----------------------------------- Zlatna ribica Pet Mar 13, 2020 2:35 am Pomoć oko zlatne ribice i novog formiranja akvarijuma ----------------------------------- Pozdrav svima! Zamolila bih za pomoć. Nasledila sam zlatnu ribicu u maloj kugli. Pošto sam čitala da se tako muče, odlučila sam da je prebacim u akvarijum. Dobila sam korišćene -akvarijum od 18-20 L, grejač i filter pumpu, ne znam koju ali izgleda slično ovoj: . Temperaturu držim trenutno na 20 C. Menjala sam joj svu vodu iz akvarijuma odstajalom vodom i prala kamenčiče i akvarijum na 10-14 dana, i prvih nekoliko dana nakon zamene vode ribica bude vesela i pokretna. Nakon 5-8 dana postaje inertna, stoji u mestu skoro po ceo dan, ili na samom dnu akvaruma, ili legne na filter ili miruje blizu površine. Vremenom joj je stolica postajala drugačija- dugački beli končići, koji sada već mogu da budu dužine i do 10 cm. Smanjo joj se apetit. I dobila je umesto belo-narandžaste boje malo braon boje na ivici u jednom delu repa. Dugačka je 4 cm. Pre 3 dana promenila sam podlogu sa krupnijih kamenčića na kvarcni šljunak granulacije 1-4mm, kupljeno rinfuz u pet shopu. Nakon ispiranja imao je neki, čini mi se malo jači miris, kao na prašinu ili malter . Od kad sam njega ubacila, ( i pri tom ovog puta nisam menjala celu vodu, već samo oko 30 %) ribica je non stop pri vrhu vode, ni malo se ne spušta, i opet, po ceo dan stoji u jednom mestu , u ćošku na površini akvarijiuma, ili ako se kreće- samo po površini i stalno otvara usta. E, sad... zamolila bih za vaše savete povodom: 1. Zdravlja ribice- šta može biti u pitanju i kako da je lečim ? 2. Kupila bih novi filter i eventualno pumpu. Pa imam dileme oko toga da li da uzmem hang-on filter, konkretno dobila sam savet za Atman HF 0300, https://www.akvarijumart.com/product/atman-hf-0300/ unutra bih dodala filtracioni materijal ( Sera vatu, Sera mini siporax i zeolit) ili korner filter, pa isto da ga punim razl. filter materijalima i pumpu npr. Champion CX0078 https://www.akvarijumart.com/product/champion-cx-0078/. Ili da uzmem i hang-on filter i pumpu sa raspršivačem. 3. Uzela bih i još neku ribicu ( kad ovu izlečim)- mislila sam još jednu zlatnu i 1 muljara i 2 puža. Da li bi to bilo mnogu u tolikom akvarijumu? Hvala unapred na odgovorima.