----------------------------------- nebojsar Uto Jan 30, 2018 1:30 am ----------------------------------- Moja priča sa juwelom je počela tako što sam hteo da obnovim hobi kojim sam se bavio kao klinac. Tada sam imao razne akvarijume i uvek muku mučio sa raznim budženjima. Obzirom da imam dosta privatnih i poslovnih obaveza hteo sam, kako neko to ovde reče plug and play rešenje. Ono što me je isprva začudilo je cena tih akvarijuma kod nas u poređenju sa recimo Austrijom. Dosta su skuplji, što ni transport, atesti i carina nisu mogli objasniti. Kako bilo, skupih pare i pazarih potpuno nov Rio 180. Razloga je mnogo a evo nekih. Prvo za njega kao kompletan proizvod sam dobio dve godine garancije (što ipak znači nešto, makar meni psihički, u glavi). Sve što je na njemu i u njemu (električno) je atestirano i ima propisanu waterproof sertifikaciju. Pumpa, grejač, rasveta, konzola, sve može da se natopi vodom a da čovek ne strepi od strujnog udara. U mom okruženju ima male dece, to mi je bilo bitno. Staklo (kakvo god da je) mašinski je vrlo kvalitetno obrađeno, testirano. Svaki spoj je profesionalno odrađen. Slažem se za izgled, nije baš perfektan ali to je delom i što se kod nas većina akvarijuma može nabaviti samo u crnoj boji. Beli ili u boji bukve su jako retki. Rasveta se može lepo i lako menjati (neonke ili led po želji) a difuzija svetlosti menjati sa dodatnim reflektorima koje ja koristim. Poenta cele priče je da većina samogradnji ne može da izgleda kompletno, potpuno i funkcionalno kao fabrički akvarijum. One koje mogu zahtevaju skoro isto novca ali i mnogo više truda, a svaki utrošeni sat je za mene ili novac ili vreme koje čovek troši na rešavanje akvarističkih problema umesto da ga troši sa nekim koga voli ili još bolje da uveliko uživa u akvaristici. Dakle dođe često mnogo skuplje kad se podvuče crta. Znam da postoje bolja i kvalitetnija rešenja, red sea je primer onoga što se meni sviđa. Ali koliko sam shvatio to su morski akvarijumi, oni su poseban svet i posebna cenovna kategorija. Ja lično juwel smatram gornjom granicom pristojne cene akvaristike. Ja lično prodajem pomenuti juwel (180) jer sam nabavio onaj koji sam želeo, juwel 400 i to je jedini razlog. Ostajem na juwelu dok budem u slatkovodnoj akvaristici a kad budem napravio kompletan setup predstaviću ga ovde na forumu. I da, nisam ni starletan, reketas, zelenas ili od onih ostalih pomenutih, samo nesto vise ulazem u nesto sto bi trebalo da mi omoguci bezbedno, funkcionalno i kvalitetnije bavljenje akvaristikom kao hobijem...