Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoć oko spoljnog filtera Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dowlas
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Mar 2013
Poruke: 4
Lokacija: Petrovac

PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć oko rasporeda komora u spoljnom filteru.
Da li je dobra ideja da napravim četvorokomorni filter?
Raspored komora bi bio kao na slici:

Image

Razmišljao sam i da napravim trokomorni filter, tj. da izbacim komoru u kojoj je grejač.
Voleo bih da čujem neko stručnije mišljenje na tu temu.

Unapred hvala na odrgovorima...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 7:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Dare021
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 185
Lokacija: Novi Sad, Srbija

PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 7:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da pregradu koja ti se najazi između komora gde si planirao taložnik i grejač treba da spustiš skroz dole ili da je izbaciš...
može to i tako kako si zamislio ali mi je ta pregrada bespotrebna...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pregrada za pumpu je uska. Bolje stavi širu, da može da ti stane pumpa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 8:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta će da ti drži filter materijal?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Okt 06, 2016 9:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta tema je baš razrađena a mišljenja su uglavnom tu negde ... Smile
Nikouro je sakupio varijante u ovom postu:
http://www.akvarijum.org/forum.....tml#190120
Imaš linkove odatle ka daljoj diskusiji. Pročitaj, uglavnom se vidi neka uopštena postavka.

Neko moje iskustvo sa trokomornima sa današnjim danom:
- komora za pumpu 12x12 cm za normalno rukovanje pumpom (pranje pumpe npr.) i takođe za taložnik zbog samog taloženja (mada je to dosta u zavisnosti od brzine protoka, itd ...). U 10x10 cm ja ne mogu da stavim ni pola šake.
- grejači stoje u taložnicima i nisu izvađeni preko dve godine, nema razloga da se vade a protok je tu najoptimalniji.
- filter naterijal treba da je podignut od dna filtera zbog ravnomernog protoka kroz filter materijal. Negde sam stavio nekoliko bio kugli, negde par plastičnih štipaljki ... nisam pravio ništa posebno.

U dizajnu sa tvoje slike grejač bi trebalo staviti u taložnik, tu gde je grejač materijal za mehaničku filtraciju (perlon vata, sunđer). Gde piše Filter masa, materijal za biološku filtraciju.
Bar bi ja tako ali nisam stručnjak, samo da znaš Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Okt 07, 2016 6:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

KOmora za pumpu 12*12 je zakon.
Taloznik 12*12 je zakon.
Prostor za filter materijal je promenljiva velicina koja zavisi od litraze akvarijuma. Sto veci akvarijum, to veci deo gde se postavlja materijal, i obratno. Neka minimalna duzina, po mom nekom skromnom misljenju i iskustvu, bila bi 15 cm ( uz onih 12 cm sirine ).
Gornja granica unutrasnjih pregrada obavezno za 0.5 do 1 cm radi preliva ( u slucaju nuzde Smile ).
Donja razlika ili ti donji protok minimalno od 2 cm.
I na kraju. U delu gde je filter materijal po dnu se zalepe nosaci od stakla.
I to je to. Ostaje samo volja i ...
E sad, ko zeli malo komplikovanu ali bolju filtraciju tu su 4 i 5 komora ( ili vise od 5 komora kod dugih filtera ) u kojima moze da se smesti grejac ili neki drugi vid filtracije. Tako moze da se uzvuce posebno mehanicka filtracija a posebno bioloska koje mogu biti singl ili ... masta moze svasta ali je filtracija mnogo bolja.
Sve ovo treba da isprati jacina pumpe od koje zavisi koliko ce bakterije da razrade i iskoriste "prljavstinu" za jelo. Ako je protok mali a filter veliki imacemo problem. AKo je protok brz a filter mali opet imacemo problem tj nekompletnu filtraciju. Nije jednostavno Wink


Poslednji izmenio nikouro dana Pet Okt 07, 2016 6:52 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dowlas
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 07 Mar 2013
Poruke: 4
Lokacija: Petrovac

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2016 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na brzim odgovorima. Izvinjavam se što nisam stigao ranije da se javim, bilo sam u nekoj gužvi.
Odlučio sam se da napravim trokomorni filter, pošto sam bio ograničen veličinom filtera. Taložna komora i komora za grejač su po 12cm a komora sa filter masom je 16cm.
Nije bilo mesta za grejač u komori gde će biti pumpa, ubaciću ga u akvarijum.
Hvala puno na pomoći...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2016 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako talozna komora i komora za grejac? Shocked
Taloznik, komora sa filter materijalom i komora za pumpu. U taloznik ti ide grejac, tj u prvu komoru gde ulazi voda iz akvarijuma. Obavezno dve prelivne cevi, i vodi racuna ako seces ti sundjere za filter, gledaj da ti budu po 1cm siri i duzi od dimenzija pregrade sa filter materijalom. Jel se vremenom skupe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Okt 26, 2016 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo kako sam ja to resio:

http://www.akvarijum.org/forum.....13896.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
komarac84
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 5
Lokacija: Zaječar

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,relativno sam mlad sto se tice staza u akvaristici pa mi je potrebna pomoc oko staklenog filtera.Naime javila se dilema oko konstrukcije DIY filtera sa cetiri komore.Odlucio sam se pvenstveno da napravim cetvorokomorni filter kako bih u isti stavio grejac.Konsultovao sam se sa mogu reci dobrim akvaristom koji vec par godina cuva diskuse i uspesno ih razmnozava i po zavrsenom razgovoru vise nisam pametan sta i kako...Planirao sam da konstruisem filter sledecih dimenzija 60x40x20 i da u isti stavim pumpu protoka 1200l/h.Dimenzija akvarijuma za koji ce se koristiti filter je 110x40x55.Planirao sam da filter izgleda ovako Image samo sa drugim merama naravno,a kada sam to pokazao gore pomenutom on mi je rekao da ne pravim tako jer cu sigurno pogresiti i da ce mi zadnje dve komore biti polu prazne...Ja u principu ne vidim zasto bi to bilo tako poshto imam dva kavarijuma dosta manjih litraza sa trokomornim filterima koji rade odlicno,a i ovaj ima samo jednu komoru koja bi sluzila za grejac,u principu radio bi isto.Pa me zanima jos neko misljenje iskusnih akvarista.Da napomenem u pomenuti akvarijum bi isli skalari,neonke i rodostomusi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo pošto kažeš da si mlad da te malo edukujem Very Happy i da ti pomognem.
Šta jedna nacija ima zajedničko? Jezik običaje i veru uglavnom. Nemoj biti kao neki koji ma je teško da koriste svoj jezik pa koriste skraćenice i kovanice iz tudjeg. DIY je skraćeno od Do It Yourself a prevedeno utadi sam. Totalno bespotrebna skracenica iz tudjeg jehika čim kažeš da praviš nešto.

Sad nazad na filter. Pregrada izmeđju predzadnje i zadnje komore nije loše da bude još niža. Čim se zaprlja malo filter materijal nivo vode će opasti u njima. Računaj da ti je grejač za akvarijum oko 30 40 cm ako nivo vode opadne grejač će ostati van vode. Zato ga ljudi obično stavljaju u prvu komoru. U dimenzijama sa slike to neće biti tako strašno jer je dužina medjukomore 10cm. Ti planiraš da sve sabiješ u 40 a to je za snagu te pumpe neizvodivo. Moj filter je na sličan fazon skoro istih dimenzija sa pumpom od 650 l/h i pumpa pravi oko 2 cm razlike u zadnjoj komori kad se stavi filter masa. Veruj mi velika je zajebancija čistiti filter vatu nedeljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
komarac84
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 5
Lokacija: Zaječar

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 2:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala za to (mlad),da ste malo bolje citali post uocili bi ste da sam mlad u pogledu akvaristike...I opet nisam dobio konkretan odgovor,sem edukacije iz oblasti engleskog jezika...Razlika od onog sa slike u merama bi bila samo ta sto bi prostor za filter masu bio veci to jest duzi za 5 cm i naravno siri za 8 cm sto bi se za sirinu odnosilo i na ostale komore koje bi zadrzale duzinu kao na slici.Ne razumem bas to ''sve sabijes u 40 a to je za snagu pumpe neizvodljivo''?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

^nije ni pročitao, ne brini, ima te momente, i samo ime mu je u skladu sa jezikom, običajima i verom nacije Smile
Što je, sasvim nebitno, čisto da spomenem, zabranjeno pravilnikom.

Komarac, pozdrav. Nemam pojma, ta slika je iz @nikouro-vog posta o filterima, primer četvorokomornog, ako se ne varam. Neko moje mišljenje je da je taj filter kao neki pokušaj sump-a. Po forumima sam uglavnom ranije pročitao bolje sa tri ili pet komora (što može da se izvede na dužinu filtera od 60cm i širinu od 20cm) i razdvajanjem filter materijala po vrstama.
Nisam uspeo da pročitam negde neke prednosti držanja grejača u komori sa čistom vodom. U praksi, svi su mi grejači u trokomornim filterima u taložniku i nisu za preko dve godine nijednom izvađeni, ma ni pipnuti rukom.
Neko moje razmišljnje u slučaju da se pravi filter sa 4 ili više komora je, da se razdvoji mehanička od biološke filtracije. Prvo staviš mehaničku, koju pereš, menjaš ... dok biološku, npr. u 3, 4-toj, komori ne diraš nikad. Smisao kao komore za grejač ne vidim jer možeš i da ga staviš u komoru sa pumpom, tj. u komori broj 4 imaš uvek isti nivo vode kao u komori broj 3.

Nemam iskustva sa 4-komornim pa bolje sačekaj da neko ko ih je koristio kaže nešto o njima, samo sam izneo ono što sam saznao čitajući kada sam bio u situaciji pravljenja filtera.

Može taj filter sa širinom od 20cm komotno da radi sa tom pumpom, ne vidim u čemu je problem sa vatom, ona se baca i menja se čim se isprlja, ne pere se.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam dobro procitao čitam sa mobilnog ucinilo mi se da je ceo filter 40 cm duzine. Ako ti je 10 cm medjukomora onda ne bi trebalo da bude problema.

Ne vidim da sam nekoga uvredio na verskoj ili nacionalnoj osnovi sa tim što sam napisao. Izvinjenja biti neće al neće se ni ponoviti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
komarac84
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 18 Nov 2016
Poruke: 5
Lokacija: Zaječar

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2016 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav Neso69 i hvala na datim predlozima.Naravno da cu sacekati i cuti jos neki komentar mada i sam razmisljam da grejac stavim u komori sa pumpom a da 2 i 3 komoru napravim iste duzine i razdvojim filter materijale...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za velicinu filtera Zivadin Filteri i pumpe 4 Sub Nov 27, 2021 11:15 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Molim za pomoć Biljana_bilja Početak u akvaristici 9 Ned Nov 15, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko redanja materijala - Atman ... obarhar Filteri i pumpe 3 Sre Okt 28, 2020 11:32 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License