----------------------------------- Skybuffalo Uto Jun 06, 2017 2:00 pm Pocetnik (jos jedan :D ) ----------------------------------- Pozdrav ljudi.Planiram da u skorije vreme formiram akvarijum po prvi put.Pre toga zelim kako se pojavi neki visak novca da kupujem potrebne stvari. Sastavio sam listu citajuci forum sta mi treba otprilike ali bih voleo da mi iskusniji akvaristi pogledaju i kazu sta je visak, sta fali sta je ono pocetnicko preterivanje i slicne stvar.Takodje postoji velika sansa da nemam pojma o cemu pisem jer sam sve ovo teoretski prikupio pa mi oprostite ako brkam pojmove.Takodje ako ima forumasa koji su u okolini Cacka koristili bi mi saveti o dobavljanju opreme, prodavnicama u okolini i slicno. Unapred se zahvaljujem na pomoci. Dakle dimenzija akvarijuma koji planiram su 70x 40 x 40. Debljina stakla koju planiram je 8mm stranice i 10 mm dno. Da li je to dovoljno i da li su potrebna neka dodatna ojacanja ili sta vec? 1. Atman EF 2 kanister filter Da li je dovoljan i kakva su iskustva sa njima? Mislim znam da ne mogu da ocekujem ne znam kakav kvalitet ali da li mogu da sljakaju odredjeno vreme i da vrse svoj posao da mi ribice i bilje budu zadovoljni. 2.Aeracija Tetratec APS 150 i odgovarajuci kameni rasprsivac (ili neko crevo nisam siguran sta je bolje) 3.Grejac od 150 w, termometar 4.Co2 Ovde se dvoumim izmedju diy varijante (narucio bih kineski komplet sa manometrom koji se samo zasavi za flase i sera difuzor) ili da skupim pare i kupim Biom CO2 komplet 500 M kod sponzora sajta. Nekako mi druga opcija deluje sigurnije iako bi odlozilo formiranje akvarijuma zbog novca.Svaki predlog je dobrodosao.Trazim najbolji odnos cena-kvalitet i lakoca dobavljanja. 5.Sto se osvetljenja tice koje me predstavlja najveci problem. :D Planirao sam dve Arcadia Classica Tropical Sunlight T8 18w 600mm sijalice i dve Arcadia Classica Natural Daylight T8 18 w. I ostavio bih mesto u haubi da kasnije dodam Arcadia T5 Plant Pro 550mm - 24W Problem lezi u tome sto zleim da izbegnem diy varijante za armaturu jer iako znam da povezujem neonke nisam dovoljno strucan da to uradim za ovakvo osetljivo okruzenje a nalazenje nekog strucnijeg nije opcija iz odredjenih razloga. Kupio bih nesto ovakvo http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68034045_Fluorescent_Light.jpg ako mislite da je to dobro resenje a za ovu plant pro sijalicu cu se snaci jer je nestandardna pa ne verujem da cu naci gotovo. Bilo kakvi saveti za jednostavnije resenje su dobrodosli. 6.Normalno dekoracija i potrosni materijal to cu po potrebi i zeljama. Zelim da pokusam da odgajim izmedju ostalih i nekoliko crvenih biljaka (da ne navodim imena jer nisam siugran jos uvek koje tacno zelim ) Od ribica zelim (takodje ako mislite neke od ovih nece ici zajedno recite) Ancistrus zlatni Zebrice (voleo bih da najdme one crvenakste) Blek moli Kraljevske neonke Unapred zahvalan na vasem vremenu. :D