----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 2:27 pm Poklanjam akvarijum ----------------------------------- Poštovani, registrovao sam se na ovaj forum samo zato jer sam razočaran neznanjem ljudi iz raznih pet šopova. Naime, kupili smo zlatnu ribicu zbog našeg detetsa i rečeno nam je da može da bude u kugli. Kako nismo imali nikakvog iskustva, uzeli smo kuglu. Posle par dana i pretraživanja, saznali smo da je drćanje ribice u kugli pogubno. Otišli opet u drugi pet šop, gde nam e rečeno da za jednu zlatnu ribicu je dovoljno 3 do 5 litara vode i da je za jednu dovoljan akvarijum od 15 litara. Odmah smo ga kupili, kaso i unutrašnji filter sa sundjerom i pumpu. Nakon tri meseca ribica se okranula na ledja i bila je na dnu. Pokušavamo sve. Menjamo tećinu vode na desetak dana... Od kako su problemi počeli pre 5 dana, izvadili smo ribicu u kuglu sa vodom iz akvarijuma i promenili celu vodu, sa vodom koja je naravno odstajala više od 24 sata. Probali smo da je hranimo graškom. Jede grašak, ali tako što je mrežicom podignemo do površinei dajemo joj grašak iz ruke. Čak smo joj stavili i metilen plavo, za svaki slučaj, ali nema nikakvog pomaka. Sada je ribica na dnu, leći na levoj strani. Trudi se ali nikako da se odvoji od dna, kao da samo puzi po dnu. Nema snage za više. Na raznim forumima namje rečeno da joj nema spasa. Pošto će najverovatnije na našu ogromnu žalost uginuti , spremni smo da poklonimo akvarijum nekome kome treba. Nalazimo se u Novom Sadu. Pozdrav ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 3:33 pm ----------------------------------- Ako jos nije uginula, mozete da probate da smanjite nivo vode u akvarijumu tako da ostane samo dovoljna visina da bude potopljena ribica.Bez hemije i hranjenja.Menjajte cesto vodu barem dnevno ovisno o vremenu.Zamracite akvarijum.Ako imate grejac podignite temperaturu na 26-27.Kasicica gorke soli na 30 litara vode.Mozda se izvuce. Ako se ne izvuce, znam da ste ljuti i razocarani ali nemojte da odustanete.Lep je hobi, a taj akvarijum je idealan za jednog borca(nemojte da vas nagovore ili da se nagovorite da uzmete vise ribica). Stavite neki lep pesak po vasem ukusu, akvarijum mora da ima poklopac (borci imaju obicaj da iskoce), izlaz iz filtera ne sme prejako da izbacuje vodu i da bacak ribicu.Ubacite par anubija, Cladophora aegagropila i uzivajte (imate kod sponzora sajta Rainforesta) ako nemate u lokalnim radnjama. Kupite lepu kvalitetnu hranu i budite obrazirivi prilikom hranjenja, dovoljno je jedno dva zrnca hrane dnevno, ili jedan listic dok se malo ne uhodate. Iscitajte ovo.Dete moze da raste uz neku obavezu i sa tom ribicom. http://www.akvarijum.org/forum/za-pocetnike-t2120.html Evo i slika akvarijuma vase velicine kao motivacija.Sa srecom sta god odlucilii pozdrav. http://newportconsgroup.com/wp-content/uploads/2018/04/fish-tank-my-aquarium-scapes-stirring-l-image-800x600.jpg ----------------------------------- becke021 Uto Jul 24, 2018 3:38 pm ----------------------------------- Nenade nema potrebe za odustajanjem posle prvog problema! Vecina nas je isto prosla kao pocetnici kroz razne probleme, ali to nije razlog da se odmah odustane. Na ovom forumu stvarno moze da se nadje gomila korisnih informacija, pogotovo za pocetnike koji nemaju nikakvog iskustva, pa bi moj savet bio da se lepo za pocetak procitaju sve lepljive teme u delu za pocetnike, kako bi se obezbedilo potrebno predznanje, a ako nakon toga bude jos nedoumica, uvek moze da se ovde zatrazi pomoc i sigurno ce neko od clanova foruma pomoci. U krajnjoj liniji, mozda je i sama ribica od starta bila bolesna, pa ne treba to shvatati tragicno. Skybuffalo je dao dobar savet za borca, ako zlatna ne prezivi. ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 3:51 pm ----------------------------------- Hvala vam na podršci! Ubacili smo i gorku so, ali ništa. Na žalost, nemamo grejač, jer namje rečeno da je zlatna ribica hladnovodna vrsta! Da li da isključim filter smanjim nivo vode? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_109460019_IMG_20180724_154501.jpg ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 4:03 pm ----------------------------------- Ako pokusavate da oporavite zlatnu, smanjite nivo vode.Ali morate barem dnevno menjati vodu, ista temperatura kao ona u akvarijum(osetite rukom).Treba da bude sto bliza povrsini, spustite nivo vode ali pazite da ipak ima mesta za plivanje Iskljucite filter a ako ste blizu sopa mozete da kupite mali kameni rasprsivac (kosta oko 25 dinara) i da ga nakacite na vazdusnu pumpu.Zlatnim ribicama je jako potreban kiseonik i ekstremo cista voda.Ne hranite je za sada nista.Da li ispusta kaku i ako ispusta koje je boje? Male su sanse ali moze da se dogodi da se izvuce. ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 4:08 pm ----------------------------------- Kaku ispušta samo nakon graška, zelene je boje. Nije ništa jela poslednja 3, 4 dana, mada taj grašak ne odbija, jede ga i u ležećem položaju...Hvala od srca, mnogo smo se vezali za malenu, baš se muči, ali ne odustajemo. Metilen plavo znači da ne stavljam više? Javiću se sa novostima. Hvala još jednom. ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 4:10 pm ----------------------------------- I da, ako imate priliku da nadjete biljku koja ze zove lemma minor, stavite je slobodno.Jeftina plutajuca biljka koja je po meni bolja od graska.A ribica je sama uzima ne morate vi da je hranite graskom.Znaci samo redovne izmene vode i sa srecom. ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 4:18 pm ----------------------------------- Hvala još jednom, idem odmah da kupim sve to. Pozdrav. ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 4:26 pm ----------------------------------- ZA metilen ce vam reci mozda neko sa drugacijim iskustvom.Izbegavam hemiju tako da ga ja ne bih stavljao.Znam kako vam je ali takve su zlatne ribice. Bas su osetljive na losu vodu a mali akvarijum ne oprasta greske, jer nema dovoljnu kolicinu vode da se malo otpad koje izlucuju malo razmuti.Jedan omasen dan menjanja vode i razbole se.Za vas je bilo potrebno svakodnevno menjanje vode u odredjenoj kolicini(30-40 posto) i to samo kao privremena mera i privremeni dom. Redovno menjajte vodu.To je za sada najbitnije.A ako budete nasli rasprisivac stavite ga na drugi kraj akvarijum da ne bi previse talasao vodu i drmusao ribicu. ----------------------------------- oldwolf Uto Jul 24, 2018 4:54 pm ----------------------------------- Nenad1 - Nažalost tvoje iskustvo je takvo, hobi je prelep, poslušao ili ne prethodne savete i ako trenutno odustaneš od akvaristike ,nemoj dozvoliti nakon izgubljene prve borbe da bude i bitka izgubljena, što znači sve što si kupio (bez ribica i bilja) ne bacaj ,niti poklanjaj. To je najlakše, savet je ne stavljaj tačku na hobi. Ako baš moraš ostavi sve po strani (trenutno), naoružaj se znanjem,na ovom forumu a obiman je, a onda jednog dana u nove pobede. Članovi na ovom forumu imaju kugle i akvarijume od 1L do par stotina litara i čuda prave sa tim - uživaju. Prema tome naoružaj se sa malo strpljenja i znanja i videćeš da malo uloženog te može voditi do više sreće i zadovoljstva. Tvoje je da odlučiš. Srećno i pozdrav ! ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 5:14 pm ----------------------------------- Hvala mnogo. Sve ću učiniti da svojoj zlatnoj ribici pomognem...upravo sam krenuo po kameni raspršivač i biljku lemma minor po savetu Skybuffala. Teško mi je sve ovo palo, prvi put sam u svemu...baš je teško gledati je kako se muči. I na dalje ću pratiti forum, čitati, tražiti savete i učiti. Hvala na svemu, pozdrav. ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 5:57 pm ----------------------------------- Samo da se javim. Smanjio sam nivo vode, ubacio kameni raspršivač, biljku nisam našao na 2 mesta, ali ću sutra odmah na još dva koja su mi udaljena, a bila zatvorena. Kako da menjam vodu sad svakog dana? Da li svu ili da ostavim mali deo pošto je svakako ima malo? Ribica nakon graška malo pliva,ali je to kao puzanje i samo na levoj strani...kao da je nešto vuče prosto. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_383111959_IMG_20180724_175402.jpg ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 6:03 pm ----------------------------------- Ja bih menjao deo da je ne dodatnos tavljao pod stres premestanjem.Tako da kad izvadis vise od pola ostane dovoljno da ona bude pod vodom.Grasak kjel skidas kozicu i prokuvavas? ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 6:09 pm ----------------------------------- Hvala ti na savetu. Da, grašak prokuvam i skidam kozicu svakako. onda joj izdrobim. Ako nadjem biljku, onda da prestanem sa graškom? I još jedno pitanje. Nije jela ništa osim graška već 5 dana. Da li da nastavim da joj ne dajem ništa osim graška (ako ne nadjem ovu biljku)? Pojede po dva zrna graška dnevno. Ako misliš da nešto trteba da menjam, ili da grešim, molim te reci mi. Hvala još jednom! ----------------------------------- Skybuffalo Uto Jul 24, 2018 6:33 pm ----------------------------------- Odlicno.Menjaj dva puta vodu po pedeset posto.Previse joj je mozda dva zrna,slobodno i preskoci neko hranjenjeAko nadjes biljku prestani sa graskom. Ne diraj nista drugo i nadajmo se najboljem.Sto je manje mrcvaris sada bolje je je.Samo cista voda i dosta vazduha.Pozdrav i sa srecom. ----------------------------------- Nenad1 Uto Jul 24, 2018 6:40 pm ----------------------------------- Važi, hvala još jednom! Radiću tako, pa se javim ako bude nešto novo. ----------------------------------- Nenad1 Pet Jul 27, 2018 1:01 am Zlatna ribica nije uspela ----------------------------------- Pozdrav, samo da javm da na žalost naša zlatna ribia nije uspela da se izbori sa svojom bolešću, iako smo stvarno dali sve od sebe da je spasimo! Ne mogu opisati koliko smo tužni. Nisam verovao da možemo toliko da se vežemo za jedno tako malo stvorenje. Nekome će možda zvučati glupo i nerazumljivo, ali smo se vezali za našu Pat (to joj je ime), toliko da se ne može pisati. Hvala na podršci i savetima. ----------------------------------- popindeed Pet Jul 27, 2018 7:40 am Re: Zlatna ribica nije uspela ----------------------------------- Pozdrav, samo da javm da na žalost naša zlatna ribia nije uspela da se izbori sa svojom bolešću, iako smo stvarno dali sve od sebe da je spasimo! Ne mogu opisati koliko smo tužni. Nisam verovao da možemo toliko da se vežemo za jedno tako malo stvorenje. Nekome će možda zvučati glupo i nerazumljivo, ali smo se vezali za našu Pat (to joj je ime), toliko da se ne može pisati. Hvala na podršci i savetima. Saosecam se u potpunosti. Jos kao klinac sam dobio mini akvarijum I malog borca koji je poziveo pune 4 godine kod mene, sto kazu da je neverovatno za takvu vrstu ribice koja je dobijena ukrstanjem. Uginuo je od starosti, moja tuga je mesecima trajala I dalje imam slike te ribice u telefonu. ----------------------------------- Skybuffalo Pet Jul 27, 2018 10:17 am ----------------------------------- Takodj.Ljubimac je ljubimac bez obzira koliki je.Iako nije imalo puno sansi nadao sam se da ce nekim cudom izvuci. :( ----------------------------------- Nenad1 Pet Jul 27, 2018 12:54 pm ----------------------------------- Hvala još jednom. Cele noći smo i dete i supruga i ja plakali. Ovo je neverovatno i neopisivo. A juče je bila par puta čak i na stomaku, radovali smo se jako i bili ubedjeni da se oporavlja, ali eto... ----------------------------------- Strahinja025 Sub Jul 28, 2018 2:12 pm ----------------------------------- Problematika koju si naveo vezana je za pucanje ili ostecenje vodenog mehura kod riba... Javlja se usled stresa ili fizickog udarca ribice o neki predmet u akvarijumu... Takvim ribicama nazalost nema spasa, nikakva hemija i hranjenje nece pomoci. Kupite novu ribicu i ne odustajte pozdrav.