----------------------------------- voodookv Pon Nov 04, 2013 1:05 am pomoc oko odabira puzeva ----------------------------------- ubacio bi kojeg pusa u akvarijum, ali nisam siguran kojeg. U sustini plasim se zbog kozica, da ih neko od puzeva ne napadne. Imate li predlog za kojeg puza, dobrog komunalca i koliko komada, ako se zna da je akvraijum od 300l? ----------------------------------- Nensi Pon Nov 04, 2013 1:19 am ----------------------------------- Odmah ti mogu reći da Helene jedu kozice ponekad.Možeš Ramshorne,Barske,Tylomelanie,Malezijske,Amazonce...He he kažeš kojeg puža,brzo će ih biti stotine.Ja imam Malezijce,zadovoljna.Pomažu oko braon alge,dobri su čistači podloge u mirnim,nano akvarijumima.Obično su neprimetni pošto su u podlozi.I kod mene se nisu mnogo namnožili.Ramshorni su ok,što se mene tiče.A oko barskih,sa moje strane,sve najgore!Oni jedu biljke ako se prenamnože.Masakrirali su mi Ludvigiu i Microsorum.Odvrati su mi.Zato od sada gde ima njih tu su mi i Helene.Jabučari (Amazonci) nisu loši,i inače pošto ti je akvarijum veliki možeš njih.Bitno je da ih hraniš (spirulina,blitva) da ne bi jeli biljke.Sulawesi puža (Tylomelania) nisam držala nikada tako da ti ne mogu reći ništa oko njih,znam samo da rastu veliki i da se ukopavaju u podlogu.Možeš i Helene,ako imaš problem sa previše puževa...O svakom pužu imaš u Podforumu Ostali stanovnici.Možeš i Nerite recimo...I limpete... :lol : ----------------------------------- radisa89 Pon Nov 04, 2013 1:40 am ----------------------------------- Sto se helena i kozica tice mislim da helene ne mogu napraviti problem sa njima suvise su spore da bi ih lovile, al to je druga tema... Neritije su dobre, ciste alge perfektno lepe su za oko i nisu prevelike a ne razmnozavaju se u slatkovodnim akvarijumima tako da neces imati problem sa prevelikom populacijom ali su im helene pretnja. Amazonci su isto prelepi ali vrlo lako se desi da se prenamnoze a onda akv. nikako ne izgleda lepo. Sulawesi su isto lepi puzevi. Sve je stvar ukusa. Da bi se primetili u velikom akv. puzevi bi trebalo da budu veliki ili upadljivi (jarkih boja) ili oba :) ----------------------------------- sale75bgd Pon Nov 04, 2013 4:52 am ----------------------------------- Ni jedan puz ne ubija kozice. Nemas nigde to koliko puzeva i kojih za tu i tu litrazu. Puzeve ubacis po sopstvenom izboru, tu ti nikakva pomoc nije potrebna. Ako ubacis helene zbogom drugi puzevi. Malezijci su recimo, okay. ----------------------------------- Salvatoree Pon Nov 04, 2013 9:44 am ----------------------------------- evo moje preporuke gomila malezijskih puzeva, i nekoliko helena da im regulise broj...ali mozes ti i neritu ili koronu sve je na tebi, sta se tebi svidja... Helene ti nece jesti kozice pojesce uginulu kozicu ali da je uhvati to ne, amazonce sam drzao i oce da capnu biljku pa sam ih izbacio (nista strasno ali ne svidja mi se kad vidim rupicu na listu biljke) ako imas nesto vise novca i ako hoces da se posvetis puzevima onda uzmes neke zanimljivije i redje vrste tipa Tiara, Paludomus, Sulawesi... :) srecno ----------------------------------- sumi Pon Nov 04, 2013 9:59 am ----------------------------------- Moje misljenje da nema akvaristike bez malezijskih puzeva ako ne preterujes sa hranom neces imati problema da se previse mnoze. ----------------------------------- jovica Pon Nov 04, 2013 10:11 am ----------------------------------- Prilikom presvlacenja kosuljice kod kozica, kozice su usporene i ranjive dok ne ocvrsnu. Najlepsu zenku su mi pojele helene. Tako da nije iskljuceno da ce ih jesti helene. Naravno, nece moci da ih istrebe iz akvarijuma, ali ce ih rado poklopati kad im se ukaze prilika za to. ----------------------------------- Nensi Pon Nov 04, 2013 11:20 am ----------------------------------- Upravo kao što Jovica kaže.I ja sam svojim očima videla kako Helena jede Kozicu.To je taj period presvlačenja kada su ranjive,tada se Helene slaste. ----------------------------------- chikavili Pon Nov 04, 2013 12:35 pm ----------------------------------- Ja bih ubacio i malezijce i ramshorne i barske i nerite i corone. Helene bih ubacio samo ako se neki od ovih prenamnoze. Malezijci ne daju ramshornima i barskim da se prenamnoze posto izgleda da krljaju njihova jaja :) Sa amazoncima sam imao lose iskustvo (obrstili biljke), ali ima ih i koji nisu. Inace mi se jako svidjaju. ----------------------------------- voodookv Pon Nov 04, 2013 6:31 pm ----------------------------------- Hvala svima na odgovorima. ----------------------------------- nesa69 Pon Nov 04, 2013 10:00 pm ----------------------------------- Na tu litražu amazonci u svim mogućim bojama, malezijci i nerite (jesu skuplje ali zlata vrede). Lično izbegavam barske i ramshorne, meni su i pored nerita, malezijaca i amazonaca jaja bila na sve strane. ----------------------------------- voodookv Uto Nov 05, 2013 1:01 am ----------------------------------- A gde da nadjem te puzeve da kupim? Jedino sam nasao ove clea helena. I narucio 5 komada ----------------------------------- voodookv Uto Nov 05, 2013 1:05 am ----------------------------------- Da li smem da ubacum u isti avakrijum nerite i clea helene? ----------------------------------- Nensi Uto Nov 05, 2013 1:22 am ----------------------------------- Nerite su jako trapave,i lako padnu sa stakla,i ako je Helena u blizini,gotove su. ----------------------------------- voodookv Uto Nov 05, 2013 1:43 am ----------------------------------- Nerite su jako trapave,i lako padnu sa stakla,i ako je Helena u blizini,gotove su. U prevodu helene mogu samo sa malezijcima? :D ----------------------------------- nesa69 Uto Nov 05, 2013 2:59 am ----------------------------------- Evo ja lično ne mogu da se ne nasmejem :-) Imam par nerita preko godinu dana i pored svih puževa nema šansi da sam video stabilnijeg na staklu. Ako staviš helene onda svi ostali puževi postaju njihova hrana, što je recimo za nerite posebno velika šteta, malezijce će da ti istrebe totalno a amazonce vrlo verovatno. Nemam pojma odakle si pa ne mogu da ti pomognem gde da kupiš. Ima po celom Beogradu, mogu puževi dugo da putuju bez problema, znaš kako to kod nih ide, sporo, sporije ... :-) ----------------------------------- voodookv Uto Nov 05, 2013 9:13 am ----------------------------------- Iz Kraljeva sam. Ovde nema da se kupi ni biljka, ni kozica a ni puzic. ----------------------------------- CTale Uto Nov 05, 2013 10:30 am ----------------------------------- Evo ja lično ne mogu da se ne nasmejem :-) Imam par nerita preko godinu dana i pored svih puževa nema šansi da sam video stabilnijeg na staklu. Ako staviš helene onda svi ostali puževi postaju njihova hrana, što je recimo za nerite posebno velika šteta, malezijce će da ti istrebe totalno a amazonce vrlo verovatno. Nemam pojma odakle si pa ne mogu da ti pomognem gde da kupiš. Ima po celom Beogradu, mogu puževi dugo da putuju bez problema, znaš kako to kod nih ide, sporo, sporije ... :-) Helene neće da istrebe malezijce potpuno (iz sopstvenog iskustva). MTS su preživele koloniju od preko 200 Helena, čak iako je izgledalo da ih više nema preživelih. Kada sam smanjio broj Helena na desetine MTS su izašli iz podloge. Amazonce mogu da savladaju samo dok su mali, na veličini do 2cm. Lično sam gledao kako Amazonac preživljava napad 4-5 Helena istovremeno. ----------------------------------- Vlada991 Uto Nov 05, 2013 11:12 am ----------------------------------- CTale Ista prica, ja sam mislio da imam samo helene, kada sam preuredjivao akvarijum i prao kamencice nasao sam gomilu MTSa i cudio se kako su preziveli helene... S tim sto, ako se ne varam, voodoo ima akv od 300L sto bi reklo da je dno dosta veliko, i kao takvo MTS ce imati vise nego dovoljno mesta da se sakriju. ----------------------------------- Nensi Uto Nov 05, 2013 11:13 am ----------------------------------- Za stabilnost Nerita sam pročitala na forumu.Isto je čovek pitao mogu li Helene i Nerite.Odgovor je bio da mogu,ali može da se desi da Nerita padne i onda je gotova.A šta vam mogu reći iz iskustva.Nikada nećete istrebiti Malezijske u potpunosti.Helene će ih jesti,ali baš zbog ukopavanja u podlogu,teško da će ih skroz istrebiti,uvek ostane po neki.Ima mnogo ljudi koji će ti dati brdo Malezijaca i Barskih i Ramshorna.Ja ti ih mogu poslati.Na tebi je da biraš,ali teško da ćeš naći Neritu tu kod tebe.Inače ubacio si Helene,sa njima ne ide ni jedan drugi puž. ----------------------------------- nesa69 Uto Nov 05, 2013 11:58 am ----------------------------------- E stvarno se izvinjavam zbog greške, nikad ni jednu helenu nisam imao zbog drugih puževa, ali sam stekao utisak da će malezijci da stradaju. Za amazonce ne znam takođe, dok za nerite imaš par iskustava da su stradale a i da su preživele. Ali baš da su puževi trapavi je daleko od istine. Ja pomislio da si iz Kraljeva ali šta znam, možda je ono kv kvalifikovan voodoo čarobnjak :-) Zato imaš da upišeš lokaciju u profilu pa se ljudi ne zbune :-) Ako imaš nekog da ide za Beograd, možeš da naručiš i da ti donese, izdržljivi su za put. Ja sam nerite naručio i poslali mi post ekspresom, ali na sopstvenu odgovornost i to jedva su pristali, stvarno ti ne savetujem to. ----------------------------------- Vlada991 Uto Nov 05, 2013 12:14 pm ----------------------------------- Puzevi se mogu slati post expressom bez problema. Jednom samo sam imao problem, kada je covek na sopstvenu odgovornost, zahtevao da posaljem puzeve iako je bilo -10 preko dana. Naravno puzevi nisu izdrzali temperaturu od -20 koliko je tada bilo. Slao sam jako puno puta puzeve, cak i kozice par puta pa su i one nekim slucajem prezivele. Puzevi bez problema prezive putovanje. :) ----------------------------------- nesa69 Uto Nov 05, 2013 1:19 pm ----------------------------------- I ja sam imao problem, kada mi stigla prazna kućica od puža a nije baš jeftin bio :-) Slažem se da mogu, ali radnje uglavnom neće da ti ih šalju. ----------------------------------- Vlada991 Uto Nov 05, 2013 3:13 pm ----------------------------------- Prvo sto uradim kada nesto narucujem, propratim forume da li neko ima iz svog uzgoja, pa tek onda u radnji gde ih daju po paprenim cenama...