Hvala puno na odgovoru. Poslusao sam te, i uzeo sam siporax, sutra menjam raspored filtera. Izmerio sam NO3, ispod 10 su, KH je oko 10 -11, u akvarijumu kao i na cesmi. Sto znaci da nije kamenje problem. Uzeo sam Voogle, pa cu narednih 5 dana time tretirati akvarijum. ----------------------------------- sputnik8 Sub Jan 16, 2021 9:50 am ----------------------------------- Ivane lep ti je akvarijum ,uložio si dosta truda i novca oko svega. To sve košta x novaca, dok par ribica su sića u odnosu na sve uloženo. Da bi izbegao takve neprijatnosti, nove stanovnike nikada ne ubacuj u zajednički akvarijum. Imaj neki manji akvarijum ili nešto plastično i raspršivač. U tu posudu nalij vode iz zajedničkog akvarijuma (ionako vršiš zamenu vode nedeljno), pa tu lepo smesti nove stanovnike na nekoliko dana, testiraj ih. (Možeš tu napraviti i malu imitaciju pravog akvarijuma, neka drezga ,koji kamenčić i sl.) Neki praktikuju da ne kupuju ribu istog dana kad stigne u radnju, već čekaju neko vreme (da pocrka ono što je za crkavanje), prate situaciju periodično ,narvno u radnji gde žele kupovati. Pa kad se sve iskristališe ,tada pazare. Pozdrav ! ----------------------------------- ivan_91 Sub Jan 16, 2021 11:11 am ----------------------------------- Hvala! Ode upravo i drugi cistac. Ali ostatak ribica za sada izgleda dobro. Skapirao sam da je drugi akvarijum neophodan, tako da sam krenuo u potragu za neki od 50-ak litara, gde bih drzao i biljke i ribice 2-3 nedelje pre migriranja u trenutni. Kapiram da od umiranja poslednje ribice trebam da sacekam nekih mesec dana pre nego sto krenem da vracam ribice na brojno stanje, tako da imam vremena da organizujem karantin akvarijum. Bice i tu pitanja, tako da pisem cim krenem u realizaciju. ----------------------------------- ivan_91 Ned Jan 17, 2021 11:24 am ----------------------------------- Za sada se stanje stabilizovalo. Uziva se u akvarijumu i pored trenutnog horor - stanja :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_146443220_0-02-05-c4be8ce694b3a71023d129e31fce650facbc6ac5cc25c5577c6ddafb933aba17_1c6d9f0768571e.jpg Pozdrav! ----------------------------------- Uros Kg Ned Jan 17, 2021 12:15 pm ----------------------------------- Slika sa macom koja se oblizuje, vrh ----------------------------------- ivan_91 Uto Jan 19, 2021 6:43 pm ----------------------------------- 4. dan da je sve ok, izgleda da sta god da je bilo - da je proslo. Danas sam snimio titeju da se mresti u travi :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_76717837_0-02-05-56febb21fcee74f4c90cc20403519d8058c11a7c1f57549231b482d2e785cc2a_1c6da140b4ce28.jpg Pozdrav! ----------------------------------- chaosad Uto Jan 19, 2021 9:57 pm ----------------------------------- Lepo, samo izbaci tu lemnu sa površine mrak ti dole biljkama,bolje nađi Pistiu za u buduće lakše za izbacivanje ----------------------------------- Floki Sre Jan 20, 2021 1:57 pm ----------------------------------- Zdravo, Ivane. Čestitke na ulasku u svet akvaristike. Iz tvog pisanja se vidi da si čitao forum, a praksu i osećaj ćeš vremenom steći. Znaj da nijedan akvarijum nije isti, pa tako ni problemi u njemu. Ljudi na ovom forumu će ti preneti svoja mišljenja i iskustva sa namerom da ti pomognu, ali konačnu odluku donosiš ti. Sve komentare uzimaj sa malom rezervom, pa tako i ovaj moj. I ja sam početnik, kao i ti, 6 meseci pre tebe sam nabavio Juwel Primo 70, ali sada razmatram prelazak na RIo 125 kao tvoj. Hteo sam te pitati da li od početka dodaješ EasyCarbo? U novim akvarijumima je normalna pojava zelenih algi, bele buđi i sličnih "dečijih bolesti" dok akvarijum "sazreva". Alge jesu sastavni deo akvarijuma, a ancistrusi, puževi, kozice se hrane njima. Da li si hranio ancistruse dodatno nečim, tipa spirulinom? Nemoj me pogrešno shvatiti i ja korisitim EasyCarbo trenutno, ali da bih stavio crnu algu pod kontrolu, a u tvom akvarijumu se možda nikakve alge nisu ni razvile. Možda, kažem opet, sa rezervom. Savete za vodu, prihranu, kamenje i filter si već dobio, ja bih se samo nadovezao na komentar za plutajuće biljke. Možda bi kompromis bio da deo ispod njih nastaniš nanom, ona nije zahtevna po pitanju svetla, ako su već plutajuće biljke nešto što želiš da imaš. Nego, kako si generalno zadovoljan samim akvarijumom? :) Sad i ja odgledah klip koji je chaosad (hvala) okačio za unapređenje filtera. Pitao bih ostale, da li je generalno akvarijumu ovog tipa potreban raspršivač? Moj manji akvarijum ima pumpu sa "usisnikom" vazduha, pa radi i kao raspršivač, a ova pumpa to nema. Da nije delom i to problem, nedostatak kiseonika? Izvinjavam se ako sam podugačko pisao. Ivane, srećno! P.S. Slika sa mačkom je super! :) ----------------------------------- chaosad Sre Jan 20, 2021 4:05 pm ----------------------------------- Zdravo Floki, dovoljno je da izlaznu cev usmeriš ka površini da se talasa voda nisu ti potrebni vazdušna i raspršivač a ako baš voliš mehuriće ima Juwel dodatak mada je poskup - OxyPlus O2 Diffusor https://www.youtube.com/watch?v=LTTK4ucYKG0 ----------------------------------- ivan_91 Sre Jan 20, 2021 4:34 pm ----------------------------------- Chaosad: Lemnu sam vec proredio, napravio sam od slamcica pregrade tako da baca svetlost na biljke ispod ( osim na nanu). Ali generalno je jako zahtevna, prilikom menjanja vode, pola sata mi ode na vadjenje i vracanje iste. Drzim je u akvarijumu jer jako brzo raste i kontam da ona najvecim delom izvlaci nitrate iz vode ? Merio sam juce nitrate opet, i po sera legendi imam izmedju nula i 10. Floki: Hvala :) EasyCarbo dodajem zadnjih mesec dana, stim sto sam pred pojavu ovog problema sa ribicama pokusao "lokalno" da ga spricam na mesta pogodjena crnom algom. Moguce da je i to ubilo ribice, jer cim gurnem ruku one su tu. A to lokalno ubrizgavanje EsayCarbo-a sam radio tak o sto iskljucim filter, ubrizgam na spoljna mesta i posle 5 min ukljucim filter. To sam prestao da radim, tako da sam nastavio 2ml na izlazak iz filtera. Ancistruse nisam hranio dodatno, jer su vidno narasli u roku od 2,5 nedelje, plus zadnje staklo nisam cistio od zelenih algi da bi imali sta da pasu :D Sto se rasprsivaca tice, ja sam dobio misljenje od vise ljudi da on nije potreban. Moj je usmeren ka povrsini i bucka vodu. Sto se samog Juwel-a tice, ja sam prezadovoljan, mada u pocetku si prezadovoljan sa bilo cime sto drzi vodu :D Jedino sto se kajem je sto nisam odmah uzeo 180 ili 240 l. Tako da ako si zaintersovan za kupovinu polovnog, mozda se dogovorimo nesto, ali ne dok mi se ne iskristalise stanje u ovom mom ( da ne stresiram previse i ribice i biljke :D ) ----------------------------------- Floki Sre Jan 20, 2021 9:45 pm ----------------------------------- Chaosad, hvala na odgovoru. Sad pogledah da je oko 1000 din. Ivane, hvala i tebi na odgovoru. Dobro se ti snalažiš. Važi se za akvarijum, ostajemo u kontaktu ako se odlučiš za proširenje. :) Još samo da ja do tad pripremim teren kod svog ličnog ministra unutrašnjih poslova (čitaj žene). :D