----------------------------------- calacab Pet Mar 29, 2019 12:46 pm ----------------------------------- @Shadz, na zalost, sto se tice sump, jedino resenje koje sam imao, a da nema u samim akvarijumima filtracije, jeste bilo da napravim jedan objedinjeni, kako dosta akvarista radi koji imaju vise akvarijuma. Bolesti mi jesu pali na pamet ali sam zato i mislio da drzim ovaj zasebni mali akvarijum za karantin od par nedelja dok ne ustanovim da su ribe zdrave i dobre. A sam preliv mi jeste malo bilo rizik zbog eventualnih havarija pa sam zato i ovde izneo ideju. Generalno, 100x50x1 nosi 5 litara vode, Razlika izmedju tacke dolivanja i odlivanja je u svakom akvarijumu 3cm sto bi znacilo da oko 45 litara od sva 3 akvarijuma je rizicni faktor. Ja sam kao ostavio tih 45 litara u sump kao visak mada mogu da razmislim, sto je vlada_va predlozio, da mozda dignem visinu sump jos malo. Veci je namerno ostao gore jer bi bio najmanje ubiljen i tu bi islo verovatno 4-5 skalara, 2-3 cory i 1-2 pleco. Sa obzirom da su skalari plasljiviji po prirodi nisam hteo da ih drzim na domet redovnog stresa od gostiju i dece a oni ipak traze veci vodeni stub. Ako uopste razmisljam pravilno? Donja dva su trebala bas dosta bilja da imaju, jata manjih riba koji generalno ne reaguju negativno na ljude pa sam shodno tome i stavio ta dva prvo. A i kako bi mogao lakse da ih odrzavam jer bi bili znatno zahtevniji po tom pitanju. @vlada_va, nije losa ideja da iz svakog akvarijuma u sump ide. Jedino mi nepoznat faktor sada jacina vodene pumpe. Sa obzirom da bi imala 3 izlaza (na svako akvarijumu ulivala) verovatno bi morao da uzmem neku malo jacu da bi pritisak bio dovoljan da potera do gornjeg? Koju pumpu da razmotrim onda? Mislio sam atman 104 ili 105 za ovo ali mozda treba jaca u takvom dizajnu? Verovatno bi stavljao ventile da kontrolisem jacinu donjih kako bi ih balansirao da imaju slicni protok. Samo nisam razumeo ovaj deo sa dva preliva koji si spomenu. Jedan uliva, drugi izliva a treci bi bio zatvoren. To bi bilo samo kad menjam vodu. Da li si mislio na taj? Visinu sump cu da razmotrim da podignem (mada nemam puno kretanja tu ako zelim da imam pristup radi odrzavanja) ili eventualno da uklonim ovaj bolnicki/karantinski i sump ostavim ipak ceo da bude u donjem delu? To ce ipak povecati kapacitet dosta. Ili da smanjim prelivni deo sa 25cm na 20cm i ovih 15cm do vrha da bude za te situacije dovoljna? Sto se tice tezine konstrukcije, osim ako se neko ovde ne javi, mislim da bi bilo pametno da zovem staticara da proveri. Bolje da platim i znam 100% nego da se kockam. I evo jos jedne ideje za sump. Sa obzirom da je konstrukcija udaljena 10cm od zida (zbog cevi) koliko je pametno da uradim sump dublje za tih 10cm i naslonim ga na zid? U slucaju da veza izmedju cevi i kolena/prikljucaka popuste da cure u sump dok ne popravim? Uvek su govorili da akvarijum ne treba da bude odmah uz zid ali racunam da sump, koji ima manji vodeni stub, bi mogao? Ili bar na samo 1cm od zida? I hvala na odgovorima. Nadam se da cu za jedno mesec dana postaviti sve to pa da krenem u fazu aquascaping-a :)