Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pojmovi i oprema u Morskoj akvaristici Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Pon Nov 12, 2012 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice osnovnih tehnickih stvari u morskoj akvaristici su:

-Sump
-Skimmer
-Povratna pumpa 
-Cevi i bulkovi (bulk head)
-Cirkulacione pumpe
-Rasveta


- Sump je posuda (jos jedan akvarijum), on stoji ispod akvarijuma i sluzi prvnstveno za skladistenje sve potrebne opreme koja nije pozeljna da stoji u glavnom akvarijumu  iz estetskih razloga a i zbog kolicine opreme...
 U sump od opreme uglavnom ide: skimer,grejac,povratna pumpa
 a moze da ide i jos svasta nesto, npr: kalcijum reaktor,denitrator, uv, bio kugle i td...

 Sump se pravi prvenstveno iz potrebe pojedinca i zavisi od toga sta zelimo od opreme da stavimo u njega.
 Protok vode u sumpu funkcionise tako sto voda iz glavnog akvarijuma slobodnim padom silazi u sump a prolazi kroz mehanicku filtraciju, skimmer i td... a na drugom kraju sumpa je povratna pumpa koja prociscenu vodu vraca u glavni akvarijum.
 Ne preporucuje se da protok vode kroz sump bude veci od 4x zapremine vode u sistemu.  

Da napomenem da za male akvarijume koji ne zahtevaju veliku opremu sump Nije obavezan!



- Skimer
 Skimeri su uglavnom u obliku flase, (a hang-on su obicno u obliku kutije) pravljeni su od pleksiglasa ili neke druge vrste plastike i imaju jake pumpe koje mesajuci vodu i vazduh ubacuju penu u telo skimera. Proteini u obliku prljave pene idu gore dok se cista voda zadrzava dole i vraca se u akvarijum ili sump

Da napomenem da u malim akvarijumima koji nemaju riba ili ih imaju 1 ili 2 skimer nije neophodan za zivot korala i sve necistoce se mogu resiti zamenom vode!



- Povratna pumpa je obicna potapajuca pumpa koja ima svrhu povratka vode iz sumpa u glavni akvarijum.
 Protok vode kroz sump ne treba da bude veci od 4x zapremina. Ali pumpa se uvek kupuje jaca jer joj protok slabi zbog duzine cevi ili creva i visine na koju treba da izbaci vodu
(Primer: pumpa snage od 2800l/h a na vrhu gornjeg akvarijuma izbaci 1000l/h znaci protok joj oslabi vise nego duplo!)

Da opet napomenem da za male akvarijume koji ne zahtevaju veliku opremu sump Nije obavezan pa samim tim nemaju ni potrebu za povratnom pumpom!



- Cevi i bulkovi su potrebni za akvarijume koji imaju sump i sluze za nesmetan i siguran protok vode izmedju gornjeg glavnog (displej) akvarijuma i donjeg (sump) akvarijuma!
 Bulkovi su srafovi kojima se zateze izbuseni deo stakla a da voda slucajno ne bi negde procurela, jako su sigurni i oni su Najbolji i Najsigurniji vid komunikacije izmedju dva akvarijuma ali zbog njihove cene od 10ak eura sam u par navrata posegao za nekim alternativnim resenjima o kojima cu pisati kasnije

Da opet napomenem da za male akvarijume koji ne zahtevaju veliku opremu sump Nije obavezan pa samim tim nemaju ni potrebu bulkovima i cevima!



- Cirkulacione pumpe  ili wave makeri ili stream-ovi su kao mali ventilatori koji samo vrte vodu i stvaraju vodenu struju u akvarijumu i na taj nacin se voda obogacuje kiseonikom koji je potreban za zivot nitrifikacionih bakterija koje zive na zivom kamenu i koje vrse biolosko filtriranje vode 
Cirkulacija vode u akvarijumu je pozeljna da bude 30x zapremine akvarijuma
A kao sto sam vec negde napisao u malim akvarijumima su se sasvim dobro pokazale i klasicne potapajuce pumpe koje vrse istu funkciju samo sto one za razliku od stream-ova imaju jako usmeren mlaz vode i ne bi ih preporucio za velike akvarijume
Da dodam da je uvek je bolje vise manjih pumpi nego jedna jaka! 



- Rasveta zavisi od toga za koji smer morske akvaristike se opredelimo i o njoj mogu mnogo da pisem jer tu nema kraja i to je mozda najkomplikovaniji deo morskog akvarijuma
Inace kao i kod biljne akvaristike tako i kod koralne rasveta je obavezna, tako da imamo razne vrste osvetljenja kao sto su metal-halid reflektori, t8 i t5 neonke kao i sve zastupljenije led svetlo.

 Ali kao sto sam vec pisao
Za morski akvarijum, ako zelimo da drzimo samo ribe (fish only) onda rasveta nije zahtevna, potrebna nam je ista jacina kao i u ciklidnom akvarijumu recimo samo jedna ili dve neonke

 Za koralni akvarijum (reef) je potrebno jace svetlo jer korali zavisno od vrste zahtevaju i razlicitu snagu svetla, tako da imamo jednostavnije mekane korale (soft) koji ne zahtevaju mnogo vise svetla nego sto je u fish-only akvarijumu 

Onda imamo srednje neke zahtevnije mekane korale, Lps korale i neke jednostavnije Sps korale koji zahtevaju nesto jace svetlo i to je u nekoj razmeri 1w po litri zapremine i to u odnosu: 

Primer: ja sam na ovakvoj rasveti drzao skoro sve vrste korala u ovoj kategoriji! Za akvarijum sirine 50cm i visine (odnosno dubine vode) 50cm dovoljne su 4kom t5 neonki sa odsevnicima i da duzina neonki odprilike prati duzinu akvarijuma 
  
I na kraju oni najzahtevniji Sps korali koji traze prejako svetlo a pored svetla jos mnogo potrebnih stvari da bi preziveli a i da bi do izrazaja dosle njihove prave boje. Da bih gajio ovu vrstu korala trenutno na mom akvarijumu imam 14 t5neonki od 54w sa odsevnicima, na akvarijum sirine 100cm i visine (dubine vode) 50cm   


Poslednji put izmenio igoRR dana Pon Nov 12, 2012 7:49 pm, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 12, 2012 7:38 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ciclidifish tank
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 06 Dec 2012
Poruke: 9

PorukaPoslao: Uto Dec 11, 2012 7:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav, prvo da vam zahvalim na ovoj poucnoj temi, dosta toga sam naucio iz ove poruke.. Sad me interesuje ako mi mozete objasniti imam akvarijum zapremine 120 litara fabricki atamanov. Ima haubu na kojoj ima prikljucak za dve neonke duzine negde oko 80 cm su, da li mogu umesto njih da stavim neke od 80w da bi mogao drzati korale i koliko bi to bilo kelvina jer sad neznam koliko bi mi trebalo jacine svetla za 120 litara ? Isto me zanima za ovu litrazu akvarijuma treba li uraditi sump i ubaciti skimer? pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
scalar 3
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2012
Poruke: 260
Lokacija: Priboj

PorukaPoslao: Uto Dec 11, 2012 8:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Igorr ako si ti onaj član sa aqua arta što ima morske akvarijume onda samo da te pohvalim.Što se tiče teksta veoma je koristan.

PS:Ako se zadržiš na ovom forumu deo o morskim akvarijumima prosto će procvetati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
acabgd
Akvarista



Registrovan: 21 Dec 2011
Poruke: 97

PorukaPoslao: Sre Dec 12, 2012 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ciclidifish tank ::
Pozdrav, prvo da vam zahvalim na ovoj poucnoj temi, dosta toga sam naucio iz ove poruke.. Sad me interesuje ako mi mozete objasniti imam akvarijum zapremine 120 litara fabricki atamanov. Ima haubu na kojoj ima prikljucak za dve neonke duzine negde oko 80 cm su, da li mogu umesto njih da stavim neke od 80w da bi mogao drzati korale i koliko bi to bilo kelvina jer sad neznam koliko bi mi trebalo jacine svetla za 120 litara ? Isto me zanima za ovu litrazu akvarijuma treba li uraditi sump i ubaciti skimer? pozz

Treba da vidis tacnu duzinu i sta moze da se ubaci, odnosno neonke koje snage. Takodje, pitanje da li je duzina standardna ili neka Atmanova, posebna, pa ne mozes da nadjes odgovarajuce svetlo. U principu sa dve neonke bi mogao da drzis neke manje zahtevne korale, ukoliko budes zeleo LPS ili SPS korale onda bi morao da tu haubu skines i napravis neku sa vise neonki.

Sump moze a ne mora, daje ti naravno prednost sto dobijas na ukupnoj zapremini vode, cime dobijas na stabilnosti. Pored toga u njega mozes da stavis svu opremu i sakrijes je u orman, a ne da ti visi po akvarijumu.

Skimer je svakako pozeljan, da ne kazem i potreban. Ako nemas sump onda si ogranicen na neke hang-on varijante ili eventualno Tunze 9002 koji ide u sam akvarijum a dovoljno je mali da ne izgleda kao da ti pliva kontejner u akvarijumu. Ako imas sump onda naravno skimer ide dole i imas mnogo veci izbor modela.

Za sve ostalo sto te interesuje slobodno pitaj!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zaphod_beeblebrox
Akvarista



Registrovan: 21 Sep 2011
Poruke: 25
Lokacija: NBGD

PorukaPoslao: Sre Dec 12, 2012 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Igorr lep i veoma informativan tekst. Morska akvaristika je velika nepoznanica verujem cak i vecini iskusnih akvarista. To kazem jer kada sam se svojevremeno raspitivao o tome niko nije bio dovoljno upucen, dok je nabavka opreme posebna tema. Elem ono oko cega nije bilo razlicitih misljsnja je da je to veoma skup sport. Da li mozes da nam das neki nacrt investicija za jedan entry level, jedan prosecan i jednu varjantu profi akvarijuma. Naravno nestrpljiv sam oko nastavka tekstova na ovu temu pa nemoj puno da cekas... Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 12, 2012 11:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ciclidifish tank ::
Ima haubu na kojoj ima prikljucak za dve neonke duzine negde oko 80 cm su, da li mogu umesto njih da stavim neke od 80w ...

Neonke od 80cm su otprilike jacine 20-25W, sto znaci da ako hoces 80W (ukupno) trebaju ti 3 ili 4 neonke, a ti imas 2 lezista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ciclidifish tank ::
Pozdrav, prvo da vam zahvalim na ovoj poucnoj temi, dosta toga sam naucio iz ove poruke.. Sad me interesuje ako mi mozete objasniti imam akvarijum zapremine 120 litara fabricki atamanov. Ima haubu na kojoj ima prikljucak za dve neonke duzine negde oko 80 cm su, da li mogu umesto njih da stavim neke od 80w da bi mogao drzati korale i koliko bi to bilo kelvina jer sad neznam koliko bi mi trebalo jacine svetla za 120 litara ? Isto me zanima za ovu litrazu akvarijuma treba li uraditi sump i ubaciti skimer? pozz


Drago mi je da ste posle nekog vremena ipak pokrenuli ove teme koje sam pisao, vec sam se uplasio da nikog nisam zainteresovao Smile

Sto se tice pitanja Aca je vec odgovorio ali evo da dodam nesto


Prvo bih razgranicio neke stvari!

Rasveta a i sva oprema se odredjuje prema vrsti organizama koje zelimo da drzimo u akvarijumu, tako da i to tvoje svetlo moze da zavrsi posao za neke organizme bez dodavanja dodatnih lampi a opet imamo i korale kojima bi jako svetlo cak i smetalo!

Obicno najjednostavnijim koralima treba najslabije svetlo a najzahtevnijim najjace a ja svim pocetnicima uvek savetujem da krenu od jednostavnih korala sa jednostavnom opremom i da polako uce o svemu tome Wink

Neonke se prave u nekim standardima a to su od 60cm, 90cm,120, 150 koji cm gore dole nije bas okruglo

odnosi se na t5 sijalice

60 cm ima 24w

90cm ima 39w

120cm ima 54w

150cm ima 80w

Uraditi sump na vec zalepljenom akvarijumu je jako tesko jer se staklo busi pre lepljenja a skimer je uvek dobro dosao ali za jednostavne korale i par riba nije bas neophodan


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 12:19 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

scalar 3 ::
Igorr ako si ti onaj član sa aqua arta što ima morske akvarijume onda samo da te pohvalim.Što se tiče teksta veoma je koristan.

PS:Ako se zadržiš na ovom forumu deo o morskim akvarijumima prosto će procvetati.



Jesam, hvala na pohvali! Smile


Zadrzacu se sigurno ako bude zainteresovanih koji zele da citaju i da uce o morskoj akvaristici Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Budi siguran da ima dosta ljudi koji zele da procitaju i nauce, ali malo ljudi ovde se zaista i bavi morskom akvaristikom. Valjda ce se i to vremenom promeniti Wink

Citat:
Neonke od 80cm su otprilike jacine 20-25W

Ja sam ovo pisao za T8


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 12:33 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zaphod_beeblebrox ::
@Igorr lep i veoma informativan tekst. Morska akvaristika je velika nepoznanica verujem cak i vecini iskusnih akvarista. To kazem jer kada sam se svojevremeno raspitivao o tome niko nije bio dovoljno upucen, dok je nabavka opreme posebna tema. Elem ono oko cega nije bilo razlicitih misljsnja je da je to veoma skup sport. Da li mozes da nam das neki nacrt investicija za jedan entry level, jedan prosecan i jednu varjantu profi akvarijuma. Naravno nestrpljiv sam oko nastavka tekstova na ovu temu pa nemoj puno da cekas... Pozdrav


Hvala! Drago mi je da sam vas zaineresovao tekstovima i komentari mi puno znace i daju mi nekakvu podrsku da istrajem u tome sto radim Wink

Slazem se da je ljudima nepoznanica i da sam i ja prosao kroz to kad sam pocinjao i koga god sam nesto pitao ili mi je rekao bezi od toga ili da se ne razume ali generalno se niko nije ni razumeo nego su samo pricali gluposti koje su naculi. I nadam se da cemo svi zajedno to nekako promeniti


Ja necu reci da je morska akvaristika skup sport zato sto sam kroz svoje radove to i dokazao. Da me neko ne shvati pogresno, morska akvaristika moze i da bude jako skup sport ali samo ako vi zelite da to bude

Jedan banalan primer: Svi bi mi voleli da vozimo mercedesa ili porse ali ako nemamo para za to mozemo da vozimo fiata ili volkswagena; Jel tako?! Ista stvar je i u morskoj akvaristici a ista stvar je i u svemu drugom u zivotu..

Tako da entry level ili kako ga ja zovem "Low budget" do 100l mozemo da napravimo sa 50-100e pod uslovom da smo vec imali slatkovodni akvarijum

neki prosecan od oko 200l moze da se spakuje od 500e pa na vise

a profi ne moze da se sastavi ispod 1500e

I da naglasim da je ovo potrebno za start, odnosno za pokretanje akvarijuma a posle mesec dva bi mogli da udju i neki prvi organizmi


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 1:38 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chikavili ::
Budi siguran da ima dosta ljudi koji zele da procitaju i nauce, ali malo ljudi ovde se zaista i bavi morskom akvaristikom. Valjda ce se i to vremenom promeniti Wink

Citat:
Neonke od 80cm su otprilike jacine 20-25W

Ja sam ovo pisao za T8




Verujem ali niko nista nije pitao mesec dana pa sam se malo zacudio Sad


Znam da si mislio na t8, ja sam samo napisao da bi se ljudi informisali u odnos duzine i snage za t5 Wink


Poslednji izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 1:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
ciclidifish tank
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 06 Dec 2012
Poruke: 9

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 1:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta da radim da prvo narucim Pumpee tunze pa da posle pravim rupe u akvarijum za bulk ili da odnesem aqvarijum da mi izbuse rupee za bulkove pa tek posle da narucim neznam da li ce se posle rupe poklapati sa dimenzijama kutije pumpi ?, da li to rade staklorezci? I kako da napravim overfllow? Ja bi u jednom cosku napravio pregradu od stakla gde bi sproveo 3 cevi do sumpa kao ti igroe, samo me malo zeza sto je moj akvarijum od nekog cudnog stakla ko da je plexiglas u pitanju? Moze li plexiglas da se busi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pleksiglas nije staklo. Velika je razlika. Ja jos nisam video akvarijum od pleksiglasa. Inace, pleksiglas se vrlo lako busi posto je mnogo meksi od stakla.


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 1:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
igoRR
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2011
Poruke: 215
Lokacija: Kalemegdan

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 1:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ciclidifish tank ::
Sta da radim da prvo narucim Pumpee tunze pa da posle pravim rupe u akvarijum za bulk ili da odnesem aqvarijum da mi izbuse rupee za bulkove pa tek posle da narucim neznam da li ce se posle rupe poklapati sa dimenzijama kutije pumpi ?, da li to rade staklorezci? I kako da napravim overfllow? Ja bi u jednom cosku napravio pregradu od stakla gde bi sproveo 3 cevi do sumpa kao ti igroe, samo me malo zeza sto je moj akvarijum od nekog cudnog stakla ko da je plexiglas u pitanju? Moze li plexiglas da se busi?



Cekaj, cekaj, ti si nesto pogresno shvatio


Cirkulacione pumpe imaju magnet i za njih se ne buse rupe. Nego, unutra se stavlja pumpa a spolja ide magnet koji je drzi na zadatom mestu

Rupe se buse samo ako hoces da pravis sump a ja mislim da ti je za pocetak to nepotrebno jer ti je samo veca investicija,
ali ako odlucis da busis akvarijum ne mozes ga izbusiti bas sigurno ako je zalepljen, jer ne moze da ide na masinsko busenje a ako je od pleksija onda mozes i rucno da ga izbusis

Najsigurniji overflow je takav, sa staklom u cosku i busenim rupama na dnu ali posle sam radio i neke drugacije sisteme o kojima cu kasnije pricati

Bulkovi su srafovi koji se stavljaju u overflow da bi povezali gornji i donji akvarijum i oni nemaju veze sa cirkulacionim pumpama

Ja bih ti savetovao da se malo strips i da procitas sve sto su pisati u narednom periodu pa da onda odlucis koji je sistem za tebe najbolji, da ne bi sad srljao u nesto bespotrebno Wink


Poslednji put izmenio igoRR dana Čet Dec 13, 2012 2:10 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini za mali off,jel tvojih ruku delo prosle godine u uscu?fenomenalno je izgledao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka AQ oprema - nekoriscena manastiriste Ponuda 0 Ned Okt 22, 2023 4:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvarijum srki.acs Ponuda 1 Uto Avg 08, 2023 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum cca 200 L plus oprema Doksas Ponuda 0 Čet Jul 20, 2023 11:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratak akvaristici Uros1999 Početak u akvaristici 0 Čet Jan 26, 2023 3:45 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License