Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoc oko identifikacije alge i suzbijanje iste Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ZoranC
Akvarista



Registrovan: 23 Dec 2011
Poruke: 286
Lokacija: ZEMUN

PorukaPoslao: Pet Mar 21, 2014 12:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cokilio i ako nisam nikada imao ovu algu(hvala bogu) imao sam mnoge druge i isto sam kao ti pitao i pokusavao na razne nacine da ih se otarasim, bio veoma nestrpljiv i hteo da problem odma bude resen !!!!!
Ali to tako ne ide u ovom hobiju!!!
Moras da pokusavas na razne nacine prateci sta se desava u akvarijumu.
Kada dodjes do cilja tj vidis da si resio problem samo tako nastavis, znaci tako tvom akvarijumu najvise odgovara!
Moras biti strpljiv!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Mar 21, 2014 12:40 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Pet Mar 21, 2014 3:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cokilio ::
hmmm.akvarijum je dimenzija 63x37x45(45 visina),svetlo 3xT5HO 24W 865 sa reflektorima.Potopna pumpa iz filtera ubacuje co2,razbija ga propeler u maglu,na svake 2 sekunde mehur,pratim na dc-u da bude svetlo zelene boje.Probao sam manje ali nije svetlo zelen nego tamno a kad stavim mehur u sekundi pozuti.Temp. 24C.Stvarno se zahvaljujem na pomoci ali neznam sta da promenim.Menjam vodu 2 puta sedmicno i smanjio sam foto period.Neznam sta vise da uradim.Nemoj zameriti sto nekapiram sta moram da uradim da sve stabilizujem u normalu.
Pozdrav drugar,temperatura je dobra,dc takodje,rastvaranje po meni ok,ali mislim da je difuzija losa,nadjoh slike tvog akvarijuma inace dobar start,dve stvari mi bodu oci koje mogu biti potencijalni problem.Pumpa atman deklarisana na 360 /h ako sam dobro video,stvarna snaga je oko 180 dakle duplo manje,isao bi na jacu pumpu.Druga stvar cev koja ulazi u akvarijum kao da vodu gura na dole tako bar izgleda,ako je ikako moguce da je namestis tako da bude tik ispod povrsine vode pon nekim uglom 45 stepeni (mlaznica) ka povrsini da voda delom ide preko povrsine usmerena dijagonalno prema prednjem staklu,da se pokrije ta frontalna linija,najvecom snagom ide preko povrsine odbija od prednje staklo menja pravac na dole zatim se vraca ka zadnjem staklu i tako u krug,mislim da bi trebalo da da lep kruzni obrazac.Dobara cirkulacija bi bila kada se sve biljke u svakom delu akvarijuma blago njisu kao na povetarcu.Zasto ti ovo pisem?upravo zato sto je difuzija co2 kroz adekvatan protok i cirkulaciju jako vazna u ubiljenom akvarijumu.Dakle co2 ne vredi gotovo nista ako se o ovome ne povede racuna.Znam da ces teska srca ovo prihvatiti ali za prvu pomoc izvadi jednu T5 napolje,sacekaj dve nedelje pa javi kakvo je stanje a do tada se pozabavi protokom i cirkulacijom.Ovo sto ti je Zoki napisao potpisujem jedan na jedan,tu nema nervoze samo strpljenje,samo se lose stvari odvijaju brzo.Sve se da popraviti,naoruzas se strpljenjem i polako.Ovo i nije hobi za nestrpljive u tome i jeste draz!Pitaj sve i ono sto nerazumes ne libi se tu smo da pomazemo jedni drugima.Srecno
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Pet Mar 21, 2014 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja i nemislim da resim problem za 2 dana.Znam da treba strpljenja.

Pumpu cu da zamenim cik skupim parice.Crevo u jednom aq ide do polovine akvarijuma u ima na kraju nastavak od 45stepeni dok u donjem aq odma pri povrsini se cev savija na 4stepeni u udara na prednje staklo gde se razbija svuda Resicu danas sutra problem cevi u gornjem kao sto je i u donjem ako je tako najbolje.A koncaste ima u oba.Probacu da izvadim po jednu lampu u oba pa cu da sacekam 2 nedelje da vidim kakvo ce biti stanje.Ali prvo pokusavam redovnom izmenom vode da vidim dal ce se povuci.Neznam dal ima kakve veze sto vise nedodajem vazduh?I opet da napomenem da alge ima najvise u mestima gde direktno ulazi voda iz creva u aq.

Naravno da cu prihvatiti svaku komentar i pomoc nebi li resio ovu napast.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Sub Mar 22, 2014 6:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cokilio ::
Ja i nemislim da resim problem za 2 dana.Znam da treba strpljenja.

Pumpu cu da zamenim cik skupim parice.Crevo u jednom aq ide do polovine akvarijuma u ima na kraju nastavak od 45stepeni dok u donjem aq odma pri povrsini se cev savija na 4stepeni u udara na prednje staklo gde se razbija svuda Resicu danas sutra problem cevi u gornjem kao sto je i u donjem ako je tako najbolje.A koncaste ima u oba.Probacu da izvadim po jednu lampu u oba pa cu da sacekam 2 nedelje da vidim kakvo ce biti stanje.Ali prvo pokusavam redovnom izmenom vode da vidim dal ce se povuci.Neznam dal ima kakve veze sto vise nedodajem vazduh?I opet da napomenem da alge ima najvise u mestima gde direktno ulazi voda iz creva u aq.

Naravno da cu prihvatiti svaku komentar i pomoc nebi li resio ovu napast.

Baš tako suviše jako svetlo u odnosu na nivo c02 u akvarijumu.To što kažeš da ti se alga pojavljuje tamo gde je najveći protok verujem ti jer je to slučaj bio i kod mene,ali ponavljam da nema veze sa time, ni sa tim što ne ubacuješ kiseonik preko male pumpe-po meni nepotrebna stvar jer količina kiseonika koja ulazi u akvarijum na taj način je jako mala.Cev koja vraća vodu u akvarijum bi trebalo da bude kao što sam ti napisao,da voda delom struji preko površine od zadnjeg ka prednjem staklu,jer je veći potencijal na kraćem rastojanju preko širine akvarijuma nego preko dužine(kraće je rastojanje).Sto je cev koja vraća vodu u akvarijum uža veći je pritisak,kao kada staviš prst na baštensko crevo,isti je efekat.Gledao sam ovde neke kolege imaju sprej bar duž zadnjeg stakla usmeren ka napred ,britanci sam gledao vole ovaj stil daje jako dobru pokrivenost celog akvarijuma,korisnici ovakvog načina su jako zadovoljni čitajući njihova mišljenja.Meni se samo estetski to nesviđa.Agitacija površine je jako važna jer se preko nje obavlja razmena gasova,kiseonik koji ulazi preko površine je daleko korisniji od načina na koji si ti ubacivao kiseonik.Naravno kada kažem da struji voda preko površine nemislim na fontanu Very Happy .Ljudi često uz splet nekih srećnih okolnosti reše neki svoj problem neznajući pravi uzrok nastanka,pa sa takvom idejom pokušaju ponovo u nekoj novonastaloj situaciji i onda dožive razočarenje.Rasturanje postavke je po meni više čin očaja nego bilo čega drugog!Dobra je izmena vode svakako, kao i higijena u samom akvarijumu i filter medija,sve što je trulo i što nevalja seci i napolje,sve što možeš rućno da očistiš, očisti.nisam video dali prihranjuješ biljke preko vodene kolone,čestim izmenama vode bez dodavanja hranljivih materija posle svake promene može drastično pasti nivo hranljivih materija u vodenom stupu i zadati dodatne glavobolje.Vađenjem jedne t5 ,smatram da ćeš biti na pravom putu da popraviš svoju situaciju ali ne nikako brzo jer sve što se nalazi u akvarijumu je živo i ne funkcioniše po sistemu stisneš dugme od lifta i odeš na peti sprat!Ja u svom akvarijumu imam dve t5 sijalice i više su mi nego dovoljne.Želim ti puno uspeha i javi da li ima napredtka.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Sub Mar 22, 2014 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao prvo zahvaljujem na ovim tekstovima i savetima.Skoro sam sve poslusao pa
da objasnim.
Evo danas sam odradio cevi koje vracaju vodu iz filtera u aq.Odmah(2-3cm) su ispod povrsine vode i pod uglom od 45stepeni tako da vidim da mehurici sad mnogo bolje dolaze u svaki deo akvarijuma.Povadio sam po jednu fluo cev iz oba i vidim da su i sad odlicno osvetljeni iako imam DIY reflektore sa kojima sam prezadovoljan.Ako biljke nebudu ugrozene zbog vadjenja po jedne sijalice ostaje mi samo da ubacim original tropical zbog boje i nista vise.Neprihranjujem biljke nicim.Mislim da cu uspeti bez toga kao i sto sam prethodnu godinu radio isto ovako ali ova godina je krenula malo lose zbog ove alge.Sad gde sam pogresio i to u oba aq nemam pojma.Ali idemo polako u napad da je pobedimo.Naravno da cu javiti razvoj situacije.Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Pon Apr 07, 2014 1:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo da osvezim temu i da iznesen dogadjanja.Dakle,smanjen foto period i ugasena po jedna cev,izmena vode na svaka 3 dana 1/3.Evo skoro 2 nedelje prolazi ail se skoro nista nemenja.I dalje se neverovatno brzo stvara oko izlazne cevi na biljkama gde mlaz vode bas udara.Neznam zasto to.Naravno da cu i dalje biti uporan i da necu odustati.

E sad.Pade mi napamet.Imam 5 aq.U 2 samo je ovaj problem.U njima je ubacena hranljiva podloga i osmokot.Dal mi to nepravi problem?Posto sam Biljke ovih dana orezivao i prebacio i druga 3 akvarijuma gde ih razmonozavam i u njima nema koncaste.Cak sam i koncastu algu zajedno sa biljkom prebacivao jer mi bilo mrsko da cistim svaku i posle par dana nestane.U njima nedodajem co2 ,svetlo je prilicno pojako,Hranljiva podloga je carobna zemlje dok u ova 2 je druga podloga.Sve je to pocelo od kako sam ubcio mahovinu,promenio hranljivu podlogu i ubacio osmokot.Sve je ostalo isto i lepo je sljakalo godinu ipo dana do ovog trenutka.Pocinjem da sumnjam na podlogu i osmokot.Mada biljke odlicno napreduju.Razmisljam da ugasim co2 i rasvetu na 4-5 dana i da zamracim.Dal je to pametno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

eo posle skoro mesec dana u jednom aq.se stabilizovalo malo dok u drugom i nije bas.po biljkama ima puno dlacica iz kojih i dalje raste koncasta.promenjene su pumpe sa jacim protokom,co2 gruva i dodavanje mmelemenata od pre neki dan sa duplom dozom.jedino mi ostaje da pobacam svu travu iz jednog,ostavim ga na low light mesec dana i da posadim ponovo zdrave biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vorens
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 03 Apr 2012
Poruke: 438
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cokilio ::
i dodavanje mmelemenata od pre neki dan sa duplom dozom.


mikro elemente nikako nisi treba da pojacas na duplo ako se potpuno nisi resio koncaste..biljke koliko vole gvozdje alge ih vole jos vise,gvozdje (Fe) je glavni okidac..tebi je poljuljan akvarijum,smanji unos mikro elemenata i pojacaj zamenu vode na 2x nedeljno i trebalo bi da se koncasta povuce..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 9:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zamena vode je 3x nedeljno trenutno.pojjacao sam jer se vidi na njima da im dosta fali.posle formiranja imale su bum u rastu i onda su stale i pocele pollako da gube svoju formu pa sam zbog toga krenuo tako
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Sre Jun 11, 2014 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mene opet.Alga i dalje napreduje u oba aq.Smanjivao sam svetlo,pojacavao,smaljivao co2-pojacavao,povecan protok i nista.Ali,pre 20-tak dana isprazni mi9 se boca od co2 i nisam je odmah otisao da napunim.Alga je brzo pocela da se povlaci,vise je nema povratnom crevu iz aq.ali cim pustim bilo koju kolicinu co2 odmah pocne da se stvara tu gde jestrujanje vode.Sad me interesuje da li je bolje da uzmem co2 difuzor ,da napravim sprej bar ili nekako drugacije da resim p[roblem sa strujenjem vode.Na koji nacin vi ubacijute co2 ,kakvo vam je povrATNO crevo,gde stpji....Raspametih se vbise.

Ali sam i dalje ubedjen da sam napravio gresku sto sam ubacio osmokot kad i hranljivu podlogu pa u kombinaciji sa co2 dolazi do viska hranljivih materija u vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License