----------------------------------- dondjape88 Pet Mar 29, 2019 10:46 pm Početnik-savet ----------------------------------- Pozdrav dobri ljudi,posle više od 15 godina sam ponovo nabavio akvarijum, te sam takoreći ponovo početnik. Pre mesec i po dana sam kupio akvarijum dimenzija 100x50x30 i krenuo u avanturu. Vaš forum mi je jako pomogao,a izgleda, čitajući raznorazne teme na forumu, da sam imao i sreće. Prilikom formiranja akvarijuma, akvarijum sam napunio sa vodom direktno iz česme, i u nju tretirao sa Sera aquatanom u odgovarajućoj militraži, odnosno kako je proizvođač na pakovanju naznačio. Nadalje, nakon 24 sata sam ubacio 30 ribica, pazeći da se uslovno rečeno slažu. Hvala bogu, evo prođe mesec i po dana, sve žive i zdrave, i dodao sam još desetak ribica. Inače, od ribica, imam sledeće: 6 komada black molly 6 komada ksifa 8 komada plavih neonki 2 crne zebre 2 tetrazone 2 neke druge tetre (još se borim da upratim) 4 koridorasa 1 skalar 2 gupike 2 trihogastera i verovatno sam nešto i zaboravio. Što se tiče održavanja, sa foruma sam saznao za ispuštenje amonijaka i nitrata, te menjam 1/3 vode svakih deset dana(koju prokuvam), i za sad, sve fino funkcioniše. Interesuje me sledeće i verujem da ćete mi pomoći: 1. Da li umesto promene jedne trećine vode zbog smanjivanja nivoa amonijaka mogu koristiti Serin bio nešto, za smanjenje amonijaka dok su ribice u njemu? 2. Najbitnija stvar, zbog koje me je malo i sramota, akvarijum je veštak tj. sve biljke u njemu su veštačke (prosto početnik sam pa sam se plašio da ću upropastiti u startu i izgubiti volju), voleo bi da pređem na prirodu, pa bi voleo da mi preporučite biljke koje će sigurno uspeti, da dobijem volju da se trudim dalje? Inače, podloga je,valjda se tako zove, kvarc. Da li može na tu podlogu ili moram nešto ispod, tipa pesak ili nešto drugo. Postaviću i slike akvarijuma kako trenutno izgleda. Hvala unapred http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70631472_1.jpg ----------------------------------- Doksas Pon Apr 01, 2019 12:32 am ----------------------------------- 1. Nemoj koristiti hemiju, menjaj vodu nista bolje nema, a ako hoces sebi da olaksas ne moras kuvati vodu, ja u svom aq oko 200l sipam crevom direkt sa cesme prilikom nedeljne izmene 1/3 vode, a i dosta drugih ljudi ovde isto rade. Imas i par tema o tome ovde na forumu pa prelistaj. 2.Niko ti ne moze garantovati 100% ali u principu evo ti jedna od mnogih tema sa nezahtevnim biljkama http://www.akvarijum.org/forum/naj-nezahtevnije-biljke-t12889.html Dakle, vadi tu plastiku iz akvarijuma, ne treba ti nista ispod kvarca jer imas pristojnu kolicinu riba koje ce to djubriti svojim izmetom itd Kasnije ako pozelis neke malo zahtevnije biljke trebace ti naravno neka prihrana, da li u vidu podloge, kroz vodu tipa mikro-makro elemenata, pa zatim bolje svetlo, pa CO2 ali zaboravi sve to sad za pocetak. Moj predlog, neku Anubiu da vezes za taj panj i ubacis jos 4-5 vrsta nezahtevnog bilja. Neke ce mozda propasti, neke se primiti, te koje se prime eto teraj dalje ----------------------------------- Doksas Pon Apr 01, 2019 12:40 am ----------------------------------- Mada, nesto razmisljam sad, tebi nece biti nikakav posao obzirom da su sve vestacke biljke da sve to povadis napolje, naravno i kvarc, ribice prebaci u nesto drugo sa tom vodom na par sati pa lepo ubaci hranljivu podlogu pa onda preko nje taj kvarc. Bilo bi dobro da unapred imas neki plan uglavi ili na papiru gde ces posaditi biljke pa da samo na tim mestima stavis hranljivu. Za hranljivu mozes cak i zemlju za cvece da koristis ali prvo malo procitaj po forumu kao se ona priprema itd i u svakom slucaju ne preteruj sa debljinom hranljive, za pocetak 0,5 do 1 cm max. Za biljke ce svakako biti mnogo bolje a tebi mnogo lakse nego kasnije da ubacujes podlogu kad se biljke rasire i puste korenje. ----------------------------------- Vladimir95 Pon Apr 01, 2019 8:29 am ----------------------------------- Koju rasvetu imas? ----------------------------------- IVANRO Pon Apr 01, 2019 10:43 am ----------------------------------- Prvo i osnovno koja ti je filtracija? U akvarijumu sa cikliranim filterom amonijak i nitriti moraju da budu 0 uvek tako da nema potrebe za bilo kakvim preparatima a vodu menjaš da bi smanjio nitrate. Nisi napisao ništa o filteru, filter materijalima u njemu itd a filtracija je najbitniji deo i osnova svakog akvarijuma. Drugo ako već imaš Sera aquatan to koristi pri izmeni vode zašto bi se mučio sa prokuvavanjem. Dodaš proporcionalno količini vode koju menjaš i to je to. Treće, sve ove ribe 2 crne zebre 2 tetrazone 2 neke druge tetre (još se borim da upratim) su jatne ribe i trebalo bi da ih imaš po makar 6. Pogotovo je to bitno za barbuse koji su jako zajebani ako ih nema dovoljno i samo je pitanje trenutka kad će da krenu da ti maltretiraju sve što se mrda u akvarijumu. Od biljaka bez obzira koje svetlo imaš možeš bilo koje Anubie, možeš Mikrosorume, dosta mahovina će takođe da raste. Možeš i većinu Kripti samo bi verovatno trebalo da im povremeno ubaciš po koji root tab u koren i to je to. Sve te biljke je jako teško ubiti i normalno žive i pod slabim svetlom a pritom ne traže nikakve specijalne uslove i đubrenja itd. Mogu i Echinodorosi(Amazonke) gotovo svi ali i njima je poželjno ubaciti root tab. ----------------------------------- io Pon Apr 01, 2019 1:19 pm ----------------------------------- Nana raste na panju ili kamenu, samo je privezi koncem. A kripte rastu u tom kvarcu bez ikakvih problema, bez tableta ili djubriva, ne treba ti nikakva podloga niti zemlja niti ista. Kripte wendeti baon i zelena, usterijana, neka mala ne znam kako se zove, i neka s jedne strane zelena s druge tamna, i usterijana. Sve to mi je raslo u obicnom pesku i u drugom akvu u sljunku, pod neonkama ili stedljivim sijalicama filips tornado, i ne mozes da omanes :D a da, i ludvigija repens tzv sljivica raste dobro i hrast. I pomenuta mahovina. Zemlja kad se isposti mora da se menja, ili da sipas mikro i makro elemente, i da se smaras s tim ( mene smara iako godinama imam akve) a kripte i nane, i mahovina ako te ne smara, su sasvim dovoljno lepe same po sebi. Posle , ako se bas primis na biljke ti titraj i zezaj se sa zahtevnim nekim , mislim da su ti ove kao pocetnicke sasvim ok i bez ikakve filozofije oko odrzavanja. Voda, pesak, biljke, ribe i gotovo. ----------------------------------- Mladen82 Pon Apr 01, 2019 1:27 pm ----------------------------------- Pozdrav Pedjo. Dobrodošao na forum. Kao prvo nemoj kuvati vodu. To je apsolutno nepotrebno maltretiranje. I ja na primer imam 250 litara akvarijum i kada bih kuvao 85 litara ja bih se obesio. Možeš da ostaviš preko noći da odstoji, mada ni to ne znači nešto puno. Ja direktno sa česme sipam. Jedino što vodim računa je da prilagodim temperaturu vode. Tako da na česmi namestim na 25 stepeni i onda crevo pravo u akvarijum. Plastika mora napolje. Sama po sebi ružno izgleda. Ima mnogo nezahtevnih biljaka. Doksas ti je lepo rekao. Pošto nemaš još ništa komplikovano u akvarijumu, uzmi izvadi sve napolje, stavi podlogu i kvarc odozgo. Posadi par biljčica i uz dobro svetlo ima da bujaju samo tako. Doduše neće biti odmah velike kao te plastične, ali akvaristika = strpljenje. Ne može ništa preko noći :) Što se riba tiče, Ivan ti je lepo rekao. Jatne ribe idu u jatu. Nemoj molim te po principu malo ovoga-malo onoga. Odaberi maksimum po dve vrste riba po sloju. Ili da prevedem dve vrste za gornji plan, dve za srednji i dve za donji. Naravno ubaci i neke algare, čistače, kozice, puževe itd. I napiši malo više o filtraciji. Koliko vidim sa slike ovo je neki top filter ali nisam siguran. Srećno ----------------------------------- Skybuffalo Pon Apr 01, 2019 1:56 pm ----------------------------------- Na ovo sto su kolege napisale dodao bih i Bucephalandru kao biljku koja se kaci za drvo ili kamen i nije joj potrebna podloga niti svetlo.Iako je skuplja vredi.Takodje mozes da ubacis i plutajuce biljke (trigohasteri je bas vole a imas i zivoroteke ciji mladunci vole tu da se krije pa ti tako mozda neki i prezivi bez posebnik mera), predlazem Pistiu jer se lako uklanja i celovita je.Moze Ako te mrzi da vadis kvarc i stavljas podlogu a zelis biljke sa podlogom mogao bi da probas sledece.Kupis hranljivu podlogu, navlazis je i rastegnes u manjoj posudi ili necemu slicnom.Isecas na manje kocke, i zaledis tako.Takvu zaledjenu plocicu kao cokolada zavuces ispod kvarca na mestima gde bi zeleo takve biljke.Napravi se lom ali eto ako te mrzi da sve vadis mogao bi i tako. Ovo sa barbusima sto je Iwo napisao da pojacam, narocito kad podrastu velika su napast za sebe i druge (mislim da ce ti ovog skalar unistiti) osim ako ih imas u jatu da rasporede agresiju. Po meni osam komada je apsolutni minimum a 12 je pozeljni minimum.Naravno sada je pitanje koliko zbog filtracije i velicine akvarijuma mozes da dodas i zelis li uopste.Jako su zivahne i pored broja potreban im je i prostor za plivanje.Ali vrede svake muke jer su kao deca.Samo se jrucaju, gurkaju, sakrivaju.Generalno sve ribe koje su jatne imati mnogo bolju licnost u grupi i videces ih u pravom svetlu. VAzi i za koridorase.Licno nikad ih ne bi stavio u broju manjem od 8. Takodje imaju u vidu da skalari i trigohasteri mogu porasti poveci preko deset cm. Isto postoji verovatnoca da kad se malo smeste trigohasteri prave problem jedan drugome, narocito ako ne budes imao mesta za skrivanje ili ako akvarijum bude prenaseljen.A mozda sve bude u redu.Nikad se ne zna.ZA sada ne bih dodavao nista dok se ne iskristalise sve, dok se ne smeste sve ribe, bakterije biljek ako se na to odlucis, dok vidis ponasanje i ostalo. Sto se tice amonijaka i ostalih stetnih cestica filtracija na prvom mestu, pravilana odabir broja riba na drugom, zamena vode na trecem.Po mom misljenju ako moras da regulises hemijom lose cestice akvarijum ti nije kako treba.Narocito jer nemas biljke koje pomazu u filtraciji znacajno.Prokuvavanje ti je samo dodatni posao koji ti ne treba .A ako ne koristis gradsku vodu vec cesmusu bez hloramina ne trebaju ti ni preparati. Ali sve ce se srediti, samo strpljivi polako i ne moras se opterecivati sto ti je plasticno bilje ako je tebi lepo.Sa srecom, lep je ovo pocetak. :bravo: ----------------------------------- Peku Pon Apr 01, 2019 2:18 pm ----------------------------------- Kameni zid i biljke ne idu. Ako beć imaš kičeraj za pozadinu skrati sebi muke ne moj stavljati biljke koristi plastične. Kad se na njih nahvataju alge izvadiš ih i sterilišeš hidrogenom. ----------------------------------- Doksas Pon Apr 01, 2019 7:42 pm ----------------------------------- Kameni zid i biljke ne idu. Kako kome, meni je to prelepo :) Imao sam kamenu pozadinu na starom http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_72419106_aq%20st.jpg A imam i na novijem akvarijumu http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_145435642_1.jpg Doduse, ovih dana lepim jos jedan aq koji nece imati kamenu pozadinu ali samo iz razloga jer ce biti nekih 30ak litara pa da ne gubim na zapremini vode :) ----------------------------------- dondjape88 Pon Apr 01, 2019 11:01 pm ----------------------------------- Pozdrav dobri ljudi, kao prvo da vam se zahvalim na odgovorima na moju "temu". U prvom momentu sam se smorio kad sam video da niko ne odgovara danima, rekoo da nisam nešto pogrešio. Doksas, hvala na odgovoru, isčitaću sve sa onog linka, pa ću da vidim šta i kako. Voleo bi da ostane samo kvarc, iz razloga lakšeg čišćenja tj usisavanja dna. I da, ove dve fotke akvarijuma su top, ovo se meni baš svidja. Vladimir 95, što se tiče rasvete, u zadnjem delu poklopca, tačnije iznad takoreći kamene pozadine, imam led osvetljenje od 18w. Imao sam neonku, ali mi pregorelo grlo, nisam mogao naći zamensko, i uzmem led rasvetu. Što se tiče osvetljenja zadovoljniji sam nego sa neonkom, a sad da li odgovara sutra za prirodu, to već ne znam. Ivanro, što se tiče filtracije, oprosti, ne znam izraze, meni je filter sa spoljne strane ali u okviru akvarijuma :) Pa ono, prelivna cev ili kako se već kaže. Od filter materijala donja tri sloja sundjeri različitih granulacija, pola kilograma aktivnog uglja, pa još tri sloja sundjera razlučitih granulacija. Ako treba da dodam još neki sloj, vi recite, ja ću dodati i to. Takođe, hvala na informaciji vezano za jatne ribe, šta ću, vaš forum sam pronašao naknadno, pa se polako edukujem. Već sutra će problem biti rešen :) IO, hvala na savetu, sutra već ću otići u pet shopove, da vidim šta i kako, i šta imaju od pomenutih biljaka. Problem mi je samo što sam ultra početnik, sve što sam nekad znao isparilo je, mogu mi uvaliti šta im je volja. Valjda nisam maler. Mladen82, hvala na dobrodošlici i savetima. Ovo za vodu si me jako obradovao, prošle sedmice sam pet sati menjao cca 40 litara vode, kuvaj, hladi, zlo. Ali opet kad sam sve završio, zablenuo ispred akva, bilo mi jako dobro :) Što se tiče plastike, supruga me zeznula, hoće odmah biljke i kaže uzimaj. Aj reko kad se već nije bunila oko akva, da joj učinim :) Svakako ubrzo ću krenuti sa prirodom. Već se na kamenoj pozadini počela hvatati neka mahovina, i to baš fino, i svidja mi se. Skybuffalo, hvala na lepom postu.I jako mi je drago zbog barbusa, ja sam mislio da je manji broj bolji baš zbog te agresije. Baš si me obradovao, jer su najluđe ribice u akva :) Što se tiče plastike, izbaciću je sigurno, jer ovako nemam šta raditi oko akva, osim menjati vodu i hraniti ribice. A ovo bi voleo da mi preraste u hobi pravi. Što se tiče kamene pozadine, meni je ista lepa, jbg, ukusu si su različiti. Pitanja koja me sad muče su sledeća: -da li dodavati još neki sloj u filter, tipa te neke muglice, zeolit? -da li da diram mahovinu sa pozadine ili da je ostavim da se razvija? -pumpa mi je neka atman, na slici se vidi da dobro šiba, i noću kad krenem na spavanje uključim i vazduh pumpu (brunda mnogo pa me nervira preko dana), pa me interesuje da li je to dovoljna količina aeracije ili kako se već kaže? Hvala vam još jednom, prijatno ste me iznenadili i neka ste mi zdravi i srećni. ----------------------------------- Doksas Pon Apr 01, 2019 11:28 pm ----------------------------------- I meni je cudno sto danima niko nije odgovarao na tvoj post obzirom da ovde ima jako iskusnijih akvarista od mene, pa eto, resih da prvi pocnem i razmrdam ove lenjivce :) Elem, ne treba ti zeolit, aktivni ugalj izvadi ne treba ti, on se koristi samo posle tretiranja vode nekim lekovima i sl, umesto uglja ubaci keramicke perle , ja bas danas narucio 1L u rinfuzi, kosta 300 din evo i kako izgleda ako slucajno ne znas http://www.barbus.rs/wp-content/uploads/2014/04/keramike-perle-200x365-smanjena.jpg Takodje kupi i bio ball kugle, i one su jeftine, tipa 13 din komad a treba ti recimo 15-20 komada E onda to lepo ovako poredjaj : prvo dole na dno bio ball kugle, pa neki akvaristicki sundjer, pa na njega keramicke perle pa opet sloj-dva sundjera a mozes i neki dzak, kao onaj mrezasti od krompira npr i na sam vrh perlon vatu ( takodje smesno jefina ako uzmes u onim prodavnicama materijala za sivenje, zavese i sl ja pre 2 godine uzeo tablu tipa 300-400 din i jos imam) Ta perlon vata ce ti biti prva na udaru i nju prilikom zamena vode skines i properes pa vratis. Kad vec ne bude mogla da se opere bacis i ubacis novo parce a mozes i svaki put novo parce da iseces rekoh vec bas je jeftina. Uglavnom, najbitnije da napunis filter dooobro ovim materijalima skoro pa do vrha da eto ima par cm slobodno za vodu , evo ti slika mog da imas predstavu http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80707721_20160114_032208.jpg I jos jedan savet, nista ne radi na svoju ruku, ovaj forum je super i slobodno pitaj, i ja sve sto ovo malo znam sam ovde naucio. Ziveli . ----------------------------------- Skybuffalo Pon Apr 01, 2019 11:35 pm ----------------------------------- Filter napuni sto vise mozes dok god ima mesta a da ne utice znantno na protok.Ja bih ti preporucio keramiku.Tako ti je najlakse.Samo natrpas u dzak od krompira ili original filter vrecicu, sta vise volis da ti se ne rasipa i to je to.Ugalj ti nije potreban, izbaci ga.On sluzi uglavnom da izvlaci lekove iz vode, nije klasican filter materijal kod tebe nije potreban.Umesto keramike imas razlicite opcije i vrste ovisno od toga koliko zelis da potrosis i misljenja su razlicita i uglavnom subjektivna.Mozda su ti najbolji i najlaksi za nalazenje Sera keramicki prstenovi.Oni su neki standard oko koga se svi manje vise slazu. Dakle kod tebe bi islo sunder, keramika, i ako zelis tanji sloj vate koju bi povremeno menjao.Ona bi uklanjala najsitnije cestice, ja je ne koristim jer ne volim da menjam vatu. Postavi izlaznu cev da talasa blago vodu i to ti je sasvim dovoljna filtracija, vazdusna pumpa ti i ne treba.Ali nije na odmet.Sto vise smanjis fizikalisanje u pocetku vise ces zavoleti hobi. Mahovinu rasporedjuj kako ti odgovara ali mislim da ti je to ipak alga :D . A evo ti i primer nekog akvarijuma sa neta koji nema podloga vec su sve biljke koje se vezuju sa kamen ili drvo za slucaj da ne zelis da mrdas pesak, moze i to lepo da izgleda.Sporo rastu, trebace vremena da popune akvarijum ali im je potrebno velo malo svetla https://i.pinimg.com/736x/34/e5/24/34e524902d611694062dc12430c71da0.jpg I da, ako nemas korisna stvar ti je tajmer, prikacis svetlo na njega podes period na 5-6 sati (meni je recimo uvece kad sam kuci svetlo ukljuceno) na pocetku.Sticu ribe neki ritam a i smanjuju tvoju brigu jesi li ukljucio ili nisi. ----------------------------------- Skybuffalo Pon Apr 01, 2019 11:37 pm ----------------------------------- Evo dok sam ja kucao kolega vec sve predlozio. :) :) ----------------------------------- dondjape88 Uto Apr 02, 2019 7:18 am ----------------------------------- Hvala puno, nemam reči koliko ste me razgalili. Uzeću te kuglice, pa cu fino napakovati. Skybuffalo, interesuje me sa ove slike, koji su nazivi biljaka? Ovo mi je više nego korektno i lepo, kad dođe do ovog rasta. ----------------------------------- Skybuffalo Uto Apr 02, 2019 8:08 am ----------------------------------- Ispravice me iskusnije kolega ali mislim da je prvi sloj od peska Anubias barteri-nana pettite ova sa malo krupnijem lliscem je Anubbias Coffeefolia a ova najduza biljka je Anubias sp. Angustifolia.Mogu kao sto je Iwa napisao da se ubace i mikrosorumi (meni si bas dopada Mikrosorum windelov).Imas uglavnom te biljke kod sponzora sajta (Rainforest) ako ti je lakse da sve potrazis na jednom mestu ako tu uzimas pogledaj u opisu visine dok koje rastu kako bi planirao. Ali da znas to su biljke koje su skuplje u pocetku, veoma sporo rastu ali su jednostavne.Samo zalepis najobicnijim superlekom u gelu (cyanoacrylate pise negde na tubi ) za kamen ili drvo spustis i to je to. Na jakom svetlu mogu da se pojave alge na listovima, u tom slucaju samo skrati trajanje svetla ili stavi povrsinske biljke. Ako to planiras da dodajes nesto danas od riba mozda je bolje da sacekas. Ubacis filter materijal, sacekas da se korisne baterije nastane, da sve se slegne posle tumbanja i onda dodas po par komada ako zelis. I da ako si u prilici kozice (narocito amano) i puzevi (narocito nerite koje se ne razmnozavaju, bude oprezan sa ostalim vrstama) su dobri komunalci i algari koji ne zauzimaju mnogo prostora za razliku od anticitrusa, korija i ostalih riba koje vrse istu funkciju. ----------------------------------- Mladen82 Uto Apr 02, 2019 8:14 am ----------------------------------- Ovo su ti u glavnom anubije samo različiti varijateti. One se vezuju za nešto. Ne idu u podlogu i ne traže puno svetla. Samo da te obradujem, nisu baš jeftine i sporo rastu. ----------------------------------- Vladimir95 Uto Apr 02, 2019 8:48 am ----------------------------------- Moj ti je savet da svakako malo pojacas svetlo, nevezano za to sta budes unutra gajio a sto se tice filtera, ovako ga slozi: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53592677_C321F86F-6939-47E7-917F-BDA369BFA8B9.jpeg Kada menjas vodu sundjer na vrhu dobro isperes a vatu ispod njega bacis i zamenis novom. Izmedju vate i sundjera stavis duplu mrezicu sa obe strane da ne zagusi protok i to je to, po meni najbolji redosled za filter masu. ----------------------------------- Doksas Uto Apr 02, 2019 1:36 pm ----------------------------------- Komso mene buni ova slika filtera tj onih 5-6cm u komori sa pumpom. Nivo vode bi trebao da bude isti u svim komorama, ako nije tj ako je manji u toj komori znaci da brze izlazi voda iz filtera nego sto ulazi. U tom slucaju, ili ti je prejaka pumpa il su ti preuske cevi koje vode iz aq u filter. Mnogi preporucuju duple cevi upravo zbog tog razloga ( a i da se ne zapusi ne daj boze) ali ja iz svog iskustva preporucujem jednu ali siru cev. Moja je odokativno duplo sira od one cevi koja preko pumpe vraca cistu vodu i nema sanse da se zacepi. Sto se tice filter mase sa slike, mislim da je previse mehanicke filtracije ( sundjera) u odnosu na biolosku ( bio kugle, keramika i sl) pa bih ja recimo tamo gde su ova 3 ista plava sundjera po 5cm, izbacio onaj srednji i umesto njega ubacio keramiku. Naravno , bice i ovako ok ali sa keramikom ce biti jos bolje. PS. znam da je tebi ovo verovatno jasno ali sam namerno ovako napisao da bi pomoglo nekome ko ne zna, ziveli. ----------------------------------- Vladimir95 Uto Apr 02, 2019 4:10 pm ----------------------------------- Jasno je sta si rekao, sto se tice crteza preuzeo sam sa foruma i mislio sam samo da pogleda na filter masu a naravno da moze i drugacije da se kombinuje, nije nista greska :) ----------------------------------- dondjape88 Uto Apr 02, 2019 9:53 pm ----------------------------------- Lep pozdrav dobri ljudi, danas sam uzeo biljku zvanu rogolist, i jako mi se svidja kako izgleda u akvarijumu, prva prirodna :) Problem mi je što živim u Banja Luci, pa je ovde izbor u pet shopovima jako mali. Bila je danas samo jedna anubia (ne znam koja) ali bila je baš sirota. Našao sam nekog baticu što radi sa ribicama, biljkama i ostalom akva opremom u stanu, pa kad uhvatim vremena od posla, ću da ga posetim. Napakovaću filter koliko može, a što se tiče slike koju si mi postavio kao primer, hvala, čisto okvirno da imam. Što se tiče ovih 5-6 cm razlike, kod mene je trenutno tako ali ne mrda, to je to. Generalno mi odgovaraju anubie, jer mi je kvarcna podloga, a što se tiče cene, šta da se radi :) Još jednom hvala puno i zdravi mi bili. ----------------------------------- dondjape88 Čet Maj 02, 2019 9:40 pm ----------------------------------- Pozdrav drugari, evo napokon sam skoro u potpunosti prešao na prirodu, odnosno uzeo sam biljke. Trenutno u akvarijumu imam: 5 stabljika Valiisneria spiralis 8 pelcera ludwigie repens 1 pelcer limnophila sessiliflora 1 anubiu nana 1 kriptu i tovar rogolista, pre fotografisanja sam izbacio pola kante, raste kao lud. U međuvremenu sam dodao još ribica, onako kako ste i preporučili. Treba još filter da popunim sa još keramike, možda zeolit, a izvadio sam aktivni ugalj u potpunosti. Možda još koji red sunđera, da ga popunim fino. Obzirom da nemam nikakvu hranjivu podlogu, a ove su nezahtevne biljke generalno, interesuje me kakva su vaša iskustva sa Co2 tečnim, odnosno easy life easy carbo? I da, pojavila mi se končasta alga, šta mi preporučujete? Vidim da mnogi hvale Easy life algexit??? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59877920_IMG_0091.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_155682595_IMG_0093.jpghttp://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_778412980_IMG_0095.jpghttp://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53683654_IMG_0101.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_155682595_IMG_0093.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_778412980_IMG_0095.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53683654_IMG_0101.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_97301625_IMG_0103.jpghttp://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_97301625_IMG_0103.jpg ----------------------------------- Doksas Čet Maj 02, 2019 11:24 pm ----------------------------------- Pa pazi, taj easy carbo kao sto si i sam rekao menja CO2 a neki ga uspesno koriste i protiv odredjenih algi. Medjutim, ono sto je bitno, nista ti ti ne znaci CO2 ako imas slabo svetlo a imas slabo jer rece valjda da imas 18w neki led i to uz zadnju stranu tj uz tu pozadinu, Tako postavljena rasveta ce samo odgovarati algama koje ce se upravo tu prvo i nahvatati. Dalje, nemas hranljivu podlogu i ne dodajes nikakvu prihranu za biljke kroz vodu tipa mikro i makro. Dakle, za biljke je najbitniji odnos, tj balans na prvom mestu osvetljenja, hranljive podloge iz koje biljke putem korena uzimaju potrebne materije i zatim i CO2.Naravno i mikro i makro elemenata jer biljke usvajaju elemente i preko listova. Bilo sta od ove 4 stvari ako ima manje ili vise nije dobro tj treba naci balans. Taj balans ti niko ne moze tacno odrediti vec moras sam pratiti razvoj bilja ( kao i algi ) i u zavisnosti od toga reagovati. PS. vidim da ipak ne mozes bez vestackog bilja :) Bacaj to napolje, nadji malo lepog kamenja i stavi oko te grane mnogo lepse ce izgledati. Kamen ako kojim slucajem ne znas, treba politi obicnom kupovnom sonom kiselinom, pa ako nema nikakve reakcije kamen je ok za akvarijum tj nece dizati tvrdocu i ovako trvde vode sa cesme. Ako peni, kamen je krecnjak i pun kalcijuma i uticave ti na vodu. Takosje prokuvaj kamenje u nekom loncu i stavi soli u tu vodu sto kuvas da bi pobio eventualne bakterije. ----------------------------------- dondjape88 Čet Maj 02, 2019 11:54 pm ----------------------------------- Sve sto si rekao je tacno. :) Jeste,led 18w. Zeza me sto je poklopac akvarijuma iz dva dela, te ne mogu postaviti osvetljenje tacno na sredinu. Hteo sam ali ne moze. Jedino nov poklopac da napravim, sto se mozda i desi. Sta mi preporucujes od prihrane? Vidim da ima raznoraznih preparata od easy life i sere? Da sam pronasao ovaj forum pre nego sto sam startovao akva,lako bi ja :) Sad bi trebao da vadim sve napolje, pa podloga,cikliranje,nemam to kad raditi. Mozda jednom prilikom i poludim. Ahaha a sto se tice plastike, jos te dve ostale, a i to ce napolje sledece sedmice,kad budem menjao vodu. E kamanje stavljam uskoro,kad nadjem nesto fino, i mozda neki lepsi panj. Ovo drvce mi nesto siroto. ----------------------------------- IVANRO Pet Maj 03, 2019 12:04 am ----------------------------------- Easy carbo će da ti istopi valisneriu, poznat je po tome. Inače nije ga problem dodavati i u slabo osvetljenim akvarijumima jer kontroliše alge ali poznat je da uništava i određene biljke tipa valisneria pa ga tebi konkretno iz tog razloga ne preporučujem nikako. ----------------------------------- popindeed Pet Maj 03, 2019 12:31 am ----------------------------------- Drugar, ko god da ti je preporucio sklara sa barbusima taj te zestiko prevario.. vadi tog skalara jer nece slavno proci sa barbusima ----------------------------------- Doksas Pet Maj 03, 2019 1:10 am ----------------------------------- Ene stvarno skalar, nisam ga ni primetio dok Popin ne napisa :) U pravu je, hoce barbusi da grickaju sve redom, pogotovo ribe sa tako dugackim perajima kakve ima skalar. Medjutim, ako su kao mali ubaceni zajedno mooozda se i dogovore nekako tj naviknu jedni na druge i ako postoje i razne tabele kompatibilnosti riba nema bas nekog pravila. Kad smo kod riba jos da dodam...vidim tu po par riba razlicitih vrsta...mnogo je efektnije da se odlucis recimo samo za 2 do 3 vrste i njih naselis u jatima po recimo 8+ riba, Em lepse izgleda jato em su to uglavnom sve jatne ribe pa ce se i bolje i sigurnije osecati. Taj poklopac iz 2 dela...ne moras rasvetu bas tacno na sredinu ali , ono...pomeri koliko je moguce prema sredini. Za prihranu...vidim da si iz RS pa ne znam kakva je situacija kod vas...ovde u Srbiji ako imas nekoga da ti uzme od Rainforesta mikro i makro elemente od srca ti preporucujem. Ti fensi su preskupi a i u ovim ima sve sto treba. Uglavnom, kesica mikro RF je 100 dinara, makro takodje. Uzmes 2 flase po 1 litar destilovane vode , u jednu mikro u drugu makro sipas, dooobro izmuckas i za tvoj akvarijum si miran sa prihranom bar 3 meseca, dakle sa 200 dinara + ne znam posto su 2 litra destilovane vode ali to je bas jeftino. Mozda i da proveris da li Rainforest salje za RS ako bas nemas nikoga ovamo ... Za taj panj sto juris...nemoj bezati ni od grana zanimljivih ako naletis...sve one mogu da se lepo nameste i poredjaju pa da izgledaju kao vrlo razgranat panj. Pozdrav! ----------------------------------- dondjape88 Pet Maj 03, 2019 7:11 am ----------------------------------- Ok ok. Šta mi onda preporučujete? Što se tiče skalara, znate kako to ide kad ste početnik, daj svega :) Ali evo, prođoše dva meseca i skalar je tu, niko ga ne dira, i baš je lepo porastao, napreduje baš fino. Kontam da su se navikli jedni na druge. Ako ne dođem do rainforesta, koje preparate preporučujete? Nije važna cena, šta ću sad, nemam mnogo izvora. Voleo bi ja da imam tri vrste ribica, ali ne pitam se samo ja. Dođe žena sa posla, nosi 8 roze neonke. I šta ja da uradim :) Video sam dosta klipova na yt kako ljudi od više grana naprave finu zezanciju, pa kad naletim na granje a da je pristupačno, možda se okrenem i tome. Ovde je sve preskupo. Ova grančica je bila cca 800 dinara. ----------------------------------- Doksas Pet Maj 03, 2019 1:41 pm ----------------------------------- Ako ti nije vazna cena sto onda kukas za granu :lol: Salim se ne zameri :) Elem za prihranu imas vise varijanti Tropica tecna prihrana, Easy life takodje...to su skuplje brendirane. Zatim imas jeftinije varijante da recimo spricem ubrizgas osmokot oko korena biljaka, takodje mozes i recimo da kupis zemlju za cvece Terra Magma,Florabella ili Carobna zemlja. Tu zemlju malo properi pa onda stavi u neku plasticnu posudu i onako vlaznu je napuni 1cm debljine. Zatim to stavi u friz i zaledi. Kad se zaledi izvadi i iseci na manje kockice pa rukom ubacuj u podlogu oko korena biljaka. Ma...ima raznih varijanti, pusti masti na volju :) Uglavnom ako ubacis neku zemlju za cvece pridrzavaj se redovne izmene vode pogotovo u prvih mesec dana dok se ona malo ne stabilizuje. ----------------------------------- dondjape88 Pet Maj 03, 2019 2:07 pm ----------------------------------- :) :) :) Ne zameram :) :) :) Pa da bi napravio neku lepšu varijantu od grana, treba mi 30 evrića, i pitanje šta ću napraviti :) E pa šibaću te tečne prihrane, to mi je znatno lakše od zezanja sa zemljom. Kad budem nekad radio generalku akvarijuma, sve ću povaditi, pa lagano, sve slojeve koji su potrebni za pravilan razvoj biljaka. Vodu generalno menjam redovno, svakih 7-10 dana, tretiram je sa Sera akvatanom i lagano. Hvala svakako, sve ovo mnogo pomaže, obzirom da sam ultra početnik. ----------------------------------- Doksas Sub Maj 04, 2019 1:22 am ----------------------------------- Opusteno, svi smo mi bili pocetnici i pravili razne greske, sve je to normalno...bitno da covek uvidi svoje greske i krene da se informise ako ga zaista interesuje akvaristika pa onda te greske svede na mimimum :) Elem, ne mogu da verujem da su grane u RS toliko skupe?? Pa ja ni jedan panj i to leeepo razgranat red moor koji ne moram da sklapam sa grancicama nisam platio preko nekih 1000 dinara plafon! Sa druge strane, ne cudi me toliko jer su te neke firme ovaj hobi napravile bezobrazno skupim ukoliko kupujes te brendirane stvari... Miroslav tj Rainforest ima jednu temu ovde na forumu ( mrzi me da trazim sad) bas na tu temu preterivanja sa cenama u nasem hobiju... U principu, naveo je jedan brendiran proizvod koliko se secam bila je u pitanju neka PH minus tecnost umaaaloj bocici ili tako nesto ne drzi me za rec...covek je proverio sastav te tecnosti i ustanovio da je to cini mi se obicna sona kiselina ili tako nesto...onda je uzeo digitron i izracunao da bi za tu kolicinu koja mu je potrebna tog sastojka platio 80 hiljada dinara brendiranog a to isto je uzeo u apoteci ili prodavnici za 400 dinara...o cemu vise pricati.... Zato i kazem, te prihrane brendirane npr Tropica, kosta oko 15 eura 300 mililitara a ti za te pare mozes da dobijes 9 litara makro plus 9 litara mikro elemenata recimo od RF...dakle 18 litara naspram 300 mililitara za iste pare... pa nece me niko ubediti da je Tropica bolja 60 puta ! Mozes cak i jeftinije da prodjes od RF ako muckas sam, kupis u apoteci potrebne sastojke i udri, ali, treba bas precizna vaga i zezanje je pa se vise isplati platiti po 100 din za mikro i makro vec gotove i ti ih samo razmutis :) Malo se raspisah ali sta je tu je :) Pozdrav! ----------------------------------- dondjape88 Sub Maj 04, 2019 10:41 am ----------------------------------- Hvala drug. Nisu sporne pare, ali kad vidim da me neko pegla bez osnova, poludim. Jbg, generalno su ovde slabo razvijeninakva i pet shopovi. Ima jedan stvarno dobar (bar menintako deluje) ali su i cene kvalitetne. Mada, sta je tu je,bitno je da imam gde kupitinili bar uporediti sa cenama na oglasima, pa onda uzimam. Grane i panjevi su preskupi, tipa neki red moor velicine otprilike 30 cm ide i do 3000 din, pa ti vidi :) Gledao sam prihranu na oglasima, easy life profito 250 ml je 780 din, 500 ml 1200 din. Doziranje je 1ml na 50l dnevno, znaci meni oko 2.5 ml dnevno. Sa pola litre sam miran 200 dana, sto mi deluje ok. I uzecu i easy life carbo, i jbg, lagano, pratim sta se desava. Generalno ovde u BL nema “dilera” za biljke, pa se snalazim. Da sam u Sarajevu,lakse bi bilo,gore ima bas svega. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Maj 04, 2019 10:57 am ----------------------------------- Za ovo ti i ne treba prihrana, samo ces da napravis problem.Carbo ti valja.Mozda ti oprzi valisnariju ali ce se oporaviti pod uslovom da redovno sipas.Nemoj nekad da sipas nekad ne.Mozda ti je bolje i lakse da nadjes neki lep kamen, zalepis mikrosorum, pa presadis par komada valinsarije (kao zivu ogradu) u taj cosak gde ti se vidi filter masa, poredjes jedan red valisnarije, pa stavis kamen , mikrosorum ce da obavije kamen i da napravi zbun i prikrice ti filter masu, sredinu ostavis praznu. I reci mi jer ima neki razlog sto ti ovaj filter nije pun mase.Ako ima mesta da se stavi to ti je prece i od grana i prihrane. :) ----------------------------------- dondjape88 Sub Maj 04, 2019 4:22 pm ----------------------------------- Pozdrav Sky, odlicna ideja :) Tako cu i uraditi, da sakrijem filter. Sto se tice carba,tako cu i raditi. Hoce li biti problem kad otputujem pa se tih dana nece sipati carbo. ? Nema nikakav razlog, treba da narucim u ponedeljak bio sundjer debljine 5cm, to cu puta dva i stavicu jos keramike. Kontam da je to ok? ----------------------------------- Skybuffalo Sub Maj 04, 2019 10:06 pm ----------------------------------- Ma okej je, sto vise filter mase to bolje.Ne bi trebalo da pravi problem carbo, meni napravi recimo kad sam po mesec dana sipao pa dva dana ne sipam , mislim da to nije ni bitno na kraju i ne poznaje se toliko.A mogao bi da probas i zid od mahovine, ovde je kolega Bojan uradio nesto jednostavno pa sa tim zidom da pokrijes filter masu, mzoda ce biti i lepse a nije komplikovano. Njegov akvarijum sa tim zidom na desnoj strani http://www.akvarijum.org/forum/junglemania-t24451.html Sacekas sa prihranom, pa vidis sta fali i dodas po potrebi. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Maj 04, 2019 10:07 pm ----------------------------------- Ne znam zasto se desava na ovom forumu da ne rade linkovi ali evo nekog resenja: Klik na link da se otvori nova strana, zatim na toj novoj strani gore u adresi izbrisite sve od pocetka do http://www.akvarijum.org/forum itd itd Zatim enter i link ce se otvoriti. Izvinjavam se za OFF. ----------------------------------- dondjape88 Sub Maj 04, 2019 10:40 pm ----------------------------------- Svašta bi ja, nadam se da ću biti kako treba. Sad cu da se dam u potragu za kamenom, da odradim ovo sto si rekao. A polako, ubi me sto se moram cimati na 10 mesta da bi nabavionsta hocu. P. S. pogledao sam ovaj link, ovo nije realno :) ----------------------------------- Skybuffalo Ned Maj 05, 2019 9:24 am ----------------------------------- Ne vredi, tako sam i ja cimao.I odustao sam od nekih riba jer nisu u mom gradu mogli da se nadju, i najzad sve sredio kako sam hteo kako stoji i danas.Kaad ne lezi vraze , tek onda pronadjem da je imala sakrivena radnja koja ima sve na jednom mestu, i posle toga se otvori jos jedna isto fino opremljena. :D I eto vec godinu i po dana vrebam ko od mojih poznanika pravi akvarijum i poklanjam mu te stare ribe da bi oslobio mesta za ono sto sam ptvobitno planirao pre pocetka pravljenja akvarijuma (barbuse i platike). :D ----------------------------------- Peku Ned Maj 05, 2019 10:05 am ----------------------------------- Kamen možeš naći gde hoćeš, samo da ti se svidja. Imaš na forumu objašnjeno kako da testiras može li kamen u akvarijum. Kad je drvo u pitanju korenje ruže i vinove loze je prelepo. ----------------------------------- popindeed Ned Maj 05, 2019 9:09 pm ----------------------------------- Evo da dodam iz licnog iskustva - primera,, uvek sam bio protivnik zemlje u akvarijumima, prva pomisao zemlja, podizanje podloge, problemi sa mutnom vodom itd..svega toga ima ali su rezultati znatno vidljiviji na sve biljke koje rastu bez podloge. Moj savet ti je da razmislis o toj mogucnosti kada budes cistio akvarijum nekada da stavis hranjivu podlogu. Ja koristim florabella zemlju za cvece u akvarijumima i daje odlicne rezultate uz cesce izmene vode na pocetku. ----------------------------------- dondjape88 Ned Maj 05, 2019 9:37 pm ----------------------------------- Narucio sam danas sledece: Easy life easy carbo Easy life profito Easy life alg exit Interesuje me da li snem koristiti algexit i carbo istovremeno? Imam podosta koncaste alge, jako me iritira. ----------------------------------- Doksas Pon Maj 06, 2019 12:37 am ----------------------------------- Nikad ja nisam koristio te Easy life proizvode pa ti to ne mogu reci...ali mislim da dzabe sad bacas pare jer ti imas malo biljne mase...to sto imas ce bez problema djubriti i te ribice u akvarijumu svojim izmetom itd Sto se tice algi...neko onako nepisano pravilo, ako se zelena koncasta pojavljuje smanji fotoperiod, ali ne preterano da se ne bi pojavila braon alga :) Poenta je da se akvarijum mora izbalansirati, i to radi u malim koracima sta god da menjas, pa onda par dana pratis situaciju i sve tako dok nadjes neki kao sto rekoh balans. Zelenu koncastu najlakse skidas nekom starom cetkicom za zube, uhvatis i uvijas kao spagete... ----------------------------------- dondjape88 Pon Maj 06, 2019 7:12 am ----------------------------------- Ok ok. Pokupovao sad gorenavedeno, da ne bi plaćao tri puta dostavu. Fotoperiod mi je po 16 sati, sad je nekih 8-9 sati dnevno, osim vikendom, kad sam kući, pa je i duži. Videću i da ubacim još jednu rasvetu u prednji deo, ako bude moguće, da izbegnem korišćenje rasvete iznad kamene pozadine, jer se naravno tu i pojavila. ----------------------------------- Peku Pon Maj 06, 2019 11:04 am ----------------------------------- 6h intenzivnog svetla je sasvim dovoljno. Ostalih 10 imaj neko slabo svetlo čisto ds vidiš ribice, ako provodiš dosta vremena pored akvarijum; ako ne provodiš, normalno osvetljena prostorija će najviše prijati životinjama. Hidrogen ubija alge, brzo i efikasno, pronadji na forumu kako se koristi i u kojoj dozi. Black moli ti isto jedu končaste alge. Fizički odstrani što više alge možeš pa onda koristi hemiju i životinje. Profito sam probao u tri različite postavke i sve tri su mi se pojavile crne bradate alge a nestale kada sam prestao sa dolivanjem. ----------------------------------- Skybuffalo Pon Maj 06, 2019 11:16 am ----------------------------------- Nemoj se trositi bezveze. DA sam na tvom mestu, sacekao bih sa kupovinama. Nista ti ne znaci da dodajes svetlo, alge nasta vecinom od previse organskih materija u vodi, prejakog svetla, slabije filtracije i dosta drugih faktora. Pocni sa doziranjem karba kad stigne, pomoci ce sa algama.Nemoj dodavati ostalu hemiju.Nista ne znaci Algae exit ako ne resis problem koji uzrokuje alge, a profito moze samo da ti problem pojaca. Kupi tajmer, namesti ga na sest sati.Recimo kad si otprilike kuci da mozes uzivas u akvarijumu.Setanje duzine svetla moze da uzrokuje alge, jednom zaboravis da ukljucis i alge buknu.A 8-9 sati je previse za ubiljenost, opremu koju imas i trenutnu stabailnost akvarijuma. Regulisi hranjenje.Jedan-dva prstohvata su dovoljna i to normalna ne prevelika.One uvek mogu da jedu, nemoj se obazirati na to. Dodaj tu filter masu da ti pojaca filtraciju, vidi jel ti voda cirkulise ravnomerno svuda u akvarijumu. Stabilna temperatura. Neka tako tera dok se ne stabilise pa posle mesec dva povecaj fotoperiod. Menjaj redovno vodu, oribaj zidove i vidna mesta od algi kad menjas vodu i pusti akvarijum da dise.Ne budi baba koja te davi hranom i pitanjima o zdravlju.Jesi primetio da su najbolesljivija deca ono nad cijim glavama vise previs ebrizne majke. Pusti da se smesti i stabilise i reaguj po potrebi. Ja dok napisah, peku je vec postavio. :D ----------------------------------- Doksas Pon Maj 06, 2019 11:16 am ----------------------------------- Vidi Djape, na svaku promenu akvarijum reaguje pa tako i na te promene fotoperioda. To treba da bude konstantno u pocetku i onda postepeno povecavanje. Ja recimo kad oformim akvarijum idem 2x4 sata sa svetlom, npr pali se u 13h, gasi u 17h, pauza do 19h i upaljeno od 19 do 23h. Vremenom to povecan na 2x5 sati, ali neki maksimum preko kog ne treba ici je 12 sati svetla dnevno, da li ces sa pauzom kao ja ili u cugu tvoja stvar, ima raznih teorija zasto je bolje sa pauzom ili bez. Jedna od teorija je da je manje algi sa pauzom sto sam ja u praksi kod sebe i uvideo. Da se ne bi cimao i stalno palio i gasio svetlo, preporucujem ti da uzmes mehanicki tajmer, nastelujes ga i zaboravis na paljenje i gasenje, sve sam radi a kosta oko 500 dinara :) https://i.postimg.cc/DynfVWHZ/download.jpg ----------------------------------- Doksas Pon Maj 06, 2019 11:18 am ----------------------------------- I ja dok napisah Sky vec objasnio :) ----------------------------------- dondjape88 Pon Maj 06, 2019 12:13 pm ----------------------------------- Sky, hvala na postu. Gotovo je sad, već sam naručio. Problem je što to naručujem iz Sarajeva, pa je po dostavi 600 din samo prevoz. Pa kontao naručim sve, pa neka stoji. Koristiću samo carbo, pa ću pratiti stanje, a fizički ću ukloniti alge koliko je to moguće. Za filter sam naručio dva bio sundjera po 5 cm debljine i dodatno keramicke prstenove, kad to sve napakujem, ima da bude pun filter, kao sa slike :) Što se tiče cirkulacije vode, mislim da je dobra. Elem, iz potopne pumpe mi ide cev u obliku slova L, koja ide celom dužinom akve. Probušena je na pet mesta i lepo šiba voda iz njih. Cev je sa prednje strane. Sa zadnje strane mi je aeracija sa dve cevi, te kontam da se voda dobro vrti u akvarijumu. Sad kad ovo sve napakujem, krenem sa tretiranjem carbom, ništa više ne diram, samo gledam. Foto period mi traje od 15h, kad dodjem sa posla, do 00h, kad idem na spavanje. Pretežno sam kući posle posla, nigde ne mrdam, pa mi godi da bude upaljeno svetlo :) Ja se izvinjavam ako vas maram, jbg, sve što radim mislim da je pogrešno :) ----------------------------------- Skybuffalo Pon Maj 06, 2019 1:10 pm ----------------------------------- Ma ne smaras, za to postoji forum.I meni i ostalim pocetnicima su ljudi odgovarali i jos odgovaraju i pomazu na svaki moguci nacin. A to sto si kupio nece se baciti.Po meni hemija kao i algari u ovim nasim obicnim akvarijumima bez komplikovanih biljaka, co2 i ostalog sluzi vise za poliranje.Resis problem pa ako malo zavali guranja pomognes hemijom. Da sve bude taman dodas kad nesto zafali, redovno odrzavaj i to je to. Polako i uzivaj pre svega. :bravo: ----------------------------------- dondjape88 Uto Maj 14, 2019 11:13 pm ----------------------------------- Pozdrav drugari, citam po forumu sve i svasta i jedno me konstantno buni. Šta je skimer i čemu služi i da li je potreban u slatkovodnim akvarijumima? ----------------------------------- calacab Sre Maj 15, 2019 8:54 am ----------------------------------- Proteinski skimer, ili ukratko skimer, uklanja molekule otpada (izmeta, hrane, itd) koji se vezuju za mehurove vazduha i stvaraju penu na vodi zbog gustine vode slanovodnih sistema. Kako je teze kroz regularnu filtraciju tu penu ukloniti, koja vremenom pocne da se razlaze (truli), koristi se skimer da ih ukloni. U slatkovodnim nemaju funkciju jer gustina vode (posto nije slana) nije velika pa se ne vezuju u toj meri za mehurove i skoro nikada nema takve pene. Cak neki tvrde da u biljnom okruzenju slatkovodnih imaju negativan uticaj jer uklanjaju elemente koji su potrebni biljkama. Ukratko, nije ti potreban uopste :) ----------------------------------- m.vlacina Sre Maj 15, 2019 10:20 am ----------------------------------- Ne bih se bas slozio da nije potreban u slatkovodnoj. Ja npr. dok nisam kupio skimmer imao sam stalno problem sa,, penom'', tj. Tim proteinskim ostacima. Sad, ko ima spray bar da talasa povrsinu, nece imati problema, ali kod kanister filtera zbog odsustva talasanja povrsine, ovo je jako cesta pojava. ----------------------------------- dondjape88 Sre Maj 15, 2019 5:10 pm ----------------------------------- Hvala drugari na pojasnjenju. Zakljucak, ne treba mi. Svaki dan na nesto novo naletim :) ----------------------------------- calacab Pet Maj 17, 2019 11:53 am ----------------------------------- @m.vlacina, nemoj me pogresno shvatiti, ne pokusavam da te vredjam. Zar mislis da je bolje resenje koristiti skimer da se resis pene ili da talasas vodu i izvrsis razmenu gasova za ribe i time se resis pene? Nekako mi nepravilno cirkulisanje i talasanje vode deluje pogresno i ne bi mogao skimer da koristim kao opravdavajucu opciju za to. Cak i blago talasanje vode sprecava penu, a proteinski izmet u slatkovodnom je i ovako prisutan u celokupnoj vodi (a ne vecinom na povrsini kao u slanovodnim) pa sam skimer nema preteranu funkciju. Osim ako nemas samo ribe tj. ciklide pa ti ostatci nisu potrebni za biljke. Onda je skimer ok kao dodatnu filtraciju koristiti. Opet, nije namenjeno kao uvreda. :) ----------------------------------- m.vlacina Pet Maj 17, 2019 12:25 pm ----------------------------------- @calacab: ne vredjam se, taman posla. :) Diskutujemo, tome i sluzi forum. Ja se slazem sa tobom u delu talasanja vode, i dok sam imao prethodni filter, koji je talasao povrsinu, skimer mi nije mi bio potreban. Sad, kada sam presao na kanister, i imam lily pipe, nema talasanja povrsine i skimer mi je apsolutno potreban i to je to. :) ----------------------------------- calacab Pet Maj 17, 2019 9:57 pm ----------------------------------- Ok. Bar da znam ako u nekom slucaju dodjem do takvog problema da znam sa cime da resim :) ----------------------------------- Peku Sub Maj 18, 2019 6:22 pm ----------------------------------- Proteinski skimer i skimer su dva razlicita aparata. Jedan prečišćava vodu frakcionisanjem pene a drugi mehanički pomoću filter mase. U slatkovodnom akvarijumu protein skimer nije efikasan vid filtracije. Za bare i veća vrtna jezera, gde se stvara dosta mulja i prljavštine je viabilna opcija za poliranje vode. Obićan skimer je usisna cev, kojon se voda uvlači sa vrha vodene kolone. Može biti kao zasebno rešenje ili u sklopu nekoga filtracionog sistema. Postoje prelivne cevi koje u sebi imaju integrisan skimer, dobro rešenje za one koje koriste kanister filter. Podržavam to što koristiš skimer, lako i efikasni rešavaš problem. Muku sam mučio sa penom jer sam imao jače talasanje/bućkanje vode şto je stvaralo samo goru penu na bokovima. Koju hranu koristiš? Može biti da ti ona stvara problem. ----------------------------------- m.vlacina Sub Maj 18, 2019 7:44 pm ----------------------------------- Peku sve objasnio, ne bih nista dodao na ovo. To je to. ----------------------------------- calacab Sub Maj 18, 2019 9:29 pm ----------------------------------- Vidis, kad god sam kucao skimmer u google, on je uvek nudio proteinske pa nisam ni znao da postoji dva razlicita. Tek sad sam krenuo da trazim malo dalje stranice od prvih 20 i eto naleteh da ima i ta opcija. Pretpostavljam (bar je meni logicno) da mora da se iskljuci tokom hranjenja listicima da ne bi pokupio sve. ----------------------------------- Doksas Ned Maj 19, 2019 2:22 am ----------------------------------- Ja imam isti ovakav, kosta 5-6 eura na Ali expressu... https://i.postimg.cc/6Q8yMT07/41z-j-Wpda-L-SX425.jpg Odlican je za skidanje masne povrsine vode (biofilma kako god) , nisam ga gasio kad hranim ribe jer ipak nije to ne znam kakvo povlecenje povrsine...jednostavno on lagano usisava povrsinu, mada ima kao i svaka potopna pumpa regulaciju jacine ali cak i na najjacem modu opet lagano usisava. Sve u svemu, posle nekih mesec dana sam ustanovio da mi je jedna vrsta hrane pravila taj biofilm i nakon sto sam nju izbacio iz upotrebe, izbacio sam i ovaj skimer...sad i ne znam gde mi je . Sa druge strane, malo jace talasanje povrsine od dovoda ciste vode iz filtera bilo obicnom cevi ili sprejbarom ce resiti taj biofilm kao i obicni rasprsivaci za vazduh. Osim ako ubacujes CO2 i pritom si "skrtica" tj neces da ti se talasa povrsina vode i na taj nacin gubis malo vise CO2, skimer ti je apsolutno nepotreban. ----------------------------------- dondjape88 Ned Maj 19, 2019 3:55 pm ----------------------------------- Hvala na pojasnjenju :) Čitam dosta forum, pa naletim na svasta nesto, a tripujem se da mi uvek nesto fali pa onda i pitam. Počeo sam pre 7 dana sa dodavanjem easy life easy carbo 2.5 ml dnevno, i sad ne znam da li je zbog toga, ali limun i ludwigia su znatno porasle. Takodje,dva nova lista su izasla na nani. ----------------------------------- dondjape88 Ned Maj 19, 2019 3:57 pm ----------------------------------- I da, zaboravih reci da sam uduplao i osvetljenje, te imam dva led osvetljenja po 18w,ukupno 36w. ----------------------------------- Doksas Pon Maj 20, 2019 1:21 am ----------------------------------- Eh, i dosta stariji po stazu akvaristi stalno nesto citaju i misle da nesto fali, nema tu kraja :) Elem, promenio si osvetljenje i to duplo, moras znati da svaka promena u akvarijumu mora ici postepeno i mora se pratiti situacija.Sve je to jedan dugotrajan i lagan proces koji treba ispostovati da bi se uspostavio odredjeni balans. Taj balans se uglavnom odnosi na kolicinu svetla, hranljivih materija bilo u podlozi ili u vodenoj koloni i na kraju kolicine CO2. Dzabe je pojacavati recimo svetlo ako nema dovoljno hrane za biljke, ili dzabe pojacavati hranu ako nema dovoljno CO2 koji je biljkama potreban za fotosintezu. Svaki taj disbalans moze i po pravilu ce vise prijati algama nego biljkama... Ako nesto krene naopako, kao npr alge, onda je njihov uzrok verovatno ta poslednja promena koju si napravio. Dakle, sta god da promenis idi lagano, prati situaciju 7-8 dana i ne uvodi nikakve druge promene, ako je sve ok teraj dalje :) ----------------------------------- dondjape88 Pon Maj 20, 2019 7:09 am ----------------------------------- Pozdrav, za sad nemam nikakvih promena u smislu povećanja algi, a dešava se znatniji rast biljaka, što smatram da ima veze sa co2 i pojačanim svetlom. Još uvek ne dodajem mikro i makro elemente, pratim stanje samo sa co2. ----------------------------------- dondjape88 Pon Maj 20, 2019 10:10 pm ----------------------------------- Evo slika akvarijuma nakon ubacivanja kamena, pronadjenog u obližnjoj reci. Kamen dobro opran, testiran sonom kiselinom, zatim prokuvan u soli, pa prokuvan u cistoj vodi, i nakon hladjenja ubačen u akvarijum. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51946100_20190520_213821.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_103892201_20190520_213821%20%281%29.jpg ----------------------------------- Doksas Pon Maj 20, 2019 10:21 pm ----------------------------------- E te crvene sam i ja nasao i ubacio u manji akvarijum, mogao si mi poslati sliku odmah bih ti rekao da ne reaguje na kiselinu :) Pazi sad mala caka , mnogo lepse izgleda kada se koristi samo jedna vrsta kamena. Dakle nadji jos koji takav crveni manje komade, ili taj veliki izlupaj na vise delova a taj crni izbaci ili nadji istog takvog crnog jos komada razlicite velicine a izbaci crveni :) ----------------------------------- Peku Pon Maj 20, 2019 10:37 pm ----------------------------------- Sredina je obično najbolje da bude prazna sa manjim granama i kamenjem koje ulaze/probijaju je sa bokova ili baš bogata a bokovi prazni kod užih postavki. Ja bih taj kamen pomerio u stranu ka grani i naslonio granu na kamen, tj preklopio kamen sa njom. Izgledaće dosta prirodnije. Pokupi sledeći put sitnog kamenja pa ga razbacaj oko tog većeg. ----------------------------------- dondjape88 Pon Maj 20, 2019 10:55 pm ----------------------------------- Hvala na savetima. Mnogo sam srećan što polako dobija neki fin izgled, počinje da liči na akva :) Zeza me što baš nemam smisla, dok gledam druge, svaki mi prelep. Doksas, da sam znao da znas, poslao bi ti:) Peku, tako sam i hteo, da na mesto gde je grana stavim crveni kamen, ali sam pokusao sa ovom granom i anubiom da sakrijem filter, u cemu nisam uspeo :) Videcu pri sledecem menjanju vode da napravim takvu postavku, plus cu kupiti i zalepiti mahovinu na njega. ----------------------------------- dondjape88 Uto Maj 21, 2019 11:34 pm ----------------------------------- Pozdrav, danas sam ponovo bio u lovu na kamen, da bude u tonu. Čini mi se da je ovako bolje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_519491461_20190521_231212.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_67759756_20190521_231203.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Maj 22, 2019 12:45 am ----------------------------------- Odlican, kako bilje bude napredovalo tako ces i menjati postavku.. ostavi ga par dana da odmori, a skupljaj jos kamenja, pripremi i ostavi negde sa strane.. jos ces da se igras ovo je tek pocetak! ;) ----------------------------------- dondjape88 Sre Maj 22, 2019 9:35 pm ----------------------------------- Hvala, i meni se bas svidja kako sad izgleda. Jos kad bukne limun i sesiflora, plus ludvigia, ima da bude pun dogadjaj. ----------------------------------- Doksas Sre Maj 22, 2019 10:35 pm ----------------------------------- E sad se vec vidi lep napredak u odnosu na onu plastiku u prvom postu :) Poslusaj Lisca, ozbiljan je to akvarista. A kad akvarijum sto kaze Lisac odmori, ja bih malo drugacije to kamenje poredjao. Ovako kako si poredjao kao da je za ciklidni akvarijum pogotovo taj veliki kamen levo i pravljenje tog prolaza. Mozda bih cak taj veliki i izbacio a ove ostale poredjao oko i ispod grane da dobije neki sto prirodniji Izgled. Jos jedan savet, ne znam da li ti rekoh pre... Kod tebe sad primetih barem 10ak razlicitih vrsta riba po malo komada a uglavnom skoro sve su jatne ribe. Mnogo lepse izgleda kada je recimo dve vrste riba ( plus cistaci i algari) ali u jatu dakle vise komada iste, a i ribe ce se daleko bolje osecati jer su kako rekoh jatne. Sad sta je tu je, ali eto cisto da znas za ubuduce. ----------------------------------- dondjape88 Sre Maj 22, 2019 10:50 pm ----------------------------------- Hvala Doksas, i ja kad pogledam kako je izgledalo pre dva meseca i sad, ozbiljna razlika. Vec sam i ja polako pohvatao sta i kako, i bice to sve bolje. Sto se tice ribica, ima stvarno svega. Sledece ribice su u akva: 1 moćni skalar :) 6 black moly 6 ksifa 8 plavih neonki 6 crnih neonki 8 barbusa 6 zelenih barbusa 6 roze neonki 2 crne tetre 4 fantom tetre 6 koridorasa 2 amonijera 2 algara, ne mogu se setiti imena. Znam da ovo nije najsjajnije, ali imam problem supruge, koja ima petshop do apoteke gde radi. Uleti, kupi i donese, gde da joj kazem hajde sad to vrati, ne slaze mi se :] A i ja sam u startu, kao i svaki pocetnik, nakupovao po principu “daj tri crne, tri narandzaste” :) Sredice se i to vremenom, pa bi drzao tri vrste, tipa plave neonke, barbuse i barbuse zelene, plus koridorase i algare. ----------------------------------- Doksas Sre Maj 22, 2019 11:00 pm ----------------------------------- Trihogastera si zaboravio, a cini mi se da negde videh i jednu zenku gupike :) Hehe reci zeni da ce ribice patiti i kao svaka zena sazalice se i prepustiti tebi taj deo :) Barbusi ce kad tad poceti da cupkaju tog skalara a verovatno i tog trihogastera tj svaku ribu koja ima duza peraja, takodje i neonkama ce verovatno smetati jer su ludi i zivcani :) ...mada, meni su barbusi prelepi i zanimljivi, pogotovo zeleni i tigrasti u kombinaciji pa eto mozda jednog dana to bude "barbusarijum" ako tako odlucis :) ----------------------------------- dondjape88 Sre Maj 22, 2019 11:16 pm ----------------------------------- Eee daa, njih sam smetnuo. Imaju dva trihoa :) Ma hit, kod mene je ludilo u akva :) Ispucala se sad, smirila se, pa cu to polako resavati. Nagovaram kuma da ponovo aktivira akva, pa da mu poklonim ribice :) Barbusi su mi ubedljivo najomiljeniji, ludi su skroz. Napravicu to jednom, kad razdelim postojece ribice. A do tad, totalni haos. Mada, posmatram ih, niko nikog ne dira, svako svoju pricu tera, za sad. ----------------------------------- dondjape88 Ned Jun 09, 2019 10:44 pm ----------------------------------- Pozdrav drugari, samo za informaciju, za pocetnike. Imao sam malo ekspanziju zelene koncaste alge. Uzeo easy life, koristio po upustvu, samo tri puta, alga je u potpunosti nestala. I sa pozadine, i sa biljaka. Savrseno. ----------------------------------- dondjape88 Pet Jul 19, 2019 10:51 pm ----------------------------------- Pozdrav,evo malog update trenutnog stanja u akvarijumu. Malo sam promenio skejp, trenutno mi se ovako više svidja. Što se tiče brojnosti riba, isto stanje, nije se menjalo. Što se tiče biljaka, ludwigia repens odlično napreduje, kao i nana, limun i rogolist. Imam problem sa valisneriom, čini mi se da sam jedini na forumu koji ima takav problem. Naime, skratio sam je pre 10 ak dana, i od tad vene. Ne znam šta mi je činiti? Takođe, sesiflora mi je raspad, em što ne napreduje, em je izgleda barbusi obrstiše, na kraju ću je i izvaditi. Od preparata koristim EL Easy Carbo, u početku po 2,5 ml dnevno,sad idem sa 3 ml dnevno. Uključio sam neko vreme i pro fito, međutim, alge su u tom periodu procvetale, em na staklu, em po dnu, em po biljkama i pozadini. Iz tog razloga sam trenutno prestao sa dodavanjem njega. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52118981_IMG_0147.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_71071340_IMG_0144.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60137288_IMG_0146.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_67981282_IMG_0145.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Avg 12, 2019 9:10 am ----------------------------------- Bitno da napreduje da li je kamen levo il desno stvar ukusa.. ribe zive i zdrave? Rastu? ----------------------------------- Ksendzi Pon Avg 12, 2019 10:06 am ----------------------------------- dondjape88 valisneriji nemoj da seces listove, bolje ih iseci cele nego do pola jer onda krenu da propadaju. nije to biljka kojoj se skracuju listovi, samo je pusti da raste normalno koliko ona hoce i ne diraj listove na pola, seci ako hoces da je sredjujes ----------------------------------- dondjape88 Sre Avg 14, 2019 11:14 am ----------------------------------- Sve uredno, sve raste sem valisnerie, koju sam genijalno skratio, te se sad tek oporavlja. Hvala na info, nisam to znao za valisneriu. Imam pitanje za vas, planiram danas da narucim akva dimenzija 40x40x40 tj kocku, pa me buni sta da radim sa filterom? Za sta da se odlucim? ----------------------------------- Ksendzi Sre Avg 14, 2019 11:38 am ----------------------------------- Sve uredno, sve raste sem valisnerie, koju sam genijalno skratio, te se sad tek oporavlja. Hvala na info, nisam to znao za valisneriu. Imam pitanje za vas, planiram danas da narucim akva dimenzija 40x40x40 tj kocku, pa me buni sta da radim sa filterom? Za sta da se odlucim? ja sam za moju kockicu istih dimenzija nabavila kanister, izmedju ostalog jer sam htela svih 60l kocke da iskoristim za akv i nisam htela filter tu da mi bleji. sta znam, msm kanister je definitivno dugotrajno resenje, jeste malo skuplje ali mislim da se isplati pogotovu ako uzmes kvalitetniji. sve ostalo treba da budzis i busis, ovo gospodski nista se ne vidi u akvarijumu sem usisnih cevi i/ili lily pipe/sprej bara. ----------------------------------- Ksendzi Sre Avg 14, 2019 11:41 am ----------------------------------- a valisneriju samo ne diraj, ponasaj se kao da je nemas u akvariju, ne seci nista, ne cackaj, pusti je da raste kolko hoce. i za mesec dva kad se oporavi imaces pun akvarijum valisnerije xD tad joj radi sta oces, samo joj ne skracuj listove do pola, otkini cele ako krenu da trule, a male biljcice kad krenu mozes slobodno da ih otkines od maticne bilke i da je zasadis gde ti zelis ----------------------------------- dondjape88 Sre Avg 14, 2019 11:59 am ----------------------------------- Hvala Ksendzo na odgovorima. Prvo pitanje sta sad da uradim sa trulim listovima, da ih pošišam makazama koliko mogu ili da ih kidam ručno? Što se tiče kanistera, i ja kontam da je najbolje resenje, ali nemam ga gde staviti. Komoda nema vrata, samo nogare neke fensi i jednu fioku/ladicu, pa mi kanister otpada. Razmisljao sam o dvokomornom diy filteru sa zadnje strane, da se ne vidi, sirine 5 cm a duzine 40 cm. Sad me tu buni kako sakriti cevi, jer ne planiram poklopac nego hang on osvetljenje. Gledao sam Sera fil 120, unutrasnji filter, ima kao tri komorice za filter materijal, kao za akva do 120 litara. Iritira me naravno sto ce se videti u akva, i sto ce onda morati grejac u sam akva da se stavi, a to mi je bas ruzno. Jooooj izludecu. ----------------------------------- Ksendzi Sre Avg 14, 2019 12:04 pm ----------------------------------- mozes samo da ih iskidas do korena, a mozes i da ih ostavis ako nisu bas svi listovi nego samo par komada, ako imas kozice i puzeve resice to oni. za filter, ako otpada kanister onda ne znam sta da ti preporucim. nemam iskustva sa tim filterima pozadi, mene licno nerviraju jer mi oduzimaju prostor od akvarijuma ili od police. postoje i hang on filteri, videh da su u zadnje vreme popularni, kao kanister, samo sto ide na ivicu akvarijuma, i ima dosta prostora za filter materijal, ali ni sanjima nemam iskustva, samo sa recenzije videla i kazu da nisu losi ----------------------------------- dondjape88 Sre Avg 14, 2019 12:09 pm ----------------------------------- Hvala svakako. Jos jedna ideja svakako. Ne znam, voleo bi da bude čist akvarijum, pa cu videti kako to izvesti. Ovaj akvarijum planiram po nekom ps da sredim, pa da ribe iz ovog veceg privremeno prebacim u njega. Onda bi ovaj veci nanovo postavljao, jer nema hranjive podloge, pa biljke generalno sporo napreduju. Kad si vec tu, i svakako imas vise iskustva od mene, koju hranjivu podlogu mi preporucujes? Ja sam gledao Denerle 9u1, ona mi deluje dobro. ----------------------------------- Ksendzi Sre Avg 14, 2019 12:45 pm ----------------------------------- ako hoces pesak da stavljas preko gledaj neki dobar substrat tima tropica ili denerle, a ako neces pesak, onda neki soil (oni su malo skuplji ali isplati se) isto denerle, tropika. koju god da stavis, samo iscikliraj dobro akvarium, substrat je laksi za cikliranje u smislu da ne muti vodu toliko, ali soil je rekla bih bolji za sadjanje, tj laksi. mozes ti i zemlju za cvece da stavis, ali posle 6 meseci ce da krenu biljke da stagniraju, tako da definitivno bolje neka specijalizovana podloga ----------------------------------- dondjape88 Sre Avg 14, 2019 1:00 pm ----------------------------------- Ok. Hvala jos jednom.