Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Početak Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
LAKI7
Akvarista



Registrovan: 29 Jul 2011
Poruke: 73
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 8:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam za spoljni filter (skoro napravljen) iskoristio motornu glavu unutrasnjeg fitera 500 l/h i radi savrseno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 8:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Čet Sep 22, 2011 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E dragi prijatelji, danas sam bio kod jednog STAROG aquariste kod kojeg sam prije 7 godina uzimao ribe i rekao mi je da mu odnesem zlatne ribice i da ce mi on dati neke druge za koje se ja odlucim i tako ce i biti. Nisam htio nis da mjenjam jer nisam znao sta cu sa ovim mojim. E sada Jovo nanovo Very Happy idem sve od pocetka al kako treba jer stvarno zelim bilje u akvarijumu pa da cujem prijedloge koje ribice, koje bilje MOLIM VAS i sta tacno mogu staviti kao podlogu za bilje pa reko kamencice. Al da ribice nisu nesto velike i prezahtjevne jer ipak sam pocetnik Very Happy Very Happy Hvala na korisnim savjetima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podloga za bilje ne mora da ti bude samo obicna zemlja za cvece, u boljim akvaristickim radnjama mozes pronaci razne vrste hranjljive podloge predvidjene za akvarijume. Jeste da je to skuplje resenje, al kao pocetniku je mozda i bolje posto sam citao da ukoliko stavis previse zemlje moze doci do nezeljenih posledica ako ne znas sta radis. Neka me neko ispravi ako gresim, tako sam cuo.

Sto se ribica tice mislim da bi ti najbolje bilo da kao i vecina pocetnika pocnes sa gajenjem nekih od zivorotki (gupi, ksifo, moli, plati...). One su miroljubive, relativno lake i nezahtevne za drzanje, a posto radjaju zive mlade svaki pocetnik moze uz malo srece uspesno da ih razmonzava. Pored njih bi ti bilo dobro da ubacis i nekoliko Coridorasa da ti ciste dno i Ancistruse da ti pomognu oko algi ako dodje do njihovog rasta.

Sto se biljaka tice procesljaj po bazi biljaka na sajtu pa ces videti koje ti se najvise svidjaju i koje su predvidjene za pocetnike i na osnovu toga napravi neki plan.

Srecno sa daljim bavljenjem akvaristikom. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na odgovoru. Za koji dan krecem u akciju Very Happy pa kada sve zavrsim postavicu par slicica. Hvala jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 2:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo da se nadovezem na komentar Fiber-a. Ovo sa zemljom. Nemam licnog iskustva, ali ta "firmirana" zemlja iz prodavnica nije uopste popularna medju ljudima sa foruma. Cak stavise. Uzmi lepo zemlju za cvece, recimo da su najbolje Terra Magma i Carobna zemlja respektivno, stavi 3-5 mm debljine i miran si. Samo ne sipas zemlju skroz do bocnih stranica vec par cm udaljis od njih, pa onda prekrijes peskom.
Akvaristika nije egzaktna nauka, ono sto kod nekoga radi kod tebe mozda nece, i obrnuto. Jedino je bitno da nigde ne zuris i da sve slobodno pitas na forumu. Nijedno pitanje nije glupo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E hvala jos jednom puno puno. Taman sam pomislio da postajem malo dosadan Very Happy Super probacu tako nadam se da ce uspjeti Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da zaboravio sam pa da napomenem pre nego sto me Sale dohvati. Smile OBAVEZNO Very Happy stavi mrezicu ( za komarce obicno ) izmedju zemlje i peska. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK. Svakako I jos jednom Thanks Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav ;a kad zakiselis tolko vodu staces drzati u njoj...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rako ni ja te nisam skapirao...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 7:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ako stavi dosta humusa zakiselice mlogo vodu sta ce ubaciti od ribica jer neke ribe ne zive u kiseloj vodi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MiMa987
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2010
Poruke: 461
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nece humus toliko da utice na kiselost. U njemu se nalaze organske kiseline, fulvo i huminske kiseline, koje imaju neuporedivo manju kiselost u odnosu na neorganske (recimo sonu). Meni je pH u akvarijumu u kome imam Carobnu zemlju izmedju 7 i 8.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada dodjem sa posla poslacu vam sta sam uzeo jer cu veceras da krenem izpocetka Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sub Sep 24, 2011 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam lenj Smile al stvarno nisam hehe bas sam sada jos citao. Ovako kupio sam podlogu Sera floredepot koja je po cijeni predpostavljam dobra jer je bilo jos par nekih jeftinijih, i stavio sam je po dnu nekih 1-2 cm i odmakao od ivica po 1 cm rece mi akvarista tako jer se pojavljuje nesto zelenkasto kad ta Sera dobija direktnu svjetlost pa ne izgleda bas lijepo a onako se nece vidjeti, i onda sam stavio mrezicu pa pjesak granulacije 1-3 mm i jos malo preko njeg malo vece granulacije cisto jer mi se ono sitno bas i ne svidja. Izmjenio sam sastav filtera tj. samo sam izbacio ugalj a od njeg sam kupio keramiku jer vidim da je svi preferiraju a i on kaze da cumur neide sa biljem jer pokupi sve ono sto je korisno. Tako da sam stavio (odozgo prema dole) Vata, Pijesak, Vata, Keramika,Vata pa na kraju sundjer. DA LI TREBAM IZMJENITI STA U FILTERU NESTO IZBACITI ILI REDOSLIJED PROMIJENITI??? Nasuo sam prokuhalu vodu cisto da se rijesim kamenca koliko toliko, jer kad sam vidio prvu prokuhanu vodu koju sam procijedio kroz gazu zivot mi se zgadio od silnog kamenca kao da sam je pomijesao sa gipsom Smile Zato ja vodu pijem samo kad bas moram Smile Smile Ukljucio sam pumpu i pustio da radi a sutra cu da ubacim vodu koju cu da donesem iz vjerujem 99% zdravog akvarijuma. I sutra cu i biljke da posadim. Od biljki sam kupio samo dvije vrste za pocetak "Anubias barteri NANA" i "Rotala rotundifolia" bas su mi se svidjele pa cemo kasnije dok se sve stabilizuje malo jos nesto da ubacimo. Eh sada neonke od koliko Wati i koliko Kelvina da uzmem i koliko neonki da bi to radilo i bilo sve kako treba. Akvarijum je 30vx30šx50d. I valja li ista ovo kako sam uradio zasad pa ce kasnije dok sve smjestim biti i slicica. Hvala Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sub Sep 24, 2011 11:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tu Serinu podlogu sam i ja koristio jednom prilikom i zadovoljan sam njom, videces i sam. Mozda zemlja za cvece jeste bolja ali imao sam jedno lose iskustvo sa njom pa je zato izbegavam (mada je to verovatno bilo zbog mog neiskustva Embarassed ).

Biljke koje si uzeo nisu lose za pocetnika, samo obrati paznju da nana zahteva slabije osvetljenje i ako je budes sadio u podlogu nemoj da joj zasadis rizom posto joj to smeta. Najbolje bi bilo da je vezes najlonom za neki kamen ili panj.

Sto se osvetljenja tice, od biljaka koje drzis zavisi koliko jako ce ono da bude. S obzirom da ti je akvarijum dugacak 50cm moraces da koristis neonke od 45cm ili stedljive sijalice. Kod osvetljenja najbitnija stavka su ti kelvini i lumeni (imas dobru temu o tome u podforumu oprema). Gledaj da sijalice koje stavis imaju 6500k, a informaciju o lumenima ces procitati na njima. Moja preporuka bi ti bila kombinacija T8 akvaristicke neonke (Sylvania gro lux ili aquastar posto su one predvidjene za bolji rast biljaka, dobro su se pokazale i relativno su jeftine) i jedne stedljive sijalice od recimo 8-10w. Procitaj obavezno temu o osvetljenju pa probaj sam da izracunas sta bi ti najvise odgovaralo. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Moj početak (Juwel 125, Tanganjika šk... dejanVuk Početak u akvaristici 10 Sre Okt 12, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak- Juwel Primo 60 roachdani Početak u akvaristici 2 Ned Okt 10, 2021 9:05 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovo početak marinko Akvarijumi 1 Čet Feb 25, 2021 4:22 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License