----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 2:35 am Početnik i plan-Molim savjete ----------------------------------- [size=12]Pozdrav svima. Prvi put pišem ovdje jer se nadam da ću dobiti koji koristan savjet od iskusnih članova. Zaboravih da se predstavim, ja sam Nenad iz Trebinja. Za 4-5 dana pristupam debitantskom formiranju akvarijuma. Akvarijum je 80l, od opreme posjeduje atman pumpu 600l/h, atman grijač 100w, Tetra vazdušna pumpa, filtar odvojeni stakleni (spužva, vata, keramika, bio kugle), led rasvjeta 2*6w. Naručio sam podlogu i pijesak i biljke, za sad one manje zahtjevne (sagitarija, valisnerija, sesiflora, ricija, mahovina). Plan je: Drvo loze (nikad prskano-ispečeno i otkuvano-mada još uvijek malo pusta boju) pretvoriti u bonsai. Mini, za početak ne preambiciozni aquascape. Cikliranje vode 3 sedmice a zatim postepeno ubacivanje stanara. Pročitao sam dosta, ali svaki savjet bi dobro došao. Za početak:1. Oprema je li adekvatna 2. Šta od hemije dodati dok cikliram 3. Na šta posebno obratiti pažnju s obzirom da sam u ovome za sada samo teorijski. Čim stigne ubaciću slike postupka i procedure kako bi se mogao savjetovati. Unaprijed HVALA! ----------------------------------- Bojan Pet Dec 15, 2017 8:01 am ----------------------------------- Dobro si napravio plan. Velika je stvar kad se radi polako i temeljno. Osvetnjenje nije neko jako ali s obzirom na izbor biljaka bice dovoljno. Bice ti mnogo lakse na nabavis tajmer i na njemu podesis kad ce svetlo da se pali i gasi nego da to radis rucno. Hemija ti i nije potrebna s obzirom da ces tri nedelje ciklirati. Ukoliko zelis akvarijum da pretvoris u biljni imaj u vidu da bi trebalo staviti zemlju za cvece kao prvi sloj i preko nje mrezicu pa onda sve ostalo. Biljke ce mnogo lepse rasti ako imaju hranljivu podlogu. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 10:58 am ----------------------------------- Pozdrav i hvala na odgovoru i savjetima. Kupio sam već hranjivu podlogu za akvarijum namijenjenu. Što se tiče svjetla, ono je 2*6w ali Led (to je dosta više običnih w), to je otprilike 100w običnih, tako kažu... Ako je tako onda je to puno jel' da? Više me brine ovaj čokot koji nikako da prestane da pušta boju, pekao ga dva puta na 100c i otkuvan 3-4 puta, stoji potopljen ima 7-8 dana i i dalje ispušta boju. Takodje sam napravio diy varijantu co2 (šećer+kvasac), na probi je evo treći dan i imam 1 mjehur/sec u kontrolnoj boci. Difuzor je takodje diy, i to od velikog prerezanog šprica.?? ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 11:09 am ----------------------------------- Takodje, da li je poželjno da uspem vodu u kanistere i neka stoji ta nekolika dana dok ne budem dodao u akv.? ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 11:42 am ----------------------------------- Nema potrebe, posto u akvarijumu nema riba. može se u vodu staviti SERA AQUATAN koji je solidan za prilagodjavanje vode sa cesma za akvarijum i to je to. Pazi da ne podignes podlogu kad sipas vodu u akvarijum, lagano preko nekog tanjira sipaj, da se razliva. Pre vode posadi biljke, sredi hard da sebi olaksas. Posle strpljivo cekas da se ciklira i lagano planiras stanovnike. Dobro si sve shvatio, samo polako sada. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 11:50 am ----------------------------------- Hvala na uključivanju i savjetima! 1. Imate li neki savjet za čokot loze (gore sam napisao šta sam do sad uradio) 2. Ne bih želio da mi se jave neke alge kasnije ako već pri postavci mogu nešto uraditi, posavjetujte šta...! Hvala ----------------------------------- Vukolic.Igor Pet Dec 15, 2017 11:59 am ----------------------------------- Sto se tice tanina iz loze u filter stavi purigen(denitratnu smolu),bice ti bistra voda.Sto se tice algi prvih par meseci drzi upaljeno svetlo recimo 6h dnevno,pa kasnije povecaj na 8,9h,vise ne bi valjalo. ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 12:02 pm ----------------------------------- priprema čokota [url=http://www.akvarijum.org/forum/priprema-cokota-ili-korena-vinove-loze-t1629.html] Biljna masa ce smanjiti mogucnost da se pojave alge, a i pod takvim svetlom nece sigurno da buknu naglo. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 12:10 pm ----------------------------------- Hvala još jednom svima. Može li još jedan savjet vezano za slaganje filtera, pročitao sam puno toga ali da shvatim konkretno za svoje medijume, pa da ponovim koji su :sundjer, vata, bio kugle, keramički prstenovi-to sam za sad nabavio. Kako da posložim i kako da eventualno dodam denitratnu smolu? ----------------------------------- Vukolic.Igor Pet Dec 15, 2017 12:16 pm ----------------------------------- Kod mene u kanisteru odozdo ide krupan sundjer,pa sitan,pa keramika,pa bio kugle i zenska capara sa pola litra purigena. ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 12:17 pm ----------------------------------- odozdo na gore: ubacujes prvo prstenove, pa preko kugle, sundjer, pa vatu. preko vate mozes da dodas jos jedan najporozniji sundjer da smanjis prljanje vate. sundjer se lakse cisti i pere od prljavstine koju usisa cev. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 1:09 pm ----------------------------------- I da, znam da sam nešto zaboravio da pitam, možda i najbitnije. Imam lijepo kamenje kome sam odradio sledeći tretman: 1. Stajalo je potopljeno u solnoj kiselini dva dana, lijepo se očistilo 2. 3 puta nakon toga sam ga otkuvao u soli i sodi bikarboni (neutralizacija kiseline) Medjutim, kada na njega kapnem čiste solne kiseline ono pjeni a kada kapnem bilo koji sirće nema nikakve reakcije. Neko mi reče da će uvijek sa čistom solnom pjeniti, šta da radim? ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 2:27 pm ----------------------------------- Je l suv kamen kad sipas kiselinu? ne verujem da ce biti problem, mislim da mozes slobodno da stavis. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 2:29 pm ----------------------------------- Nisam siguran da je bio 100% suv. Zašto, je li nešto znači prilikom provjere? ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 2:32 pm ----------------------------------- moze kiselina da odreaguje tako sa vodom ili ako je ostalo nesto prljavstine. ta provera se inace radi da vidis da li je kamen rastvoriv u vodi. ako jeste, moze da utice na tvrdocu vode. posto ne reaguje sa sricetom, ne verujem da bi ti pravio probleme. je l znas sta bi od riba drzao tu? ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 2:35 pm ----------------------------------- Tek ga počinjem formirati, neću ribe makar 3 sedmice, pa ću ražmišljati još. Ne bi za početak neke mnogo zahtjevne. ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 2:50 pm ----------------------------------- proveri parametre vode, pa mozes po tome videti kojim ribama bi takva voda odgovarala.. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 2:51 pm ----------------------------------- Jednostavan i pametan savjet. Kako i uz pomoć čega sve da to odradim? Hvala ----------------------------------- Bombadil Pet Dec 15, 2017 2:54 pm ----------------------------------- uh, postoje razni testovi, vidi u pet shopu gde postoji akvaristička oprema šta ti je dostupno. ----------------------------------- oldwolf Pet Dec 15, 2017 5:18 pm ----------------------------------- 1. Imate li neki savjet za čokot loze (gore sam napisao šta sam do sad uradio) 2. Ne bih želio da mi se jave neke alge kasnije ako već pri postavci mogu nešto uraditi? Čokot pre svega kako i drugi panjevi treba da je dobro unutra osušen (ne površinski) i oguljen , odstranjene sve nečistoće najpre mehaničkim putem a zatim prokuvavanjem u (poželjno)slanoj vodi. Boja će polako vremenom iščileti, samo budi strpljiv. Ponekad su potrebni u nekim situacijama i meseciiiii vremena da sve dođe na svoje mesto.Poz. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 5:22 pm ----------------------------------- Hvala oldwolf ;-) ----------------------------------- plovak Pet Dec 15, 2017 6:00 pm ----------------------------------- Mislim da se nebi trbao opterećivati sa parametrima vode, Trebinje ima dobru i kvalitetnu vodu. Većina mladih akvarista se trudi da komentariše i meri parametre vode, što je po meni suvišno. Nisam pristalica previše hemije u akvarijumu, ali možeš na početku formiranja staviti IsiStart od IsiLife. U njemu se nalazi početna kultura "dobrih" , korisnih bakterija koje su ti poptrebne u akvarijumu. Iz mog iskustva smatram da led rasveta koja je nasoj platežnoj moći dostupna i koja se nalazi na nasem tržištu nije dobra za biljne akvarijume, odnosno da ne poseduje odgovarajući spektar svetla koji je potreban biljkama za normalan rast. Neki akvaristi imaju led rasvetu koju su kupili "jeftino" i zadovoljni su sa njom, pitanje je kako su im biljke zadovoljne tom rasvetom. One ne propadaju ali mislim da ni ne napreduju previše. Ali večita tema je neonke ili led.... Ima akvarista pristalica i jednih i drugih. Meni su se najbolje pokazale štedljive sijalice. Naravno neke akvarističke T5 neonke predviđene za rast biljaka, tipa Tropika, PlantPro nisam ni kupovao jer su mi previše skupe skupe. Ostala oprema ti je ok. Ja lično koristi denitratnu smolu u svom akvarijumu i prezadovoljan sam sa njenim učinkom. Voda je kristalno čista i bistra. Oko slaganja filtera imaš dosta tema napisanih u delu o vanjskim filterima. Redosled slaganja se razlikuje ot toga kakve je izvedbe filter odnosno koliko komora ima. Najkrupnije sunđere stavljaš u zavisnosti kako ti dolazi "prljava" voda. pa sve sitnijji filter medijum. Bio kugle možeš držati u taložniku ili ispod perlon vate nije bitno. Denitratna smola dođe što bliže pumpi za vodu koja ti vraća "čistu" vodu u akvarijum. Ja sam je stavio bukvalno na prorez između srednje komore i zadnje komore tako da sva voda mora da proteče preko nje da bi se vratila u akvarijum. Jednom u 6 meseci je izvadim i potopim dan dva u veoma zasićen rastvor morske soli da se "očisti" odnosno da ispusti nitrate koje je vezala za sebe. Iznenadićeš se koliko će prljavštine otpustiti. Ako si kamenje kupio u okolini Trebinja mislim da nije za akvarijum jer je ono većinom kraškog "krečnjačkog" porekla i otpuštaće ti dosta kalcijuma u akvarijum koji nije dobar. Ako pozneješ nekog studenta trebinjca koji studira u Novom Sadu mogu ti pokloniti nešto biljaka i ribica pa da ti donese. Ovo su moja iskustva, biće komentara i za i protiv ti ćeš uraditi kako misliš da je najbolje. Puno sreće u akvaristici i naoružaj se strpljenjem.... ----------------------------------- Ilijaaa1 Pet Dec 15, 2017 8:28 pm ----------------------------------- Hvala puno na podršci i savjetima. Kamen je iz Trebinja, e sad, ko će mu znati, ne bi da pogriješim u startu. ----------------------------------- Ilijaaa1 Sub Dec 23, 2017 10:53 pm ----------------------------------- Pozdrav društvo... Evo da prijavim, pokrenuo sam svoj (kćerkin):-) prvi akvarijum. Već sam napisao prilikom otvaranja teme o kakvom akvarijumu i o kakvoj opremi se radi. Poslušao sam vaše savjete i nisam stavio kamenje što je pjenilo i drugo u filtar sam stavio i denitratnu smolu uz kugle, keramiku, sundjer x2. Zadovoljan sam kako sam ga uredio za početak (malo mojih, malo internet ideja), kada skontam kako slike ubacit ubaciću. Cikliraće se najmanje 3 sedmice. Dodata je hranjiva podloga, posadio biljke, fotoperiod po savjetu odavde planiram za početak 6-8h. Malo mi je voda mutna, nije mnogo, valjda je to ok za početak, ne znam??? Momak kod koga sam kupio biljke i nesto opreme mi je poslao 5-6 gupy ribica i 3-4 jabučara da pomognu cikliranje, evo 48h još nema žrtava. Imate li nekih savjeta, šta dalje. Mijenjanje vode, hranjenje, fotoperiod...??? ----------------------------------- Ilijaaa1 Sub Dec 23, 2017 11:08 pm ----------------------------------- Da kažem, u startu nisam zadovoljan rasvjetom,možda je razlog ta mutna voda ali vide se dva snopa svjetlosi od dvije led okrugle kao plafonjerice jačine po 6w ----------------------------------- Ilijaaa1 Sub Dec 23, 2017 11:21 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68821094_Screenshot_2017-12-23-22-15-06~3.jpg ----------------------------------- Ilijaaa1 Sub Dec 23, 2017 11:24 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89062596_Screenshot_2017-12-23-22-15-17~2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108147441_Screenshot_2017-12-23-22-15-23~2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_56076452_Screenshot_2017-12-23-22-15-41~2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50468808_Screenshot_2017-12-23-22-15-49~2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_151406425_Screenshot_2017-12-23-22-16-04~2.jpg ----------------------------------- Ilijaaa1 Sub Dec 23, 2017 11:25 pm ----------------------------------- Na telefonu kamera nula! ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Dec 24, 2017 6:50 pm ----------------------------------- Ribe si trebao da ubacis makar nedelju dana od starta pocetnog cikliranja akvarijuma, ali ako su vec unutra neka ih. Sto se tice mutne vode ukoliko se nije ocistilo do sada i da sve vise postaje mutnija moguce je da je pocetak infuzorije, slobodno zamraci ceo akvarijum na dva dana, pojacaj aeraciju i nemoj hraniti ribe (mogu dugo da izdrze bez hrane, ali posto imas samo gupike snacice se one i same ako ogladne, grickace biljke), nemoj da brines ni za bilje moze do 3-4 dana bez svetla (zavisi od vrste do vrste, neke i duze). Posle dva dana trebalo bi stanje da bude bolje, tada zameni deo vode. Taj snop svetla ce biti blazi (mozda se i u potpunosti nece videti) kad se voda izbistri.. Sto se tice jabucara moj ti je predlog da ih izvadis iz vode i prebacis u teglu ili balon vode ukoliko ces zamracivati akvarijum, razlog je - mogu pojesti ricciu (vezanu za cokot) u nedostatku hrane. Nije iskljuceno da ce je i kasnije jesti kad se dovede stanje akvarijuma u red. Menjanje vode kad se dovede u red stanje je standardno od 20-40% u zavisnosti koliko zivog sveta ima unutra jednom u 7-15 dana to ces jos da udjes u stos jer ces svakodnevno pratiti stanje pa kad vidis da bi trebalo, isto vazi i za hranjenje koliko riba toliko hrane jednom dva put dnevno zavisi kako koji dan, jedan dan nedeljno ili u deset dana preskocis, fotoperiod drzi na ~7h za pocetak dok se bilje malo ne primi i razvije da trosi hranjive materije da se ne bi alge pojavljivale. Inace obrati paznjju na kamenje tu gde je najjaci snop svetla moguce je da ce ti se tu pojaviti tackasta ili praskasta alga ali to resavaju nerite i/ili neritine tako da samo vodi racuna ukoliko pocne da se pojavljuje da na vreme reagujes. Nadam se da si valisneriju i sagitariju zasadio u razlicite krajeve akvarijuma, ne jednu pored druge. Sve u svemu bice to dobar akvarijum. ----------------------------------- Ilijaaa1 Pon Dec 25, 2017 2:38 am ----------------------------------- Hvala na konstruktivnim savjetima!