----------------------------------- dondjape88 Pet Mar 29, 2019 10:46 pm Početnik-savet ----------------------------------- Pozdrav dobri ljudi,posle više od 15 godina sam ponovo nabavio akvarijum, te sam takoreći ponovo početnik. Pre mesec i po dana sam kupio akvarijum dimenzija 100x50x30 i krenuo u avanturu. Vaš forum mi je jako pomogao,a izgleda, čitajući raznorazne teme na forumu, da sam imao i sreće. Prilikom formiranja akvarijuma, akvarijum sam napunio sa vodom direktno iz česme, i u nju tretirao sa Sera aquatanom u odgovarajućoj militraži, odnosno kako je proizvođač na pakovanju naznačio. Nadalje, nakon 24 sata sam ubacio 30 ribica, pazeći da se uslovno rečeno slažu. Hvala bogu, evo prođe mesec i po dana, sve žive i zdrave, i dodao sam još desetak ribica. Inače, od ribica, imam sledeće: 6 komada black molly 6 komada ksifa 8 komada plavih neonki 2 crne zebre 2 tetrazone 2 neke druge tetre (još se borim da upratim) 4 koridorasa 1 skalar 2 gupike 2 trihogastera i verovatno sam nešto i zaboravio. Što se tiče održavanja, sa foruma sam saznao za ispuštenje amonijaka i nitrata, te menjam 1/3 vode svakih deset dana(koju prokuvam), i za sad, sve fino funkcioniše. Interesuje me sledeće i verujem da ćete mi pomoći: 1. Da li umesto promene jedne trećine vode zbog smanjivanja nivoa amonijaka mogu koristiti Serin bio nešto, za smanjenje amonijaka dok su ribice u njemu? 2. Najbitnija stvar, zbog koje me je malo i sramota, akvarijum je veštak tj. sve biljke u njemu su veštačke (prosto početnik sam pa sam se plašio da ću upropastiti u startu i izgubiti volju), voleo bi da pređem na prirodu, pa bi voleo da mi preporučite biljke koje će sigurno uspeti, da dobijem volju da se trudim dalje? Inače, podloga je,valjda se tako zove, kvarc. Da li može na tu podlogu ili moram nešto ispod, tipa pesak ili nešto drugo. Postaviću i slike akvarijuma kako trenutno izgleda. Hvala unapred http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70631472_1.jpg