----------------------------------- Bambi Ned Apr 17, 2022 8:17 pm Početnica, 34L, "smeđe" alge, kamenac, 4 ribice ma ----------------------------------- Pozdrav svima još jednom! Molim Vas da mi okačite linkove tema kako rešiti neke od ovih problema sa kojima se suočavam. Ne morate, mada nemam ništa protiv, a štaviše, svaki komentar je dobrodošao, pisati šta već ima na forumu opširnije napisano. Pre mesec dana sam uzela akvarijum od 34l. Sve super, poklopac ima, odma sam ubacila par plastičnih dekoracija, glineni ćupić i stavila kamenčiće granulacije od 5-7mm. Da ne spominjem nikoga, NN osoba mi je rekla da mogu odma staviti dve zlatne ribice u akvarijum dok se kroz nedelju dana ne stvore uslovi za ostale ribice koje sam želela. Pumpa, SEBO WP-310F, Grejač, SEBO HF-50 (50W) LED Rasveta, SEBO AL-400P (220-240V, 50Hz) (7,2W) To je što se opreme tiče. Easy Start sam takođe uzela i odma stavila u vodu i tri puta još stavljala u razmaku od 7 dana. Voda je mutna, "smeđa" alga je konstantni problem, a nažalost, algar je uginuo posle 2 nedelje, zatim posle par dana i skalar, silver shark i pre dva dana zlatna (crna) ribica "teleskop". Očajna sam. Ostali su mi: bikolor, borac, zlatna ribica (japanka), 4 zebrice i puž. Najviše se brinem za borca iako je on dvodisalica. Bikolor je bio jako loše, izvrtao se zavlačio u ćup ali posle doziranja Easy Start-a se oporavio i vratio u normalu kroz 3 dana. Na kamenčićima se svakih 5 dana uhvati ogromna količina "smeđe" alge. Rečeno mi je da vodu nemam potrebe menjati, ali ja sam morala. Toliko je staklo bilo ljigavo i puno kamenca od tragova što puž ostavlja da sam morala sve oribati. "Nema potrebe da menjaš vodu. Šta misliš kako mi ovde u prodavnici? Menjamo vodu svaki mesec!? Nema šanse, samo se ti opusti i sipaj ovo u vodu." Kaže NN prodavačica, naivnoj meni. Gledam upravo u akvarijum i krstim se kako je voda u loše stanju i znam da ne trebam kriviti sebe ali ja više ne znam šta raditi. Bacila sam gomilu novca, ribice su počele da nestaju polako, a ja nemam rešenje za mutnu vodu. Rasveta mi je solidna, ne mogu reći. Kad je voda bistra, akvarijum sija ko Las Vegas. Pumpa radi non-stop i čistim je svaka 3 dana ali ne menja se bistrina. Recite Vi meni. Da li voda (česmuša) mora da odstoji i koliko dugo? Ukoliko treba, može li odležati u plastičnom koritu? U mraku ili na svetlu? Postoji li sredstvo koje mi rešava alge, makar to bile ribice? Treba li mi kvalitetniji filter, tj. jači? Imala sam živu biljku ali sam nju izvadila jer sam "krivila" nju za pojavu algi. :cry: Da li ona možda predstavlja problem? Koje ribice su najzahvalnije za držanje u uslovima koje ja imam. P.S. Akvarijum je na polu-osvetljenom mestu ali mu 70% osvetljenja pruža LED lampa. Zanimljivo je što dok sam imala "mostić" od kamena, ispod njega u "hladu" kamenčići su ostali beli dok je sve ostalo bilo prekriveno algom gde je dopirala svetlost. Hvala na strpljenju i hvala na pomoći. Bambi. :D