----------------------------------- calacab Ned Apr 14, 2019 12:09 am ----------------------------------- Slazem se da je izazov od dva akvarijuma napraviti da oba budu primetna, a ne da jedan pokupi pogled a drugi bude ignorisan. Ali to i dalje ne znaci da ne treba probati. Lakse mi je da uradim odmah dva akvarijuma, pa ako ustanovim da ne mogu da da izvedem to, da jedan izbacim i promenim nesto, nego da stavim samo jedan pa pozelim da prosirim. Trosak je malo veci u startu za dva akvarijuma ali bi daleko skuplje ispalo da uradim jedan pa to izbacim celu konstrukciju koju imam i dodajem novi. A zasto dva akvarijuma uopste? Draga i ja imamo drugacije zelje sta od riba da bude u njemu. Jedan bi bio sa 4-5 skalara i par cory, drugi sa jatnim ribicama. Iako sam u prvom akvarijumu stavio bio jatne ribe sa dva skalara (ne mnogo, 6), ipak mi je delovalo kao da su skalari bili pod stresom od silnog jurcanja jata tamo amo. Cim su jatne ribe bile uklonjene skalari su poprilicno vidljivo na perajima dobili na velicini i prelepo izgledaju i mirniji su i prilaze ljudima koji su pored akvarijuma. Tako da bi gornji akvarijum imao skalare, manje bilja i oni bili u prednjem planu, a u donjem jatne ribice u izobilju bilja. Nadam se da ce taj kontrast izvuci da oba budu na svoj nacin primecena. Sto se tice kanistera, jesam ga razmatrao ali sam isao na sump iz dva razloga. Prvo, sump ja mogu da kontrolisem sta cu od filtracije da stavim, kao i kolicinu medija, u zavisnosti koliko opteretim sistem sa ribama - sto sa kanisterom filterom je ipak ograniceno. Drugo, kanister filter je skuplja opcija u ovom slucaju i pri tom bi morao da razmotrim da uzmem dva jer ove sto ima kod nas (bar sto sam pregledao) sumnjam da bi odrzali cistocu dva akvarijuma jer su deklarisane do 500L sto je ovaj jako blizu. Prosto ne zelim da rizikujem sa opremom i idem knap pa da napravim probleme zivim stvorenjima. Nadam se da ima logike :)