----------------------------------- klicakn Uto Mar 23, 2021 7:36 pm Početnik sa par pitanja za low tech 50l ----------------------------------- Pozdrav svima. Prvo da se predstavim. Nikola iz Subotice. Dugogodišnji član foruma na kome sam stekao većinu teorijskog znanja u akvaristici, ali bez iskustva kada je u pitanju postavljanje tema tako da ne zamerite ako sam pogrešio mesto postavljanja teme. :D Da krenem sa mojom istorijom akvaristike. Prvi počeci su bili pre nekih 15ak godina kada sam kupio prvi akvarijum sa HOB filterom i Sijamskim borcem. U to vreme ni ne znam da li se tada to nazivao nano akvarijum. Ni ne sećam se kako se završio taj pokušaj akvaristike. Znam da je posle njega usledio period teraristike gde su se držale raznorazne tarantule i gekoni i ta faza se završila pre par godina kada je preminula Chromatopelma cyaneopubescens stara nekih 7 godina. :D Drugi početak je nastao prošle godine zahvaljujući starijem bratu koji mi je vratio zainteresovanost time što je i sam vlasnik 4 akvarijuma ,što biljnih što ciklidnih. Mlađi brat kao i svaki ,željan dokazivanja odluči se na kupovinu akvarijuma od 60l i šturog formiranja koji se završio tako što je buknula zelena končasta alga (i dan danas ne znam koji je uzrok) . Samim tim fijaskom dolazim do trećeg ,ujedno i trenutnog pokušaja startovanog početkom Februara, koji za sada ide dobrim tokom ali imam par pitanja zbog kojih sam se odlučio da pitam iskusnije kolege za par saveta. Nadam se da ćete mi pomoći i sa zadovoljstvom ću poslušati. Trudiću se da detaljno predstavim akvarijum a na kraju teksta pitanja. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89806553_164229833_824939631452872_4575621910464248763_n.jpg Dimenzije : 60x30x30cm Filtracija : Atman HF 0400 izbačeni sunđeri i stavljeni keramički prsteni a na ulaznoj cevi stavljen sunđer kupljen na aliexpressu koji odgovara cevi . Trenutno se poručuje Eheim Classic 150 i Eheim Substrat pro koji treba da stignu krajem Aprila u moje ruke :D Rasveta : Na početku je bila kineska led konzola 24w koja je u međuvremenu zamenjena kupovinom polovne konzole sa t5 neonkama. Bela 12000k Sunsun 24w i Arcadia Tropical 24w. Period 6h. Temperatura : 24°C Podloga : Zemlja za cveće i preko nje crni šljunak ganulacije 4-5mm i kvarcni pesak debljine 5-10cm Fauna : 7x crvene neonke 1x Ancistrus 1x Lisica 10+ Crvena kozica 10ak puževa za sada u pristojnom broju. Što onih u podlozi što barskih. Nadam se da neće doći do nekog preteranog rasta populacije. Flora : Anubias nana Anubias petite Bucephalandra green Bacopa australis Cardamine lyrata Cryptocoryne bullosa Echinodorus janii Lobelia sp mini Pistia stratiotes Valisneria Cryptocoryne aponogetifolia Hygrophila lacustris Ludwigia repens Flame moss Hemija : Bez co2 , ni tečni ni u boci. Dodavanje 1.5ml Masterline micro i macro svaki dan. Održavanje : Svaki treći , četvrti dan zamena 20ak litara. Hranjenje svakih dva,tri dana u količinama da pojedu ribice u što kraćem roku i bez ostataka. Pitanja : 1. Trenutno radi bela neonka 6h . Da li upaliti i Tropicu isti vremenski period ? Za sada nema pojave algi ni na nanama ni na bucephalandri. 2. Cardamyne lyrata raste ali su novi listovi dosta manji i donji listovi žute i pojavljuju se rupice i opadaju. Da li je svetlo preslabo ili fali makroelemenata jer sam nedavno počeo da dodajem njih iz razloga sto sam video da pocinju da žite listovi na njoj. Ili možda treba biljci vremena da se prilagodi jer je kupljena u Rainforestu kao i većina drugih biljaka. 3. Da li produžiti promenu vode na nekih 6,7 dana? 4. Pistia je rasla dok je bila led 24w rasveta na akvarijumu i dok je bila Azola caroliniana koju sam u međuvremenu izbacio jer je prevelika zezancija bila čačkati bilo šta po akvarijumu sa njom na površini . Da li je blizina neonki preblizu i samim tim temperatura previsoka za njih jer mi listovi takođe žute ali po ivicama? Sve biljke za sada deluju zdravo i redovno rastu . Ovo su pitanja koja me najviše interesuju. Svaka sugestija je dobrodošla. Pozdrav iz Subaje :D