----------------------------------- calacab Čet Mar 28, 2019 12:56 am Pomoc i saveti oko izgradnje akvarijuma ----------------------------------- Iako sam se tek sada registrovao relativno cesto obilazim forum radi ideja i inspiracija, kao i resenja raznih problema. Posedujem akvarijum od 100L u kome su trenutno 2 maticna skalara, 2 pleco i 2 cory. Voleo bi da imam vise raznih riba, ali ne zelim da opteretim ovaj akvarijum sa tom zeljom pa sam krenuo u malo veci projekat izrade 3 akvarijuma jedna iznad druge, kao i sump i mali bolnicki/karantinski. Ideja se uvek ima ali treba biti i realan sta moze da se izvede. Na zalost, niko u mom okruzenju se ne bavi akvaristikom pa nemogu da trazim savete od njih. Zato se obracam ovde kako bi resio nedoumice koje imam, ako imate vremena. https://i.ibb.co/BTnYgyZ/Aquarium-spreda.jpghttps://i.ibb.co/7C9Bbcn/Aquarium-pozadi.jpg Slika su spreda i pozadi. Akvarijumi (od vrha do dna) su: 100x50x50 10mm sa ojacanjem po duzini akvarijuma spreda i pozadi 100x50x30 10mm 100x50x30 10mm 70x45x35 8mm 30x45x35 8mm Ideja je bila da koristim sump kao filtraciju gornjih akvarijuma kako bi ustedeo prostor u akvarijumima a i vizuelni deo ne kvarim. Najmanji bi bio odvojen od sistema i uglavnom bez vode dok se ne pojavi potreba za njim. Svaki od ova tri akvarijuma bi imale 3 rupe pozadi. Iz gornjeg akvarijuma bi voda isla u srednji pa iz srednjeg u donji i u sump koji bi pumpom gurao opet na prvi. Promer rupa sam stavio 25mm ali to mozda promenim u zavisnosti koji promer bulkhead nadjem ili nesto na tu varijantu. Treca rupa na polovini akvarijuma je za zamenu vode. Vodeni stub bi bio oko 3-5cm ispod visine akvarijuma. Planirao sam da koristim akrilne providne ploce kao poklopac umesto stakla jer su prva dva akvarijuma relativno niska i na domet deci. Odmah iznad toga bi bile led trake bele 5630 tople i hladne (ne kineske), kao i 5630 rgb trake zbog bilja, u celicnim L profilima 30x30 sa reflektujucom folijom. Najverovatnije 2m hladne, 2m tople i 2m rgb po akvarijumu. Nabavio sam Mi-light daljinski sa dimerom pa mogu da smanjim ako svetlo bude prejako. Sasvim je moguce da cu ipak podici te L profile na gornji deo akvarijuma ako grejanje istih bude preveliko, kako bi izbegao pregrejavanje akvarijuma, ali to kad krene oformljavanje cu da testiram. Sump bi najverovatnije bio drip sa vatom na visini sump pa u ostatak sundjer, keramicke prstenove pa opet sundjer do pumpe. Visina vodenog stuba sump bi bila najverovatnije 25cm kako bi ostavio 10cm za eventualni premasaj. Verovatno cu staviti neki plovak switch kad predje odredjenu visinu voda da se pumpa ugasi, kao i najverovatnije na visini od 24cm da se isto ugasi kako se ne bi pregrejala pumpa. Akvarijum bi bili biljni sa podlogom, kvarcnim sljunkom, kamenjem i drvecem (zavisi kako inspiracija bude za aquascaping i koje ribe ce ici) ali bi na pocetku bile samo biljne mesec-dva pa poceo da dodajem polako ribe kako ne bi opteretio ceo sistem odjednom. Kutija iznad bi bila za elektricne stvari. Na zalost zbog oblika stana nisam mogao da idem celom duzinom tu kutiju zbog spustenog dela plafona tu. Nosaci su celicne cetvrtaste kutije 30x30x3mm stavljene za sada jer nisam uspeo da nadjem nijednog iz ove oblasti da mi da smernice. Ako imate nekoga proverenog i dobrog ko se bavi ovim poslom u Beogradu mozete na PP da mi posaljete kontakte? U svakom slucaju bi zbog visine ovoga ubusio u zid na par mesta L profile koji bi bili zakaceni za celicnu konstrukciju. Moja pitanja/nedoumice su sledece: Prva i najbitnija, da li ovakva konstrukcija sama po sebi moze na drugi sprat petospratne novogradnje da ide? Ipak je u pitanju velika tezina ali ce se nalaziti odmah do noseceg zida zgrade ako to nesto menja? Ako ne moze, koja bi tezina bila najsigurnija? Na zalost sirina je ogranicena na 1.1m inace bi rado stavio sire i nize. Drugo, koji profil celicne kvadratne cevi bi trebalo da uzmem za ovako nesto, tacnije, da li bi 30x30x3mm mogli bezbedno da drze ovu tezinu? Trece, koliko je pametno koristiti ppr cevi za povezivanje akvarijuma? Malo me strah da ce striktno fiksne cevi poceti da opterecuju akvarijume. Mozda bolje da koristim crevo za baste? Ipak je to nizak pritisak a i omogucava eventualno iskljucivanje ako potreba se ukaze za time. Cetvrto, sa obzirom da hocu dosta bilja CO2 ce najverovatnije morati da ide u jednom trenutku ali me zanima da li mora CO2 u svaki akvarijum ici zasebno ili moze u sump da se stavi odmah do pumpe koja gura gore pa da snabdeva sve? Peto, da li da uzimam za svaki akvarijum neki wave maker radi dodatne aeracije? Iako sam ljubitelj air bubble vise problema imam sa time nego koristi pa sam se razmisljao da ne koristim (osim za bolnicki) vazdusnu pumpu uopste. I sesto, svaki dodatni predlog ili ideja je svakako dobrodosla. Iako bi sto pre da odradim ovaj projekat i dobijem jos 3 prelepa akvarijuma ipak necu da uletim prebrzo pa je svaki predlog i sugestija vrlo dobrodosla. Hvala u svakom slucaju na svaki savet, pomoc, kritiku ili predlog. Sve je dobrodoslo :)