----------------------------------- M.Vukelić Ned Jul 31, 2016 7:42 pm Pokušaj Mora ----------------------------------- Poštovani i uvaženi akvaristi, Evo skupih snage i volje da se oprobam i u moru. Doduše da nije starijeg sina koji je apsulutno navaljivao da napokon napravimo morski akvarijum... mada teško žabu u vodu naterati :D. E sad ovako, pošto od malih nogu sam imao akvarijum i voleo sad da se bakćem oko toga dosta sam stvari naučio što se tiče slatke vode, i imamo sad neki slatki od 100l koji je sasvim ok ali ako nam uspe ovo sa morem eto njega zasoljenog :D :D :D. Pošto sam potpuno nov u ovome a čitam ovaj forum više od godinu dana i kanim se da počnem sa morem sad je došlo vreme da vam predstavim ovaj malecki od 30 i neki litar. Prvo da se zahvalim Igoru i Jovanu iz Reef rooma na detaljnom uputstvu šta i kako i sa mojim verovatno "glupim" pitanjima, ali uvek mi je najgore kada u ulazim u nešto potpuno nepoznato i ako sam čitao mnogo o tome. U akvarijumu ima oko 3kg kamena već cikliranog u Igorovom akvarijumu kao i živa voda iz njegovog akvarijuma i dva klovna i dva korala koja sam odmah kupio, ali kako sad vidim na kamenu su počeli da se pojavljuju i neki drugi korali, i morska zvezda i svašta još nešto. Apsulutno zanimljivo kad god pogledam nešto novo :D Unutra je i Stream pumpa naravno kinez Sobo koja kobajagi ima protok od 1000-3000l ali za početak će valjda biti dovoljna. Obeležio sam nivo vode kada sam napunio akvarijum i od juče do danas sam dolio 320ml destilovane vode. Temperatura je 26 stepeni uz pomoć ventilatora. Ali imam problemčić voda se blago zamutila od juče do danas, da li je to normalno? Ako nije šta treba da uradim? Što se tiče rasvete sad je neka stara hauba sa dve neonke od po 8w jedna je obična bela a druga Arcadia orginal tropical isto od 8w, ali sam već počeo da pravim rasvetu za njegaod dioda pošto sam i za slatkovodni ja napravio i stvarno radi kako valja i zadovoljan sam rezultatima. Toliko za sad, svaki savet i pomoć je apsulutno dobrodošla. Unapred hvala i pozdrav svima. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_163331875_viber%20image.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_122498909_viber%20image1.jpg ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 9:00 am ----------------------------------- Ljudi pomagajte, Jutros sam našao samo jednog klovna i to izvrnutog na bok i jedva je disao, drugog nisam ni našao. Šta se dešava gde sam pogrešio, radio sam sve po upustvima kako su mi rekli. Smorio sam se više nego kad mi je uginuo papagaj koga sam imao 11 godina. Voda je i dalje malo mutna korali mi daluju ok. Nisam ni počeo sa morem a već sam se smorio... Klinac mi se smoro najstrašnije. Molim Vas pomagajte recite mi šta da radim gde grešim.. ----------------------------------- Serene Sky Pon Avg 01, 2016 9:45 am ----------------------------------- Kako si ribe ubacio u akvarijum? Jesi ih samo pustio ili si oh malo prilagodio na nove uslove ----------------------------------- Ciskela Pon Avg 01, 2016 10:04 am ----------------------------------- Meni se čini da je ta pumpa prejaka za tako male klovnove... to mi je prvo palo na pamet ... ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 10:18 am ----------------------------------- Kako si ribe ubacio u akvarijum? Jesi ih samo pustio ili si oh malo prilagodio na nove uslove Klovnove sam prvo adaptirao u čijiji sa vodom iz kese kako su mi rekli i polako dodavao vodu iz akvarijuma i posle sat vremena ih prebacio u akvarijum. I sve je bilo ok od subote do jutros lepo su se ponašali i jeli. Hranio sam ih onako kao mi rečeno po dve tri sitne granule jednom dnevno. ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 10:19 am ----------------------------------- Meni se čini da je ta pumpa prejaka za tako male klovnove... to mi je prvo palo na pamet ... Pumpa radi na minimumu odnosno kao 1000l na sat i to sam baš okrenuo na gore da ne piči direkt na njih. I lepo su bili našli par mesta u akvarijumu gde su obitavali. ----------------------------------- Miksa Pon Avg 01, 2016 11:49 am ----------------------------------- Jedan ti je verovatno iskocio pogledaj oko akvarijuma. I meni se to desilo 2x znam osecaj. A ovaj drugi verovatno od stresa, mozda je neko u toku noci prolazio pored akvarijuma pa se se klovnovi stresirali ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 1:20 pm ----------------------------------- Jedan ti je verovatno iskocio pogledaj oko akvarijuma. I meni se to desilo 2x znam osecaj. A ovaj drugi verovatno od stresa, mozda je neko u toku noci prolazio pored akvarijuma pa se se klovnovi stresirali Pazi, stavio sam poklopac prozračan preko tako da ne verujem da je mogao da iskoči mada ko zna a i kamenje ima mnogo šupljina većih od njih jedino možda da ga je stream ubacio u neku rupu. Mada čim dodjem sa posla pogledaću svuda okolo. A ovaj drugi je bio na boku jutros i kad sam pokušao da ga pipnem on je samo malo otplivao i opet se okrenuo na bok i brzo disao. Jadničak. I nekapiram zašto se zamutla voda kad je kamenje isciklirano. ----------------------------------- Nikolac Pon Avg 01, 2016 1:28 pm ----------------------------------- Dobro bi bilo da nadjes i drugog, jer ako je u vodi i raspada se, moze velike probleme da ti napravi. Takodje i tog na boku kad ugine odmah vadi napolje. Jeste glupo kad se desi tako na pocetku, al nemoj da odustajes. To se desava i bez nama poznatog razloga. ----------------------------------- Ciskela Pon Avg 01, 2016 2:49 pm ----------------------------------- Jeste glupo kad se desi tako na pocetku, al nemoj da odustajes. To se desava i bez nama poznatog razloga. Šta god daj e nemoj da odustaješ, pogledaj kako se zove tema u kojem je bio opisan moj akvarijum, biće ti sve jasno :) ----------------------------------- Serene Sky Pon Avg 01, 2016 3:21 pm ----------------------------------- Pa ako ga ne nadjes live rock tj ono što se krije u njemu je odradilo svoj posao. ----------------------------------- Miksa Pon Avg 01, 2016 3:37 pm ----------------------------------- skini ta dva korala i izvrti kamenje verovatno se negde zaglavio ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 3:39 pm ----------------------------------- Jeste glupo kad se desi tako na pocetku, al nemoj da odustajes. To se desava i bez nama poznatog razloga. Šta god daj e nemoj da odustaješ, pogledaj kako se zove tema u kojem je bio opisan moj akvarijum, biće ti sve jasno :) Pročitao sam i ne mogu da verujem, priroda je čudo. Ovi se nisu ganjali valjda zato što su već bili u paru ali baš su bili preslatki. ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 3:58 pm ----------------------------------- Hvala svima na podršci puno, neću da odustanem trudiću se koliko god mogu da ovo napravim da bude super. Ako ne uspem da nađem tog mučenog klovna šta onda da radim, da li da vadim i da gledam kamen po kamen i u svaku rupu što mislim da je ne moguće. pogotovo što sam video da u nekoj od rupa izlazi nešto nalik ogromnoj stonogi a ima i dosta nekih novoformiranih korala koji su se sami pojavili na kamenu pa bi mi bilo žao da nešto sad zeznem. A da li postoji mogućnost da će nešto pojesti klovna. Ako ne kako da izbegnem zagađenje celog akvarijuma njegovim raspadanjem? I kako da čistim trunje iz vode pošto nemam nikakav filter ili postoji nešto što bih stavio čitao sam da se stavlja tanak sloj vate ali gde? ----------------------------------- No 1 Pon Avg 01, 2016 5:38 pm ----------------------------------- Koje su ti dimenzije akvarijuma? Prvo što treba sad da uradiš, je da nadješ uginulog klovna, tog drugog ako je uginuo, i odmah napolje s njim! Odmah odlij , ne znam koliko ima litara akvarijum, ali jedno 10l i zameni , i prati situaciju za dan dva voda treba da se razbistri.Sve je to pred predpostavkom da u kamenu nema organizama koji su iginuli i koji mute vodu, to da isključimo. Voda se muti u slučajevima oštećenja korala, raspadanja korala i živih organizama. U tim slučajevima odmah treba reagovati menjanjem veće količine vode, jer uginuća i raspadanje u akvarijumu je pogubno po živi svet, ribe i korale. Pokušaj i srećno. Pokušaj neki video da napraviš da vidimo jačinu stream pumpe u samom akvarijumu. ----------------------------------- Nikolac Pon Avg 01, 2016 5:39 pm ----------------------------------- Mozes da stavis neki potopni filter atmanov slabijeg protoka. Da ga napunis vatom, pustis par sati, operes ili promenis vatu i tako u krug i po potrebi. Moj savet je da ga nadjes kako znas i umes. Kolicina vode i kolicina kamena ti ne dozvoljavaju da pustis da se raspadne i da zivi kamen to "svari". Riba je suvise velika za tu litrazu da je pustis da nesmetano trune. Izazvace ti mnogo jak bum koji ce da traje danima, a kad se to zavrsi imaces gomilu nitrata i fosfata koje neces moci tako lako da uklonis, sto dalje znaci alge, pa kamen zaraste, itd itd. Da je aq od 300 l i da ti je uginuo ramirez a ne mozes da ga nadjes rekao bih ti ma pusti ga. Ovako mislim da je bolje da nadjes. ----------------------------------- No 1 Pon Avg 01, 2016 5:40 pm ----------------------------------- Kada rešiš vodu, odnosno kada se sve normalizuje i razbistri , nek prodje neko vreme pa tek onda otpočni sa kupovinom novih riba i naravno NE odustaj ! :D ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 6:17 pm ----------------------------------- Koje su ti dimenzije akvarijuma? Prvo što treba sad da uradiš, je da nadješ uginulog klovna, tog drugog ako je uginuo, i odmah napolje s njim! Odmah odlij , ne znam koliko ima litara akvarijum, ali jedno 10l i zameni , i prati situaciju za dan dva voda treba da se razbistri.Sve je to pred predpostavkom da u kamenu nema organizama koji su iginuli i koji mute vodu, to da isključimo. Voda se muti u slučajevima oštećenja korala, raspadanja korala i živih organizama. U tim slučajevima odmah treba reagovati menjanjem veće količine vode, jer uginuća i raspadanje u akvarijumu je pogubno po živi svet, ribe i korale. Pokušaj i srećno. Pokušaj neki video da napraviš da vidimo jačinu stream pumpe u samom akvarijumu. Akvarijum ima 37l ali od toga 30l vode. Moram da odem do Igora po so sutra da bih mogao da menjam vodu. Kamen je već bio iscikliran kod njega tako da mi nije jasno zašto je krenula da se muti voda. Napraviću snimak talasanje pa da vidite da li pumpa radi kako treba ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 6:21 pm ----------------------------------- Mozes da stavis neki potopni filter atmanov slabijeg protoka. Da ga napunis vatom, pustis par sati, operes ili promenis vatu i tako u krug i po potrebi. Moj savet je da ga nadjes kako znas i umes. Kolicina vode i kolicina kamena ti ne dozvoljavaju da pustis da se raspadne i da zivi kamen to "svari". Riba je suvise velika za tu litrazu da je pustis da nesmetano trune. Izazvace ti mnogo jak bum koji ce da traje danima, a kad se to zavrsi imaces gomilu nitrata i fosfata koje neces moci tako lako da uklonis, sto dalje znaci alge, pa kamen zaraste, itd itd. Da je aq od 300 l i da ti je uginuo ramirez a ne mozes da ga nadjes rekao bih ti ma pusti ga. Ovako mislim da je bolje da nadjes. Sad kad sam se vratio sa posla svaki kamen sam izvadio okretao tresao naravno ne jako i ništa kao da je nestao uopšte mi nije jasno čak sam mislio da ga nije stream povukao i iskidao al nema šanse pošto su prorezi na pumpi jako mali. Jel moglo nešto da ga pojede ili uvuče u kamen? ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 6:27 pm ----------------------------------- Neću ubacivati još ribice to sigurno. A kad bi trebalo voda da se razbistri ako je sve u redu? Ne znam kako da vidim da li je uvučen u kamen pokušavao sam al su kanali na kamenu prilično duboki. Znači u svakom slučaju da sutra iuvadim bar 10l vode i zamenim novom Ili da uzmem živu vodu iz Igorovog akvarijuma? Da li sad da pojačam pumpu da vrti jače ili ne? Znam mnogo pitanja al sam totalno zbunjen plašim se da mi se ne zezne sve :cry: ----------------------------------- Nikolac Pon Avg 01, 2016 6:47 pm ----------------------------------- Ako si siguran da nije iskocila onda mora biti u kamenu. Nije moglo nista da je pojede celu, dakle negde je u kamenu. Ribe to cesto rade pred smrt. Zavuku se negde i tu uginu. Preporucio bih ti da uzmes lampu neku jaku i da ponovo proveris supljine. Uzmi i drvce za raznjic ili nesto slicno pa cackaj, mora biti negde. Zamisli da imas 100 kg kamena bice ti lakse 😁 Vodu kad menjas menjas menjas novom. ----------------------------------- No 1 Pon Avg 01, 2016 8:26 pm ----------------------------------- Pumpa nek vrti isto kao sto i jeste. A za vodu najbolje da napravis. Ako nemas so , dodji dacu ti i so ili mogu i vodu da odlijem iz akvarijuma za prvu pomoć. ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 9:29 pm ----------------------------------- Evo sad ovako, Posle detaljog čačkanja kamenja odnosno svih rupa štačićem uspeo sam samo da pronadjem ovo [img]file:///C:/Users/miranmarijadesktop/Desktop/0-02-01-4144d9ed8b89f8e9c5f6b6d8a18d70ca5fd5e828075b89c01afc29d82e146991_full.jpg[/img] Čačako sam bukvalno svaku rupu uspeo sam i ljušture od školjiki da izvadim i nešto je bežalo u rupice al njega nema. Evo snimio sam i površinu vode kako radi pumpa file:///C:/Users/miranmarijadesktop/Desktop/0-02-01-9c22be802be2b0a394902c1faebe2d44a28fce2090e9ae50f25fca3ff8d17d38_full.mp4 ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 9:33 pm ----------------------------------- Sad sam skapirao nije ubacio http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_294016000_Untitled.jpg a kako da okačim video jer mora na youtube? ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 9:36 pm ----------------------------------- Evo i video https://youtu.be/fPPGFI-qoyM ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 01, 2016 9:51 pm ----------------------------------- Pumpa nek vrti isto kao sto i jeste. A za vodu najbolje da napravis. Ako nemas so , dodji dacu ti i so ili mogu i vodu da odlijem iz akvarijuma za prvu pomoć. Hvala ti puno na pomoći, otićiću sutra do Igora po so pa ću da napravim i da zamenim 10l ili više to ne znam? Nikad nisam mešao so valjda ima uputstvo a nemam ni slanomer ali ću da kupim sutra. ----------------------------------- No 1 Pon Avg 01, 2016 9:55 pm ----------------------------------- Nema na čemu. Nema nista specijalno za so, odredjena gramaža se stavlja na određenu količinu vode i to je to. Neki prosek, ali i zavisi koja je so u pitanju ide 40 gr/po litri. Salinomer uzmi, kada ti voda isparava dolivaj, stavi neku traku na nivo vode da vidis. ----------------------------------- Miksa Pon Avg 01, 2016 11:33 pm ----------------------------------- Za mesanje vode 35gr/l bez korala 40gr/l kad imas korale ----------------------------------- nzivkovic Uto Avg 02, 2016 6:20 am ----------------------------------- Za tog živog klovna. .. oni tako spavaju, na boku, na površini dok ne hostuju anemonu ili neki drugi koral. Moj savet, umesto mora za 49e, kupite live rock i doplatite za veće primerke klovnova, ko je u mogućnosti da ide dva puza neka prvo stavi kamen( ja bih i pesak OBAVEZNO) i neki meki koral a tek posle par nedelja ribe. ----------------------------------- M.Vukelić Uto Avg 02, 2016 9:26 am ----------------------------------- Za tog živog klovna. .. oni tako spavaju, na boku, na površini dok ne hostuju anemonu ili neki drugi koral. Moj savet, umesto mora za 49e, kupite live rock i doplatite za veće primerke klovnova, ko je u mogućnosti da ide dva puza neka prvo stavi kamen( ja bih i pesak OBAVEZNO) i neki meki koral a tek posle par nedelja ribe. Hvala puno na savetu, klovn je nažalos uginuo neću stavljati ribice sigurno još neko vreme dok ne skapiram kako funkcioniše ovaj morski svet. Ja imam 3 kg live rock-a i 30l vode to je odnos 10% ako sam dobro shvatio tako treba da bude. Da li ja smem da dokupim još kamena i da stavim u ovu litražu i kao smem kakav će to efekat imati na akvarijum? Koliko peska da kupim za ovaj mali akvarijum? A od korala ima samo dva ne znam kako se zovu tek učim ima ih na prvoj slici u temi :D i na live rock-u su se pojavili neki korali koji su došli sa njim. Da li da kupim još korala i ako da koje? Hvala ----------------------------------- M.Vukelić Čet Avg 04, 2016 10:26 pm ----------------------------------- Evo ovako, Voda se razbistrila skroz što se vidi i na slici http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86490690_0-02-01-3e782bb39feb088ad04c96276f91261a3c5a35427e96809865b989a6bee0a381_full.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66833716_0-02-01-934d459dfbbbf8110c5020e896bc5c68c4973f28a72f0e004b552a17fa645fd2_full.jpg odneo sam vodu na testiranje kod Igora kaže da je voda odlična. Kupio sam so i slanomer tako da sam sad spreman :) Ribice još neću ubacivati neko vreme, za sad mi je u planu da kupim još neki koral i pesak. Imam par pitanja koji su ovo korali koji su stigli sa kamenom http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_210048844_Untitled1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_113103245_Untitled1.jpg i da li je ovo aptasia http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52512225_0-02-01-00a9f8c894f1928e3676b467b5eed3339a0ec6ff271d2aba3dfeb42512109aca_full.jpg Za sad sve izgleda ok, nadam se da će tako i da ostane:) ----------------------------------- nzivkovic Čet Avg 04, 2016 10:58 pm ----------------------------------- Tvoji korali su sinularia i sarcophiton, oni koji su ti se pojavili su palithoe (parazoanthusi) na predzadnjoj slici je majano a na poslednjoj na žalost jeste aiptasia. ----------------------------------- M.Vukelić Pet Avg 05, 2016 12:00 am ----------------------------------- Šta sad treba da radim, da izvadim kamen i da otklonim deo kamena sa aiptasiom? A kako da je sprečim da se proširi? ----------------------------------- nzivkovic Pet Avg 05, 2016 7:17 pm ----------------------------------- Probaj tako ali opet nemaš garancije da neće još negde da se pojavi neka, skini i majano. Ako hoćeš, imaš od mene jednog hermita ( rak samac) da ti se bar nešto šeta po akvarijumu :wink: ----------------------------------- Miksa Pet Avg 05, 2016 7:21 pm ----------------------------------- za Aiptasie je wundermani zakon, imao sam ih 20-ak u akvarijumu i sve ih je omlatio ----------------------------------- Serene Sky Pet Avg 05, 2016 9:53 pm ----------------------------------- Može li da ih sprži hidrogenom? ----------------------------------- nzivkovic Pet Avg 05, 2016 11:30 pm ----------------------------------- Može vrela voda direktno u usta pa odmah da se usisa špricem, limunska kiselina. Znam za slučajeve da Wundermaniji ne jedu aiptasie a negde sve potamane pa onda uginu od gladi, sa njima je lutrija. Imam ja diy zapper od jednog kolege trenutno kod mene i on ih fino sprži. ----------------------------------- Miksa Sub Avg 06, 2016 12:19 am ----------------------------------- Ovaj kod mene je potamanio sve, i sada ga hranim povremeno istom hranom kao za ribe i sve jede. ----------------------------------- M.Vukelić Ned Avg 07, 2016 7:12 pm ----------------------------------- Probaj tako ali opet nemaš garancije da neće još negde da se pojavi neka, skini i majano. Ako hoćeš, imaš od mene jednog hermita ( rak samac) da ti se bar nešto šeta po akvarijumu :wink: Hvala puno, hoću hermita ako nije osetljiv ili tako nešto da se ne smorim ko sa klovnovima. A čime se oni hrane? ----------------------------------- M.Vukelić Ned Avg 07, 2016 7:25 pm ----------------------------------- Voda mi se preključe opet zamutila blago i ovo danas se skoro razbistrila, i uhvatila se neka skrama na površini vode, nekapiram zašto se muti i bistri. Korali mi deluju ok. Pojavilo se nešto zeleno što pokriva kamen na par mesta kao da je alga da nije možda prejako svetlo? Svetlo držim upaljeno 6h. Sinularia se otvorila kada se voda pre dva dana skroz razbistrila a ova dva dana uopšte ne vidim na njoj da otvori one tačkice. Sarcophiton deluje skroz ok. Salinitet sam merio sa onim plutajućim i on je pokazao 1.22 što je pretpostavljam malo za korale treba 1.25 ako ne grešim i ako je salinomer tačno pokazao. Merio sam na temperaturi od 25c kako i piše u uputstvu. I ako neko može da mi kaže koje testove da kupim i šta mi je najbitnije da merim i da pazim jer me nervira ovo što se voda muti i bistri a ja ne zanam zašto. Ne bih da ubacujem još korala a pogotovo ribice ako nešto ne valja. A da vodu rashladjujem ventilatorom koji duva u površtinu jedino ako ta skrama nije praština koju je ventilator naduvao. ----------------------------------- M.Vukelić Ned Avg 07, 2016 7:37 pm ----------------------------------- A da i čime brišete staklo iznutra, da li mogu kao i u slatkom sunđerom za sudove (naravno novim):) ----------------------------------- Serene Sky Ned Avg 07, 2016 8:00 pm ----------------------------------- Čime se briše spolja nzm to i mene živo intersuje. Sunđer ti ne preporucujem jer grebe staklo. Probaj sa plastičnom karticom. U živom kamenu živi svašta, nešto preživi premeštaj nešto ne preživi nesro se bori da opstane i na kraju umre. Zato ti se voda muti najverovatnije testovi su najbolji pokazatelj ako ih imaš proveri nitrite nitrate kh. Iskusniji mornari će ti dati bolji odgovor. :ronjenje: ----------------------------------- Miksa Ned Avg 07, 2016 9:11 pm ----------------------------------- Za brisanje stakla ja koristim obican magnet kao i za slatkovodni, takodje i ziletom posto ne moze sve da skine magnet. Od testova za pocetak nitrati (No3) i fosfati (Po4) I naravno najvaznija stvar sto manje ruke da guras u akvarijum :) ----------------------------------- nzivkovic Ned Avg 07, 2016 11:57 pm ----------------------------------- I sinularia i sarcophiton znaju da se presvlače tada izgledaju kao da su plastični, svetlucaju i posle dan-dva odbace skramu, normalna pojava. To zamućenje mi nije jasno. Zeleno po kamenu je sigurno alga, koje svetlo imaš i koliko sati ti je upaljeno? Možeš da poneseš malo vode pa da izbaždarimo taj salinomer kad budeš dolazio po hermita koji jede šta nađe u akvarijumu od viška hrane. ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 08, 2016 11:21 am ----------------------------------- Za brisanje stakla ja koristim obican magnet kao i za slatkovodni, takodje i ziletom posto ne moze sve da skine magnet. Od testova za pocetak nitrati (No3) i fosfati (Po4) I naravno najvaznija stvar sto manje ruke da guras u akvarijum :) Hvala, a samo u kojim granicama treba da bude? ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 08, 2016 11:29 am ----------------------------------- Svetlo mi je DIY led od 1w, ima ih ukupno 12 kom. 7 kom hladno belih, četiri plave i jedna crvena sa sočivima od 60 stepeni. Nešto slično sam pravio za slatkovodni samo mnogo veće i ozbiljnije. Ozbiljnije u smislu mogu svaki kanal da kontrolišem odnosno ima automatsku kontrolu. A ovde mogu samo plavi i beli da dimujem. Svetlo radi 6h dnevno a posle mesec dana cu da povećavam svake nedjelje po jedan sat tako su mi rekli. Hoću hvala poneću malo vode pa da izbaždarimo salinomer. E sad pošto ništa u akvarijumu ne hranim pošto nema ribica onda hermitu da bacim malo hrane? ----------------------------------- Miksa Pon Avg 08, 2016 11:42 am ----------------------------------- Za brisanje stakla ja koristim obican magnet kao i za slatkovodni, takodje i ziletom posto ne moze sve da skine magnet. Od testova za pocetak nitrati (No3) i fosfati (Po4) I naravno najvaznija stvar sto manje ruke da guras u akvarijum :) Hvala, a samo u kojim granicama treba da bude? Sto manje to bolje :) Nitrati oko 2, fosfati do 0.03 max Nitrati nikada ne mogu da ti budu na 0 jel ribe i organizmi vrse nuzdu :) a i nitrati su potrebni za rast korala tako da je oko 2 sasvim zadovoljavajuce, dovoljno za korale a suvise malo da bi alge mogle da se pojave ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 08, 2016 4:16 pm ----------------------------------- Da li da kupim sera testove ili neke druge baš za morsku akvaristiku? ----------------------------------- Atanas011 Pon Avg 08, 2016 5:05 pm ----------------------------------- Mislim da bacaš novac na testove. Redovno menjaj deo vode, strugni alge, prati stanje i sistem će se vremenom stabilizovati. Uostalom, šta i ako testovima otkriješ višak nečega? Menjaćeš deo vode sve dok to ne koriguješ. A to možeš i bez testova. ----------------------------------- nzivkovic Pet Avg 12, 2016 8:44 am ----------------------------------- Kolega M.Vukeliću imaš poruku, treba da je pročitaš :lol: ----------------------------------- M.Vukelić Sub Avg 13, 2016 12:34 am ----------------------------------- Kakava sa bilde, tek sad sam video poruke izvinjavam se odgovorio sam na njih sa zakašnjnjem. Hvala svima puno na podršci i savetima. ----------------------------------- M.Vukelić Pon Avg 29, 2016 10:34 pm ----------------------------------- Evo, da malo osvežim temu, Prvenstveno da se zahvalim nzivkovic-u i No 1, na potpunoj podršci, savetima i poklonima koje su mi dali a i na strpljenju i mom smaranju sa mojim mnogobrojnim pitanjma :). Trenutno akvarijum izgleda ovako http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49083415_P60829-171746.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_294500491_P60829-171817.jpg Ponovo sam uzeo klovnove, i još kamena i stavio pesak zasad je sve ok. Imam i malog Hermita koj je vredan ali isto tako pravi haos u akvarijumu i obara korale. Al što bi "neko" rekao to mu je poso:) Treba da ubacim i jednog wundermania da malo čisti po akvarijumu. Trudim se da savladam ovo malo more i nadam se da ću se uskoro prebaciti na veću litražu, što je naravno i cilj svakog akvariste pa i početnika kao što sam ja:) Svaki saveti su dobrodošli, i naravno hvala svima Vama. ----------------------------------- nzivkovic Uto Avg 30, 2016 12:25 am ----------------------------------- Ovo sad već liči na lepo morsko akvarijumče, samo napred a i sam si video da kad se radi nekim redosledom nema razloga da ne funkcioniše. Puno sreće u nastavku a i jednog dana proširenju. ----------------------------------- Nikolac Uto Avg 30, 2016 2:40 am ----------------------------------- Bravo za ekipu! Sto rece Zile, sad vec izgleda kao morsko akvarijumce. Samo neka se siri hobi! ----------------------------------- Popaj Čet Sep 01, 2016 6:29 am ----------------------------------- Odlicno izgleda ----------------------------------- M.Vukelić Sub Sep 17, 2016 6:46 pm ----------------------------------- Evo posle dužeg vremena da se javim:) Trenuto stanje u maleckom akvarijumu je ok, svašta se nešto promenilo ima još kamena i naravno još korala, crvića, zvezdi koje čega.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61422082_P60914-204056.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86713528_P60914-204106.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_737064996_P60914-204112.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_210590001_P60914-204149.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52647501_P60914-204245.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_134011824_P60914-204938.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_113394623_P60916-181056.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64092614_P60916-181116.jpg Korala je za sad dosta u suštini možda dođe još neki al ne bih da pravim gužu. Prepravio sam rasvetu na slatkovodnom zamenio neke diode (hvala nzivkovic-u na belim 10000k) da ne naručujem od braće kineza načekao bih se:) Polako se pripremam da sve prebacim u taj veći, skimer treba uskoro da stigne kao i jači strim. Moram svakako da dokupim još kamena pre nego što prebacim al polako(ukoliko neko ima viška kamena ili nešto menja pa mu je ostao višak slobodno neka me kontaktira pa da se dogovorimo:)). U svakom slučaju sam odlepio za ovim hobijem:) ----------------------------------- tripko Sub Sep 17, 2016 7:29 pm ----------------------------------- Svakako jos kamena, ovo dobro napreduje samo polako. ----------------------------------- M.Vukelić Sub Sep 17, 2016 8:10 pm ----------------------------------- Svakako jos kamena, ovo dobro napreduje samo polako. Naravno i ne žurim nigde, a da i da se zahvalim Tripku na poklonu to zaboravih izvinjavam se. ----------------------------------- nzivkovic Sub Sep 17, 2016 10:21 pm ----------------------------------- Lepo to izgleda jedino gorgonia nije baš otvorena skroz, probaj da je premestiš na malo jači protok ali ne prejak. ----------------------------------- M.Vukelić Pet Okt 07, 2016 7:03 pm ----------------------------------- Evo sad mali update:) Dobro nije baš mali hahahaha Napokon reštih da sve ovo sa početka moje teme odnosno iz malog akvarijuma prebacim u veći i da počen ovu morsku avanturu malo ozbiljnije. Svašta sam nešto naučio, slušao probao i za sada je sve ok i nadam se da će tako i da ostane. Sve ovo i ne bi bilo ili bih odustao da nisam ima podršku ljudi sa foruma, a prvenstveno da se zahvalim nzivkovic-u i No 1 na podršci i nzivkoviću na veoma korisnim savetima. Naravno svima drugima puno hvala ne znam Vas lično (nadam se da ću Vas uskoro upozati :) ) ali po priči onih koji vas znaju ovo je jedna odlična zajednica ljudi koji stvarno žele da pomognu nekome ko se tek upušta u ovaj hobi. Ovo sad sam prebacio u akvarijum od 120l, dokupio kamen, korale, zamenio strim, stavio skimer.... i sada to izgleda dosta ozbiljnije. u suštini evo slika pa vi sami kažite odosno procenite, svake kritike su dobrodošle bile one loše ili dobre. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49195293_P60927-202153.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70278992_P60927-202206.jpg I naravno gore pomenuti nživković koji se latio posla bez ikakvog izgovora:), ali već je bilo kasno ( a da nas žene ne bi ubile :) ),pa smo prebacili sav kamen i pesak i korale ali nismo stigli da složimo greben pa sam je to uradio sutradan. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50891690_P60927-202211.jpg I to sada izgleda ovako http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_122988255_P61006-203236.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_210837010_P61006-203245.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_147585908_P61006-203311.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92241194_P61006-203044.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86815242_P61007-171516.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_61494130_P61007-171525.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86815243_P61007-171541.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50891695_P61004-220731.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_737929587_P61006-203105.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_184482399_P61007-171114.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49195307_P61007-171059.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_245976536_P61006-203131.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_368964813_P61007-171312.jpg Klovnići su za sada ok plivaju mada još su mali pa su samo u određenom delu akvarujuma tamo gde im odgovara stuja. U planu mi je da nabavim još neku ribu ali moram da vidim koju i koja može sa malim klovnićima a da ih ne povredi. U svakom slučaju obaveštavaću Vas o bilo kakvim promenama ili mogućim idejama da bi mogao da se posavetujem sa vama. A ono što sigurno znam je da sam potpuno odlepio i da kad dođem sa posla bukvalno uhvatim sebe da bulim u akvarijum bez prestaka, a žena je u fazonu lepo je to al ti imaš i decu :) :) :). ----------------------------------- nzivkovic Sub Okt 08, 2016 12:02 am ----------------------------------- Ajde ne preteruj sa zahvaljivanjima, ovaj forum je pun ljudi dobre volje i svi hoće da pomognu. Scape je po mom ukusu, oprema na mestu i korali kako treba, uz male klovnove...za sada ja ništa ne bih ubacivao. Možda da ih vremenom zameniš za veće ako ti se ne čeka. A supruga je potpuno u pravu, porodica na prvom mestu, znam da je teško ali zato kad oni zaspe ti fotelju ispred akvarijuma pa udri do zore :lol: Puno sreće sa novim morem, tu smo ako zatreba. Položio si iz drugog :bravo: ----------------------------------- No 1 Sub Okt 08, 2016 7:20 pm ----------------------------------- Stanje po slikama u novom akvarijumu, odlično i veoma lepo na oko. Neka je sa srećom , sa novom postavkom i novim akvarijumom, puno sreće i hvala što si uvažavao savete i hvala na komplimentima, zahvaljujem. ----------------------------------- M.Vukelić Sub Jul 28, 2018 8:08 pm ----------------------------------- Pozdrav dragi prijatelji akvaristi, Evo i ja da se javim posle dužeg vremena :D Zaboravio sam malo na forum što zbog obaveza, a i zbog novog akvarijuma koji sam startovao pre godinu dana. Od prvog morskog akvarijuma od 30l pa preko 120l i sada sa 650l morske vode :). Ovaj od 120l je i dalje u funkciji ali ne baš u zavidnom stanju. Vidim da na forumu ima novih kolega akvarista koji tek počinju kao što sam i ja počinjao i strepeo da li će sve to uspeti. Ima ovde na forumu puno ljudi dobre volje koji će pomoći i podržati svaki pojedinačni porjekat i to je ono što je najbitnije. E sad glad za većim i ozbiljnijim sistemom vuče za sobom mnogo veću odgovornost, požrtvovanost, naravno tehniku, preparate i sve što ide uz to. Naravno ništa od toga nije problem ako volite ovaj hobi, i naravno ako imate strpljnja, vremena...... Akvarijum koji sam startovao je dimenzija 200x45x60, gde je vodeni stub na 57 malo sam preterao :), sump je nekih 120l. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_85155580_20180625_211215.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117907731_20180728_164100.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_255466754_20180623_123843.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_766400266_20180430_001802.jpg I ovaj projekat je zaživeo sa podrškom dobrih ljudi sa ovog foruma i prijetelja! Za sada toliko, javljaću se češće i biću aktivniji na forumu :D ----------------------------------- No 1 Sub Jul 28, 2018 9:04 pm ----------------------------------- Predivno predstavljanje potkrepljeno fotografijama. Vidi se da se upornost i trud isplate. Mnogo strpljenja i vremena.Ostaje ti samo da uzivas uzivate u predivnom Morskom akvarijumu.. ----------------------------------- Laki Sub Jul 28, 2018 9:18 pm ----------------------------------- Bilo bi lepo da postavis jos slika. Jedan od vecih, ako ne i najveci akvarijum na forumu,svaka cast na hrabrosti. Opisi nam malo tehniku,dimenzije i to sto imas u displeju. Srecno. ----------------------------------- nzivkovic Sub Jul 28, 2018 10:05 pm ----------------------------------- Dobro da se nakanio da predstavi morsku grdosiju. Lep jeste al' što je težak.... i to uz stepenice :cry: odličan akvarijum kao i oprema, svaka čast na diy projektima. Uživo ovo izgleda impozantno :talasi: :talasi: daj još malo podataka o živom svetu. ----------------------------------- Nikolac Sub Jul 28, 2018 11:08 pm ----------------------------------- Los pokusaj mora. ----------------------------------- IVANRO Ned Jul 29, 2018 11:17 am ----------------------------------- Nisam nikad imao morski akvarijum uvek sam se bavio biljnim slatkovodnim ali već neko vreme se javlja želja a još kad vidim ovako nešto prelepo ozbiljno razmišljam da krenem za nekih godinu dana sa jednim morskim. Svaka čast, ovo je stvarno prelepo i pratim dalji razvoj situacije. :cestitka: ----------------------------------- oldwolf Ned Jul 29, 2018 12:19 pm ----------------------------------- ..... od 30l pa preko 120l i sada sa 650l morske vode Ovo je za jedan veliki aplauz ,mnogo truda ,ulaganja , ljubavi prema morskoj akvaristici ........ http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_766429770_bravo%20..gif ----------------------------------- senkasenkasenka Pon Jul 30, 2018 9:40 am ----------------------------------- Prelepo, bez teksta ostao..prema tvom misljenju, da li bi start sa morskom akvaristikom trebao da bude sa 30-tak l ili odmah nesto vece, do recimo 60l..ili..? Pratim temu, svaka cast jos jednom, odlicno si i fotkao .. ----------------------------------- No 1 Pon Jul 30, 2018 10:18 pm ----------------------------------- Da bude veci od 60 l ! :D