Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoć oko spoljnog filtera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako budes pravio filter onih dimenzija koje si upisao gore onda imaces problema sa fitracijom tj pumpa od 1200 l/h nece odradjivati posao. Za te dimenzije potrebna ti je pumpa od 2000 l/h.
Ako planiras vec duzinu od 60 cm i visinu od 40 cm, neka ti sirina filtera bude 13-14 cm ( kad se oduzme debljina stakla dodje to na nekih 12-13 cm ), sto je sasvim dovoljno.
Mislim da ne treba da komplikujes. Ima dosta tekstova i razumem da je "mrsko" citati tolike tekstove i ako ne zelis da ih citaj makar poslusaj starije kolege. Nesa69 i Serena Sky su dovoljno iskusni i voljni da pomognu.
Predlog :
I komora - Taloznik = 14 cm
II komora - Filtracija = 20 cm
III komora - Taloznik = 10 cm
IV komora - Povratna = 16 cm
Sve ukupno na 60 cm. Pumpa minimalno 1200 l/h. Za slabiju pumpu mere se menjaju u minusu.
Rastojanje izmedju pregradnog stakla i dna, minimum 2 cm. Staklo 4mm, lepljeno akva silikonom sa minimalnim zazorom od 1mm. Fugne pozeljne.
Na dnu a ispod filtracije potrbno zalepiti nosace od stakla ( "rostilj" ).
U IV komori mozes grejac i pumpu. Ili samo pumpu a grejac u III komori.
Filtracija. Sto bogatija sa bioloskim stvarima. Mehanicka - doboljno da ismedju I i II komore vertikalno postavis sundjer sitne granulacije a na vrhu bioloske akva vatu. Ostatak ce se skupljati u I i III talozniku.
Takodje, veoma bitno. Spoj sudova odraditi sa dovoljnim brojem preliva ( minimum dve cevi ) odgovarajuceg precnika. Koje ... ? Zavisi sta ti mozes da nadjas i koliko si spreman da platis ?
Jos nesto ... ?
Naravno. Da li sve ovo moze drugacije ? Hmmmm ... jedno najmanje 10 kombinacija Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 21, 2016 2:52 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

komarac84
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 5
Lokacija: Zaječar

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2016 1:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok hvala na savetu.Stavio sam sirinu filtera 20cm kako bih dobio dovoljnu litrazu istog,posto sam procitao na forumu da je pozeljno da filter bude 1/4 ukupne litraze akvarijuma.E sad postoji problem sto sam staklo vec isekao na sirinu od 20cm...
I jos neshto da li moze objasnjenje zasto pumpa od 1200l/h nece odradjivati posao nego treba jaca?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jongi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Avg 2010
Poruke: 293
Lokacija: Beograd-NBG

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2016 6:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel bolje da voda pada kroz mehanicku filtraciju ili da se penje,kakva su vam iskustva?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
komarac84
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 5
Lokacija: Zaječar

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2016 9:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jongi odlicno pitanje i mene to interesuje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Uto Nov 22, 2016 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje je da pada, zato što staviš sunđer na vrh i lako ga izvadiš i opereš a ostale medije ne diraš. Ako je na dnu to je malo teže Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 12:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mehanicka filtracija se najvise prlja, sto je logicno .
NZivkovic je napisao. Bolje kada pada. Tako se lakse izvadi mehanicki filter materijal koji zna da skupi dooosta prljavstine.
Kada je na dnu, sve je to veoma tesko izvaditi a ne istresti svu onu prljavstinu. Jedina opcija je totalno praznjenje filtera.
komarac84@ I jos neshto da li moze objasnjenje zasto pumpa od 1200l/h nece odradjivati posao nego treba jaca?
Prosto. Da bi bakterije razradile materiju potreban je protok vode. Kada je protok suvise brz onda bakterije ne stignu sve da razrade i dolazi do disbalansa. Takodje, ako je protok suvise slab dolazi do nagomilavanja bakterija. Sto opet ne valja. Zato je copy/paste filtera veoma pozeljno. Ako se odredjena velicina filtera dobro pokazala sa odredjenom pumpom onda tu nema sta da ispitujemo. Naravno, ima ovde jos sto sta ali je osnova za pocetak upravo taj protok vode. Nadam se da sam pomogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rumpelstiltskin
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2016
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2016 2:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trebala bi mi pomoć oko spoljnog filtera.

Dimenzije akvarijuma su 60x30x45v, s tim da je vodeni stub na nekih 37cm jer je ostalo hauba gde stoji osvetljenje.

Mene zanima koje visine treba da mi bude spoljni filter?
37 ili 45?
Pretpostavljam 37, zbog izjednačenog nivoa vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2016 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne, u visini akvarijuma, preciznije visini stakla akvarijuma. Znači 45, ako staviš 37 biće veselo sa skupljanjem vode Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2016 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rumpelstiltskin - to je zakon spojenih sudova, kao što reče nesa69, visina filtera treba da bude iste visine
kao i sam akvarijum. Jednom sam imao filter sa dubinom od 20cm manjom od dubine akvarijuma.
Ako nisi perfekcionista,privremeno možeš da rešiš takav problem, ako pod filter podmetneš stiropol
te izjednačiš visinu aq i visinu filtera. Ali gledaj da to ne bude trajno rešenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rumpelstiltskin
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2016
Poruke: 4

PorukaPoslao: Sre Nov 30, 2016 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima.
Tek aam u fazi naručivanja filtera.

Znači ista visina kao i akvarijum.
E sad, da li je strana prelivne cevi koja ulazi u filter dovoljno dugačka da bude pod vodom? Ili treba da se budži?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Dec 01, 2016 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemam pojma, odavno ne koristim.
Ako se ne varam po tome odakle pišeš, tu si u blizini, okreni ove tri-četiri radnje po gradu pa pitaj da ti provere šta imaju. U Žarka Zrenjanina su prošlo leto imali neke fi30-40-50 i pola metra dugačke.
Možeš i sam od kanalizacione da uradiš, ili neka slična ako ima po radnjama tipa uradi sam. Ove obične crne što sad uglavnom imaju, taj kraj je oko 10cm (otprilike, možda i manje) ali trebaće ti bar dve, mislim da je bolje da uradiš od kanalizacione.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Dec 01, 2016 3:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nzm koju ćeš pumpu koristiti. F32 kanalizaciona pokriva pumpu od nekih 300 400 l/h. Gledaj da ti deo koji ide u filter ne bude predugacak. Na prevoju izbušiš malu rupici i u nju uguraš crevo za vazduh. Vazduh isisaš kad hoceš da cev napuniš vodom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Rumpelstiltskin
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Nov 2016
Poruke: 4

PorukaPoslao: Čet Dec 01, 2016 4:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izgleda da ću morati od kanalizacionih cevi. Pošto tih 10cm bi jedva bilo pod vodom, a ako ispari voda, neće da bude pod vodom uopšte.

@Serene Sky
Kako misliš pokriva?
Misliš da F32 cevka paše na izlaz od npr Atman AT302?

@nesa69
Tu sam u blizini, posetiću radnje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Dec 01, 2016 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokriva protok, ako hoceš cevi za pumpu onda uzmi one ppr 1/2 3/4 na koje naletis. Ako nemaš ko da ih zalepi mozeš malo da pocetak istanjis pa ih uz pomoć čekića sastaviš Cool
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Dec 02, 2016 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na izlaz AT 302 paše prelivna, ali ona manjeg prečnika koja i služi za vraćanje vode (mislim na komplet koji uglavnom i ima po radnjama), ne znam koji je prečnik. Uglavnom ponesi deo sa pumpe i nemaš problema. Mislim da su mi i na AT 302 i 303 iste cevi, samo malo ugrejane upaljačem i knap.

Da bi ostvario protok kroz filter koji ima AT302 npr. moraš da imaš dovoljno veliki prečnik prelivne cevi (ili više cevi) na ulazu u filter (znači ovaj deo nema veze sa pumpom) da se ne bi filter praznio i ostala pumpa bez vode. Na to je mislio Serene Sky kad je rekao da pokriva protok. Za AT 301 ti trebaju dve obične prelivne cevi npr. a ima samo 200 l/h.
Ne znam prečnike kanalizacionih napamet Smile ali ta fi 32 je odlično rešenje, za jače pumpe veči prečnik na ulazu.
Imaš vezu protka i prečnika na ovom videu, na oko 3 minuta:
https://www.youtube.com/watch?v=IhqPbV4SyBw
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoć Biljana_bilja Početak u akvaristici 9 Ned Nov 15, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko redanja materijala - Atman ... obarhar Filteri i pumpe 3 Sre Okt 28, 2020 11:32 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License