----------------------------------- Skybuffalo Uto Jun 06, 2017 2:00 pm Pocetnik (jos jedan :D ) ----------------------------------- Pozdrav ljudi.Planiram da u skorije vreme formiram akvarijum po prvi put.Pre toga zelim kako se pojavi neki visak novca da kupujem potrebne stvari. Sastavio sam listu citajuci forum sta mi treba otprilike ali bih voleo da mi iskusniji akvaristi pogledaju i kazu sta je visak, sta fali sta je ono pocetnicko preterivanje i slicne stvar.Takodje postoji velika sansa da nemam pojma o cemu pisem jer sam sve ovo teoretski prikupio pa mi oprostite ako brkam pojmove.Takodje ako ima forumasa koji su u okolini Cacka koristili bi mi saveti o dobavljanju opreme, prodavnicama u okolini i slicno. Unapred se zahvaljujem na pomoci. Dakle dimenzija akvarijuma koji planiram su 70x 40 x 40. Debljina stakla koju planiram je 8mm stranice i 10 mm dno. Da li je to dovoljno i da li su potrebna neka dodatna ojacanja ili sta vec? 1. Atman EF 2 kanister filter Da li je dovoljan i kakva su iskustva sa njima? Mislim znam da ne mogu da ocekujem ne znam kakav kvalitet ali da li mogu da sljakaju odredjeno vreme i da vrse svoj posao da mi ribice i bilje budu zadovoljni. 2.Aeracija Tetratec APS 150 i odgovarajuci kameni rasprsivac (ili neko crevo nisam siguran sta je bolje) 3.Grejac od 150 w, termometar 4.Co2 Ovde se dvoumim izmedju diy varijante (narucio bih kineski komplet sa manometrom koji se samo zasavi za flase i sera difuzor) ili da skupim pare i kupim Biom CO2 komplet 500 M kod sponzora sajta. Nekako mi druga opcija deluje sigurnije iako bi odlozilo formiranje akvarijuma zbog novca.Svaki predlog je dobrodosao.Trazim najbolji odnos cena-kvalitet i lakoca dobavljanja. 5.Sto se osvetljenja tice koje me predstavlja najveci problem. :D Planirao sam dve Arcadia Classica Tropical Sunlight T8 18w 600mm sijalice i dve Arcadia Classica Natural Daylight T8 18 w. I ostavio bih mesto u haubi da kasnije dodam Arcadia T5 Plant Pro 550mm - 24W Problem lezi u tome sto zleim da izbegnem diy varijante za armaturu jer iako znam da povezujem neonke nisam dovoljno strucan da to uradim za ovakvo osetljivo okruzenje a nalazenje nekog strucnijeg nije opcija iz odredjenih razloga. Kupio bih nesto ovakvo http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68034045_Fluorescent_Light.jpg ako mislite da je to dobro resenje a za ovu plant pro sijalicu cu se snaci jer je nestandardna pa ne verujem da cu naci gotovo. Bilo kakvi saveti za jednostavnije resenje su dobrodosli. 6.Normalno dekoracija i potrosni materijal to cu po potrebi i zeljama. Zelim da pokusam da odgajim izmedju ostalih i nekoliko crvenih biljaka (da ne navodim imena jer nisam siugran jos uvek koje tacno zelim ) Od ribica zelim (takodje ako mislite neke od ovih nece ici zajedno recite) Ancistrus zlatni Zebrice (voleo bih da najdme one crvenakste) Blek moli Kraljevske neonke Unapred zahvalan na vasem vremenu. :D ----------------------------------- reventon Uto Jun 06, 2017 8:01 pm ----------------------------------- EF2 je sasvim dovoljan za tu litrazu. Sto se tice aeracije, veruj mi da ce ti i APS50 biti i vise nego dovoljna. Tetrine pumpe su odlicne, i ja gore pomenutu koristim na jednom akvarijumu od 160l. Grejac slobodno moze biti od 100W, pogotovo ako je akvarijum zimi u prostoriji koja se greje. CO2 bi mozda mogao da dodas kasnije, a ne sada kada imas mnogo posla oko samog pocetka i formiranja. Sto se tice rasvete, to ce ti uvek biti drndanje :D Naravno, postoje razne fabricke armature, haube. Dobre su, ali su skupe, pogledaj i po oglasima, ima ih dosta. Ribe koje si naveo bez problema idu zajedno, dok bi crvene biljke takodje mozda mogao da ostavis za neki kasniji period, one su prilicno zahtevne. ----------------------------------- vlajko :) Sre Jun 07, 2017 12:27 am ----------------------------------- Slazem se da se ne treba opterecivati sa CO2 u pocetku, jer imas gomilu stvari da naucis. Nije da te plasim, pocetnik sam i ja pa ti pricam iz iskustva, ali bas zbog toga je akvaristika zanimljiva, uvek imas neku temu za proucavanje. :) Jedno po jedno, za pocetak gledaj da bude dobro osvetljenje jer to je osnova za biljkice, ubaci pola centimetra hranljive podloge ispod peska i to je sasvim dovoljno za pocetak. Sve u svemu samo polako i sto vise procitas ovde na forumu, manje ces gresaka da napravis u tvom akvarijumu... ;) ----------------------------------- Skybuffalo Sre Jun 07, 2017 1:11 am ----------------------------------- He, neplasim se ja tako lako. :D Jedini razlog zasto bih uopste odmah i stavljao C02 jer se plasim kako ce kasnije dodavanje (i promena) uticati na sam akvarijum. ----------------------------------- reventon Sre Jun 07, 2017 8:53 am ----------------------------------- Tako je, ako planiraš neke iole ozbiljnije biljke, ne zaboravi i hranljivu podlogu. Kasnije dodavanje CO2 je sasvim moguće. Retko ko od nas ne startovao sa njim, većina ga je dodala kasnije i svi smo preživeli. Jedna po jedna stvar, ne žuriš nigde ;) ----------------------------------- Luvias Sre Jun 07, 2017 9:39 am ----------------------------------- Evo neko moje misljenje Taj akvarijum komotno od 6mm stakla ( mada bih ja uradio 90x45x45) jel je idealan za scaping Filtracija-ako mozes uzmi ef3 ili jos bolje 4 Aeracija- ne potrebna imas spray bar koji je vise nego dovoljan Na osvetljenju nemoj da zalis, moj savet fabricko osvetljenje Co2 najbolje od samog starta, makar i u diy varijanti, pa kad budes mogao uzmi bocu Ja sam misljenja da sto kvalitetnije krenes, to ces vise uzivati u ovom hobiju. Ako krenes od pocetka da fizikalises oko akvarijuma, pre ces bataliti isto. ----------------------------------- Sone_bg Sre Jun 07, 2017 9:49 am ----------------------------------- 1. Ja imam EF2, doduše na 80L, al mi odlično vrši posao, al čisto da budeš upoznat, jednom u nekih mesec ipo dana ćeš morati da čistiš creva, da bi pojačao protok, jer se creva zaprljaju, nemoj da ti pojedini prodavci iz naših akvarističkih radnji mažu oči da on može da radi tako par meseci da ga ne pipneš, može, sve može da radi, al neće posedovati isti kvalitet upotrebe filtera, a i to čišćenje nemoj da te zabrinjava, 10-15 posla, očistiš creva i rotor motora. U svakom slučaju ja ga preporučujem, ako se pažljivo rukuje sa njim i brine o njemu, može dugo lepo da te služi :) 2. Što se tiče aeracije, po meni ti je nepotrebna, samo bezveze ubacuješ balončiće u akvarijum, nije vizuelno lepo, barem meni, namestiš da ti izlazna lula od EF2 talasa vodu i imaćeš dovoljno kiseonika, samo sam ja još lulu okrenuo naopačke od kako inače treba da stoji i to mi je savršeno, jer kad tako stoji uopšte ne bućka vodu, a dosta fino talasa površinu, ako te zbunjuje kako to naopačke, mogu posle da ti objasnim :) 3. Za grejač se slažem da može da bude i od 100W 4. Što se tiče CO2, ja sam uvek za bocu, mogu da ti dam neke preporuke gde šta da kupiš, zavisi sa koliko novca barataš, al u svakom slučaju, CO2 može da čeka, što kaže Reventon, možda i bolje kasnije, dok se malo uhodaš i skupiš dodatni novac :) 5. Što se tiče rasvete, ja bih odmah u startu odustao od Classica Tropical Sunlight T8 i Arcadia Classica Natural Daylight, nego bih uzeo 2 Arcadia Freshwater i jednu Arcadiu Plant Pro, pošto vidim da si svejedno planirao da je uzmeš, jesu malo skuplje Freshwater, al kad budeš shvatio koliko para daš na ovo na ono, pa na ribicu, pa ugine, pa biljku, pa propadne, a to sve košta, tako da se onda i isplati uložiti malo više u rasvetu, naravno ako imaš mogućnosti. Što se tiče crvenih biljaka, dok ne počneš da ubacuješ CO2, nemoj ni da ih kupuješ, samo ćeš potrošiti pare, jer će ti uginuti, jedino ako uzmes neki crveni Echinodorus, to je nešto što ja znam da iole vuče na crveno, ako ima još neka, neka me neko ispravi :) Nadam se da ćemo ti biti od pomoći ----------------------------------- Skybuffalo Sre Jun 07, 2017 1:14 pm ----------------------------------- Bar sam krenuo. :D Danas sam uzeo gvozdje za postolje pa cu kad budem imao vremena to izvariti i srediti. Velicina akvarijuma je zbog prostora mada mi se ta tvoja velicina bas dopada ali sta cemo takvo je stanje kakvo jeste. Debljinu uzimam zato sto sam paranoican, najbolje resenje koje sam nasao je staklar (radnje ne dostavljaju, a ovde i nema izbor koliko sma ja upoznat) .Dakle staklar je ne bavi se akvarijumima (viodeo sam u radnji da ih radi i zadovoljan sam ali opet...).Zato sam se malo obezbedio debljinom stakla i napomenom da koristi silikon cije sam ime zaboravio sada a vidim da ga koriste clanovi foruma. Razlika u ceni izmedju ef3 i ef4 nije prevelika pa bih mogao da uzmem ako ce ribicama biti ugodnije. Sto se ciscenje pretpostavio sam da je tako. :D :D Co2 cu verovatno kupiti za pocetak ovakav komplet.Smatram da kad nesto treba da naucis ne treba odlagati, bolje krenuti pa sta bude. :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_65079691_co2-generator1.jpg A kasniej cu videti za bocu (sone ti ipak posalji preporuke kad budes imao vremena i volje). Pih ja zapravo imam bocu za CO2 ali je premala.Bas mi olaksalo posao i otezalo novcanik :D RAsveta je i najveci problem.Ako imate neke predloge za fabricka resenja ili ljude koji vrse prepravke i pravljenje gotovih slobodno posaljite u privatnoj poruci ukoliko imate vremena i volje. Stvar je sto ja mogu da napravim haubu ali bih izbegao da ja povezujem osvetljenje a nemam nekog kome bih mogao da dam da mi to poveze zato trazim ova neka zaobilazna resenja. ----------------------------------- Skybuffalo Sre Jun 07, 2017 1:24 pm ----------------------------------- Izvinjavam se na duploj poruci. Hvala na pomoci i dosta ste pomogli i do sada. :D Kad se setim svog prvog akvarijuma kad sam bio osnovac i onda citam kako treba da se radi bude mi zao onih jadnih ribica. :oops: ----------------------------------- Luvias Sre Jun 07, 2017 5:27 pm ----------------------------------- Sta ti znaci premala boca? Ako je 0,5 opet je dobra ----------------------------------- Skybuffalo Sre Jun 07, 2017 7:21 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49895201_IMG-1496854976884-V.jpg Ovakva.Koriscena je za C02, i punjena do skora. ----------------------------------- Sone_bg Čet Jun 08, 2017 8:27 am ----------------------------------- Ja preporučujem Altispinosu, dosta je mirniji i izdržljiviji od Ramireza, koškaće se sami između sebe, al bez posledica, a ostale ribe ne primećuju u akvarijumu, što se tiče Apistogramme, isto prelepa riba, možda malkice osetljvija, sve zavisi odakle je i kakvog je kvaliteta ribica :) ja za sad imam i Altispinose i Cacatuides i super se slažu :) Ako naletiš na Leatecara Dorsigera ili Nannacara Anomala, ovo su ti isto super patuljasti ciklidi, nisu toliko zahtevni, pogotovo Leatecara, A Nannacaru je teško naći sada, al eto čisto da znaš šta još ima od lepih patuljaka :) ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jun 13, 2017 12:19 am ----------------------------------- Manje vise sam sve kompletirao,Samo da se sredinom sledeceg meseca otvori neko vreme da sklopim i izvarim postolje. Ostao je jos problem CO2, ako neko moze da me uputi u pravom smeru gde je najpovoljnije nabaviti sta bio bih mu zahvalan. Ono sto sam nasao po oglasima je oko 45 eura boca (3kg), 40 evra regulator, 40 evra elektromagnetni, oko dve hiljade iglicasti. Iz vaseg iskustva jesu li to normalne cene ili bih mogao da prodjem povoljnije negde? Difuzor bih uzeo tropiko 3 u jedan . ----------------------------------- Skybuffalo Pon Okt 09, 2017 5:14 pm ----------------------------------- Koje je najbolja hrana za ribice (imam crne tetre, neonke, kolisu, Ancistrusa, kori pande? Pretpostavljam da je domaca li posto cesto izbivam od kuce ne zelim da opterecujem ljude pravljenjem hrane i vadjenjem iz frizidera.Dakle samo ona u kutijama dolazi u obzir.Razmisljao sam o Tetra Pro Colour i Tetra rubin.Jesu li one dovoljno dobre i sta bih jos zbog raznovrsnosti mogoa da dodam da se ribice lepo osecaju? ----------------------------------- Dare021 Pon Okt 09, 2017 6:49 pm ----------------------------------- pošto već planiraš kanister filter ,kada budeš imao mogućnosti za co2 bocu onda ti preporučujem i atomizer http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50252252_Noname9.jpg što se tiče hrane ...što više mešaš hranu to bolje ...spirulina,proteinska u granulama,listići.... nevolimo ni mi istu hranu da jedemo svaki dan :D :D :D ----------------------------------- Skybuffalo Pet Okt 27, 2017 7:25 pm ----------------------------------- Evo par slikica zavrsenog posla.U funkciji je malo manje od mesec dana.Nista nesto specijalno ali mi se bas dopada i veoma sam uzivao u sklapanju a sada tek uzivam u gledanju.Naravno, posao nije gotov ali mi se dopada kako do sada ide. :) Hvala puno ljudima ovde na savetima i strpljenju, neke savete sam prihvatio, neke sam zeleo (mislim na rasvetu) ali nije bilo moguce u ovom trenutku :bravo: Od CO2 sam odustao jer zbog posla izbivam dosta iz kuce pa bih radije neku lov tek varijantu koju ukucani mogu da odrzavaju kad nisam tu. Rasveta Ovde ne mogu da vam dam puno informacija, dobio sam je na poklon, takvo je stanje kakvo je.Postavicu fotku dole. Verovatno nije narocito dobra ali neka sljaka neko vreme, pa cu angazovati nekog iskusnijeg sa foruma (za novac naravno) da mi uradi neku DYI led varijantu.Planirao sam da dodam na ovo dve stedljive 6500k+ ali idiot stolar to jest ja nije dobro proracunao sirinu haube pa bi mi sada te stedljive kad bi ih postavio bile 4-5 cm iznad vode a to mi deluje rizicno pa sam odustao iako imam i sijalice i grla. Biljke Zadovoljan sam, obzirom da im nisam obezbedio dovoljno stvari. Anubias barteri var nana Nymphaea lotus Red (moj omiljeni, ima divnu boju uzivo, a dobro raste morao sam da ga seckam par puta jer je lisce stiglo do povrsine vode. Rotala rotundifolia Shinnersia rivularis Cryptocoryne wendtii Mi Oya Rotala sp. 'Green Java moss mahovina kojoj ne znam ime ali cini mi se da se zove nesto japan i nesto string :oops: Cladophora aegagrophila Hydrocotyle tripartita (ovo mi je posle lotusa omiljena biljka) :oops: Ludwigia arcuata Sta uspe od ovoga uspelo je, propalo cu zameniti mahovinama, kriptokornama i microsorumima. :oops: Podloga Osmokot pa preko mesavina tropike i amazonije (sloj 1cm) pa sitni, crni pesak (sloj 5 cm) Panjic je Horusov i odusevljen sam njegovim izborom. :bravo: Kamenje domace. Grejac Atman 100w Rasveta (roze, plava i bela) https://i.imgur.com/ouye6sX.jpg ----------------------------------- Skybuffalo Pet Okt 27, 2017 8:07 pm ----------------------------------- Velicina akvarijuma 70x40x40 Stanovnici Tu su oko dvadesetak dana i divni su.Svi su veseli, ne plase se vise ni kad menjam vodu, ne beze. (malo sam pretera sa moju litrazu, ali cu vrsiti izmene dva puta nedeljno, nadam se da ce biti u redu) 12 kraljevskih neonki 5 Corydoras paleatus (obicni muljaro mozda gresim ime) 6 crnih tetri (obozavam ih, kao male formulice, ne bih dao nizasta na svetu, ne staju i bas su zabavni) colisa lalia (isto ima divan temperament, jurca po akvarijumu pa se smiri i sakrije a sve polako, zena ga zove Mala :D ) 3 zebrice 1 crna neonka (uhvacena greskom, zao mi je sto je sama ali mislim da nemam mesta za jos pet njih) 2 zebra nerite puza 5 amano srimpova 5 sakura kozica 12 dunavskih nerita(dobio sam prinove, verovatno ih ima i vise) 2 anticitrusa (koji su bas zabavni ne kriju se, cesto se rasire na dve grane kao u lezaljci) Filtracija Atman EF4 Prva korpa-sundjer, Sera biofibres, vata Druga korpa- biokugle, siporeks Treca korpa-siporeks Fotoperiod 19-01, temperatura 25,5 -26,5 Prihrana ne jos, imam kupljenu tropku zelenu. Hrana- crvene,crne granule, bloodworms suseni, tablete spiruline, Tetra pro colour, Tetra Pro Vegetable Dajem svako vece prstohvat Kolora i drugi prstohvat razlicite hrane (svako vece drugacije) Nadam se da je dovoljno raznovrsna, ako nije slobodno dajte predloge sta i kako. Oprostite na losoj slici, kamerman nema pojma, a kamera takodje. https://i.imgur.com/sLyQm0u.jpg Ako imate predloga sta moze da se poboljsa ili neki savet, ne ustrucavajte se i hvala jos jednom na direktnoj i indirektnoj pomoci. :bravo: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RSTF2LM9B74[/youtube] ----------------------------------- chaosad Sub Okt 28, 2017 2:25 pm ----------------------------------- Dobro izgleta za sada,samo da se razrastu biljke i biće super.Možeš još neku biljku visoku desno ispred grejača da ga zakloni. ----------------------------------- HORUS Sub Okt 28, 2017 2:53 pm ----------------------------------- Oooo, dobro nam došao. Malo je mračna leva strana. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Okt 28, 2017 9:59 pm ----------------------------------- Jeste prednji desni ugao mracan zato sto mi je aluminijumsko kuciste svetla duze pa samo morao da ga stavio dijagonalno, zato sam i posadio mahovinu i anubiu tu. Oko grejaca imam par Shinnersia rivularis koje su nize pa ce se razrasti ako sve bude u redu i sakriti ga. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 10, 2017 11:03 am ----------------------------------- Da ne bih otvarao novu temu. Ako neko ima Atman AT-F102 , koja je njegova duzina u praksi (treba da stane u akvarijum visine 30cm, kad odbijes visinu podloge ostaje 25 cm vode), nisam siguran da li ce stati jer ga nikada nisam video uzivo.Ako ne moze koji drugi iz te serije(Atman AT-F101...) bi mogao.Hvala unapred na odgovoru. ----------------------------------- milosark Pet Nov 10, 2017 1:09 pm ----------------------------------- F101 staje, ima oko 15cm i protok 350l/h ----------------------------------- nesa69 Pet Nov 10, 2017 2:22 pm ----------------------------------- Nazovi neku od prodavnica i pitaj za dimenzije, imaš banere gore na stranici. Ne znam koliko je hitno, jedino kada stignem da prođem pored radnje i pogledam (treba i meni da vidim neku pumpu), ako niko ne javi do tada. Ako je namena za manji akvarijum, može da se desi da imaš prejak protok i sa 101. Bolje je možda da probaš sa hang-on filterom u tom slučaju. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 10, 2017 3:12 pm ----------------------------------- Ma nema potrebe da se cimas oko toga, nije hitno. Akvarijum je 45 x 30 x 30. Dobro si pomenuo protok, potpuno sam zaboravio.Akvarijum je za borca pa ne bi trebalo da bude jak. Hank on filter nisam video nigde uzivo, pa ne znam da li moze da se prepravi i da se u njega ubaci peat kao jedan od filter materijala zato sam i hteo AT-F102 jer koliko razumem njega moze da se doda nesto. Ako neko ima ideju kako i sa cim da izvedem solidnu filtraciju(sa tresetom kao medijom i da nije spoljasnji komorni) slobodno neka napise i hvala vam puno na odgovorima. :oops: ----------------------------------- nesa69 Pet Nov 10, 2017 3:52 pm ----------------------------------- Nisam koristio hang-on (odmah prešao na trokomorne), ali sam imao problema i sa tim najmanjim F101 u malom akvarijumu. Sprej-bar na sunđer... užas kako je izgledalo :) Možda grešim ali mi je hang-on nekako najbolja varijanta za manje akvarijume a da ne pravi rusvaj. Ako imaš gde da ga okačiš naravno (može da smeta hauba npr.). Možda je lakše staviti treset u korpu, ali modifikovali su hang-on filtere, ima iskustava po forumu, npr.: http://www.akvarijum.org/forum/post152257.html#152257 http://www.akvarijum.org/forum/atman-hf-0300-t16366.html ... Zašto peat? Nekako mi je bolje staviti kvalitetnu keramiku. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 10, 2017 4:16 pm ----------------------------------- Sigurno je bolja filtracija.Ali posto zbog zene ne smem da diram glavni akvarijum :D a oduvek sam zeleo malo mutnjikav akvarijum u nedostatku bolje reci.Stabio bih u njega stavio borca i par kulija, mopan drvo zbog tanina i treset da bih postigao zeljeni izgled i da mi borac bude zadovoljan. Onako za svoju dusu jer kulija zelim a ne smem da ga pomolim u glavni jer je citiram zmija a borac mi je pored guramija, tetrazona i furkata najlepsa vrsta. Akvarijum stari sam prelepio, sada se testira vec desetak dana hoce li curiti, ne verujem sebi da mogu da napravim komorni filter kako treba, a stakalri su ovde previse skupi.Manji filter koji mislim moze da se napravi za 1000 dinara ovde bi me kostao 3-4 i staklari koje ja znam nisu iskusni(trazio sam isparaivac, covek je stavio ogledala kao poklopac ne znam kako je zamislio da svetlo prodire kroz njih :D) . ZAto trazim alternativna jeftinija resenja. ----------------------------------- SasaB. Pet Nov 10, 2017 4:16 pm ----------------------------------- Atman EF4 Prva korpa-sundjer, Sera biofibres, vata Druga korpa- biokugle, siporeks Treca korpa-siporeks Kad kazes prva korpa mislis gledajuci odozgo ili je prva korpa koja je stavljena unutar filter na dnu pa ostale korpe preko njih? ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 10, 2017 4:19 pm ----------------------------------- U prvoj recenici se slazem sa tobom za keramiku, nakaradno sam napisao da ne ispadne da mislimda je peat bolja filtracija. :oops: Sundjer je na dnu filtera, a keramika na vrhu.Mozda sam pogresno postavio ali voda je cista, mislim da tako treba. ----------------------------------- nesa69 Pet Nov 10, 2017 8:01 pm ----------------------------------- Imaš u oglasima HF-400 (gledao sam ali mi zabranjeno proširivanje pa sam odustao od gledanja :)...), od @nzivkovica. Sad ne znam da li je preveliko, da li je prodao, da li ti odgovara.... najbolje vidi sa njim ako te zanima. Koristio sam od JBL treset, tromec ili tako nešto... Super je, daje po meni neki lep šmek i boju vode, nisam posle opet nabavljo. Mada sam mišljenja da ništa ne boji vodu bolje od nekog panja. Što da ne, za kulije i borca i sunđer je možda dovoljan a sve ostalo plus. Imam jednog preostalog kulija sa barbusima, neviđeno lepa riba, vidim ga jednom u par meseci... Možda budu slobodniji kod tebe. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 10, 2017 9:18 pm ----------------------------------- Ma super je efekat sa tresetom, to i mopan (mesam ga sa mangrom, koji god da je tezak i boji) ako nadjem negde malen komad i bice super. :D Uzecu novi HF-400 i prepraviti(snaci cu se samo da ga vidim kako uzivo, , jer sam novi i nisam vidjao takve). Razumes onda zabrane :D , tako je kod meni data crvena karta za pola ribica koje sam hteo, jedino sam stavio od onih sto ja volim kolisu i citruse. Samo pomenuo kulije i pokazao slike, odmah je pala zabrana i kupljene neonke (najdosadnija stvorenja na svetu) :D Kad sam doneo kulturu grindala da malo obradujem kolisu ako uspem da ne ubijem kulturu bilo je mali udari se sam, :D ----------------------------------- Skybuffalo Sre Nov 29, 2017 10:58 pm ----------------------------------- Interesuje me na kojoj visini iznad vode (i koja je neka minimalna iz vaseg iskustva) vi stavljate stedljive sijalice ako ih jos koristite? ----------------------------------- nesa69 Čet Nov 30, 2017 12:17 am ----------------------------------- Uf, davno bilo :) Meni su stajale direktno na kondenzacionom poklopcu. Imaš ovde primera i za viseće i druge načine pa pogledaj: http://www.akvarijum.org/forum/uradi-sam-viseca-mini-hauba-t4620.html ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Nov 30, 2017 12:33 am ----------------------------------- Ukoliko imas staklo (isparivac/poklopac) mozes na par milimetra od/do stakla, bitno je da ne dodiruje samo staklo, iskreno ja imam jednu na 2 cm iznad same vode i nema nikakvih problema (jedino sto je sam radni vek sijalice skracen), moram da napomenem da ne bih preporucio nikome to da radi! Za umereno/brz rast koristi 4000K 900lm (~1100lm za crveno bilje), a ako ces bas da forsiras bilje za bas bas brzi rast 6500K sve preko 1200lm. Pricamo o tvojoj dubini od 40cm. ----------------------------------- Skybuffalo Čet Nov 30, 2017 8:09 am ----------------------------------- Haubu sam video tu vec, lepo izgleda ali nije opcija jer je akvarijum gotov i staklena je pa je ne bih raspakivao zato ipitam.Hvala puno na odgovorima razmislicu da li da je stavim ili da nadjem neku led konzolu zasticenu krilitom ili necim (jer su tanje koliko mi se cini) ili da razlepim haubu pa da napravim nesto slicno toj haubi .Meni bi bila inace bila 5cm iznad vode i imam filipsovu od 6500k. ----------------------------------- Skybuffalo Čet Nov 30, 2017 8:52 am ----------------------------------- Inace dimenzije su 45 33x30 znaci kad oduzmem visinu peska to je negde 28 cm vodenog stuba.Mozda bih mogao da stavim neku led sijalicu ili stedljivu manju od 23 w da dobijem jos par centimetara iznad vode dodatnih? ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Nov 30, 2017 4:53 pm ----------------------------------- Tek sam sada ukapiro da se radi o drugom manjem akvarijumu. Nemo da te mrzi nalepi neku sliku tog gotovog manjeg akvarijuma i haube pa da vidimo sta moze i kako moze, ali slikaj ga otpozadi zbog vidljivosti otvora i sirine haube. ----------------------------------- Skybuffalo Čet Nov 30, 2017 6:19 pm ----------------------------------- I to sto kazes. :D https://i.imgur.com/VRhcact.jpg https://i.imgur.com/KPnSfj9.jpg Ovo je novi.Sijalica je cisto da imate orijentaciju. https://i.imgur.com/IACUIz0.jpg ----------------------------------- Serene Sky Čet Nov 30, 2017 7:09 pm ----------------------------------- Ja bih tu stavio 2 3 t5 8w. Ako napraviš reflektore od aluminijumske folije moćićeš da gajiš 90% bilja. ----------------------------------- Pecinac Čet Nov 30, 2017 11:16 pm ----------------------------------- Glavni akvarijum je prelep! Jedva cekamo da vidimo manji kakav ce da ispadne! :D ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Dec 01, 2017 9:47 am ----------------------------------- Ko sto kaze Serene Sky tu bi ti dobro legle neonke, ali nista ispod 3 slabo je 2, ali ces imati manjak svetla po coskovima, tako da bi sa neonkama bilo idealno 4 komada s tim da se napravi kombinacija levo-desno-levo-desno, a sto se tice ove stedljive slobodno je ostavi ali stavi neki ispraivac izmedju obavezno. Zuto obelezeno - da li tu ima parce stakla ili mi se samo cini od prelamanja svetlosti kad je slikano Crveno obelezeno - bi bilo bolje postaviti (ukoliko nema na delu gde je zutim obelezeno) po parce stakla koje ce drzati isparivac, a visak spolja se lako prekrije izolir trakom, crnom naravno. Nema potrebe za stavljanjem uzih sijalica, ali znam na koje mislis.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_302417029_IACUIz0.jpg Sto se tice prvog akvarijuma odlicno ovo ide sa led trakama. ----------------------------------- Serene Sky Pet Dec 01, 2017 5:03 pm ----------------------------------- 1x8w T5 obicna neonka, reflektor diy aluminijumska folija oko kartona, merio sam oko 1500luxa pri dnu akvarijuma, biljke easy mode. [url=https://drive.google.com/open?id=1l-THP5evOFqkK6LEMVUpNSnepp0mPfeX]Vido zapis kocka 1x8wT5 akvarijum 35x35x35 čisto kao dokaz da vidiš da sa 1 možeš gajiti neko osnovno bilje. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Dec 01, 2017 7:11 pm ----------------------------------- Nesto sam smislio drugo, od stvari koje smanasao u kuci pa cu pokazati kad se boja osusi.Cime lepite aluminijumsku foliju za materijal pa bude onako glatko i lepo? ----------------------------------- Serene Sky Pet Dec 01, 2017 8:15 pm ----------------------------------- Ja sam koristio najobicniji najeftiniji silikon. Ako dobro razmazes nece da se puno poznaje. Ne mora ni svuda da se stavlja po ivicama i malo po sredini. Kuhinjska alu se jako lako guzva. Postoji prava reflektujuca folija sto korist zaplastenike ali i samolepljiva reflektujca folija. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Dec 01, 2017 8:34 pm ----------------------------------- Trebalo bi u svakoj knjizari da ima deciji vodeni lepak (u stiku) lepi kuhinjsku foliju za sve zivo, a na vodenoj je bazi, jos i mirise na borovnicu ili sumsko voce, mislim da ima i od jagode. ;) Lako se nanosi na sve i dosta je otporan kad stegne, jeste da mu treba dva do tri dana da se u potpunosti osusi (mislim na untrasnji deo ne na ivice), ali se i lako nanosi i lako rukuje sa njim, kao i to da se lako pere. Moment fiks lepak za drvo isto se lepo razmazuje na sobnoj temperaturi i ima jaku strukturu kad stegne. Inace sve sto mi treba da zalepim iznad, pored, okolo akvarijuma koristim njega i nema nikakvih problema. Zut je kad se nanosi proziran kada se osusi, skoro i nevidljiv. ----------------------------------- oldwolf Pet Dec 01, 2017 9:24 pm ----------------------------------- Nabavi Al foliju debljine 0,25 ,a ne kuhinjsku, od nje napravi haubu iliti privremeni zaklon za rasvetu, ako to odradiš kako valja može ostati i trajno, lako se oblikuje, nije skupa, kupuje se u knjižari, ima čvrstinu baš,baš, jedino što ima oštre ivice koje mogu d a poseku ,pa bi morao da ih obaraš. Kad nađeš bolje rešenje .... zna se folija - kontejner, ali znaj ništa neće biti od nje bolje - refleksija. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_189019531_Al%20folija..jpg ----------------------------------- Skybuffalo Sub Dec 02, 2017 10:02 am ----------------------------------- Neonka mi je mnogo, jer ne zelim da kupujem obicnu, uzeo bih akvaristicku da uzimam.dok je dobavim, Dok nabavim ostalo materijal, izadje mi previse u ovom trenutku a bolje mi je da ostavim novce i napravim dobru rasvetu za glavni. Ovde cu ionako samo drzati kripte i valinsariu i mozda lotus probam ako radi radi. Inace, nisam odgovorio Liscu, zuta linija je isparivac ali je razmak izmedju njega i poklopca nedovoljan da stane sijalica i filter ne moze lepo da stane. Ovako sam zamislio, a vi recite sta mislite. Izrezao sam neko staklo koje sam imao, u dimenziji ovog crnog poklopca gore.Tu bih stavio to staklo kao isparivac, samo da prorezem rupu za hranu. Onda sam nasao stari pleh za hleb koji ima gotovo istu duzinu kao akvarijum. https://i.imgur.com/pPj4c7u.jpg https://i.imgur.com/7jK4UxD.jpg Usafio bih dva sijalcna grla, stavio ovakve dve sijalice. https://i.imgur.com/SbExJiD.jpg Premazao sam crnom koju sam imao i srebrnom iznutra.Hteo sam refleksiju (laicki kontam srebrna boja pa mzoe koliko toliko da odbija) jer sam zeleo da zibegnem lepljenje folije (nisam naorcito precizan pa zato) Ali sada bih potrazio SenjorVuckovu foliju, isekao lepo jer je kruca i zalepio ovim vodenim lepkom i momentom ako uspem da pronadjem oboje. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Dec 02, 2017 10:05 am ----------------------------------- Ne mogu da nadjem edit. :D I onda bih ovo stavio na taj isparivaca mozda ako budem mogao i okacim tik iznad njega kao visecu haubicu. ----------------------------------- Serene Sky Sub Dec 02, 2017 12:40 pm ----------------------------------- Obicna armatura sa neonkom je oko 300 max 400din zavisno gde je nabavljas. To što istu takvu neki prodaju za 1000+ je prica koja nije za forum. Akvaristicka 8w ti ne treba. Ja lićno ne vidim nikakvog razloga za korišćenje firmirane t5 8w neonke. ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 02, 2017 2:07 pm ----------------------------------- Ovako sam zamislio, a vi recite sta mislite. Izrezao sam neko staklo koje sam imao, u dimenziji ovog crnog poklopca gore.Tu bih stavio to staklo kao isparivac, samo da prorezem rupu za hranu. Onda sam nasao stari pleh za hleb koji ima gotovo istu duzinu kao akvarijum. Premazao sam crnom koju sam imao i srebrnom iznutra.Hteo sam refleksiju (laicki kontam srebrna boja pa može koliko toliko da odbija) jer sam zeleo da izbegnem lepljenje folije (nisam naorcito precizan pa zato) Ali sada bih potrazio SenjorVuckovu foliju, isekao lepo jer je kruca i zalepio ovim vodenim lepkom i momentom ako uspem da pronadjem oboje. Možeš jednostavno izrezano staklo po meri preseći na pola po dužini (stim da prednji deo bude uži), prednji deo ćeš podizati radi hranjenja ,sifoniranja itd , a zadnji deo koristiš za taj tvoj pleh sa sijalicama,ledovima ili već šta .... ja sam ta dva staklena dela poklopca spojio silikonom ,ali nije neophodno.Ako ih spajaš silikonom tada računaš na 3mm prostora za silikon. Takođe sve to možeš spustiti na stakleni poklopac ako je od četvorke, nemora kao viseća hauba,čak nemoraš ni na koji način da to fiksiraš,jednostavno postaviš na staklo odozgo. Unutar pleha obavezno folija (ne sprej) jer je tako najbolja refleksija svetlosti. Evo ti fotka ,pa ako vidiš neku logiku u svemu tome - probaj, nećeš se pokajati. Poz. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54007730_poklopac%20stakleni.jpg ----------------------------------- Skybuffalo Sub Dec 02, 2017 7:12 pm ----------------------------------- SVe cu to obaviti.Hvala puno na trudu.A ovo je vala poslednji put da budzim neke kerefeke.Kad budem radio pravo svetlo za veliki akvarijum, naucicu da vezujem i kupicu prave neonke ili cu naci nekog ko ume da radi led po propisu. ----------------------------------- Serene Sky Sub Dec 02, 2017 7:25 pm ----------------------------------- Samo nemoj one sa kpa i facebuka. Ne treba ti svetleca reklama nego stabilna led rasveta. Ima ljudi na forumu koji su materiju dobro svaladali i prave lepe rasvete. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Dec 02, 2017 8:47 pm ----------------------------------- Na nih i mislim. ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 02, 2017 8:52 pm ----------------------------------- A ovo je vala poslednji put da budzim neke kerefeke.Kad budem radio pravo svetlo za veliki akvarijum, naucicu da vezujem i kupicu prave neonke ili cu naci nekog ko ume da radi led po propisu. Samo bez sekiracije i polako, skoro svi su prošli kroz isti tunel problema i tome slično. Inače najlakše je pljunuti par stotina evra i "kupiti", poenta je steći znanje (polagano) i ovladati elementarnim stvarima koje zaista čine akvaristiku i uživati u svom radu i trudu a ne tuđem. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Dec 03, 2017 12:21 am ----------------------------------- ..isekao lepo jer je kruca i zalepio ovim vodenim lepkom i momentom ako uspem da pronadjem oboje. Samo se kuhinska lepi decijim lepkom, za sve drugo je potreban jaci lepak kao sto je drugi pomenuti.. Inace bolje je da si ofarbao u belo nego u sivo, ali sljakace ti i ovako sa tim stedljivim sto imas. Ne bih ja tu vise nista diro.. za sad. ;) ----------------------------------- Skybuffalo Sre Dec 06, 2017 4:29 pm ----------------------------------- Ma u pravu si Vucino, ne nerviram se ja sto imam problema nego se nerviram sto sam ih ja napravio svojim komplikovanjem i odbijanjem da probam da naucim zanatski deo nekog posla. :D ja sam otprilike iskoristio sve vase ideje na tri razlicita akvarijuma :D Dzaba sada trazite kopirajt. Kad stignem da izvarim postolje slikacu kako je sve to ispalo. Samo mi reci Lijo, moment fiksu, smeta li vlaga tih par dana dok se susi? Lepio bih nesto u haubi njime. ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Dec 06, 2017 7:26 pm ----------------------------------- Ne, makar kod mene nije bilo problema.. ----------------------------------- Pecinac Uto Apr 03, 2018 2:26 pm ----------------------------------- Dobro bre @Skybuffalo, neki update nešto? Jednog akvarijuma, drugog... možda sada već i trećeg!? :pitanje: ----------------------------------- Skybuffalo Uto Apr 03, 2018 8:12 pm ----------------------------------- Ma sve cekam da stigne akvarijum za zlatne pa da sve slikam. :D Elem, malo sam menjao biljke da nadjem sta mi odgovara, i nasao sam ono sto mi se dopada, i zato sam zadovoljan samo cekam da se malo razraste. 1.Glavni [img]http://imgur.com/a/jVDzm[/img] 2.Nesudjeni za borce iz prethodnih postova koji je sada postao dom dvema zlatnim ribicama, (dok sam kupovao stvari i spremao se za borca dva meseca ih gledam kako se muce u nekom malom akvarijum u radnji sa jos zilion ribica pa sam ih uzeo neplanirano iako nisu najbolji uslovi u ovolicnom akvarijumu).Svaki dan ocekujem da stigne novi za njih dve, veci a ovaj mali cu prodati. [img]http://imgur.com/a/rqEKh[/img] ----------------------------------- Skybuffalo Uto Apr 03, 2018 8:22 pm ----------------------------------- Izvinjavam se, zaboravio sam kako se kace slike. :oops: 2. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58568449_0-02-04-2a4231ad9647a81e13c9f5c6947cc95b7226e0490dfe9aae3b5094a439b397e4_full.jpg 1. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_76138985_0-02-05-c12d6c30287216f8ae96723b17f6ecac7eef779a7b51b5f076d7958029a77893_full.jpg ----------------------------------- Pecinac Sre Apr 04, 2018 8:37 am ----------------------------------- Konačno da vidimo manji akvarijum! Mnogo je lep, sviđa mi se ta crvena podloga. Koliko se sećam još jedna članica foruma ima ovakvu podlogu i isto je estetski i vizuelno veoma efektivno! Stvarno je raj za oči. Zamišljam mog plavog borca kako se šepuri u tom okruženju. Kakav bi kontrast bio on plav a crvena podloga! Ako ti nisu neophodne pare, nemoj da ga prodaješ! Znaš da i ja imam dva. I milion puta mi je zatrebao treći! Evo sada da imam treći, malo vode iz manjeg, malo više iz većeg i male ribice bih tamo prebacio. Da bezbrižno rastu! Ovako se pate u mrestilici. Veći akvarijum je malo "pobesneo". Lepo izgleda, biće to lepa džungla! Prednji plan se već razrastao, možda malo gušća sadnja da je bila, za bolji efekat. Koje su ti to biljke? Dodaješ li CO2? Veliki pozdrav i sve pohvale. ----------------------------------- Uros Kg Sre Apr 04, 2018 8:58 am ----------------------------------- E i mene interesuje sta je ovo lepo zeleno u prvom planu u akvarijumu br 1, i sto rece pecinac da li raste uz co2 ili bez ----------------------------------- Skybuffalo Sre Apr 04, 2018 10:06 am ----------------------------------- Ma ne umem da slikam, nesto mi fotke deluju isprano, veseli lotus kao da je braon a uzivo je crven kao cvekla. :D Ta biljka je Sagittaria subulata.Raste uz sve, a sto se sadnje tice pre mozda dvadesetak dana kad sam to ponovo sve rasporedio imala je tri malena strucica pa sam pustio da se sama rasiiri kako zeli osim sto cupam kad pusti izdanke oko kripte da je ne bi ugusilo.Zgusnuce se uz jos malo vremena. Raste bez nekih narocitih uslove, gotovo bez icega (sav ovaj rast napred je za dvadesetak dana od tri biljcice) ali ponekad predje u fazu visokog rasta(20+cm). Sta okida to ponasanje ne znam, znace neko upuceniji. Volim divlji rast zato i pustam biljke da rade sta zele dok ne ugrozavaju druge.A mali akvarijum prodajem kad stigne veci da ne bih dosao u iskusenje da ga napunim (apistograma :droool: :oops: ). :lol: Podloga jeste lepa.ZA borca je i planirana i to plavog kao sto sam pisao na prethodnim stranicama a onda sam video jadne japanke kako se muce. :( ----------------------------------- Skybuffalo Sre Apr 25, 2018 10:42 pm ----------------------------------- Vecernje druzenje. :D [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ryb3D-jb7T8&feature=youtu.be[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Rn7ou-if9o&feature=youtu.be[/youtube] ----------------------------------- Pecinac Čet Apr 26, 2018 9:09 am ----------------------------------- SViđa mi se ovaj drugi, i u pravu si, taj divlji izgled biljaka, a opet kontrolisan da ne ugrožavaju jedna drugu, stvarno izgleda prelepo! Jedna mala prava džungla. Ja nešto ne volim japanke. Ali i ovaj prvi akvarijum prija za oko. Ko nije probao, ne može ni da razume zašto sednemo ispred akvarijuma i ne mrdamo 5, 10, 20... minuta :D :shock: :D ----------------------------------- Skybuffalo Pet Nov 02, 2018 7:56 pm ----------------------------------- Malo da osvezim slikice.I dalje su fotke lose i staklasu malo musava.Nisam bas azuran kad su ona u pitanju :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_308236196_0-02-05-cf2aa7030ec68926f789a45c1864b2de3684558d1e2ae8ed2b27c9aca044c7b8_a5abe3e5.jpg Akvarijum ceka da se u lokalnoj prodavnici pojavi oranda crvenkapa.U medjuvremenu kupim bolesne zlatne ribice i poznanika i njihovih poznanika pa ih lecim, i saljem dalje ljudima za koje znam da ce ih dobro drzati.Mada mi je crni teleskop prirastao srcu jer je bio bas u losem stanju i veliki je borac.Idealno bi bilo kad bih mogao da uparim njega i tu zeljenu crvenkapu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_96323829_0-02-04-98f21b4e788ed4c1c33890552863c5d54bc070e13cd6be4cbe0e53315e8fb3ea_390f56f1.jpg I ovaj je tek u povoju, star je mesecak dana i dom je borcu i razborama. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_110084384_0-02-05-ffcc2a48970a2bb727274be11a79a7f8b07b6a8090ab7c97c44a2092e435c627_298e723f.jpg