Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko ciklida - bolest Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 1:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

Nesto se cudno desava poslednjih nedelju dana, 4 ribe su mi uginule, sumnjam da je u pitanju neka bakterija ili infekcija.
U pitanju je akvarijum od 300l, sa : malawi ciklidima - 50ak riba, tropheusima - 5 riba i gibicepsom. Od biljaka imam par strukova nane.
Akvarijum je naseljen pre otprilike 2 meseca. Filtracija uredna, mnogo filter materijala - Unutrasnji filter + kanister filter kucne izrade, po primeru sa foruma. Voda se menja jednom nedeljno 30-40% uz dodatak FFM-a. Od ishrane koristim JBL Flower Mini, Tetra Discus i Sera Granugreen. Dva puta dnevno ih hranim, nedeljom preskacem ishranu. Sifoniranje dna jednom nedeljno.
Od samog starta do sada je uginulo 5 riba. Jedna Hara je na samom pocetku uginula od Bloat-a. A u proteklih nedelju dana 4 ribe. Od toga jedan predmaticni Auratus, muzjak - bez ikakvih indikacija da je upitanju bilo kakva bolest. Moja sumnja je pala na drugog Auratusa, takodje muzjaka. Cesto su se koskali, tako da mislim da ga je on ubio. Posle toga su uginula dva Labidochromis Chisumulae-a. Oba su bila povucena i bili su uglavnom na dnu. Hranu nisu uzimali. I posle dva dana sam primetio neku belu masu po njima, nesto nalik vati.(Prilozena slika) Jako se brzo prosirilo po celom telu i uginuli su u istom danu. Po savetu iz pet shopa, pojacao sam temperaturu sa 26 na 28 stepen, za prvu ruku, uz pretpostavku prodavca da je u pitanju bakterijsko oboljenje.
Sledeceg dana sam na Critocara Moorii-u uocio kraj glave i na ledjima bele fleke. Cak mislim da je na glavi bio i kao mali krater. On nije docekao jutro. Opet sam trazio pomoc i to u 2 pet shopa, uz slike iz akvarijuma, medjutim nisam dobio nikakav konkretan odgovor sta bi moglo da bude i sa cime da ih tretiram. Vec sutradan (juce) sam primetio da jos jedan Moorii ima istu pojavu belih vragova po glavi i par riba je stondirano, ne mrdaju sa dna, ubrzano disu i nisu zainteresovane za hranu. Takodje sam u par navrata primetio i ceskanje o podlogu. Zamolio bih nekoga ako moze preko slika da prepozna o cemu se radi pa da preduzimem nesto.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 1:14 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 1:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ove bele fleke (rane) je sigurno neko bakterijsko oboljenje, lek serra bactopur ili bactopur direct po uputstvu. Za ove što ne jedu i koje su mirne najverovatnije da je bloat. Još ako vuku izmet za sobom onda je sigurno. Možeš da probaš sa octozinom da tretiraš ceo akvarijum preventive radi. Koriguj vrste riba po ishrani da bi izbegao ovakve situacije. Puno sreće u lečenju i javljaj šta se dešava.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 8:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li riba ima čireve, naduto tkivo oko blel fleke? Da li je belo trvdo ili kao pamuk?

Ako su samo veći beli čvorici bez drugih simpoma onda je lymphocistis, hronična virusna bolest.

U slučaju da su čirevi koji rastu, na istom mestu skoro kod svake ribe, i pucaju moraš ribu premestiti u sterilniju sredinu da se tamo oporavi inače će podleći sekundarnim infekcijama. Ne znam kako se bolest zove, širi se definitivno pucanjem čira. Reagovanjem na vreme imaćeš još 2-3 ribe koje razviju simpome. Karantin min 20tak dana jer se mogu razviti novi čirevi.

Iskreno mislim da su to mesta što su se inficirala posle ujeda.
Jedno teako pitanje za sve akvariste: Da li si testirao mozda vodu na NH3, NO2 i NO3?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 9:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko vidim podloga ti je mnogo krupna i ostra tako da i ako se cesu mogu da se povrede pa odatle i da imas probleme sa bakterijama, i nadam se da diskus dajes samo dva puta nedeljno inace bloat je u najavi za te koje se ne mrdaju... a imas potrazi po netu sta koriste za ovu vatu sto se javlja po ribicama, ili zovi uzgajivaca od koga si uzeo pa nek ti pomogne verovatno zna bolje od nas oni su se sa svim i svacim susretali.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 10:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Big-proof ::
Pozdrav svima,
... Po savetu iz pet shopa, pojacao sam temperaturu sa 26 na 28 stepen, za prvu ruku, uz pretpostavku prodavca da je u pitanju bakterijsko oboljenje....


Sve više akvarista se žali na radnike/prodavce iz pet shopova, većina njih nema pojma,
ako je pretpostavka da je u pitanju bakterijsko oboljenje i savet da pojačaš temperaturu,
onda taj nema pojma o pojmu.

Moj savet ti je da smanjiš temperaturu na 22,23 i pojačaš aeraciju,
daj Bože da je od ujeda ili oštrog kamenja,ali čuo si već ,obavezno karantin.Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 11:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na hitrim odgovorima. Danas ću pazariti bactopur. Interesuje me gde da nadjem oktozin? I u slučaju da nije bloat, želim da ga imam za ne daj Bože... Vodu nisam testirao do sada. Hteo sam da kupim one test listiće, međutim cena je bila oko 2000 za 50 listića, što me je odvratilo od kupovine.Ono belo više deluje kao pamuk i nije u vidu čira. Dok je kod Moorii-a više površinski. Što se tiče Tetra Discusa, njega sam koristio u samom početku, po savetu momka od kog sam pazario i to uz savet da im ništa drugo nije potrebno osim toga. Posle sam na forumu saznao da ishrana ne sme biti jednolicna i visokoproteinska hrana, pa sam pazario i ostale dve vrste hrane. I to kombinujem - svaki obrok različiti.
Ako se spažete, počeo bih danas sa bactopurom. Interesuje me da li da tretiram ceo akvarijum ili da izdvojim bolesne ribe u karantin pa da samo njih tretiram. Ako bactopur nema neka neželjena dejstva na zdrave ribe i filter, najrađe bih tretirao sve, kako bih bio siguran da se neće proširiti.
Hvala još jednom svima, stvarno sam oduševljen vašom voljom da pomognete. Forum je vrhunska stvar za nas neuke baksuze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 11:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam za te promene kao bela paucina uspesno koristio Tetra fungistop.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazario sam sera bactopur i sera mycopur. Receno mi je da prvo koristim mycopur , jer je definitivno gljivicno oboljenje. Krecem sa tretmanom pa javljam ako dodje do nekih promena. Hvala na savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

300 kapi Mycopura usuto u akvarijum, aeracija pojacana na najjace, obe pumpe iskljucene (savet trgovca, iako ne pise na uputstvu) Takodje sam i na grejacu smanjio temperaturu na 24 stepena, skinuo poklopce, tako da se vetri i lagano spusta temperatura.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ugb4iyC179c[/youtube]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


Problem sa ubacivanjem linka. Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jako lep akvarijum ...., samo razmeštanjem kamena mislim da bi u pravom smislu dobio na lepoti daleko više.
Ako smem da predložim ,ja bih u središtu akvarijuma napravio sjajnu varijantu :
stavio bih na jednu stranu taj blok ,na drugu najveći kamen a preko tu podeblju granu ili panj (šta je već),
tako da bih donekle ispunio tu prazninu u visini, dok bih poneki kamen koji ima pločasti oblik postavio
vertikalno (zabadanjem u podlogu),možda još neki razgranat panj. Inače ovako sjajno sve,
možda malo sitnog peska kao podloga,na levoj ili desnoj prednjoj strani, koja će razbiti monotoniju krupne rizle,
ili dosta kamena u nekom od uglova pozadine koji bi išli u visinu (kao brdo). Ma bezbroj varijanti, samo volja ......

Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Dec 03, 2018 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala sputnik8. Wink
Svakako mi je bilo u planu da uradim nesto sa tim blokovima, nikako mi se ne uklapaju u okolinu. Ova ideja sa panjem po sredini je vrhunska. Sredinom meseca cu uzeti par mangro panjeva, posto vec neko vreme planiram da ubijem monotonost pozadine. Tako da cu iskoristiti priliku da se poigram malo.
Inace, uocio sam da lek jako lose deluje na biljke. Kao da ih przi. Cak se par mladih listova uvilo. Nije da su bile bog zna sta, pored ovih azdaja, ali bukvalno se na oko vidi kako propadaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Big-proof
Akvarista



Registrovan: 10 Okt 2018
Poruke: 17
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 12:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas je uginuo Moorii, u medjuvremenu je dobio još dva bela pečata - tačke kraj glave. Poslednji je dan terapije sa Mycopurom. Sutra menjam deo vode pa ćemo videti šta će se desiti. Ribe koje su mirovale na dnu još uvek miruju, nema nikakvih promena. Bojim se da je bloat u pitanju... Da li neko zna gde u Srbiji može da se nabavi oktozin? Ili alternativa neka. Bukvalno nigde nisam naišao na netu, a u pet shopovima me gledaju kao pali s' marsa kada pitam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drug mi je veliki ljubitelj ciklida pa prenosim nj. mišljenje (inače forum neće ni da pogleda,
kaže od toga ću da zaglupi jer tu svako lupa šta mu drago, a i čovek je u godinama .... !?!?) al nebitno.

Sve nadalje su njegove reči, a ja eto ako mogu na ovaj način da pomognem:
Jedan mali isečak iz jednog zanimljivog članka obrazlaže /Revija Aqua magazin broj 15-autor JZH i Miner/
"Analizom dosadašnjeg iskustva došli smo do zaključka da odredene vrste hrane (granule i sticksi) skoro sa sigurnošču dovode do pojava ove bolesti - bloata.Koriščenje granula zahteva OBAVEZNO natapanje vodom do trenutka kada granule potpuno omekšaju i naravno treba voditi brigu da se ciklidi ne prenajedu.

Što se tiče oktozina teško ćeš ga naći negde kod nas u prodaji (možda Mađarska,Austija itd) ili neko ti
pokloni par tableta,porudžbina preko eBay,amazon itd, čini mi se da jedna tableta ide na 20-25L vode, služi prevashodno za unutrašnje parazite dok spoljašnji simptomi traju neki dan duže. Sumnjive ribe odvojiti i lečiti.

Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ayrton
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2017
Poruke: 134
Lokacija: Bgd.-Karaburma

PorukaPoslao: Čet Dec 06, 2018 12:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se za off-topic, ali me živo zanima, da li ova tvrdnja važi i za ostale ribice?
sputnik8 ::

"Analizom dosadašnjeg iskustva došli smo do zaključka da odredene vrste hrane (granule i sticksi) skoro sa sigurnošču dovode do pojava ove bolesti - bloata.Koriščenje granula zahteva OBAVEZNO natapanje vodom do trenutka kada granule potpuno omekšaju i naravno treba voditi brigu da se ciklidi ne prenajedu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License